Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Βρήκε την ευκαιρία να κάνει ένα τσιγάρο...


Recommended Posts

Θα ήθελα τη γνώμη σας για ένα θέμα που πολύ με αναστάτωσε...

 

Μέχρι χθες είχα μια νταντά για τα παιδιά (5,5 & 3,5 χρ) για τρία απογεύματα την εβδομάδα από 5 ώρες, για να μπορώ να κάνω κάποιες εξωτερικές δουλειές. Πραγματικά μου φαινόταν πολύ γλυκός άνθρωπος με τα παιδιά (και δηλωμένη μη καπνίστρια) και ήμουν αρκετά ευχαριστημένη...

 

Την προηγούμενη φορά που ήρθε ήταν η μέρα του μπάνιου των παιδιών, που συνήθως το κάνω εγώ, αλλά χρειάστηκε να λείψω για 2 ώρες και της έδωσα οδηγίες για το πώς να το κάνει εκείνη (στην μπανιέρα με νεράκι για να παίζουν και τα παιδιά). Της είπα μάλιστα (λάθος μου) ότι αν παίζουν ήρεμα μπορει να πάει στο διπλανό δωμάτιο (απ' όπου θα τα ακούει), για να αλλάξει τα σεντόνια του μικρού που ήταν κατουρημένα. Η ίδια βέβαια μου είπε "πώς θα τα αφήσω μόνα τους στην μπανιέρα..." και συμφώνησα "δίκιο έχεις αστα τα σεντόνια για όταν βγείτε από το μπάνιο"...

 

Όταν γύρισα κι ανέβηκα στα δωμάτια (μεζονέτα με τα δωμάτια στον πάνω όροφο) διαπίστωσα ότι το σπίτι μύριζε τσιγάρο!!! Όταν τη ρώτησα μου είπε ότι τα παιδιά έπαιζαν πολύ ήρεμα στη μπανιέρα και βρήκε την ευκαιρία να βγει στο μπαλκόνι να κάνει ένα τσιγάρο!!! Σημειοτέων έβρεχε για τα καλά εκείνο το απόγευμα (θεωρώ ότι σε καμία περίπτωση δεν ήταν σε θέση να ακούει τί γίνεται μέσα στο σπίτι...)

 

Εκείνη τη στιγμή δεν της είπα τίποτα, αλλά το αποφάσισα να τη σταματήσω και έψαξα να βρώ άλλη νταντά. Την επόμενη φορά που ήρθε της εξήγησα το λόγο για τον οποίο θα σταματήσουμε τη συνεργασία μας και αντέδρασε άσχημα λέγοντας ότι είμαι υπερβολική, ότι για 2 λεπτά βγήκε μόνο, ότι κι εγώ της ζήτησα να αλλάξει τα σεντόνια, ότι κι όταν ετοιμάζει στη κουζίνα το γάλα τους, τα αφήνει επίσης μόνα, ότι δεν δέχεται να τη κατηγορώ για ανευθυνότητα...

 

Της εξήγησα ότι όχι μόνο ήταν ανεύθυνο το ότι άφησε τα παιδιά για να καπνίσει, αλλά και ότι δεν μπορεί να παραδεχτεί το λάθος της κιόλας...

 

Της είπα τέλος ότι δεν υπάρχει μητέρα στον κόσμο που να της περιγράψεις το συμβάν και να σε δικαιολογήσει... Ή μήπως υπάρχει;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Θεωρώ οτι ήταν ανεύθυνο απο μέρους της να κάνει τσιγάρο ενώ δε μπορούσε, ας πούμε, να στρώσει τα σεντόνια για να μη τα αφήσει μόνα τους... Επίσης το γεγονός οτι σου απέκρυψε το ότι ήταν καπνίστρια και ακόμη χειρότερα να καπνίσει εν ώρα "εργασίας"...

Αν ήταν καλή στη δουλειά της και ήσουν ευχαριστημένη, μπορεί να ήταν μια άτυχη στιγμή... Θα περίμενα όμως να σου ζητήσει συγνώμη και όχι να προσπαθεί να δικαιολογηθεί και απο πάνω!!!

