Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αλλαγές στα μαθήματα του δημοτικού σχολείου. Τι θέλει να πει ο ποιητής;


Recommended Posts

Ολα αυτα που λες miriki υπαρχουν, οχι βεβαια παντου, γιατι εχω παει και σε δημοσιο σχολειο που και οι καθηγητες ηταν αστερια και τους χρωστω πολλα, (μαλιστα χαρη σε εναν απο αυτους, χρωστω τη σημερινη μου εργασια γιατι ειχε φροντισει να μας προετοιμασει χρονια πριν, σε ασκησεις που σημερα, χρησιμοποιει το EPSO! και αυτες οι δεξιοτητες μου εμειναν σε ολη μου τη ζωη) και μια χαρα εγκαταστασεις με δανειστικη βιβλιοθηκη, χημειο κλπ.

 

Δεν ειναι ομως ολα τα σχολεια ετσι. Τα προβληματα υπαρχουν. Και σε κοντεινερ κανουν μαθημα παιδια, και με δασκαλο αγγλικων κανουν φυσικη, και και....Εχεις δικιο σε οσα λες.

 

Δε νομιζω ομως οτι με το να τα προβαλλουμε ολα μαζι σε ενα σακο, θα βοηθησουμε την κατασταση. Προτεινω να πιανουμε ενα θεμα τη φορα, με συγκεκριμενες προτασεις.

 

Και πανω απ ολα: να διαφυλαξουμε, το θεσμο του δημοσιου σχολειου. Ειναι ανεκτιμητο, ιδιως στην εποχη μας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Α και η άλλη η καινούρια μόδα στην Αγγλία είναι να πηγαίνουν οι φροντιστηριακοί δάσκαλοι στα σχολεία και να κάνουν δωρεάν υποστηρικτικά μαθήματα σε μαθητές δημοτικού στο χώρο του σχολείου τους. Για σκεφτείτε να γινόταν αυτό στην Ελλάδα??

 

Και φυσικά και εδώ υπάρχουν παιδιά που κάνουν μάθημα σε κοντέινερ, και καθηγητές που διδάσκουν περισσότερα του ενός μαθήματα (γυμναστική, πολιτική οικονομία και γαλλικά 3-σε-1) και καθηγητές που δεν έχουν καν πτυχίο, και τάξεις με πολλούς μαθητές και τόσα άλλα όμορφα :)

Link to comment
Share on other sites

Α και η άλλη η καινούρια μόδα είναι να πηγαίνουν οι φροντιστηριακοί δάσκαλοι στα σχολεία και να κάνουν δωρεάν υποστηρικτικά μαθήματα σε μαθητές δημοτικού στο χώρο του σχολείου τους. Για σκεφτείτε να γινόταν αυτό στην Ελλάδα??

 

Που είναι το αρνητικό;

 

Δεν μου είπες όμως, ποια είναι η κατάσταση των δημόσιων σχολείων σε σχέση με τα δικά μας;

 

Miriki αυτό που θέλω εγώ είναι να βελτιώσουμε το δημόσιο σχολείο. Να μην το υποβιβάζουμε προκειμένου να προωθηθεί η ιδιωτική παιδεία. Αν το δημόσιο σχολείο έρθει σε ένα αξιοπρεπές επίπεδο, εξετάζουμε και τη χρησιμότητα των ιδιωτικών σχολείων ή των φροντιστηρίων κάθε λογής.

Link to comment
Share on other sites

Που είναι το αρνητικό;

Δεν ξέρω. Αν σας ανακοίνωναν στο σχολείο ότι θα έρθουν καθηγητές από την Ευρωγνώση να κάνουν υποστηρικτικά μαθήματα αγγλικών (για τα αγγλικά του σχολείου) θα το έβρισκες φυσιολογικό; Πιστεύεις ότι η καθηγήτρια των αγγλικών θα ήταν υπέρ; Ότι δεν θα ζητούσατε όλοι την παραίτηση του Λοβέρδου; Δεν ξέρω, μπορεί να κάνω και λάθος και να το θεωρούσατε μπόνους.

 

Δεν μου είπες όμως, ποια είναι η κατάσταση των δημόσιων σχολείων σε σχέση με τα δικά μας;

Τι εννοείς; Έγραψα πιο πάνω.

Link to comment
Share on other sites

To δημόσιο σχολείο το οποιο όπως γνωρίζετε υπηρετώ με πάθος, για να μπορέσει να σταθεί όπως του πρέπει και όπως χρειάζεται η ελληνική οικογένεια χρειάζεται όλα αυτά που προανέφερα. Τα καλύτερα διδακτικά εγχειρίδια αν έχεις, αν ο δάσκαλος φτάνει Οκτώβρη καραβοτσακισμένος δε θα περπατήσει το πράγμα. Αν η ελληνική οικογένεια έχει ανάγκη από ώρες απασχόλησης των παιδιών της την ώρα που οι γονείς δουλεύουν, τότε δεν την εξυπηρετεί το πρόγραμμα ως τις 2 ή τις 12. 15

 

Τα πράγματα πρέπει να τα βλέπουμε συνολικά, για να βρίσκουμε ολοκληρωμένες λύσεις. Βιώσιμες λύσεις. Που να εξυπηρετούν κι όχι έβγα κακό απ τα μάτια μου. Αν λοιπόν ανεχόμαστε τα μεν, θα ανεχόμαστε και τα δε. Φεύγω πάω για διάβασμα τα ξαναλέμε.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν ξέρω. Αν σας ανακοίνωναν στο σχολείο ότι θα έρθουν καθηγητές από την Ευρωγνώση να κάνουν υποστηρικτικά μαθήματα αγγλικών (για τα αγγλικά του σχολείου) θα το έβρισκες φυσιολογικό; Πιστεύεις ότι η καθηγήτρια των αγγλικών θα ήταν υπέρ; Ότι δεν θα ζητούσατε όλοι την παραίτηση του Λοβέρδου; Δεν ξέρω, μπορεί να κάνω και λάθος και να το θεωρούσατε μπόνους.

 

 

Τι εννοείς; Έγραψα πιο πάνω.

