Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δαγκωμα


Recommended Posts

Πειτε μου γρήγορα συμβουλες πως θα σταματησει αυτη η νεα αποκτηθείσα συνηθεια του δαγκωματος....Η μικρη μου ειναι 22 μηνων και απο την αρχη που εβγαζε δοντια δαγκωνε απο αντικειμενα μεχρι το κρεας μας...δε δωσαμε σημασια αφου παντα το αποδιδαμε στη συνεχη οδοντοφυια...μεχρι που πριν ενα μηνα ξεκινησε να δαγκωνει και χωρις να ποναει..πχ εαν προσπαθησω να τη σηκωσω για να την απομακρυνω απο κατι που θεωρω οτι δε πρεπει να κανει γυρίζει και με δαγκωνει οπου βρει ψαχνο...οτιδηποτε πλεον ειναι απαγορευτικο και της αρεσει να ασχολειται εαν δεν την αφησεις επιτιθεται με δαγκωμα...μεχρι που σημερα σε καποιο χωρο ανψυχης δαγκωσε στα καλα του καθημενου ενα παιδακι ...τρελλαθηκα το παιδι τσιριζε και αυτη συνεχισε ακαθεκτη το εργο της (ποτε δεν εχει εκδλωσει σημαδια επιθετικοτητας σε παιδια) ...της εξηγησα με εντονο τροπο οτι δε πρεπει να δαγκωνουμε αισθανθηκα πολυ μεγαλη ντροπη οταν γυρισε η μητερα του παιδιου και μου ειπε εφοσον ξερεις οτι δαγκωνει δεν επρεπε να την αφησεις με τα παιδια ....επεσαν τα μουτρα μου φυσικα και δικαιολογηθηκα για τα δοντια της αλλα προβληματιστηκα..μηπως δεν ειμαι αρκετα αυστηρη μαζι της...απο την αλλη δεν ειμαι υπερ της τιμωριας και του εκφοβισμου ..ισως εχω δειξει ανοχη που δαγκωνει εμενα αδιαμαρτυρητα και θεωρει οτι μπορει να το κανει παντου? pls advise!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Και εμας το ειχε το χουι να δαγκωνει αλλα ηταν οντως απο την οδοντοφυια. ειχε βγαλει ομως δοντια και πονουσαμε. Ηταν πιο μικρος και γυρω στους 13 μηνες που αρχισε για τα καλα να μας ποναει του εβαλα το χερι του αντι για το δικο μου και το δαγκωσε και πονεσε και απο τοτε το εκοψε το χουι. δεν το πετυχα με τη μια γιατι τραβιοτανε. δεν ξερω αν ηταν αντιπαιδαγωγικο αλλα δεν επαθε τιποτα και καταλαβε οτι δεν δαγκωνουμε.

εσενα ομως ειναι μεγαλη και το κανει συνειδητα σε επιπεδο και παιχνιδιου και εκρηξης θυμου. αμα σε παιχνιδι μιμησης με κουκλα παει να δαγκωσει την κουκλα και της λες οτι η κουκλα ποναει και κλαιει; η αμα σε δαγκωσει και αρχισεις δηθεν να κλαις;

Link to comment
Share on other sites

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...