Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΟΣΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΝΑ ΔΩΣΩ ΣΤΗΝ ΚΟΠΕΛΑ ?


Recommended Posts

πιστεύω ότι η αμοιβή θα εξαρτηθεί λίγο και από την δική σας οικονομική κατάσταση και τι άνθρωπο θέλεις να βάλεις στο σπίτι σου.. εγώ έψαχνα αποκλειστικά για Ελληνίδα μητέρα είτε στον φιλικό είτε στον οικογενειακό περίγυρο... συμβουλή μου να ξεκαθαρίσεις κάποια πράγματα από την αρχή γιατί εγώ αν και είμαι πολύ ευχαριστημένη από την κοπέλα επειδή αγχώθηκα και δεν ήθελα να την χάσω νομίζω ότι έκανα αρκετές παροχές.. π.χ. Χριστούγεννα και Πάσχα δώρο κανονικά, όλο τον Αύγουστο άδεια (το οποίο είδα ότι μου δημιουργεί πρόβλημα γιατί μία εβδομάδα αναγκάζομαι να παίρνω εγώ άδεια νωρίτερα για να κρατήσω τον μικρό και με τον άντρα μου συμπίπτουν μόνο 2 εβδομάδες τελικά), χώρια τις ημέρες που παίρνω εγώ άδεια π.χ. Χριστούγεννα - Πάσχα και σε άλλες γιορτές και φεύγουμε εκδρομές με τον μικρό.. εννοείται ότι όλες τις ημέρες αυτές και κανονικά πληρώνεται και τον Αύγουστο... εάν έκανα τώρα συμφωνία και χρήματα θα έδινα λιγότερα και θα τηρούσα αυστηρά τις ημέρες άδειας όπως είναι και σε εμένα στη δουλειά... για 4 ώρες πάντως αυτή την περίοδο με την οικονομική κρίση και τις περικοπές συνεχώς στους μισθούς και εγώ θα έδινα γύρω στα 250 ευρώ... τώρα αν ήταν άνθρωπος εμπιστοσύνης και ήθελε 300 θα συμφωνούσα γιατί πάνω από όλα είναι το παιδί να είναι σε χέρια εμπιστοσύνης!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγω σε επαρχιακη πολη, δινω σε ατομο εμπιστοσυνης για την φυλαξη της μικρης μου 350 ευρω.(Εδω καλοι ιδιωτικοι σταθμοι ζητανε 280 ευρω τον μηνα)Το ωραριο της κυριας που την κρατα ειναι 3 μερες 9-2.30 και τις αλλες 2 μερες 7.30-2.Στις "υποχρεωσεις" της ειναι να μαγειρευει το φαγητο του παιδιου,να το αλλαζει,να το ταιζει και να περνανε ευχαριστα την ωρα τους.Και ναι,δεν με νοιαζει αν κοιμηθει το παιδι(που δεν προκειται να κοιμαται στην ηλικια που ειναι) να κατσει να πιει και τον καφε της..ολοι χρειαζονται ενα διαλειμμα.Δεν με απασχολει να μου απλωσει ρουχα,ουτε να μου καθαρισει το σπιτι αλλα εννοειται τα σκευη που χρησιμοποιησε για το παιδι δεν θα τα αφησει απλυτα (εγω βεβαια της εχω πει να τα βαζει στο πλυντηριο).

Ασφαλεια δεν της βαζω,δεν την θελει η ιδια και να πω και την αληθεια δεν μπορω κιολας να διαθεσω αλλα χρηματα.Δυστυχως δε,με τα νεα μισθολογια την επομενη χρονια δεν ξερω αν θα μπορω να την κρατησω διοτι τα 350 ευρω ειναι υπερβολικα,ηδη ζοριζομαστε αλλα μεχρι τον Ιουνιο που την χρειαζομαι καπως θα τα καταφερω...οποτε κι εγω θα χασω εναν πολυ καλο ανθρωπο που ειναι μεσα στο σπιτι μου και λατρευει το παιδι μου κι εκεινη θα χασει ενα εξτρα εισοδημα στην οικογενεια της.