 

Όχι η καθηγήτρια των Αγγλικών μάλλον δεν θα ήταν υπέρ.:) Εννοούσα που είναι το κακό για υποστηρικτικά μαθήματα, σε παιδάκια που παρουσιάζουν ελλείψεις. Θα μου πεις γιατί να μην στα παρέχει το δημόσιο αυτά τα υποστηρικτικά μαθήματα. Εφόσον όμως δεν μετακυλείται το κόστος στο γονιό, αλλά πληρώνει το δημόσιο με τους φόρους που παρακρατεί, νομίζω δεν θα με ενοχλούσε. Αν τεθεί τέτοιο θέμα θα κάτσω να το ψάξω καλύτερα.:)

 

Εννοούσα πως είναι το δημόσιο σχολείο στην Αγγλία. Αν παρέχει φαγητό, ποικίλες δραστηριότητες, αν υπάρχει νοσοκόμα εντός, τι ώρα σχολάνε, πως είναι οι εγκαταστάσεις κτλ

Link to comment
Share on other sites

Εννοούσα πως είναι το δημόσιο σχολείο στην Αγγλία. Αν παρέχει φαγητό, ποικίλες δραστηριότητες, αν υπάρχει νοσοκόμα εντός, τι ώρα σχολάνε, πως είναι οι εγκαταστάσεις κτλ

Για να ρωτάς για φαγητό, μάλλον δεν έχεις δει τα Jamie's School Dinners ;)

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Jamie's_School_Dinners

 

Οι εγκαταστάσεις και οι συνθήκες διαφέρουν από σχολείο σε σχολείο γιατί η χρηματοδότηση δεν γίνεται από το Υπουργείο αλλά μέσω των τοπικών authorities. Υπάρχουν σχολεία που είναι καλά, υπάρχουν σχολεία που είναι μέτρια και υπάρχουν και σχολεία που είναι κάτω του μετρίου. Οι διευθυντές των σχολείων και οι δήμοι έχουν μεγαλύτερη ελευθερία απ' ό,τι στην Ελλάδα να επιλέξουν δασκάλους ή να αποφασίσουν τι ποσό θα διατεθεί για ποιο σκοπό. Νοσοκόμες συνήθως δεν υπάρχουν στα σχολεία, υπάρχουν όμως σχολικές νοσοκόμες που εργάζονται για το τοπικό ΕΣΥ που πηγαίνουν στα σχολεία και κάνουν ενημερώσεις κλπ. Οι δραστηριότητες είναι λίγο πολύ οι ίδιες που έχουν και τα παιδιά στην Ελλάδα. Τα δημοτικά ξεκινάνε μάθημα στις 9 και σχολάνε μεταξύ 3-3:30 (εξαρτάται από το σχολείο) αλλά κάνουν και μία ώρα διάλειμμα για φαγητό.

Link to comment
Share on other sites

Εμείς το χειμώνα δεν πολυβγαίνουμε καθημερινές. Την άνοιξη ή το καλοκαίρι όλο και κάτι θα κάνουμε.

 

Αυτό έλεγα πριν. Πειράζει το χειμώνα να μην έρχεται σε επαφή με άλλα παιδιά τα απογεύματα ;

 

Κοίτα είναι θεμα παιδιού. Και εγώ αν είχα δύο ήρεμα παιδιά δεν θα ήξερα για τι πράγμα μιλάμε...

 

Σκέψου ότι το μεγαλυτερο μέρος της ημέρας, τα παιδιά του ολοήμερου το περνάνε σε κάποια καρέκλα είτε να μελετάνε είτε να παρακολουθούν... Διαλείμματα γίνονται 3 μεγάλα (των 20 λεπτών τα 2 και το τρίτο λίγο μεγαλύτερο), κατά τα οποία πρέπει μεταξύ άλλων και να φάνε και να πανε τουαλέτα. Γυμναστική στο σχολείο κάνουν 4 φορές την εβδομάδα και στην αρχή μου κακοφαινόταν, αλλα τελικα μπορεί να είναι η μόνη ουσιαστική ευκαιρία για κίνηση στη διάρκεια του χειμώνα, που τα παιδιά μαζεύονται νωρίς στο σπίτι. Και στη γυμναστική ακόμα συνήθως περιμένουν τη σειρά τους για να κάνουν κάτι και δεν κινούνται ελεύθερα!

 

Και ρωτάω, είναι ζωή αυτή για ένα παιδί; Πολλά παιδιά είναι στο χαρακτήρα τους να μην ζητάνε την κίνηση, για αρκετά παιδιά όμως αυτό το καθημερινό πρόγραμμα είναι κόντρα στη φύση τους. Δεν ξέρω για μεγαλύτερες ηλικίες, αλλά για πρώτη δευτέρα, για κάποια παιδάκια, αυτή η ημέρα δεν τους προσφέρει τη χαλάρωση που θέλουν.

 

Επίσης το κοινωνικό... Ο δικός μου ήταν σούπερ κοινωνικός και λόγω ελλείψεων στα σχολεία, αλλάξαμε ιδιωτικό σταθμό, νήπιο, πρώτη δημοτικού. Ε, έκανε κολλητούς μέχρι και το νήπιο, στην πρώτη δεν πολυκόλλησε στην αρχή. Για ένα παιδί πολλοί συνεχόμενοι μήνες είναι μεγάλο διαστημα και στην ουσία μπορεί και να χάσει ακόμα κοινωνικές δεξιότητες, αν δεν του δίνεται ευκαιρία να τις εξασκεί, σε διαφορετικά περιβάλλοντα. Του έλειπε λοιπον μια ουσιαστική επαφή με παιδάκια της ηλικίας του.

 

Ευτυχώς τα δικά μου παίζουν πολύ μεταξύ τους, διαφορετικά θα έβλεπα και αλλιώς το θέμα των δραστηριοτήτων.

 

Αυτά μπορεί να είναι άσχετα, αλλά ήθελα να τα πω πιο αναλυτικά, γιατί οι συνθήκες του καθενός μπορεί να παίζουν ρόλο και σίγουρα οι συγκεκριμένες συνθήκες δεν έχουν σχέση με το πως μεγαλώσαμε λίγες δεκαετίες πριν.

 

Και αυτά έχουν καποιο νόημα στη συζήτηση, γιατί κάποιος που το βλέπει το θέμα ξεκομμένο από την πράξη, ε το βλέπει ξεκομμένα με ό,τι αυτό συνεπάγεται.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω κι εγω με αυτη τη προσεγγιση.

Βεβαια να σας πω οτι στην Ελλαδα προωθουμε ακριβως το αντιθετο, δηλ τη "γενικη Παιδεια" και ειμαστε και πολυ περηφανοι.....

