Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Έλεγχος εμβρύου μετά την απόξεση


Recommended Posts


Διαφημίσεις


Καλησπερα!

Κι εγω ειχα την ατυχια να εχω μια παλλινδρομη περισυ και ο γιοατρος μου με συμβουλεψε να δωσουμε το προιον της αποξεσης για ελεχο, οπως και εγινε.

Ο ελεγχος εδειξε καποιους θρομβους στο εμβρυο και μιλουσε για "πιθανες χρωμοσωμικες ανωμαλιες".

oaiqp2.pngm9YLp2.png
Link to comment
Share on other sites

εγώ έκανα αιματολογικές, θηρεοειδή, τοξόπλασμα και ήταν καθαρές. Για την ανάλυση εμβρύου ρωτάω γιατί νιώθω λίγο άσχημα που δεν έστειλα το έμβρυο για ανάλυση. Έχω εμπιστοσύνη όμως στο γιατρό μου.

http://lb2f.lilypie.com/41map3.png?wzu3DM8P

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οχι δε μας ειπε κατι εκτος απο αυτο.

Παντως εγω καλου κακου μετα εκανα εξετασεις για θρομβοφιλια και βγηκαν καθαρες.

 

Γεια σας κοριτσια..

Κριστι και εγω είχα δυο παλλινδρομες....στη Δευτερη έδωσα και εγω το εμβρυο για ιστολογικη καιο εδειξε...θρομβωσεις....

Εκανα εξετάσεις θρομβοφιλιας και από όσες πηρα μέχρι τώρα φαινονται νορμαλ....δεν φαινεται δηλαδη να..εχω

Εσει κανατε και καρυοτυπο στο έμβρυο....

τι θα κανεις τωρα το συζητησες με το γιατρο σου γιατι συνέβει αφου δεν έχεις ?

NNbMp2.png

Link to comment
Share on other sites

Όταν λέτε θρομβόσεις τί εννοείτε? Απο τί προκλήθηκαν?

 

Θρομβωσεις έιναι όταν πηζει το αιμα...και επομενως το έμβρυο δεν αιματώνεται σωστα....

Τωρα από τι προέρχετε ειναι μεγάλο ζήτημα....το θέμα είναι ότι δεν ξερω πως γινεται αν δεν έχεις θρομβοφιλία να δημιουργούνται θρομβώσεις...

Υπάρχει η πιθανότητα να δημιουργείται σε μερικές κοπέλες κατα τη διαρκεια της εγκυμοσύνης μόνο...( αλλα μην αγχωθεις δεν γνωριζω σίγουρα...και δεν συμβαίνει σε όλες)

Την πρωτη φορά ουτε εγω είχα κανει ιστολογικη γιατι το θεωρουν οι γιατροι τυχαίο γεγονος...που για μερικές έτσι και είναι ..τωρα θα δειξει...

Καλα κουράγια και υπομονη και σε εσένα και μην αγχωνεσαι...ακου το γιατρο σου..

NNbMp2.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια..

Κριστι και εγω είχα δυο παλλινδρομες....στη Δευτερη έδωσα και εγω το εμβρυο για ιστολογικη καιο εδειξε...θρομβωσεις....

Εκανα εξετάσεις θρομβοφιλιας και από όσες πηρα μέχρι τώρα φαινονται νορμαλ....δεν φαινεται δηλαδη να..εχω

Εσει κανατε και καρυοτυπο στο έμβρυο....

τι θα κανεις τωρα το συζητησες με το γιατρο σου γιατι συνέβει αφου δεν έχεις ?

 

Γεωργια μου οχι δεν καναμε καρυοτυπο στο εμβρυο, μετα τις εξετασεις θρομβοφιλιας, που βγηκαν ολες καθαρες το τελειωσε εκει ο γιατρος το θεμα.. Ειχα ηδη ενα υγιεστατο κοριτσακι και η πρωτη μου εγκυμοσυνη ηταν πολυ καλη..

 

Μετα μας εδωσε και το πρασινο φως να ξαναπροσπαθησουμε αφου θεωρηθηκε τυχαιο γεγονος και οτι δεν οφειλοταν σε κατι παθολογικο κι οπως βλεπεις ειμαι παλι εγκυος στην 23η εβδομαδα!

 

Ελπιζω ολα να σας πανε καλα και συντομα με ενα μωρακι!

oaiqp2.pngm9YLp2.png
Link to comment
Share on other sites

Γεωργια μου οχι δεν καναμε καρυοτυπο στο εμβρυο, μετα τις εξετασεις θρομβοφιλιας, που βγηκαν ολες καθαρες το τελειωσε εκει ο γιατρος το θεμα.. Ειχα ηδη ενα υγιεστατο κοριτσακι και η πρωτη μου εγκυμοσυνη ηταν πολυ καλη..