Μακαρι να ηταν διαφορετικα αλλα στις ημερες μας νομιζω οτι ο μισθος/αμοιβη ενος εργαζομενου ειναι σε αμεση συναρτηση με τους μισθους των εργοδοτων.Αν εγω εχω πετσοκομενα εσοδα πως θα μπορεσω να αναπεξελθω στον ανθρωπο που απασχολω????Αρα ή θα ζητησω μειωση στο κοστος παροχης των υπηρεσιων του ή θα αναγκαστω να βρω αλλη φτηνοτερη εναλλακτικη!:|

Link to comment
Share on other sites

νόμιζω ότι πρέπει να πάιρνει τόσα ώστε θα αισθάνεται ικανοποιημένη, και να έρχεται στην δουλειά της με χαρά και όρεξη, και όχι να αισθάνεται ότι τη εκμεταλεύεσαι και να σε κοιτάει με μισό μάτι μόλις γυρίσεις την πλάτη σου. Στο κάτω κάτω τα παιδά σου θα κοιτάει. Και τόσα όσα σε παίρνει......;) .

 

επίσης νομίζω ότι δεν πρέπει ντε και καλά να σου κάνει και φασίνα γιατί μπλέκονται πολύ τα πράγματα. Μπορεί να τακτοποιει τα παιχνίδια της μικρής ή να σιδερώσει τα ρουχαλάκια της. Γενικά δηλαδή ότι αφορά την μπέμπα. νομίζω....

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια συγκλινω στα 250 ευρω. πιστευω ειναι πολυ καλα και δεν θελω να μου κανει δουλειες. εγω υπολογιζω οτι θα παιρνω απο την δουλεια 500 ευρω, οποτε θα δινω τα μισα στην κοπελα.....

αν ξερετε, σε ιδιωτικο, μπορω να δινω λιγοτερα χρηματα απο ότι ζητανε για κανονικο οχταωρο εκει ? δηλαδη που ακουω τιμες 350- 400 ? δηλαδη εγω για 4 ωρες μπορω να δινω λιγοτερα ? ή ειναι ταριφα η τιμη τους, ανεξαρτητως του ποσες ωρες θα παω το παιδί μου ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ για 5ωρο δίνω 340 ευρώ. Το κατσαρό προέκυψε οταν της το περιέκοψα ακολουθώντας την αντίστοιχη μείωση στο μισθό του άντρα μου. Εξ αρχής είπα οτι δεν δίνω δώρα και οτι άδεια έχει όταν παίρνω και εγώ. Αν κάποια φορά της ζητήσω υπερωρία της δίνω από μόνη μου ?5/ώρα.

1ciWp3.pngnEMKp3.png
Link to comment
Share on other sites

κοριτσια συγκλινω στα 250 ευρω. πιστευω ειναι πολυ καλα και δεν θελω να μου κανει δουλειες. εγω υπολογιζω οτι θα παιρνω απο την δουλεια 500 ευρω, οποτε θα δινω τα μισα στην κοπελα.....

αν ξερετε, σε ιδιωτικο, μπορω να δινω λιγοτερα χρηματα απο ότι ζητανε για κανονικο οχταωρο εκει ? δηλαδη που ακουω τιμες 350- 400 ? δηλαδη εγω για 4 ωρες μπορω να δινω λιγοτερα ? ή ειναι ταριφα η τιμη τους, ανεξαρτητως του ποσες ωρες θα παω το παιδί μου ?

στον δικό μας παιδικό η τιμή είναι στάνταρ, ανεξάρτητα από το πόσες ώρες θα πας το παιδί γιατί οι δασκάλες απασχολούνται όλο το 8ωρο. η τιμή πέφτει μόνο αν δε θέλεις σχολικό.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...