Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΔΗΜΟΤ. ΣΤΑΘΜΟΣ ΨΑΛΙΔΙ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ


Recommended Posts

Αναρωτιέμαι αν υπάρχει καμία μανούλα που να στέλνει το παιδάκι της στον συγκεκριμένο σταθμό.

Δεν εχω δεί κάποιο σχόλιο για αυτόν το σταθμό και επειδή πήγε την προηγούμενη χρονιά ο μικρός εκεί και θα ξαναπάει θα ήθελα πολύ να μάθω την άποψη και άλλων μαμάδων.

Εγώ είμαι ευχαριστημένη αλλά μου κάνει εντύπωση που δεν έχω διαβάσει κάτι. Όλο και κάτι γράφεται για τους περισσότερους σταθμούς του Αμαρουσίου αλλά για τον συγκεκριμένο τίποτα.Εκτός και αν δεν το έχω δει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Και εγω εψαξα για το συγκεκριμενο σταθμο. Πρωτη φορα θα παμε φετος, μεσω εεταα. Ο δικος μου βεβαια ειναι βρεφακι, 7 μηνων θα ξεκινησει.

Θα μπορουσες να μου πεις καποιες περισσοτερες λεπτομερειες για το συγκεκριμενο σταθμο;

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Φέτος και εμείς μέσω εεταα θα πάμε. Πέρυσι πληρώναμε αρκετούτσικα!

 

Η χρονιά μας κύλησε αρκετά καλά. Στο βρεφικό τμήμα ήταν 2 έμπειρες κυρίες από τις οποίες η μια λίγο μετά τα Χριστούγεννα και μετά από αναρρωτική άδεια δυστυχώς αποσπάστηκε στο σταθμό στη Σωρού. Ηταν παρα πολύ καλή.

Λογικά ο δικός σου θα έχει την μια δασκάλα που είχε και ο δικός μου. Επειδή είναι πιο μεγάλη την αφήνουν στα βρέφη. Είναι καλή μην ανυσηχείς.

Εμείς είχαμε πολύ δύσκολη προσαρμογή και προσπαθούσαν να βοηθήσουν όλες κυρίως την ώρα του φαγητού!! μαζευόντουσαν από όλα τα τμήματα για να τον κάνουν να φάει γιατί είναι και πολύ δύσκολος...ούρλιαζε!!

Ο σταθμός είναι καθαρός και αυτό φαίνεται και πο την κουζίνα που όπως θα είδες είναι πάντοτε ανοικτή. Μια από τις μαγείρισσες η κ. Μ. μια εύσωμη κυρία γλυκήτατη. Ο μικρός την αγάπησε πολύ. Εξάλλου βοηθάει και αυτή τα πρωϊνά με αγκαλίτσες και χαδάκια μέχρι να μαζευτούν όλα τα παιδάκια. Πολύ καλή.Η διευθύντρια επίσης καλή.

Τώρα γενικά για να ξέρεις με την παραμικρή διάρροια σε παίρνουν τηλέφωνο για να πάς να το πάρεις.Αυτό είναι πρόβλημα αλλά έτσι πρέπει να γίνεται. Αλλαγές στο διατροφικό πρόγραμμα δεν δέχονται.

Όσες φορές πήγαμε ξαφνικά ήταν όλα καλά. Καθαρά πάντα.

Την τελευταία φορά που πήγα να τον πάρω, είχαν αναμμένο το aircondition (με ανοικτό παράθυρο) και τα παιδάκια που κοιμόντουσαν τα είχαν σκεπάσει πάνω πάνω για να μην κρυώσουν. Δεν τα είχαν αφήσει έτσι...

Έμεινα ευχαριστημένη για αυτό και ό μόνος σταθμός που δήλωσα στο πρόγραμμα ήταν αυτός.

Η προσαρμογή γίνεται σταδιακά σε 2 εβδομάδες.

Εσείς πότε ξεκινάτε;

Link to comment
Share on other sites

G.Stone καλημέρα.

 

Μπορείς να μου δώσεις λίγες πληροφορίες σχετικά με την επιδότηση για πληρωμή διδάκτρων για δημοτικούς παιδικούς σταθμούς μέσω της Ελληνικής Εταιρείας Τοπικής Ανάπτυξης και Αυτοδιοίκησης (ΕΕΤΑΑ)? Έψαχνα να βρω στο site τους κάτι που το είδα να το γράψουν σε κάποιο άλλο post αλλά δεν κατάφερα να βρω κάτι.