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν είναι μόνο το ότι τα άφησε μονα στη μπανιέρα, αλλά το γεγονός ότι είναι καπνίστρια, σημαίνει ότι θα βγαίνει για τσιγάρο στο μπαλκόνι συχνά-πυκνά μέσα στη μέρα. Άρα δεν μπορεί να τα επιβλέπει συνεχώς. Εμένα δεν θα μου άρεσε καθολου αυτό, όπως επίσης δεν θα μου άρεσε να μυρίζει τσιγαρίλα κάποιος που πλησιάζει τα παιδιά μου, εφόσον εγώ δεν είμαι καπνίστρια.

 

Μην το συζητάς καν, δεν είσαι καθόλου υπερβολική.

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζοντας την ιστορία, σαν τρίτος πιστεύω ότι το πρώτο λάθος ήταν να της πεις ότι τα παιδιά θα είναι οκ μόνα στο μπάνιο. Τα παιδιά σου τα ξέρεις καλύτερα από τον καθένα, είμαι σίγουρη ότι θα ήταν οκ αλλά με σένα στο διπλανό δωμάτιο όπου τα αυτιά κ το ένστικτό σου θα ήταν δίπλα στο μπάνιο. Μια ξένη γυναίκα, ακόμη κ αν αυτή είναι η δουλειά της θα σκεφτόταν όταν άλλαζε τα σεντόνια τι θα κάνει το βράδυ όταν φύγει από το σπίτι σου!! Το δεύτερο λάθος που βλέπω, είναι το θέμα του τσιγάρου. Όταν την προσέλαβες σίγουρα ένας όρος ήταν να μη καπνίζει. Αφού το διαπίστωσες μόνη σου κ το παραδέχτηκε κ η ίδια, δεν βρίσκω κάποιο λόγω να σε θεωρεί υπερβολική. Αυτά που σου είπε είναι του τύπου «άλλα λόγια να αγαπιόμαστε»!!

Στην επόμενη που πήρες, πες της με έμμεσο τρόπο τον λόγο που απομάκρυνες την προηγούμενη ώστε να έχει "γενικά" τον νου της..

vNojp2.png
Link to comment
Share on other sites

Απλα αυτο που εκανες ηταν το πιο σωστο.Γινονται και χειροτερα οποτε να λεμε και ευχαριστω που απλα δεν μας τα δερνουν κιολας.:?

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν εισαι υπερβολικη,δεν δικαολογειται η κυρια !τα παιδια απαγορευεται να μενουν μονα κ ποσο μαλιστα μεσα σε μια μπανιερα....κ οπως λεει κ πιο πανω η φιλη newbie η κυρια εφοσον καπνιζει αρα τ αφηνει μονα τους...κ βρωμαει κ η αναπνοη της στους μη καπνιζοντες...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλά τι ανευθυνότητα είναι αυτή ;:confused: Άφησε τα παιδιά στην μπανιέρα γεμάτη με νερό και βγήκε από το σπίτι να καπνίσει ; :shock:Τι είναι τα παιδιά, ενήλικα ; Σ' αυτή την ηλικία ένα δευτερόλεπτο αρκεί για να γίνει το κακό! Πω, πω τρελάθηκα τώρα που το διάβασα.

Με τις κλωτσιές έπρεπε να την διώξεις μετά από αυτό.:evil:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αδυνατώ να καταλάβω πως η "δηλωμένη μη καπνίστρια" βγήκε στο μπαλκόνι για ένα τσιγαράκι...σας είπε ψέμματα από την αρχή ή αρχισε το τσιγάρο μετά???

 

Σε κάθε περίπτωση δεν αφήνουμε μόνα τα παιδιά στη μπανιέρα...μόνο αυτό εμένα θα μου κλόνιζε την εμπιστοσύνη...

 

ΜΑΝΟΥΛΑ ΜΟΥ...ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΖΩ ΤΟ ΓΙΟ ΜΟΥ ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ....Σ'ΑΓΑΠΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια σας ευχαριστώ όλες για τις απαντήσεις σας. Πραγματικά εχθές ενώ ήθελα να της το φέρω διακριτικά, όταν θέλησε να βγεί και από πάνω δικαιολογώντας ότι για ένα τσιγαράκι μόνο για δυό τζούρες βγήκε έξω, τα πήρα άγρια στο κρανίο και της ψιλοεπιτέθηκα... Και σήμερα αναρρωτιόμουν αν είμαι ή όχι υπερβολική...

 

Διαβάζοντας την ιστορία, σαν τρίτος πιστεύω ότι το πρώτο λάθος ήταν να της πεις ότι τα παιδιά θα είναι οκ μόνα στο μπάνιο...

