Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

βιοχημική εγκυμοσύνη & θηλασμός


myrto

Recommended Posts

Γειαααααα σας!!!

Γυρίσαμε κι εμείς πριν από τρεις μέρες...περίμενα πως και πως να ξαναμπω στο φόρουμ και να συζητήσω ένα θεματάκι μαζί σας γιατί μόνο εσείς με καταλαβαίνετε :cry::cry::cry::cry::cry:

Λοιπόν τον προηγούμενο μήνα είχα μια βιοχημική εγκυμοσύνη. Έκανα δυό τεστ εγκυμοσύνης θετικά, ο γιατρός δεν είδε στον κολπικό υπέρηχο ούτε αμνιακό σάκο ούτε τίποτα, η β' χοριακή έδειξε εγκυμοσύνη αλλά ήταν πολύ-πολύ χαμηλή για την βδομάδα που υποτίθεται ότι ήταν και εντέλει αδιαθέτησα και έληξε το ζήτημα....τελοσπάντων, στεναχωρήθηκα, αλλά φαίνεται πως είναι κάτι που συμβαίνει συχνα....ΟΜΩΣ: όπως είναι φυσικό στην στιγμή αυτή αδυναμίας βρίσκουν έδαφος οι κλασικές ανασφάλειες που σου προκαλούν τα γνωστά σχόλια περί θηλασμού....φυσικά ο γιατρός θεωρησε ότι δεν προσφέρω τίποτα στο παιδί θηλάζοντας, έκανε το πολύ κομψό σχόλιο ''μα καλά στην Αφρική είμαστε :shock: στο οποίο του απάντησα ότι ο θηλασμός του παιδιου ΜΟΥ είναι δικό μου θέμα και δε θα το σχολιάσουμε (απάντηση βέβαια που αργότερα θεώρησα πολύ μετριοπαθή και έκτοτε μουτζώνομαι!!! Θυμήστε μου να σας θυμήσω ότι θέλω να βρω άλλον γιατρό γιατί με έχει πιάσει λογοδιάρροια και θα το ξεχάσω...)

 

Λοιπόν τι έλεγα...ο γιατρός με το περίσσιο τακτ και τις μηδενικές γνώσεις περί θηλασμού με ενημέρωσε ότι πρέπει να κόψω ΑΜΕΣΩΣ το θηλασμό γιατί αλλιώς κατά πάσα πιθανότητα θα αποβάλλω, ότι όσες θηλάζουσες έγκυες παρακολουθούσε απέβαλαν ( φυσικά δεν το ρώτησα ούτε πόσες ήταν ούτε πόσο καιρό θήλαζαν...άλλες μούτσες μετα....μα γιατί δεν υπάρχει πουθενά μουτζο-εμότικον;;; ) κλπ, κλπ, κλπ.

 

Τώρα, όλα αυτά δεν τα γράφω για να παραπονεθώ για το γιατρό, αλλά επειδή κατάφερε ο άθλιος να μου δημιουργήσει αμφιβολίες....Γιατί; Τις πιθανές ημερόμηνίες σύλληψης εγώ θήλαζα τη Λήδα 2-3 φορές τη μέρα...αμέσως μετά όμως πήγαμε ταξίδι στη Χαλκιδική και εκεί μια και ήμασταν όλη μέρα μαζί άρχισα να θηλάζω περισσότερο, 4 μπορεί και 5 φορές...Υπάρχει περίπτωση η κύηση να παλινδρόμησε λόγω της αλλαγής αυτής; Και γενικά ποιες είναι η πιθανότητες ο θηλασμός να προκαλέσει μια βιοχημική εγκυμοσύνη;;;

 

 

Ουφ, τα είπα και ηρέμησα!!! Ελπίζω να μη σας έπρηξα!!!!

 

Α, καλό μήνα και καλό φθινόπωρο!!!

df306542d5.pngbb1d25814b.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καμία!

