Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

προβλημα με το ποδαρακι του;;;


Recommended Posts

καλησπερες.....

 

σημερα προς μεγαλη μου απογοητευση παρατηρησα οτι ο μικρος μου, 10 μηνων, στη προσπαθεια του να περπατησει ειναι σαν να ψιλοσερνει το ενα του ποδι.... :(

 

τι εννοω....

τον κραταω απο τα χερια για να κανουμε βηματακια και βλεπω οτι το δεξι ποδαρακι κινειτε κανονικα, κανει βηματακι δηλ, ενω το αριστερο ειναι σαν να το σερνει.... σαν να κανει περισσοτερη προσπαθεια να το κουνησει για να το προχωρησει.... :(

 

σας εχει συμβει;;;

μηπως ειναι υπερβολικο να ανησυχω απο τωρα;;

ή πρεπει να κινηθω γρηγορα;;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλησπερες.....

 

σημερα προς μεγαλη μου απογοητευση παρατηρησα οτι ο μικρος μου, 10 μηνων, στη προσπαθεια του να περπατησει ειναι σαν να ψιλοσερνει το ενα του ποδι.... :(

 

τι εννοω....

τον κραταω απο τα χερια για να κανουμε βηματακια και βλεπω οτι το δεξι ποδαρακι κινειτε κανονικα, κανει βηματακι δηλ, ενω το αριστερο ειναι σαν να το σερνει.... σαν να κανει περισσοτερη προσπαθεια να το κουνησει για να το προχωρησει.... :(

 

σας εχει συμβει;;;

μηπως ειναι υπερβολικο να ανησυχω απο τωρα;;

ή πρεπει να κινηθω γρηγορα;;;

 

Μπορεί να είναι υμενιτιδα ισχίου και να θέλει ακινησία. Να πας σε παιδίατρο

.pngy3DLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ένας έλεγχός δεν είναι κακό.

Πάντως είναι καλύτερα να μην το περπατάς το παιδί σου όταν θα προπονηθεί καλά, από μόνο του θα σηκωθεί όρθιο. Μην το ζορίζεις χωρίς λόγο.

Link to comment
Share on other sites

τι να πω;;;;

αυτος μου ζηταει συνεχεια να τον περπαταω... ολο τα χερια του μου δινει κ σηκωνεται!!!

αλλα όσο περνανε οι μερες το βλεπω λιγο καλυτερα.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

το κάνει αυτό γιατί προφανώς νοητικά είναι πιο ώριμος απ' ότι κινητικά . Το καλύτερο βέβαια αυτά τα δύο θα έπρεπε να συμβαδίζουν.

Μην ξεχνάς ότι εσύ του έμαθες να περπατάει και όχι αυτό από μόνος του.

Αγνόησε τον όταν σου το ζητάει αυτό και άσε να βρει αυτός τον τρόπο μετακίνησης

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!κι εμενα το μωρο μου το κανει, μωρο, ειναι 1 1/2 χρονων και δεν περπαταει .. δυστηχως δεν το ειχα παρατηρησει απο την αρχη.. δεν ειναι κατι σοβαρο μην ανυσηχεις... εγω δεν το εβαζα να περπατησει τοτε, μπουσουλουσε πολυ ακι το εβαζα στην στρατα.. οταν περνουσαν οι μηνες και το σκωνα και καθοτανε τον θεωρουσαμε τεμπελακο,, η παιδιατρος μου ειχε πει οτι δεν πειραζει που δεν περπαταει , να το βαζω εγω κι εχουμε περιθωριο μεχρι 18 μηνων κι επειδη συζητουσα με αλλαες μανουλες μου λεγανε και το δικο τους παιδακι αργησε να περπατησει οποτε το εβαζα εγω δεν ηθελε τον αφηνα ελεγα θα περπατησει επειδη απο 8 μηνω σηκωνετε ορθιο και περπαταει πιανοντας τα επιπλα την κουνια...

οι μηνες ομωςπερνουσαν ρωτουσα στο βρεφικο, ρωτουσα την κοπελα που το επαιρνε μετα μεχρι που εξετασε το παιδακι μου παιδιατρος στο σχολειο και παρατηρησε το ποδαρακι του , οταν ειχε κανει ο γιος μου βηματακια , αλλα δυο οχι παραπανω, δεν προλαβαινα να παρατηρησω κατι, το εβλεπα οταν περαπτουσαμε χερακι χερακι γιατι αποφευγω να τον βαζω στο καροτσι οπου παμε, θεωρουσα οτι ειναι επειδη δεν περπαταει , γιατι εχει μια διαφορα το ποδαρακι του.. για ναμην σε ανυσηχω η παιδιατρος μου ειπε οτι μπορει να μην ειναι τιποτα αλλα καλυετρα να το απμε σε ειδικο παιδιατρο, μπορει αν ειναι απο τη στρατα μπορει αν ειναι απο οτιδηπουε.. θα παμε ομως σε αλλη ειδικοτητα στο παιδω σε ππανεπιστημιακη κλινικη γιαι εχουμε κι αλλα θεματακια , η παιδιατρος να συστησε ννευρολογικη κλινικη απο παιδιατρους, αλαλ στο παιδω εχει μετα τις 3 οκτωβρη ραντεβου.. θα παμε τη παρασκευη, να δω τι θα μου πει κι αν ειναι να το εξετασουν κι αλλοι γιατροι θα παμε το απογευμα στη συγκεκριμενη ειδικοτητα που μας ειπαν.. παντως μην ανυσηχεις και ειναι μικρουλη ακομα, θα δω τι θα μας πουνε και θα σας το πω!

φιλια στο μωρακι σου!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...