Στην επόμενη που πήρες, πες της με έμμεσο τρόπο τον λόγο που απομάκρυνες την προηγούμενη ώστε να έχει "γενικά" τον νου της..

 

masta όντως ήταν λάθος μου (το είπα και πιο πάνω) και εννοείται ότι ξεκαθάρισα από την αρχή με την επόμενη, αλλά πραγματικά το ίδιο νόμιζα ότι έκανα και με την πρώην!!!

Link to comment
Share on other sites

ακόμα ούτε και τα σεντόνια να έστρωνε..μα πως γίνεται να αφήνεις παιδάκια μόνα τους στη μπανιέρα για να κάνεις οτιδήποτε;

Για να κάνω λίγο τον συνήγορο του διαβόλου....αυτό το πρότεινε η ίδια η μάνα.Κάτι που δίνει στην νταντά το δικαίωμα να κάνει την σκέψη οτι η μητέρα επιτρέπει να αφεθούν τα μικρά για λίγη ώρα στην μπανιέρα.

(προσωπικά θεωρώ ανεύθυνο και να τα αφήνεις για τσιγάρο και να τα αφήνεις για τα σεντόνια...)

QqmLp3.png
Link to comment
Share on other sites

...Θα περίμενα όμως να σου ζητήσει συγνώμη και όχι να προσπαθεί να δικαιολογηθεί και απο πάνω!!!

 

Κι εγώ το ίδιο θα περίμενα κι εκεί ήταν που τα πήρα!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

φυσικα και δεν εισαι υπερβολικη! οταν λεμε φυλαμε τα παιδια τα φυλαμε!

Μονα στην μπανιερα??

Εδω εγω παω τουαλετα και τον εχω στο παρκο ή στο ριλαξ και τρεχω, οχι στην μπανιερα και δυο μαλιστα!!:o

Αλλα αυτο που λες με το τσιγαρο, το εχω και εγω ! Δεν γινεται να μυριζει το παιδι τσιγαρο!!

Link to comment
Share on other sites

Για να κάνω λίγο τον συνήγορο του διαβόλου....αυτό το πρότεινε η ίδια η μάνα.Κάτι που δίνει στην νταντά το δικαίωμα να κάνει την σκέψη οτι η μητέρα επιτρέπει να αφεθούν τα μικρά για λίγη ώρα στην μπανιέρα.

(προσωπικά θεωρώ ανεύθυνο και να τα αφήνεις για τσιγάρο και να τα αφήνεις για τα σεντόνια...)

 

Τα παιδιά τα αφήνω μέσα στη μπανιέρα με λίγο νεράκι (γύρω στα 5-10 δάκτυλα) για να παίξουν καθισμένα και να πλατσουρίσουν. Κλείνω τη πλαστική κουρτίνα και βρήσκομαι απ'έξω βάζοντας που και πού το κεφάλι μου μέσα για να ελένξω οπτικά την κατάσταση. Είμαι όμως πάντα σε θέση να ελένξω ακουστικά αν όλα είναι καλά και ήρεμα. Υπάρχουν στιγμές που παίζουν τόσο γλυκά μεταξύ τους και σκαρφίζονται παραμυθάκια, που βγαίνω από το μπάνιο για να συμμαζέψω τα ρουχαλάκια τους στο διπλανό δωμάτιο (πάντα όμως ακούγοντάς τα και πολλές φορές μιλώντας τα). Όταν πρότεινα στην κυρία να αλλάξει τα σεντόνια, η ίδια (προς τιμήν της) μου είπε "πώς θα αφήσω μόνα τους τα παιδιά" κι εγώ συμφώνησα να μη κάνει τίποτα σκεφτόμενη ότι αλλιώς κρίνει η μαμά κι αλλιώς η νταντά τις καταστάσεις. Δεν περίμενα όμως ότι έδινα και δικαίωμα να βγει εκτός σπιτιού (και μάλιστα με βροχή) για να κάνει το τσιγαράκι της!!!

Link to comment
Share on other sites

Τα παιδιά τα αφήνω μέσα στη μπανιέρα με λίγο νεράκι (γύρω στα 5-10 δάκτυλα) για να παίξουν καθισμένα και να πλατσουρίσουν. Κλείνω τη πλαστική κουρτίνα και βρήσκομαι απ'έξω βάζοντας που και πού το κεφάλι μου μέσα για να ελένξω οπτικά την κατάσταση. Είμαι όμως πάντα σε θέση να ελένξω ακουστικά αν όλα είναι καλά και ήρεμα. QUOTE]

Με πολλή αγάπη σου λέω (πέρα απ'την ιστορία με την νταντά) όσων αφορά το θέμα παιδιά-νερό, να μην εμπιστεύεσε το αυτί σου.