 

Η βιοχημική εγκυμοσύνη είναι μια σύλληψη που δεν έχει καν εγκατασταθεί στη μήτρα.

 

Οι γιατροί φοβούνται το θηλασμό γιατί εκκρίνεται ωκυτοκίνη, η ορμόνη που είναι υπεύθυνη για το αντανακλαστικό της καθόδου του γάλακτος αλλά και για τις συσπάσεις της μήτρας.

 

Η μήτρα θεωρείται ότι δεν συσπάται μέχρι το τέλος του 4ου μήνα γι αυτό και μέχρι τότε δεν μιλούν για πρόωρο τοκετό αλλά για αποβολή.

 

Τα επίπεδα της προλακτίνης όσο είναι υψηλά δεν επιτρέπουν την ωορηξία και την εμμηνορυσία. Αν η μητέρα έχει ωορηξία σημαίνει ότι τα επίπεδα προλακτίνης είναι χαμηλά.

Link to comment
Share on other sites

Αγλαία, σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση!

:oops: έχω κι άλλη απορία όμως....αν η προλακτίνη αυξηθεί, λογω της αλλαγής στο πρόγραμμα του θηλασμού, τι συνέπεια μπορεί να έχει;;;

df306542d5.pngbb1d25814b.png

Link to comment
Share on other sites

Αν οι θηλασμοί αυξηθούν πολύ, πχ το μωρό αρρωσταίνει σοβαρά, δεν μπορεί να φάει τίποτα και θηλάζει συνέχεια, αντί για 2-3 φορές, θηλάζει 8-12 φορές. Αν αυτό συνεχιστεί για λίγες μέρες δεν σημαίνει τίποτα. Αν συνεχιστεί για μεγάλο χρονικό διάστημα (πολύ σπάνιο και δεν μπορώ να φανταστώ την αιτία) τότε το πιθανότερο είναι να μη γίνει ωορηξία και να μην υπάρχει περιόδος, άρα είναι αδύνατη η σύλληψη.

 

Αν η μητέρα είναι ήδη έγκυος τότε δεν θα συμβεί κάτι τέτοιο γιατί δεν γίνεται ούτε ωορηξία ούτε υπάρχει περίοδος.

 

Δεν έχει αναφερθεί κάτι άλλο μέχρι τώρα, τα υπόλοιπα είναι θεωρίες και υποθέσεις των ιατρών που απλά δεν είναι εξοικειωμένοι με το θηλασμό και τον φοβούνται... :?

 

Σε αυτό το βιβλίο περιέχονται τα πάντα:

 

51CXD8M23FL._SL500_AA240_.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Αγλαία! :D:D:D:D

 

Θα ψάξω το βιβλίο τώρα κι όλας!!!

 

 

Υ.Γ.....ψτ, κορίτσια κανένα γυναικολόγο-φαινόμενο ενημερωμένο έστω και στοιχειωδώς για το θηλασμό;;;;;;;

df306542d5.pngbb1d25814b.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ψύλλους στ'αχυρα ψάχνεις, μυρτώ :D

 

αν τον βρεις πάντως, να τον ανακοινώσεις..μη σου πω ότι συμφέρει να πας να γεννήσεις στη Σουηδία :P

 

Α, το βιβλίο είναι εξαιρετικό, το διάβασα στις διακοπές, περιέχει πολλές αποστομωτικές απαντήσεις για τους άσχετους γυναικολόγους (στο κεφάλαιο με τις επιστημονικές παραθέσεις και έρευνες).

Link to comment
Share on other sites

αν τον βρεις πάντως, να τον ανακοινώσεις..μη σου πω ότι συμφέρει να πας να γεννήσεις στη Σουηδία Razz

 

 

Μήπως να πάω; Να το συνδιάσω και με διακοπές στην Σκανδιναβία; Να αποκτήσει και το μελλοντικό μου παιδί Σουηδική υπηκοόητα;;;Μου βάζεις ιδέες!

df306542d5.pngbb1d25814b.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...