 

Σ'ευχαριστώ,

 

Μαίρη

Η Δαναη μου ήρθε 16-2-2008

Αντίο μεμπάκι 28-7-2010

Ο Τάσος μου ήρθε 22-8-2011

Link to comment
Share on other sites

Mairoula F και εγώ δεν γνώριζα τίποτα. Η διευθύντρια του σταθμού με ενημέρωσε για αυτό το πρόγραμμα, λέγοντας ότι δηλώνοντας συμμετοχή αυξάνονται οι πιθανότητες επανεγγραφής του παιδιού. Και το πιο βασικό ότι δεν υπάρχει οικονομική επιβάρυνση για όλη την χρονιά.

Μου έδωσε την εγκύκλιο όπως σε όλες τις μαμάδες που τις αφορούσε και κατέθεσα τα δικαιολογητικά στο ΚΕΠ.

Το πρόγραμμα αυτό αφορά μόνο τις μητέρες όχι τους μπαμπάδες και βασική προϋπόθεση ήταν να είναι μισθωτή η μητέρα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σε ευχαριστω για τις πληροφοριες. ήμουν αρκετα αγχωμενη γιατι ο μεγαλος δεν πηγε ποτε σε δημοσιο και φετος με το προγραμμα για το μπεμπε μονο οι δημοτικοι του αμαρουσιου βολευαν. Δεν ξερω το χωρο καθολου γιατι δεν τους εχω βρει ακομη στο τηλεφωνο για να παω απο εκει. Ελπιζω απο 1η Σεπτεμβρη. Αυτο που με προβληματιζει ειναι οντως η προσαρμογη, με το μεγαλο δεν χρειαστηκε. Για να καταλαβεις, πηγαμε να δουμε ενα παιδικο μαζι και εμεινε εκει να γυρισει με τα παιδακια! Οποτε προσαρμογη δεν καναμε ποτε.

Και ενα αλλο που με προβληματιζει ειναι πως εγω δεν εκανα εγγραφη προ προγραμματος στον σταθμο. Καποιες κοπελες ομως στο θεμα με τις επιδοτησεις αναφερουν δημοτικους σταθμους που απαιτουν προεγγραφη και αν μπεις μεσω προγραμματος εχει καλως. Εγω αυτο δεν το εκανα και δεν ξερω κατα ποσο θα αντιμετωπισω προβλημα. Αλλα εφοσον δηλωθηκαν καποιες θεσεις και πουθενα στην εγκυκλιο δεν αναφεροταν οτι για να δηλωσεις δημοτικο σταθμο πρεπει να κανεις ιδιωτικα προεγγραφη λογικα δεν θα αντιμετωπισουμε προβλημα. Τωρα οσον αφορα τυχον αδιαθεσιες του μικρου οτι σε καλουν αμεσως απο τη μια ειναι καλα, απο την αλλη δεν βολευει οταν δουλευεις. ευτυχως η δουλεια ειναι οικογενειακη και ετσι μικρο το κακο.

Ευχαριστω πολυ για τα ενθαρρυντικα λογια για το σταθμο, τα χρειαζομουν μιας και ειναι μικρος ο μπεμπακος μου....

Link to comment
Share on other sites

Και εμείς κάναμε πρώτα επανεγγραφή και μετά δηλώσαμε συμμετοχή στο πρόγραμμα. Τώρα για προεγγραφή μπορεί και να μην χρειαζόταν. Αφού έγινε δεκτό το παιδάκι δεν νομίζω ότι υπάρχει πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
  • 3 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις

Σε αυτό το σταθμό πηγαίνω και εγώ το γιο μου που είναι 3,5 ετών.

Ειναι πρωτη χρονια και μέχρι στιγμής είμαι πολύ ευχαριστημένη, κανένα παράπονο. Μας πήρε βέβαια καιρό η προσαρμογή, αλλά τελικά προσαρμόστηκε κάπως... αλλά είναι το παιδάκι που κλαίει πιο πολύ από όλα νομίζω..

 

Και η κυρία Μ. η μαγείρισα είναι όντως γλυκήτατη, και η διευθύντρια μου φαίνεται πολύ καλή.

Τις υπόλοιπες δασκάλες δεν τις έχω γνωρίσει, αλλά ελπίζω να τις γνωρίσω την Τετάρτη 13-10-2010 που έχουμε συνάντηση γονέων!

age.png

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

...κι εμείς θα πάμε στον συγκεκριμένο σταθμό.:rolleyes:

 

Ποια η γνώμη σας τελικά?

Δεν έχω πάει να δω τις εγκαταστάσεις αλλά η αδερφή μου, μου ανέφερε για μια κεραία που υπάρχει κινητής τηλεφωνίας.:confused::confused:

Είναι τόσο κοντά στον σταθμό? Ποιά η δική σας γνώμη?

 

Επίσης η ...απεσταλμένη μου (η αδερφή μου) μου είπε ότι δεν έχει μεγάλη αυλή. Ισχύει? που βγαίνουν για να παίξουν τα παιδάκια όταν έχει καλό καιρό?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...