Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ Ή ΟΧΙ?


Recommended Posts

κοριτσια εχω ενα προβληματισμο και ζητω την βοηθεια σας.

εχω ξαναγραψει πως ειχα διαφραγματικη μητρα και μετα απο 2 αποβολες την διορθωσα με υστεροσκοπηση.

τωρα εχω ενα αλλο προβλημα.

και οι δυο μου γιατροι μου λενε να κανω εξωσωματικη για δυο λογους:

1. εχουμε στιγμα με τον αντρα μου και με την εξω θα εχουμε ενα υγειες μωρο &

2. με την εξωσωματικη θα μου εμφυτευσουν τα ωαρια σε σωστο σημειο ωστε να μην επηρεαζει το σημειο που ηταν το διαφραγμα.

Εγω τωρα σκεφτομαι το ρισκο για φυσιολογικης συλληψης, γιατι μπορει να εχει μεσογειακη αναιμια και θα ξανακανω αποβολη, αλλα

σκεφτομαι και το κοστος και την διαδικασια της εξωσωματικης (που δεν την γνωριζω καλα) και δεν ξερω τι να κανω..

παρακαλω τα φωτα σας...

668bab1939.png

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


κοριτσια εχω ενα προβληματισμο και ζητω την βοηθεια σας.

εχω ξαναγραψει πως ειχα διαφραγματικη μητρα και μετα απο 2 αποβολες την διορθωσα με υστεροσκοπηση.

τωρα εχω ενα αλλο προβλημα.

και οι δυο μου γιατροι μου λενε να κανω εξωσωματικη για δυο λογους:

1. εχουμε στιγμα με τον αντρα μου και με την εξω θα εχουμε ενα υγειες μωρο &

2. με την εξωσωματικη θα μου εμφυτευσουν τα ωαρια σε σωστο σημειο ωστε να μην επηρεαζει το σημειο που ηταν το διαφραγμα.

Εγω τωρα σκεφτομαι το ρισκο για φυσιολογικης συλληψης, γιατι μπορει να εχει μεσογειακη αναιμια και θα ξανακανω αποβολη, αλλα

σκεφτομαι και το κοστος και την διαδικασια της εξωσωματικης (που δεν την γνωριζω καλα) και δεν ξερω τι να κανω..

παρακαλω τα φωτα σας...

η δικια μου γνωμη ειναι να την κανεις χωρις δευτερη σκεψη.κυριως για το στιγμα γιατι κι εγω το εχω(ευτυχως οχι οσυζυγος αλλα ηξερα απο μικρη τις πιθανοτητες)κι εγω εκανα εξωσωματικη κυριως για ανεξηγητη υπογονιμοτητα,προσπαθουσαμε πολλα χρονια.πετυχα με την πρωτη και ειμαι στην 8 εβδομαδα.σαν διαδικασια δεν ειναι τιποτα τελικα αν και στην αρχη ολλες φοβομαστε.εφοσον κανετε τις εξετασεις και βρεις γιατρο και κεντρο σε ενα μηνα την εχεις κανει.το οικονομικο κοστος δεν ειναι τοσο μεγαλο και πιστευω οτι αξιζει.θα λυθει και το προβλημα με την μητρα και θα εχεις μια καλη εγκυμοσυνη χωρις να φοβασαι μηπως συμβει κατι.σου ευχομαι οτι κι αν αποφασισεις συντομα με ενα μωρακι.:P

Nrulp3.png?mUxDOJnd
Link to comment
Share on other sites

κοριτσια εχω ενα προβληματισμο και ζητω την βοηθεια σας.

εχω ξαναγραψει πως ειχα διαφραγματικη μητρα και μετα απο 2 αποβολες την διορθωσα με υστεροσκοπηση.

τωρα εχω ενα αλλο προβλημα.

και οι δυο μου γιατροι μου λενε να κανω εξωσωματικη για δυο λογους:

1. εχουμε στιγμα με τον αντρα μου και με την εξω θα εχουμε ενα υγειες μωρο &

2. με την εξωσωματικη θα μου εμφυτευσουν τα ωαρια σε σωστο σημειο ωστε να μην επηρεαζει το σημειο που ηταν το διαφραγμα.

Εγω τωρα σκεφτομαι το ρισκο για φυσιολογικης συλληψης, γιατι μπορει να εχει μεσογειακη αναιμια και θα ξανακανω αποβολη, αλλα

σκεφτομαι και το κοστος και την διαδικασια της εξωσωματικης (που δεν την γνωριζω καλα) και δεν ξερω τι να κανω..

