Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

παλινδρομη κυηση ή κανονικη κυηση


Recommended Posts

κορίτσια καλημέρα,

πήγα χθες στο γυναικολόγο μου για κολπικό υπέρηχο. είχα κάνει την προηγούμενη δευτέρα 06/04 τέστ φαρμακείου και βγήκε θετικό και αμέσως β-χοριακή που επίσης βγήκε θετική 415. μου είπε να την επαναλάβω την παρασκευή 10/04 και έδειξε 1851.

η τελευταία περίοδος μου ήταν 12/03 και η πιο προηγούμενη 18/02.

ο σάκος που είδαμε ήταν κενός και μου εξήγησε ότι ή είναι πρόσφατή κύηση (έγινε ωορηξία και σύλληψη σε μικρότερο κύκλο) ή είναι παλίνδρομη από τον κύκλο φεβρουαρίου και η περίοδος που είχα τον μάρτιο ήταν περίοδος εγκυμοσύνης.

θα ξανακάνω 1 χοριακή την επόμενη εβδομάδα και θα ξαναπάω να με δεί στις 27/04 μήπως και ακούσουμε καρδιακό παλμό ή δούμε κανένα έμβρυο, αλλιώς θα κάνω απόξεση.

 

υγ1. έχω ήδη ένα αγοροσκουληκάκι 23 μηνών

υγ2. έχω όλα τα πιο κοινά συμπτώματα εγκυμοσύνης (πονάκια χαμηλά, στήθος τούμπανο,όσφρηση λύκου.

 

 

σας έχει συμβεί κάτι παρόμοιο? δεν μπορώ να πω ότι είμαι ιδιαίτερα αγχωμένη γιατί δεν περίμενα να μείνω -εάν είμαι εντέλει- τόσο γρήγορα (3 μηνες) προσπάθεια.

 

φιλιά πολλά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 54
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

κορίτσια καλημέρα,

πήγα χθες στο γυναικολόγο μου για κολπικό υπέρηχο. είχα κάνει την προηγούμενη δευτέρα 06/04 τέστ φαρμακείου και βγήκε θετικό και αμέσως β-χοριακή που επίσης βγήκε θετική 415. μου είπε να την επαναλάβω την παρασκευή 10/04 και έδειξε 1851.

η τελευταία περίοδος μου ήταν 12/03 και η πιο προηγούμενη 18/02.

ο σάκος που είδαμε ήταν κενός και μου εξήγησε ότι ή είναι πρόσφατή κύηση (έγινε ωορηξία και σύλληψη σε μικρότερο κύκλο) ή είναι παλίνδρομη από τον κύκλο φεβρουαρίου και η περίοδος που είχα τον μάρτιο ήταν περίοδος εγκυμοσύνης.

θα ξανακάνω 1 χοριακή την επόμενη εβδομάδα και θα ξαναπάω να με δεί στις 27/04 μήπως και ακούσουμε καρδιακό παλμό ή δούμε κανένα έμβρυο, αλλιώς θα κάνω απόξεση.

 

υγ1. έχω ήδη ένα αγοροσκουληκάκι 23 μηνών

υγ2. έχω όλα τα πιο κοινά συμπτώματα εγκυμοσύνης (πονάκια χαμηλά, στήθος τούμπανο,όσφρηση λύκου.

 

 

σας έχει συμβεί κάτι παρόμοιο? δεν μπορώ να πω ότι είμαι ιδιαίτερα αγχωμένη γιατί δεν περίμενα να μείνω -εάν είμαι εντέλει- τόσο γρήγορα (3 μηνες) προσπάθεια.

 

φιλιά πολλά.

καλημέρα και σε σένα! δεν μου έχει συμβεί κάτι παρόμοιο, αλλά είσαι μόλις 5εβδ.+4 ημερών.

αυτό συμφωνεί με την άποψη του γιατρού σου, ότι μπορεί να είσαι πιο λίγο. όσον αφορά την 2η άποψη, ότι ήσουν έγκυος απο τον προηγούμενο κύκλο (και εφόσον αδιαθέτησες πάλι, με όλα τα συμπτώματα και με καμία διαφορά στην ποσότητα και τη ροή αίματος αλλά και τις ημέρες διάρκειας της περιόδου), δεν νομίζω ότι μπορεί να υφίσταται παλλίνδρομη .

εξάλλου, η τιμή της χοριακής αυξήθηκε, ενώ αν επρόκειτο για παλλίνδρομη θα άρχιζε να μειώνεται.