Εχω κανει τη συζητηση πολλες φορες με Στελεχη του ΥΠΑΙΘ, θετοντας το ερωτημα πχ "εγω που ηθελα να παω Νομικη, γιατι να κανω Φυσικη, Β' Λυκειου, και μαλιστα τοσο προχωρημενη?" . Η απαντηση ηταν ότι η "γενικη Παιδεια" ειναι η βαση του εκπαιδευτικου μας συστηματος, και δεν εχει σημασια το ποσο δυσκολη φυσικη εκανα, αλλα οτι διευρυνα...το πνευμα. :mrgreen:

Τώρα είδα αυτό το post. Ναι να υπάρχει γενική παιδεία μέχρι ενός σημείου όμως. Όπως λες δεν είναι απαραίτητο να κάνεις φυσική στη Β΄Λυκείου όταν σκοπεύεις να ακολουθήσεις εντελώς άλλη κατεύθυνση...

 

Για να ρωτάς για φαγητό, μάλλον δεν έχεις δει τα Jamie's School Dinners ;)

 

Τώρα που το ανέφερες κάπου είχα δει μια σκηνή σχετική, αλλά το είχα ξεχάσει...

 

Κοίτα είναι θεμα παιδιού. Και εγώ αν είχα δύο ήρεμα παιδιά δεν θα ήξερα για τι πράγμα μιλάμε...

 

Σκέψου ότι το μεγαλυτερο μέρος της ημέρας, τα παιδιά του ολοήμερου το περνάνε σε κάποια καρέκλα είτε να μελετάνε είτε να παρακολουθούν... Διαλείμματα γίνονται 3 μεγάλα (των 20 λεπτών τα 2 και το τρίτο λίγο μεγαλύτερο), κατά τα οποία πρέπει μεταξύ άλλων και να φάνε και να πανε τουαλέτα. Γυμναστική στο σχολείο κάνουν 4 φορές την εβδομάδα και στην αρχή μου κακοφαινόταν, αλλα τελικα μπορεί να είναι η μόνη ουσιαστική ευκαιρία για κίνηση στη διάρκεια του χειμώνα, που τα παιδιά μαζεύονται νωρίς στο σπίτι. Και στη γυμναστική ακόμα συνήθως περιμένουν τη σειρά τους για να κάνουν κάτι και δεν κινούνται ελεύθερα!

 

Ευτυχώς τα δικά μου παίζουν πολύ μεταξύ τους, διαφορετικά θα έβλεπα και αλλιώς το θέμα των δραστηριοτήτων.

 

 

Καλά, μην νομίζεις ότι τα δικά μου επειδή είναι κορίτσια είναι ήρεμα. Είναι πολύ ζωηρές. Ευτυχώς όπως λες, παίζουν πολύ μεταξύ τους (και όχι πάντα ήρεμα παιχνίδια).

Σίγουρα παίζουν ρόλο οι συνθήκες. Αλλά πρέπει ο καθένας να βρίσκει τη χρυσή τομή λαμβάνοντας υπόψη τις ιδιαίτερες συνθήκες της καθημερινότητάς τους. Ούτε η πολλή κλεισούρα κάνει καλό, ούτε το να γίνεται αυτοσκοπός η κοινωνική επαφή. Άλλωστε και οι δραστηριότητες για τις οποίες μιλάμε, στην ουσία δεν στοχεύουν στην κοινωνική επαφή αλλά στην εκμάθηση και είναι οργανωμένες (πάλι δεν κινούνται ελεύθερα τα παιδιά. Κάτι τέτοιο μόνο στην παιδική χαρά θα γίνει ή στην πλατεία).

Βλέπω ενήλικες που δεν μπορούν να κάτσουν με τίποτα μέσα στο σπίτι τους και πρέπει συνέχεια να πηγαίνουν κάπου αλλιώς τους πιάνει κατάθλιψη. Θέλω τα παιδιά μου να μπορούν να βρουν ευχαρίστηση και μέσα στο σπίτι και να μην πρέπει απαραίτητα να γεμίσουν την ώρα τους με κάποια οργανωμένη δραστηριότητα. Μόνο κάτι που τα ευχαριστεί πολύ και μπαίνει σαν προτεραιότητα ή κάτι που θα πρέπει αργότερα να μάθουν (πχ ξένη γλώσσα).

Το έχω ξαναπεί σε πολλά θέματα. Πρέπει να μπορείς να προσαρμόζεσαι στις συνθήκες.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που το ανέφερες κάπου είχα δει μια σκηνή σχετική, αλλά το είχα ξεχάσει...

Αυτό στην ψυχολογία λέγεται αισιοδοξία της μνήμης. Θυμόμαστε πιο έντονα τα ευχάριστα και ξεχνάμε τα δυσάρεστα :P

 

Βλέπω ενήλικες που δεν μπορούν να κάτσουν με τίποτα μέσα στο σπίτι τους και πρέπει συνέχεια να πηγαίνουν κάπου αλλιώς τους πιάνει κατάθλιψη. Θέλω τα παιδιά μου να μπορούν να βρουν ευχαρίστηση και μέσα στο σπίτι και να μην πρέπει απαραίτητα να γεμίσουν την ώρα τους με κάποια οργανωμένη δραστηριότητα.

Έχω την εντύπωση ότι αυτές οι συμπεριφορές καθορίζονται περισσότερο από την κληρονομικότητα παρά από τη μάθηση. Κάποιοι άνθρωποι είναι πιο κοινωνικοί και κάποιοι πιο κλεισμένοι στον εαυτό τους. Κάποιοι θέλουν να είναι συνέχεια έξω και κάποιοι είναι σπιτόγατοι (και αυτό μπορεί να αλλάζει με την ηλικία). Τώρα αν εμείς ως γονείς είναι καλύτερα να ενθαρρύνουμε τις φυσικές τάσεις των παιδιών ή να τις αποθαρρύνουμε, αυτό είναι μεγάλη κουβέντα. Σε γενικές γραμμές η κοινωνικότητα κάνει μεγαλύτερο καλό από την απομόνωση. Και δεν είναι καθόλου σίγουρο ότι επειδή ως παιδί δεν ήσουν συνέχεια έξω ότι στα 30 σου θα ευχαριστιέσαι να μένεις σπίτι και να διαβάζεις βιβλία αντί να βγαίνεις βόλτα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αυτό στην ψυχολογία λέγεται αισιοδοξία της μνήμης. Θυμόμαστε πιο έντονα τα ευχάριστα και ξεχνάμε τα δυσάρεστα :P