Λόγω ηλικίας του δικού μου δεν έχω την πείρα να δίνω τέτοιες συμβουλές για την ηλικία των δικών σου ,αλλά εχω δει 1-2 καταστάσεις που με τρομοκράτησαν.

QqmLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Για να κάνω λίγο τον συνήγορο του διαβόλου....αυτό το πρότεινε η ίδια η μάνα.Κάτι που δίνει στην νταντά το δικαίωμα να κάνει την σκέψη οτι η μητέρα επιτρέπει να αφεθούν τα μικρά για λίγη ώρα στην μπανιέρα.

(προσωπικά θεωρώ ανεύθυνο και να τα αφήνεις για τσιγάρο και να τα αφήνεις για τα σεντόνια...)

 

Ειπα να μη το πω...αλλα το ειπες εσυ.Δυστυχως θα συμφωνησω.Πρωτα της λες εσυ η ιδια οτι μπορει να αφησει τα παιδια μονα στη μπανιερα...και μετα εκνευριζεσαι γιατι τα αφησε...:confused:.

 

Λαθος της το τσιγαρο αλλα μεγαλυτερο λαθος το δικο σου.

Δε λεω οτι κακως την εδιωξες...αλλα χεις μεγαλο μεριδιο ευθυνης.

Και επειδη προφανωε για να της πεις οτι μπορει να αφησει τα παιδια μονα τους στην μπανιερα...ειναι κατι που το κανεις κι εσυ ... θα σου προτινα να το ξανασκεφτειςβ...γιατι το κακο δεν αργει ναγινει.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αδυνατώ να καταλάβω πως η "δηλωμένη μη καπνίστρια" βγήκε στο μπαλκόνι για ένα τσιγαράκι...σας είπε ψέμματα από την αρχή ή αρχισε το τσιγάρο μετά???

 

Όταν τη ρώτησα μετά το περιστατικό μου είπε ότι και καλά κάνει 2-3 τσιγάρα την ημέρα κι ότι δεν θεωρεί τον εαυτό της καπνίστρια...

Link to comment
Share on other sites

Με πολλή αγάπη σου λέω (πέρα απ'την ιστορία με την νταντά) όσων αφορά το θέμα παιδιά-νερό, να μην εμπιστεύεσε το αυτί σου.

 

madrid, σέυχαριστώ για τη συμβουλή σου και πραγματικά θα τη σκεφτώ για το μέλλον...

 

Ειπα να μη το πω...αλλα το ειπες εσυ.Δυστυχως θα συμφωνησω.Πρωτα της λες εσυ η ιδια οτι μπορει να αφησει τα παιδια μονα στη μπανιερα...και μετα εκνευριζεσαι γιατι τα αφησε...:confused:.

 

Λαθος της το τσιγαρο αλλα μεγαλυτερο λαθος το δικο σου.

Δε λεω οτι κακως την εδιωξες...αλλα χεις μεγαλο μεριδιο ευθυνης.

Και επειδη προφανωε για να της πεις οτι μπορει να αφησει τα παιδια μονα τους στην μπανιερα...ειναι κατι που το κανεις κι εσυ ... θα σου προτινα να το ξανασκεφτειςβ...γιατι το κακο δεν αργει ναγινει.

 

Πρώτον: Ναι της το είπα επειδή κι εγώ το κάνω ανάλογα με την περίπτωση, όπως ανέφερα παραπάνω (κι όπως είπα θα αναθεωρήσω), αλλά κατευθείαν το πήρα πίσω και το απαγόρευσα για την ίδια.

 

Δεύτερον: Το ίδιο είναι να είσαι στο διπλανό δωμάτιο και το ίδιο έξω από το σπίτι;

 

Τρίτον: σε καμία των περιπτώσεων δεν θα απομακρυνθώ όταν τσαλαβουτάνε ή φωνάζουν μέσα στο νερό.