ταπεινή μου γνώμη είναι ότι είσαι λιγότερες εβδομ. έγκυος και μακάρι να έχω δίκιο, γιατί δεν είναι ότι ευχάριστο, να υπάρχει κάποιο θέμα.

Η ΣΤΙΓΜΗ ΤΗΣ ΓΕΝΝΗΣΗΣ ΣΑΣ, Η ΖΩΗ ΜΟΥ ΟΛΗ!!!!

 

Link to comment
Share on other sites

πραγματικά δεν καταλαβαίνω τον γιατρό σου!

πόσων ημερών κύκλο έχεις;

πότε έπρεπε καλή μου να αδιαθετήσεις τον απρίλιο; 06/04; αν ναι, τότε είσαι λιγότερο από 6 εβδομάδες έγκυος! και γω όταν πήγα 5 εβδ. και 4 ημερών, ένα σάκο μικρούτσικο είδαμε...ούτε μωρό-κουκίδα, ούτε βέβαια ακούσαμε τίποτα! τι βλακείες σου λέει για παλίνδρομη;

κάνε μου την χάρη και πήγαινε την επόμενη εβδομάδα σε έναν άλλο γιατρό...

JnDWp3.png Η λίστα με τα eshops-->Εδώ
Link to comment
Share on other sites

Gavriela δεν σου είπε πόσο εβδομάδων είσαι? πάντως η χοριακή μπορεί να αυξάνεται και σε περίπτωση παλλίνδρομης εφόσον ο σάκος συνεχίζει και δίνει μηνύματα στον οργανισμό να παράγει β' χοριακή για κάποιες μέρες ή και εβδομάδες. αν δεν υπάρξει καρδιακός εμβρυικός παλμός δεν προχωράει η εγκυμοσύνη.

όπως και να έχει οφείλεις να περιμένεις και να εύχεσαι να έγινε αργά η σύλληψη!

5JP7p3.png

rnsFp2.png

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τη female! Η χοριακή μπορεί να συνεχίζει να αυξάνει και χωρίς να υπάρχει εγκυμοσύνη. Επειδή στην αδερφή μου έτυχε πριν λίγο καιρό παλλίνδρομη κύηση, μπορώ να σου πω ότι πρέπει να περιμένεις στις 6-7 εβδομάδες για να δεις την κουκίδα και να ακούσεις παλμό. Επίσης μπορεί ο σάκος να μεγαλώνει κανονικά και να έχεις όλα τα συμπτώματα της εγκυμοσύνης και στην παλλίνδρομη. Ελπίζω να πάνε όλα καλά και να είναι απλά νωρίς ακόμη!! Να είσαι αισιόδοξη, πάντως αυτό που σου είπε για το Φεβρουάριο με μπερδεύει, ξέρω ότι μπορεί να έχεις περίοδο και να είσαι έγκυος (συνέβη σε γνωστή μου που είναι 9 μηνών) αλλά δεν θα έπρεπε να μπορεί να διακρίνει από τον όγκο του σάκου αν είναι από τον Φεβρουάριο??

QZ9ep3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!

Ο γιατρός μου είπε ότι το πιθανότερο να είμαι 4 -5 εβδομάδων.

Το ενδεχόμενο για παλίνδρομη μου το ανέφερε γιατί η περίοδος στις 12/03 δεν ήταν με τόσο μεγάλη ροή οπως συνήθως έχω αλλά αυτό μου έχει ξανασυμβεί μερικές φορές.

Επίσης το ενδεχόμενο να αλλάξω γιατρό δεν παίζει με τίποτα διότι πάνω απ 'ολα είναι άνθρωπος με Α κεφαλαίο και μετά γιατρός. Με κάνει και νιώθω σαν κόρη του και επίσης ο άντρας μου το εμπιστεύεται τυφλά και αυτός. Άλλωστε σ' αυτόν οφείλω την εμπειρία του φυσιολογικού τοκετού που βιώσα για να κάνω το γιο μου, (δύσκολη περίπτωση καθώς ήταν ψηλά και κολλημένος στα δεξιά της κοιλιάς μου) και καταφέραμε λίγο λίγο τον κατέβασε και τον τράβηξε. Και όλα αυτά σε 5 ώρες με πρόκληση.

Τέλοσπάντων, θα δείξει σε 2 εβδομάδες.

Φιλιά πολλά σε όλες και Καλό Πάσχα!!!