 

 

Έχω την εντύπωση ότι αυτές οι συμπεριφορές καθορίζονται περισσότερο από την κληρονομικότητα παρά από τη μάθηση. Κάποιοι άνθρωποι είναι πιο κοινωνικοί και κάποιοι πιο κλεισμένοι στον εαυτό τους. Κάποιοι θέλουν να είναι συνέχεια έξω και κάποιοι είναι σπιτόγατοι (και αυτό μπορεί να αλλάζει με την ηλικία). Τώρα αν εμείς ως γονείς είναι καλύτερα να ενθαρρύνουμε τις φυσικές τάσεις των παιδιών ή να τις αποθαρρύνουμε, αυτό είναι μεγάλη κουβέντα. Σε γενικές γραμμές η κοινωνικότητα κάνει μεγαλύτερο καλό από την απομόνωση. Και δεν είναι καθόλου σίγουρο ότι επειδή ως παιδί δεν ήσουν συνέχεια έξω ότι στα 30 σου θα ευχαριστιέσαι να μένεις σπίτι και να διαβάζεις βιβλία αντί να βγαίνεις βόλτα.

 

Δεν εννοούσα να κλείσεις ένα κοινωνικό παιδί μέσα. Αλλά το να το στέλνεις σε ένα σωρό δραστηριότητες, προκειμένου να έρχεται σε επαφή με κόσμο (αν αυτό είναι το κίνητρο), ούτε αυτό μου φαίνεται σωστό.

Γι΄αυτό ρωτούσα νωρίτερα. Πειράζει 1-2 απογεύματα την εβδομάδα, ακόμα και ένα κοινωνικότατο παιδί να μένει σπίτι του με την οικογένειά του; Δεν πρέπει και αυτό το κοινωνικό παιδί να μάθει να έχει χρόνο με τον εαυτό του και να μην έχει ανάγκη συνέχεια την παρουσία άλλων;

Link to comment
Share on other sites

Πειράζει 1-2 απογεύματα την εβδομάδα, ακόμα και ένα κοινωνικότατο παιδί να μένει σπίτι του με την οικογένειά του; Δεν πρέπει και αυτό το κοινωνικό παιδί να μάθει να έχει χρόνο με τον εαυτό του και να μην έχει ανάγκη συνέχεια την παρουσία άλλων;

Έτσι θεωρητικά δεν μπορείς να πεις αν πειράζει ή όχι. Και δεν είμαι σίγουρη αν το παιδί θα μάθει να μην έχει ανάγκη συνέχεια την παρουσία των άλλων με το να του την στερείς. Άλλωστε ακόμα κι αν είναι όοοοοολη μέρα έξω, πάλι θα υπάρχουν ώρες "μοναξιάς" μέσα στην μέρα του. Γενικά είναι πιο ανησυχητικό να μην θέλεις την παρουσία άλλων γύρω σου, παρά να την αποζητάς συνεχώς, ειδικά στις μικρές ηλικίες.

 

Εξαρτάται και από τις συνθήκες της οικογένειας. Πώς είναι οι Κυριακές σας; Βγαίνετε έξω με φίλους, πάτε επισκέψεις, καλείτε φίλους στο σπίτι σε συστηματική βάση; Αν όχι, τότε μπορεί η Κυριακή να γίνει μέρα απομόνωσης και περισυλλογής. Αν τις Κυριακές είσαστε μεταξύ σας - μεταξά, τότε ίσως είναι υπερβολή να κλείνεστε μέσα και 2 καθημερινές.

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται και από τις συνθήκες της οικογένειας. Πώς είναι οι Κυριακές σας; Βγαίνετε έξω με φίλους, πάτε επισκέψεις, καλείτε φίλους στο σπίτι σε συστηματική βάση; Αν όχι, τότε μπορεί η Κυριακή να γίνει μέρα απομόνωσης και περισυλλογής. Αν τις Κυριακές είσαστε μεταξύ σας - μεταξά, τότε ίσως είναι υπερβολή να κλείνεστε μέσα και 2 καθημερινές.

 

Μίλαγα θεωρητικά. Εμείς νομίζω έχουμε βρει τους ρυθμούς μας και είμαστε κάπου στη μέση. Και τα παιδιά είναι ευχαριστημένα. Δεν αποζητούν δηλαδή κάτι παραπάνω ή κάτι λιγότερο.

 

Το να ακολουθείς τους ρυθμούς του παιδιού σου και απλώς να το ενθαρρύνεις για λίγο παραπάνω ή λίγο παρακάτω κοινωνική επαφή, νομίζω είναι θεμιτό. Δεν συμφωνώ όταν το πιέζουμε προς τη μία ή την άλλη κατεύθυνση για να καλύψουμε δικές μας επιθυμίες ή ανασφάλειες.

Link to comment
Share on other sites

Πάλι τραβάμε το θέμα σε άλλη κατεύθυνση ... αλλά σε εμάς τυχαίνει σε περιόδους με πολλή κοινωνικοποίηση, που ο μικρός είναι συνέχεια έξω ή σε πάρτυ ή σε δραστηρίοτητες ή σε φίλους, μετά δεν μαζεύεται & δυσκολεύεται να συγκεντρωθεί στα μαθήματά του. Υπάρχει φίλος του που αν μια μέρα δεν παίξει με κάποιο φίλο του γιατί υπάρχουν άλλες υποχρεώσεις στην οικογένεια, κάνει το χαμό... φωνές, κλάματα & μεγάλη αντίδραση. Γενικά καλό είναι το μέτρο ώστε να μην ξεχειλώνει ούτε από τη μία πλευρά ούτε από την άλλη.

Ας πούμε στο μάθημα της γυμναστικής, τώρα έχουν 4 ώρες τη βδομάδα, δλδ πόσο να αυξηθεί; Συμφωνώ ότι μπορούν να φτιάξουν ομάδες για συγκεκριμένα αθλήματα, να κάνουν κάποιες πιο οργανωμένες δραστηριότητες κάποιες μέρες, αλλά πόσες περισσότερες ώρες γυμναστικής στο σχολείο;

Link to comment
Share on other sites

Πάλι τραβάμε το θέμα σε άλλη κατεύθυνση ... αλλά σε εμάς τυχαίνει σε περιόδους με πολλή κοινωνικοποίηση, που ο μικρός είναι συνέχεια έξω ή σε πάρτυ ή σε δραστηρίοτητες ή σε φίλους, μετά δεν μαζεύεται & δυσκολεύεται να συγκεντρωθεί στα μαθήματά του. Υπάρχει φίλος του που αν μια μέρα δεν παίξει με κάποιο φίλο του γιατί υπάρχουν άλλες υποχρεώσεις στην οικογένεια, κάνει το χαμό... φωνές, κλάματα & μεγάλη αντίδραση. Γενικά καλό είναι το μέτρο ώστε να μην ξεχειλώνει ούτε από τη μία πλευρά ούτε από την άλλη.