Link to comment
Share on other sites

Αν κατα τα άλλα δεν έχεις καποιο πρόβλημα με τη νταντα δε νομίζω ότι πρέπει να τη διώξεις. Εξήγησέ της ότι ήταν λάθος σου που της είπες να αφήσει τα παιδιά μόνα τους και ότι το τσιγάρο σε ενοχλει. Αν μπορεί να κρατηθει και να μην κανει τσιγάρο όσο είναι εκει οκ αλλιώς αντε γεια.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως λιγάαααακι υπερβάλλεις (με όλο το θάρρος). Εσύ η ίδια της είπες, να τα αφήσει μόνα τους στο μπάνιο, εάν και εφόσον είναι ήρεμα, και να παέι να αλλάξει σεντόνια ακούγοντάς τα από το διπλανό δωμάτιο και μετά αναίρεσες αυτή σου την οδηγία, επειδή εκείνη στο ζήτησε.

Δε κρίνω καλώς ή κακώς που την έδιωξες. Επιπρόσθετα, εκείνη μπορεί να κάπνιζε στο μπαλκόνι αλλά να τα έβλεπε από τη τζαμαρία ή να τα είχε στο παρκοκτρέβατό τους ή σε κάποιο άλλο ασφαλές σημείο εν πάση περιπτώσει....

Τέλος, αφού κάπνιζε στο μπαλκόνι πώς μύριζε όλο το σπίτι;;;;;:roll:

Να σημειώσω πως για μένα πιο σημαντικό είναι η νταντά να αγαπάει και να φροντίζει το παιδί μου, από το να καπνίζει ή όχι. Δύσκολα βρίσκεις άτομο να βάλεις σπίτι σου και μάλιστα να σου προσέχει και το παιδί.

Παρόλα αυτά καλή τύχη στην ανεύρεση νέας νταντάς! :)

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως λιγάαααακι υπερβάλλεις (με όλο το θάρρος). Εσύ η ίδια της είπες, να τα αφήσει μόνα τους στο μπάνιο, εάν και εφόσον είναι ήρεμα, και να παέι να αλλάξει σεντόνια ακούγοντάς τα από το διπλανό δωμάτιο και μετά αναίρεσες αυτή σου την οδηγία, επειδή εκείνη στο ζήτησε.

Δε κρίνω καλώς ή κακώς που την έδιωξες. Επιπρόσθετα, εκείνη μπορεί να κάπνιζε στο μπαλκόνι αλλά να τα έβλεπε από τη τζαμαρία ή να τα είχε στο παρκοκτρέβατό τους ή σε κάποιο άλλο ασφαλές σημείο εν πάει περιπτώσει....

Τέλος, αφού κάπνιζε στο μπαλκόνι πώς μύριζε όλο το σπίτι;;;;;:roll:

Να σημειώσω πως για μένα πιο σημαντικό είναι η νταντά να αγαπάει και να φροντίζει το παιδί μου, από το να καπνίζει ή όχι. Δύσκολα βρίσκεις άτομο να βάλεις σπίτι σου και μάλιστα να σου προσέχει και το παιδί.

Παρόλα αυτά καλή τύχη στην ανεύρεση νέας νταντάς! :)

έτσι είναι. Εκτός από το ότι τα έβλεπε, αφού τα παιδιά ήταν στο μπάνιο. Κι επίσης έβρεχε οπότε δεν θα τα άκουγε, αυτό ήταν ατόπημα. Αλλά συμφωνώ με όλα τα άλλα.

 

Γνώμη μου θα ήταν, αν δεν την είχες διώξει, να της επέτρεπες να καπνίζει μόνο ενώ έχει οπτική επαφή με τα παιδιά και να ήσουν κάθετη και σαφής σε αυτά που ζητάς. Οχι πήγαινε στο δίπλα δωμάτιο δε τρέχει τίποτε. Τα παιδιά στο μπάνιο = εσύ από πάνω. Θες καλώς. Δεν θες, ψάξε αλλού.

Πιστεύω "την βγήκε" κι απο πάνω γιατί έχασε το δίκιο της η κοπέλα και εξερράγη, την είχες μπερδέψει με τη συμπεριφορά σου.

Πιθανότατα κι γω το ίδιο θα έκανα αν ήξερα ότι θα καταλήξω που θα καταλήξω απολυμμένη χωρίς να φταίω μόνο εγώ.

 

Πάντως ήταν φάουλ της που δεν είπε εξαρχής ότι καπνίζει. Η αλήθεια πρέπει να λέγεται να ξέρει και ο άλλος με ποιον έχει να κάνει, τα παιδιά του αφήνει σε έναν άγνωστο.

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...