Link to comment
Share on other sites

Εμενα μου ειπε οτι μπορουμε να δουμε ξεκαθαρα καρδια 6+2 ημερες (απο την ημερομηνια τελευταιας περιοδου οχι συλληψης).. Πηγα χτες με ΤΕΠ 4/3 και ειδε εμβρυο.. (ετσι ειπε τουλαχιστον εγω δεν ειδα τιποτα)

Η χοριακη ειναι οντως χαμηλη αλλα εφοσον ανεβαινει δεν νομιζω να ειναι ανησυχητικο.

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια καλημέρα!

Χθες πήγα στο γιατρό μου και μου επιβεβαίωσε την εγκυμοσύνη 6 εβδομάδων και 5 ημέρων. Ακούσαμε και καρδιά. Σε 2 εβδομάδες θα ξαναπάω αφού κάνω τις εξετάσεις μου.

Φιλιά πολλά!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Και μενα μου συμβαίνει κάτι παρόμοιο.Η χοριακή ανεβαίνει μεν αλλά πιο αργά απ' ότι περιμένουμε.Το Σάββατο 7-10-09 ήταν 980 μονάδες ενώ πριν μια εβδομάδα ήταν 164.΄Εκανα ένα κολπικό υπερηχογράφημα στο οποίο δεν φάνηκε κάτι ιδιαίτερο παρά μόνο κάτι το οποίο θα μπορούσε να είναι σάκος σε πολύ πρώιμο στάδιο....Θα επαναλάβω την χοριακή την Πέμπτη το αποτέλεσμα της οποίας πιστεύω ότι θα είναι πλέον καθοριστικό. Το στήθος μου πάντως εξακολουθεί να είναι πρησμένο και να με πονάει... Τι να πω? Υπάρχουν μεγάλες πιθανότητες να είναι παλίνδρομη, αλλά μπορεί και να είναι κανονική , απλά η σύλληψη να έγινε αργότερα δεδομένου ότι έχω ακανόνιστο και μεγάλο κύκλο. Έχω μεγάλη αγωνία και αυτή η αναμονή είναι ιδιαίτερα ψυχοφθόρα....παρόλο που δεν είναι το πρώτο μου παιδάκι (έχω ένα γιο 6 χρονών που παρεπιπτόντως συνέλλαβα την 29η ημέρα του κύκλου). Ευχαριστώ που με ακούσατε...ευχηθείτε μου καλή τύχη

4iqfp2.png?nAtPrUav
Link to comment
Share on other sites

Και μενα μου συμβαίνει κάτι παρόμοιο.Η χοριακή ανεβαίνει μεν αλλά πιο αργά απ' ότι περιμένουμε.Το Σάββατο 7-10-09 ήταν 980 μονάδες ενώ πριν μια εβδομάδα ήταν 164.΄Εκανα ένα κολπικό υπερηχογράφημα στο οποίο δεν φάνηκε κάτι ιδιαίτερο παρά μόνο κάτι το οποίο θα μπορούσε να είναι σάκος σε πολύ πρώιμο στάδιο....Θα επαναλάβω την χοριακή την Πέμπτη το αποτέλεσμα της οποίας πιστεύω ότι θα είναι πλέον καθοριστικό. Το στήθος μου πάντως εξακολουθεί να είναι πρησμένο και να με πονάει... Τι να πω? Υπάρχουν μεγάλες πιθανότητες να είναι παλίνδρομη, αλλά μπορεί και να είναι κανονική , απλά η σύλληψη να έγινε αργότερα δεδομένου ότι έχω ακανόνιστο και μεγάλο κύκλο. Έχω μεγάλη αγωνία και αυτή η αναμονή είναι ιδιαίτερα ψυχοφθόρα....παρόλο που δεν είναι το πρώτο μου παιδάκι (έχω ένα γιο 6 χρονών που παρεπιπτόντως συνέλλαβα την 29η ημέρα του κύκλου). Ευχαριστώ που με ακούσατε...ευχηθείτε μου καλή τύχη

Καλή τύχη!!

ελπίζω όλα να πάνε καλά!

σε καταλαβαίνω γιατι το έχω ζήσει αν και εμένα ήταν τελικα παλλινδρομη και χρειάστηκα και αποξεση,όμως σου στέλνω όλη την θετικη μου σκέψη!!

να σε ρωτήσω ποσο εβδομάδων σε βγάζει ο υπέρηχος?

ΕΦΗ 20/12/2004

Ο ΠΙΠΙΛΑΣ ΜΟΥ 11/12/2010 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλή τύχη!!

ελπίζω όλα να πάνε καλά!

σε καταλαβαίνω γιατι το έχω ζήσει αν και εμένα ήταν τελικα παλλινδρομη και χρειάστηκα και αποξεση,όμως σου στέλνω όλη την θετικη μου σκέψη!!