Ας πούμε στο μάθημα της γυμναστικής, τώρα έχουν 4 ώρες τη βδομάδα, δλδ πόσο να αυξηθεί; Συμφωνώ ότι μπορούν να φτιάξουν ομάδες για συγκεκριμένα αθλήματα, να κάνουν κάποιες πιο οργανωμένες δραστηριότητες κάποιες μέρες, αλλά πόσες περισσότερες ώρες γυμναστικής στο σχολείο;

 

Ναι, έχεις δίκιο, πρακτικά, στο θέμα μας, μέσα στο σχολείο δεν μπορεί να υπάρξει πιο πολλή κινηση. Πιθανόν μια ευκαιρία να είναι και το μάθημα της θεατρικής αγωγής. Ήθελα όμως να το πω κάπως πιο περιγραφικά, οτι το χειμώνα, που νυχτώνει νωρίς, αυτό είναι ένα θέμα... Ο homo sapiens δεν δημιουργήθηκε για να κινείται τόσο λίγο, ούτε οι μεγάλοι, ούτε τα παιδιά. Και τα αποτελέσματα είναι παχυσαρκία, διαβήτης, μυοσκελετικά και ναι, κατάθλιψη. Το σώμα κάποιων προσαρμόζεται πιο εύκολα και μπορεί και να το θεωρούν φυσικό να κινούνται λίγα μέτρα κάθε μέρα για να πάνε στο αυτοκίνητο και στην καρέκλα, για μήνες ολόκληρους το χειμώνα, δεν σημαίνει πως είναι ό,τι καλύτερο ή δεν ενοχλεί έντονα κάποιον άλλο.

 

Δεν προτείνω ότι η λύση είναι μέσα στο σχολείο, αλλά το αποτέλεσμα είναι για κάποια παιδιά να μην αισθάνονται γεμάτα από τη μέρα τους, να μην ξέρουν τι τους φταίει και ήθελα να δώσω μια εξήγηση για το τι μπορεί να τους φταίει και να μην το έχουν εντοπίσει. Προφανώς μια λύση είναι οι εξωσχολικές δραστηριότητες, οι βόλτες με την οικογένεια κτλ. Είναι κρίμα να μην είναι χαρούμενα σε αυτή την ηλικία.

 

Το μόνο σίγουρο είναι ότι βλέπω τα παιδιά μου σε αυτή την ηλικία να είναι όσο γίνεται πιο χαρούμενα, όταν είναι με φίλους τους και να παίζουν ελεύθερα. Και με εμάς είναι χαρούμενα, αλλά μας έχουν πιο δεδομένους.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αρχικό μήνυμα απο Χαρα-Μαρια2 viewpost.gif

Συμφωνω κι εγω με αυτη τη προσεγγιση.

Βεβαια να σας πω οτι στην Ελλαδα προωθουμε ακριβως το αντιθετο, δηλ τη "γενικη Παιδεια" και ειμαστε και πολυ περηφανοι.....

Εχω κανει τη συζητηση πολλες φορες με Στελεχη του ΥΠΑΙΘ, θετοντας το ερωτημα πχ "εγω που ηθελα να παω Νομικη, γιατι να κανω Φυσικη, Β' Λυκειου, και μαλιστα τοσο προχωρημενη?" . Η απαντηση ηταν ότι η "γενικη Παιδεια" ειναι η βαση του εκπαιδευτικου μας συστηματος, και δεν εχει σημασια το ποσο δυσκολη φυσικη εκανα, αλλα οτι διευρυνα...το πνευμα. :mrgreen:

 

Τώρα είδα αυτό το post. Ναι να υπάρχει γενική παιδεία μέχρι ενός σημείου όμως. Όπως λες δεν είναι απαραίτητο να κάνεις φυσική στη Β΄Λυκείου όταν σκοπεύεις να ακολουθήσεις εντελώς άλλη κατεύθυνση...

 

Η γενική παιδεία είναι ένα σύστημα που στην Ελλάδα δεν έχει λειτουργήσει. Πού λειτούργησε; Πού είναι οι άνθρωποι του πνεύματος στην κρίση; Κρύφτηκαν στις τρύπες τους...

 

Αν θεωρούμε πνευμα ότι εφηύραμε τα δελτία των τηλεπαραθύρων όπου σουλατσάρουν θιασάρχες και καθηγητές πανεπιστημίων που τους πάει το γυαλί, όσο στο μεταξύ το εξωτερικό δελτίο είναι ανύπαρκτο (κάτι έγινε τώρα με το ιντερνετ που το ανακαλύψαν και αυτό κατόπιν εορτής και το παίρνουν τζάμπα για να δείχνουν lolcats), τοτε ναι, ως λαός μπορουμε να θεωρούμε τον εαυτό μας ψαγμένους πολίτες.

 

Αυτό που λειτουργησε και που δεν αμφισβητούμε ενεργά ακόμα, στην ουσία το ενισχύσαμε με το Νέο Λύκειο είναι ότι κάποιοι άνθρωποι που δεν είχαν κλίση να είναι στην εκπαίδευση, είναι στην εκπαίδευση και ο τρόπος που βρήκαν οι ειδικοί να καλύψουν την απαξίωση μαθημάτων μέσα στο σχολείο, είναι να μπουν πιο πολλές εξετάσεις, έτσι ώστε να είναι σίγουρο πλέον ότι αυτός που στοχεύει Νομική θα κάνει φροντιστήριο στα μαθηματικά, για να μην πατώσει! Γιατί νομιζει ότι δεν έχει κλίση τα μαθηματικά, όταν τα μαθηματικά διδάσκει κάποιος που δεν κάνει για αυτή τη δουλειά, μέσα στο σχολείο!

 

Αυτή είναι η λογική του φροντιστηρίου, που ο Έλληνας δεν την αμφισβητεί....