παρακαλω τα φωτα σας...

 

 

γεια σου Μαρία-Ελπίδα, το ψυχικό κόστος σχετικά με το αν χρειαστεί να κάνεις διακοπή κύησης, λόγω του στίγματος, μόνο εσύ γνωρίζεις αν μπορείς να το αντέξεις και άρα να πάρεις το ρίσκο..

το κόστος για απλή εξωσωματική είναι περίπου 3.000 ευρώ, για μικρογονιμοποίηση (αν υπάρχει θέμα με το σπέρμα) είναι περίπου 3.500 ευρώ, για προεμφυτευτικό έλεγχο που προφανώς χρειάζεται στη συγκεκριμένη περίπτωση δε γνωρίζω, ίσως μας διαφωτίσουν άλλες κοπέλες που έχουν κάνει ή έχουν ρωτήσει..

 

Η διαδικασία εξωσωματικής δεν είναι κάτι φοβερό, κάνεις κάποιες ενεσούλες ανάλογα με την αγωγή που θα σου προτείνει ο γιατρός σου:

μακρύ πρωτόκολλο διαρκεί περίπου 22-24 ημέρες. Χωρίζεται σε 2 φάσεις. Την φάση της καταστολής που διαρκεί 10-12 ημέρες και ξεκινά περίπου την 21η ημέρα του κύκλου της γυναίκας όπου περιμένουμε αφενός να έρθει η περίοδος της αφετέρου να ξεκινήσουν και οι δυο ωοθήκες από την ίδια "κοινή αρχή" χωρίς να υπάρχουν τυχόν κυστικά ωοθυλάκια από προηγούμενο κύκλο. Η δεύτερη φάση λέγεται φάση διέγερσης διαρκεί 12-14 ημέρες και συντελεί ώστε η γυναίκα να βγάλει ένα ικανοποιητικό αριθμό από ωοθυλάκια.

βραχύ πρωτόκολλο διαρκεί όπως υπονοεί και ο ορισμός λιγότερες μέρες από το μακρύ πρωτόκολλο συνήθως 10-12 ημέρες και ξεκινά από την 2η ημέρα της περιόδου.

 

τώρα αυτό με το σωστό σημείο, δεν ξέρω αν ισχύει στην πράξη..

βλέπεις ακόμη και με την εξωσωματική δεν μπορεί με σιγουριά να αποφύγει κάποια κοπέλα τον κίνδυνο της εξωμητρίου κύησης, παρόλο που οι σάλπιγγες στην εξωσωματική δεν χρειάζονται καθώς π.χ. με μια σύσπαση των οργάνων μας μπορεί να μετατοπιστούν τα έμβρυα από τη θέση που θα τα έχουν βάλει (δηλ. μέσα στη μήτρα..)

 

ρώτα και τα κορίτσια εδώ http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=46213&page=7

 

καλή επιτυχία σε ό,τι κάνεις!

Link to comment
Share on other sites

προχωρα κοριτσακι μου!!! μην φοβασαι, εχουμε σοθει τοσες γυναικες με την εξωσωματικη!!! οτι σου λενε και τα κοριτσια ισχυει. προχωρα και ολα θα πανε καλα!!!!

Link to comment
Share on other sites

κοριστακια μου, καλησπερα..

 

panan μου σε ευχαριστω πολυ, πραγματικα αυτη η αποψη ειναι μαλλον η πιο σωστη αλλανα θελω και λιγο την βοηθεια απο εσας.. πραγματικα ειστε φοβερες!!!

 

kalliroi., εξαιρετικες οι συμβουλες σου, αυτα ειναι που δεν ξερω και με αγχωνουν..

εχω βρει γιατρο, αυτον που μου εκανε την υστεροσκοπηση αλλα δεν εχω μιλησει ακομα μαζι του για τι ακριβως πρεπει να κανω.

Μεχρι τωρα παλευαμε με το διαφραγμα, σε ευχαριστω παρα πολυ!

 

Πενιώ, το ξερω πως κανουν θαυματα οι εξωσωματικες και εγω τωρα με αυτα που εχω περασει το μονο που θελω ειναι ενα υγειες μωρο, εμενα δεν με νοιαζει ας ταλαιπωρηθω και αλλο..

668bab1939.png

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...