Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

μισθος για νταντα


Recommended Posts

καλησπερα! ειμαι φοιτητρια ιατρικης και μου προσφερουν δουλεια ωσ νταντα. σε καθημερινη βαση θα παιρνω το παιδι απο το σχολειο στισ 2 και πηγαινοντασ σπιτι θα μαγειρευω το φαγητο του, θα το διαβαζω ( ειναι στη Β' δημοτικου ) και θα κανω απο τισ δουλειες του σπιτιου ό,τι εχει να κανει με τα πραγματα του παιδιου συν γενικοτερο συμμαζεμα του σπιτιου, οσο μπορω... θα φευγω απο το σπιτι στισ 5 που 8α επιστρεφει η μητερα..ουσιαστικα 8α δουλευω 3 ωρεσ για 5 μερες τη βδομαδα συν καποιεσ εξτρα ωρεσ (όταν θα εφημερευει η μητερα ) οποτε θα χειαζεται να πηγαινω απο το μεσημερι, να κοιμαμαι στο σπιτι κ να φευγω την αλλη μερα το πρωι... τα υπολογισαμε με τη μητερα και βγαινουν συνολικα μαζι με τισ εφημεριες 150 εργασιμες ώρες + 48 ώρες ύπνου το μηνα... δηλαδη προκυπτει ενα ωραριο πληρους απαχολησης. η μητερα προτεινε να σκεφτω εγω κοστολογιο, αλλα δεν ξερω καθολου πωσ να κινηθω... μπορειτε να με βοηθησετε???? ευχαρστωωω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κανονικά απ ότι ξέρω εγώ όταν το έψαξα μόνο για τις ώρες 2-5 είναι περίπου 300-400 ευρω γιατί είναι και διάβασμα και μαγείρεμα κια μάζεμα. Τώρα επειδή θα κοιμάσαι εκέι νομιζω ένα 600-700 είναι υπέρ αρκετό αν σκεφτείς ότι είναι χωρίς απόδειξη και στις μέρες που ζούμε. Βέβαια όλα είναι με βάση το τι μπορεί και η μητέρα να δίνει (ανάλογα που δουλέυει και πόσα πέρνει (αν ακόμα είναι ειδικευόμενη δύσκολα τα πράγματα)). Εγώ για τον γιο μου 9ωρο, με πολλά ρεπό και μόνο παιχνίδι και τάισμα πρωινές ώρες έδινα 450 ευρώ μέχρι πριν από 3μήνες.

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να το έχω κάνει, πρόσεξε πολύ το θέμα του χρόνου...Γιατι μέσα σε 3 ώρες, να επιστρέψετε, να μαγειρέψεις, να συγυρήσεις και να διαβάσεις και το μωρό, μου φαινεται οτι δεν φτάνει...Και νομίζω οτι λίγες από αυτές τις δουλειές συνδυάζονται, με την έννοια οτι δεν μπορείς να το διαβάζεις και να σιδερώνεις...Πρόσεχε λοιπόν μην σε κρατάει παραπάνω...Επίσης τι σημαίνει ¨οτι σχετίζεται με το παιδι¨???Θεωρητικά και το κατέβασμα των σκουπιδιών ή η το καθάρισμα της λεκάνης, ή το σούπερ μαρκετ συνδέεται με το παιδί??Θα σιδερώνεις???Θα βάζεις πληντύρια???Αν είσαι γενικών καθηκόντων και τρέχεις σαν τρελή και κάθεσαι και παραπάνω και χάνεις και τις γιορτές/αργίες και δουλεύεις και στην εξεταστική σου, 450€ το λιγότερο νομίζω τα δικαιούσαι...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βασικά αν συμφωνήσεις σημαίνει οτι θα σε έχει stand by γενικώς...Επειδή και η μαμα μου εργάζεται με βάρδειες ξέρω οτι όσο κι αν εχεις προγραμματίσει κάποια πράγματα, θα τύχουν κι έκτακτα...Επίσης με αυτό το ωράριο θα σε έχει ουσιαστικά όλη την ημέρα δεσμευμένη...Κι επειδή είσαι και φοιτήτρια μιας ιδιαιτερης και δύσκολης σχολής, προσεξέ το μην σε καθυστερήσει όλο αυτό από τον στόχο σου!Κι αν το κάνεις, θα πρέπει να αξίζει τον κόπο!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

mimika2011 ki egw aporhsa me tis wres kai tis douleies pou 8a prepei na kanw se ayto to diasthma...giayto kai zitisa ti voi8ia sas...ontws 8elei prosoxh wste na threite to wrario...se eyxaristw poli!!:wink:

 

Σε 3 ώρες μαγείρεμα, διάβασμα, συμμάζεμα, τακτοποίηση.....

 

Πολλά δεν είναι; Και όταν εσύ μαγειρεύεις το παιδί τι θα κάνει; ή όταν συμμαζεύεις....

 

Πρέπει να ξεκαθαρίσεις τα καθήκοντα σου. Επίσης, πρέπει να δεις αν θα μπορείς να δουλεύεις με το διάβασμα μου. Από όσο ξέρω η ιατρική είναι πολύ απαιτητική ως σχολή και διάβασμα δεν έχει μόνο στις εξεταστικές. ΕΠίσης έχει και υποχρεωτικές παρακολουθήσεις που μπορεί να συμπίπτουν με τις ώρες δουλειάς (είτε το 2-5 έιτε τις εφημερίες)

 

Ξεκαθάρισε τιο θα γίνεται τότε!

Link to comment
Share on other sites

Είναι ένα 8ωρο την ημέρα δηλαδή. Απλά της κάνεις τη διευκόλυνση να είναι ελαστικό ώστε να διευκολύνεται με τη δουλειά της. Αν ήταν χωρίς την ελαστικότητα θα έλεγα 600 ευρώ. Εγώ πχ. τόσα δίνω στην κυρία που μας βοηθάει για 8 ώρες την ημέρα. Λόγω κρίσης :? θα έλεγα το ίδιο και με για εσένα.

 

Απλά εξασφάλισε ότι θα υπάρχει κατανόηση και για το δικό σου πρόγραμμα, οριοθέτηση στις υποχρεώσεις σου και καλό ξεκίνημα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...