 

Τελικά όμως, για να μην παρεξηγηθώ, θα ήθελα να προσθέσω ότι ιδανικά, το επάγγελμα του εκπαιδευτικού στη δημόσια εκπαίδευση ειδικά, θα έπρεπε να είναι ελκυστικό, για να προσελκύει άξιους ανθρώπους και το κάνει σε ένα βαθμό, μέχρι τώρα, αλλά όχι πάντα... Παύει σιγά σιγά λόγω αμοιβών να είναι ελκυστικό, ενώ ταυτόχρονα προσελκύει ανθρώπους που δεν τους πάει, αλλα και δεν θέλουν να κάνουν κάτι άλλο...

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ ότι αυτό που πάσχει είναι κυρίως ο τρόπος διδασκαλίας και η έμφαση στην αποστήθιση.

Αλλά όσον αφορά στα θρησκευτικά, όπως διδάσκονται στην Ελλάδα, είναι απλώς κατήχηση στην ορθοδοξία. Υπό αυτή την έννοια θα ήθελα να καταργηθούν ή να αντικατασταθούν με κάποιο μάθημα που θα μιλάει γενικώς για θρησκείες. Αν κάποιος θέλει κατήχηση, μπορεί να απευθυνθεί σε κατηχητικό.

 

Υποτίθεται ότι το μάθημα των θρησκευτικών θα φέρει τα παιδιά κοντά στην ΟΥΣΙΑ του χριστιανισμού. Και η ουσία είναι βασικά σε κάτι σαν αυτό που περιέγραψε η κοπέλα που είπε για τη δασκάλα που πήγε τα παιδιά να δουν τα συσσίτια... Μόνο που ελάχιστοι ασχολούνται με τη ουσία θεωρητικά και πολύ περισσότερο πρακτικά...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια, δεν είχα ίντερνετ μερικές μέρες.

 

@miriki συμφωνώ με αυτά που λες για τα δημόσια σχολεία. Το ζήτημα είναι, πώς να διεκδικήσουμε το παραπάνω που θέλουμε; Και πώς; Εγώ, για παράδειγμα, θέλω να αφαιρεθεί το μάθημα των υπολογιστών από τις πρώτες τάξεις του δημοτικού. Αλλά αυτό που θέλω, βασικά, είναι στο μάθημα των εικαστικών, των ξένων γλωσσών, της θεατρικής αγωγής κλπ να γίνεται μάθημα. Και να μη χρειάζεται να τρέχω έξω και να πληρώνω για τα ίδια αντικείμενα φροντιστήρια και θεατρικά εργαστήρια. Αυτό με ποιον τρόπο μπορεί να διασφαλιστεί; Από ποιον να το διεκδικήσω; Πώς μπορεί ο Λοβέρδος και ο κάθε Λοβέρδος να με διαβεβαιώσει πως κάθε δάσκαλος, σε κάθε τάξη, θα κάνει σωστά τη δουλειά του;

 

Εγώ δεν ξέρω τι γίνεται στο εξωτερικό. Ξέρω πως στο σχολείο τη μια χρονιά μπορεί να είσαι τυχερός και να έχεις δάσκαλο αστέρι και την επόμενη έναν που να έχει διακοσμητικό ρόλο. Σε ένα μάθημα όπως την ξένη γλώσσα, όπου είναι απαραίτητη μια αλληλουχία, δε βλέπω πώς μπορείς να αποφύγεις το φροντιστήριο ή το ιδιαίτερο - εκτός αν είσαι τόσο πολύ τυχερός και πέφτεις στους πιο ευσυνείδητους από χρονιά σε χρονιά.

 

Συγγνώμη που το ξαναγυρνάω στα αγγλικά, αλλά με καίει το θέμα.

 

@epang αυτά ελεγα κι εγώ παραπάνω για τη γυμναστική. 4 ώρες την εβδομάδα έχουν και δεν κάνουν τίποτα συγκεκριμένο, τους πετάει ο γυμναστής μια μπαλα, τους λέει ότι έχουν ελεύθερη ώρα και πιλαλάνε στην αυλή. Τι να πω, αυτό θα κάνει τη διαφορά, περισσότερες ώρες στο σχολείο με αυτή την εκαπιδευτική και δημιουργική απασχόληση. :rolleyes:

 

Εμείς το χειμώνα τις καθημερινές δεν πολυβλέπουμε κόσμο. Συνήθως όταν δεν έχουμε δραστηριότητα, θα ξεκουραστούμε το μεσημέρι, οπότε όλα πάνε λίγο πιο αργά. Κανονίζουμε ή να πάμε ή να μας έρθουν ή κάπου έξω τα ΣΚ.

 

Παρόλο που μένω επαρχία, αλάνα δεν υπάρχει γιατί είμαστε στο κέντρο και δεν εμπιστεύομαι να πάει σε παραπέρα γειτονιά, που δεν τον βλέπω, μόνος του.

Link to comment
Share on other sites

Εκαβη αυτό θα γίνει, αν τσεκάρεις το δάσκαλο και έχεις απαιτήσεις. Δηλ πας στη συνάντηση και λες τι θα κάνετε φέτος, μάιστα. Πρώτο τρίμηνο πουν' το δάσκαλε; Πρέπει να έχουμε απαιτήσεις. Όχι παράλογες, αλλά πρέπει να στοχεύουμε ψηλά και να το δείχνουμε.

 

Από την άλλη που είναι η γαλλικού που μας τάξατε; Πού είναι η γυμνάστρια; Που είναι η παράλληλη στήριξη; Πάς στην πρωτοβάθμια, δεν περιμένεις την επιφοίτηση του Αγίου Πνεύματος. Αμα δεν κλάψει το μωρό δεν το ταΐζει η μάνα έλεγε η γιαγιά μου και τελικά μάλλον είχε δίκιο.

 

ίσως το τοπίο να αρχίσει να αλλάζει.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αθηνά, τώρα είδα το μήνυμα σου. Ναι θα έπρεπε το δασκαλίκι να είναι θελκτικό, μα όχι σε κάνουν να αναρωτιέσαι, αν πρόκειται για εθισμό ή κάποιο άλλο πρόβλημα το ότι δεν φεύγεις παρά τις συνθήκες.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

BΑΣΙΚΗ ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΗ για να γίνεται μάθημα στα Αγγλικά,την Πληροφορική,τη Μουσική,τα Γαλλικά και τα άλλα ''δευτερεύοντα μαθήματα'' είναι να το επιτρέπουν οι μαθητές!