να σε ρωτήσω ποσο εβδομάδων σε βγάζει ο υπέρηχος?[/quoteΣε ευχαριστώ για τη συμπαράσταση...αφού δεν φάνηκε έμβρυο υποθέτουμε ότι στην καλύτερη περίπτωση η σύλληψη να έγινε γύρω στις 17-10 πάντως στον υπέρηχο δεν αναγράφεται ηλικία κύησης....

4iqfp2.png?nAtPrUav
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για τη συμπαράσταση...αφού δεν φάνηκε έμβρυο υποθέτουμε ότι στην καλύτερη περίπτωση η σύλληψη να έγινε γύρω στις 17-10 πάντως στον υπέρηχο δεν αναγράφεται ηλικία κύησης....

4iqfp2.png?nAtPrUav
Link to comment
Share on other sites

Η Πέμπτη ήρθε...η χοριακή έχει φτάσει 2587...όμως η αναμονή θα παραταθεί έως την Τρίτη 17-11 όπου το δεύτερο υπερηχογράφημα θα δείξει επιτέλους τι συμβαίνει. Νοιώθω ότι πέρασε ένας μήνας. Είναι πολύ βασανιστικό να μην ξέρεις τελικά αν η εγκυμοσύνη θα συνεχιστεί ή απλά όλα έχουν τελειώσει.

4iqfp2.png?nAtPrUav
Link to comment
Share on other sites

Η Πέμπτη ήρθε...η χοριακή έχει φτάσει 2587...όμως η αναμονή θα παραταθεί έως την Τρίτη 17-11 όπου το δεύτερο υπερηχογράφημα θα δείξει επιτέλους τι συμβαίνει. Νοιώθω ότι πέρασε ένας μήνας. Είναι πολύ βασανιστικό να μην ξέρεις τελικά αν η εγκυμοσύνη θα συνεχιστεί ή απλά όλα έχουν τελειώσει.

 

Πόσο πολύ σε καταλαβαίνω και πόση αλήθεια έχουν αυτά τα λόγια!

Πριν από λίγο καιρό πέρασα από αυτόν τον εφιάλτη. Ήταν μόνο 2 εβδομάδες αλλά νόμιζα ότι πέρασε ένας αιώνας.

Εμένα η κατάληξη δεν ήταν καλή, ελπίζω όμως εσένα να σου πάνε όλα καλά και να λάβει τέλος η αγωνία αλλά με ευχάριστο τρόπο.

Έχεις τις θερμότερες ευχές μου!

5f27b8bd0c.png

Link to comment
Share on other sites

Eίναι πολύ γλυκό να ξέρεις ότι σου συμπαραστέκονται άνθρωποι που δεν έχεις γνωρίσει ποτέ κι όμως να τους θεωρείς τόσο δικούς σου....Σου εύχομαι κι εγώ πολύ πολύ σύντομα να κρατήσεις στην αγκαλιά σου το μωράκι σου και λυπάμαι πραγματικά που βίωσες κάτι τόσο οδυνηρό...Φιλιά

4iqfp2.png?nAtPrUav
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα είναι η μεγάλη ημέρα....Θα πάω για το υπερηχογράφημα και τελικά θα ξεκαθαρίσουν όλα...Δεν αντέχω αυτό το άγχος άλλο. Ότι είναι να γίνει θα γίνει δεν μπορώ να κάνω τίποτα γι αυτό.

4iqfp2.png?nAtPrUav
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Έφτασε η μεγάλη μέρα!!!! Θα πας για υπέρηχο! Σε ποια εβδομάδα είσαι? Εγω αύριο θα πάω για τον πρώτο υπέρηχο και έχω πολύ αγωνία!

Είχα κάνει ένα υπερηχογράφημα πριν 10 ημέρες στο οποίο δεν φάνηκε τίποτα (μάλλον φάνηκε κάτι το οποίο θα μπορούσε να είναι πιθανός σάκος) και επειδή η χοριακή ανεβαίνει μεν, με πολύ αργούς ρυθμούς δε, θα το επαναλλάβω σήμερα. Υπάρχουν δύο περιπτώσεις. Ή ότι είναι παλλίνδρομη κύηση ή ότι ήταν πολύ νωρίς γι αυτό δεν φάνηκε κάτι. Ελπίζω να πάνε όλα καλά και να δούμε τα μωράκια μας!!!!!!!!!!!!!Καλή επιτυχία και σε σένα.

4iqfp2.png?nAtPrUav
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...