Ετσι ακριβώς όπως το γράφω!Να μην τους έχει καλλιεργηθεί από το σπίτι η νοοτροπία ότι τα μαθήματα αυτά είναι η ώρα του παιδιού!

Όπως άκουσα εγώ σήμερα από μαθητή ΣΤ Δημοτικού ''κυρία αφού δε θέλω να συμμετέχω στο μάθημα και η μαμά μου το ξέρει,αφού τα κάνω στο φροντιστήριο (άρα θα κάνω φασαρία)'' μη επιτρέποντας και στους άλλους μαθητές να κάνουν μάθημα!

Εγώ γιατί δηλαδή ως μαθήτρια σεβόμουνα ΟΛΟΥΣ τους καθηγητές και μάλιστα εκείνους που τους απαξίωναν κάποια παιδιά τους συμπονούσα και τους βοηθούσα συμμετέχοντας όσο μπορούσα στο μάθημα?!

Κι επίσης άμα θέλουμε να γίνεται μάθημα στο ολοήμερο να μην έχουμε επίσης μάθει στα παιδιά ότι είναι η ώρα της ''χαλάρωσης',' κοινώς της φασαρίας!

Δεν τολμώ να αναφέρω ότι θα κάνουμε ΜΙΑ απλή άσκηση και παίρνω την απάντηση ''κυρία στο ολοήμερο δε θέλουμε να κάνουμε ασκήσεις!Να ζωγραφίσουμε?!''

Και μετα παραπονιόμαστε και για το ολοήμερο ότι δε γίνεται προετοιμασία όπως είναι ο σκοπός του.

Link to comment
Share on other sites

BΑΣΙΚΗ ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΗ για να γίνεται μάθημα στα Αγγλικά,την Πληροφορική,τη Μουσική,τα Γαλλικά και τα άλλα ''δευτερεύοντα μαθήματα'' είναι να το επιτρέπουν οι μαθητές!

Ετσι ακριβώς όπως το γράφω!Να μην τους έχει καλλιεργηθεί από το σπίτι η νοοτροπία ότι τα μαθήματα αυτά είναι η ώρα του παιδιού!

Όπως άκουσα εγώ σήμερα από μαθητή ΣΤ Δημοτικού ''κυρία αφού δε θέλω να συμμετέχω στο μάθημα και η μαμά μου το ξέρει,αφού τα κάνω στο φροντιστήριο (άρα θα κάνω φασαρία)'' μη επιτρέποντας και στους άλλους μαθητές να κάνουν μάθημα!

Εγώ γιατί δηλαδή ως μαθήτρια σεβόμουνα ΟΛΟΥΣ τους καθηγητές και μάλιστα εκείνους που τους απαξίωναν κάποια παιδιά τους συμπονούσα και τους βοηθούσα συμμετέχοντας όσο μπορούσα στο μάθημα?!

Κι επίσης άμα θέλουμε να γίνεται μάθημα στο ολοήμερο να μην έχουμε επίσης μάθει στα παιδιά ότι είναι η ώρα της ''χαλάρωσης',' κοινώς της φασαρίας!

Δεν τολμώ να αναφέρω ότι θα κάνουμε ΜΙΑ απλή άσκηση και παίρνω την απάντηση ''κυρία στο ολοήμερο δε θέλουμε να κάνουμε ασκήσεις!Να ζωγραφίσουμε?!''

Και μετα παραπονιόμαστε και για το ολοήμερο ότι δε γίνεται προετοιμασία όπως είναι ο σκοπός του.

 

Θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω, από αυτά που έχω ζήσει. Στην Α' δημοτικού η δασκάλα των υπολογιστών τα έβαζε να παίζουν παιχνίδια, για να έχει την ησυχία της. Στα αγγλικά Α και Β δημοτικού, ζωγράφιζαν. ΜΟΝΟ. Δεν μάθαν ούτε μια λέξη. Στα εικαστικά, το ίδιο 3η χρονιά τώρα. Φέτος ο γυμναστής ζορίστηκε όταν προσπάθησε να τους μάθει παραδοσιακούς χορούς και τώρα τα παρατάει να κάνουν ό,τι θέλουν και μιλάει στο κινητό.

 

Τα 6χρονα και τα 7χρονα επέβαλαν αυτή τη στάση στους δασκάλους; Όχι. Μη στηλιτεύεις μόνο τη στάση των γονιών, που είναι λανθασμένη. Εγώ (και πολλοί άλλοι) ποτέ δεν διαχωρίσαμε τα μαθήματα και τους δασκάλους σε Α και Β διαλογής. Όποιος κάνει δουλειά, φαίνεται κι ό,τι εργασία κι αν μας δώσουν, την κάνουμε.

 

Υπάρχουν πολλοί συνάδελφοί σου, ειδικά των ειδικοτήτων, που βαριούνται να κάνουν μάθημα. Δεν το έχεις συναντήσει εσύ δηλαδή; Από μένα το ακούς πρώτη φορά;

Link to comment
Share on other sites

BΑΣΙΚΗ ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΗ για να γίνεται μάθημα στα Αγγλικά,την Πληροφορική,τη Μουσική,τα Γαλλικά και τα άλλα ''δευτερεύοντα μαθήματα'' είναι να το επιτρέπουν οι μαθητές!

Ετσι ακριβώς όπως το γράφω!Να μην τους έχει καλλιεργηθεί από το σπίτι η νοοτροπία ότι τα μαθήματα αυτά είναι η ώρα του παιδιού!

Όπως άκουσα εγώ σήμερα από μαθητή ΣΤ Δημοτικού ''κυρία αφού δε θέλω να συμμετέχω στο μάθημα και η μαμά μου το ξέρει,αφού τα κάνω στο φροντιστήριο (άρα θα κάνω φασαρία)'' μη επιτρέποντας και στους άλλους μαθητές να κάνουν μάθημα!

Εγώ γιατί δηλαδή ως μαθήτρια σεβόμουνα ΟΛΟΥΣ τους καθηγητές και μάλιστα εκείνους που τους απαξίωναν κάποια παιδιά τους συμπονούσα και τους βοηθούσα συμμετέχοντας όσο μπορούσα στο μάθημα?!

Κι επίσης άμα θέλουμε να γίνεται μάθημα στο ολοήμερο να μην έχουμε επίσης μάθει στα παιδιά ότι είναι η ώρα της ''χαλάρωσης',' κοινώς της φασαρίας!

Δεν τολμώ να αναφέρω ότι θα κάνουμε ΜΙΑ απλή άσκηση και παίρνω την απάντηση ''κυρία στο ολοήμερο δε θέλουμε να κάνουμε ασκήσεις!Να ζωγραφίσουμε?!''

Και μετα παραπονιόμαστε και για το ολοήμερο ότι δε γίνεται προετοιμασία όπως είναι ο σκοπός του.

Δε θα διαφωνησω οτι καποιοι γονεις απαξιωνουν καποια μαθηματα και αυτο περναει και στα παιδια. Ομως δεν τολμανε οι δασκαλοι να βαλουν ασκησεις; Δεν μπορουν να επιβληθουν σε παιδακια δημοτικου κι αυτα κανουν οτι θελουν; Μα αυτη δεν ειναι η δουλεια τους; Πιστευω ακραδαντα οτι οποιος ενδιαφερθει πραγματικα και κανει σωστη δουλεια, θα κερδισει και τους γονεις και τα παιδια.Ας πηγαινουν φροντιστηριο, δε θα μπορουσαν να δουν μια παιδικη ταινια στα Αγγλικα, να αλληλογραφησουν με παιδια στο εξωτερικο, να μαθουν την καθημερινοτητα τους κτλ- μερικες ιδεες που μου ηρθαν τωρα χωρις να εχω καν ασχοληθει. Πιστευετε πως γονεις και παιδια δε θα εκτιμουσαν τετοιες κινησεις; Μηπως μερικες φορες και οι δασκαλοι χρησιμοποιουν την αδιαφορια των γονιων σαν αλλοθι για να μην κοπιασουν;

Link to comment
Share on other sites

Όταν ήμουν στο Λύκειο, κάναμε δύο γλώσσες, τα μισά παιδιά έκαναν γαλλικά και τα άλλα μισά έκαναν αγγλικά. Γνώστες της γλώσσας (με την έννοια ότι πήγαιναν φροντιστήριο) υπήρχαν και στα δύο τμήματα, όπως και μαθητές που έκαναν ξένη γλώσσα μόνο στο σχολείο. Ε λοιπόν, ένα περίεργο πράγμα: στα γαλλικά καθόμασταν όλοι σούζα, ενώ τα αγγλικά ήταν η ώρα του παιδιού. Γιατί; Γιατί στα γαλλικά είχαμε μια καταπληκτική καθηγήτρια που ήξερε τουλάχιστον τα ίδια γαλλικά με τις καθηγήτριες του Γαλλικού Ινστιτούτου (αν όχι περισσότερα) και είχε και τη διάθεση να ασχοληθεί με θέματα πολιτισμού και κουλτούρας, οπότε το μάθημα είχε ενδιαφέρον για όλους τους μαθητές είτε ήξεραν τη γλώσσα είτε όχι. Ενώ στα αγγλικά η καθηγήτρια είχε απίστευτα ελλιπείς γνώσεις, πρόφερε λάθος τις δύσκολες λέξεις (έλεγε λάθος μέχρι και τον τίτλο του βιβλίου....) και οι μαθητές την είχαν πάρει στο ψιλό. Φασαρία δεν έκαναν, αλλά διάβαζαν περιοδικά, έπαιζαν τρίλιζα, κοιτούσαν από το παράθυρο, έκακαν κοπάνα κλπ.

 

Όπως άκουσα εγώ σήμερα από μαθητή ΣΤ Δημοτικού ''κυρία αφού δε θέλω να συμμετέχω στο μάθημα και η μαμά μου το ξέρει,αφού τα κάνω στο φροντιστήριο (άρα θα κάνω φασαρία)'' μη επιτρέποντας και στους άλλους μαθητές να κάνουν μάθημα!

Μία λύση (αν δεν σου βγαίνει η πειθαρχία) είναι να κάνεις διαφορετικά πράγματα από αυτά που κάνουν στο φροντιστήριο. Αν κάνεις τα ίδια, λογικό είναι το παιδί να μην έχει κίνητρο συμμετοχής.

 

Διάβαζα πρόσφατα το ιστολόγιο μιας καθηγήτριας αγγλικών που εργάζεται σε δημοτικό σχολείο. Η εντύπωση που μου έδωσε είναι ότι δεν αντιμετωπίζει τέτοια προβλήματα απλά γιατί το μάθημα που κάνει δεν συγκρίνεται με το μάθημα του φροντιστηρίου.

 

http://aphrogranger.wordpress.com/

 

Τώρα αν αντί να κάνεις αγγλικά βάζεις τα παιδιά να ζωγραφίζουν, δεν σου φταίει το φροντιστήριο...

Link to comment
Share on other sites

Και γω είχα ως μαθήτρια καθηγητές αστέρια και καθηγητές απλά διεκπεραιωτικόυς..Κάποιους συμπαθούσα λιγότερο,αλλους περισσότερο.Ημουν αρκετά όμως ώριμη και ισορροπημένη κι ειχα ΑΓΩΓΗ ώστε να έχω καταλάβει από τα μαθητικά μου χρόνια ότι αυτό ήταν λογικό,συμβαίνει κι έξω απ το σχολείο και σε καμία περίπτωση ΔΕΝ ΕΚΑΝΑ ΦΑΣΑΡΙΑ,ΔΕΝ ΑΝΤΙΜΙΛΟΥΣΑ ΚΑΙ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΣΑ ΝΑ ΕΧΩ ΚΑΛΕΣ ΕΠΙΔΟΣΕΙς ΣΕ ΟΛΟΥΣ.ΑΝΕΞΑΙΡΕΤΩΣ.

Από πού κι ως που έχεις την εντύπωση ότι διδάσκουμε τα ίδια με τα φροντιστήρια???Το γνωρίζεις από κάπου?Γιατί πολλές αερολογίες κι ανακρίβειες διαβάζω.

Απλά τα παιδιά όταν διδάσκονται παρόμοιο λεξιλόγιο και την ίδια γραμματική πρωί κι απόγευμα ίσως να μην αντιλαμβάνονται γιατί οι γονείς τους τους το επιβάλλουν και αντιδρούν.....

Κι όταν τους το εξηγούν βέβαια το πράγμα γίνεται χειρότερο διότι πολύ απλά-στο Δημοτικό τουλάχιστον ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΛΟΓΙΚΗ.

Και σε πληροφορώ ότι όταν βάζεις τα παιδιά να ζωγραφίζουν γίνεσαι πάρα πολύ αρεστή και στα ίδια και σε πολλούς γονείς.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...