 

Μετα μας εδωσε και το πρασινο φως να ξαναπροσπαθησουμε αφου θεωρηθηκε τυχαιο γεγονος και οτι δεν οφειλοταν σε κατι παθολογικο κι οπως βλεπεις ειμαι παλι εγκυος στην 23η εβδομαδα!

 

Ελπιζω ολα να σας πανε καλα και συντομα με ενα μωρακι!

 

Μπραβο κουκλα μου...σου ευχομαι μια τελειομενη εγκυμοσύνη και κάθε ευτυχια στα παιδάκια σου...

 

Απλά εμένα ό γιατρος μου μου ειχε πει πως ανεξαρτητως τι θα δειξουν οι εξετάσεις θα πρεπει να κανω ενεσεις ηπαρινης..αφου η ιστολογικη έδειξε θρομβώσεις....

Τεσπα..τωρα περιμένω να βγουν όλες και να του τις παω..και ο Θεος βοηθος....

Σε ευχαριστω για την απάντηση πολλα φιλια..

NNbMp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μην στεναχωριεσαι και αφου εχεις εμπιστοσυνη στο γιατρο σου ολα καλα!!!

πρεπει να σου πω οτι εχω 3 παλλινδρομες στην πλατη μου και τωρα ειμαι παλι εγκυος!!!

εχω θρομβοφιλια και στην 2η παλλινδρομη το δωσαμε για καρυοτυπο και αμς εδειξε καθαρα την αιτια!!!

ειχα ενα ιο ο οποιος δεν αφηνει το εμβρυο να μεγαλωσει!!!

σου ευχομαι τα καλυτερα και να πανε ολα καλα την επομενη φορα!!!

Link to comment
Share on other sites

σε μένα ο καρυότυπος έδειξε τρισωμία 6.δηλ χρωμοσωμική ανωμαλία του εμβρύου οπότε και θεωρήτε τυχαίο γεγονός.έλα όμως που ήταν η 3 παλίνδρομη {ανάμεσα στην 1η και την 2η απέκτησα την κόρη μου} και οι 2 τελευταίες έγιναν την ίδια εβδομάδα με τις ίδιες τιμές στην χωριακή.π'οοοοοσο τυχαίο να το θεωρήσουμε πια΄.οπότε στην δική μου περίπτωση περισσότερο μπέρδεψε η εξέταση παρά βοήθησε

Ευγενία10/08/2007 Χριστιάννα 11/06/2011

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...

κορίτσια γεια σας

αυτες τις ημερες ειμαι εδω μαζι σας και με στηριξατε πολυ με τις πληροφορίες και τις εμπειριες σας και σας ευχαριστω

ειμαι 39 ετων μητερα μιας κορης 5 ετων, η κορη μου ήρθε στον κόσμο με θεραπεια που εκανε ο αντρας μου λογου της μικρης κινητικότητας του σπέρματος. Στα 10 χρονια που κανουμε ελευθερα ερωτα δεν ειχε γινει κατι ..απο μονο του..τον περασμενο μηνα ανακάλυψα πως ειμαι εγκυος!!!σοκαρίστικα αρχικα και οταν αρχισα να το καταλαβαινω και να χαιρομαι ήρθε η αποβολη ήμουν επτα εβδομαδων , οι σωματικοι πόνοι ηταν δυνατοί και η αποβολη ήταν πολυ επιθετικη.Καθησα στο κρεβατι απο το Σαββατο το πρωι και απέβαλα την αλλη μερα το μεσημερι.Εκανα απόξεση και σημερα δεν έχω καθόλου αιμα, εχει σταλει για βιοψια το δείγμα.Αυτο που με προβληματίζει ειναι αν θα τα καταφερω να ξαναμεινω εγκυος..φυσικά ..και αν μετα απο αυτο μπορω να εχω μια φυσιολογική κυηση..αισθανομαι πως ειναι λιγακι αργα, απο την αλλη δεν εχω κανενα προβλημα υγειας..τα κιλα μου ειναι μια χαρα και το σωμα μου δεν εχει αλλαξει τουλάχιστον εξωτερικα απο τα 30 μου...αλλα φοβαμαι πως εχασα την τελευταια μου ευκαιρια...

Link to comment
Share on other sites

γνωρίζω γυναίκες που φυσιολογικά ή με εξωσωματική κατάφεραν να γίνουν μαμάδες (και μάλιστα για πρώτη φορά!) στα 41-42-43-ακόμα και 44!! επομένως νομίζω ότι ούτε είσαι τόοοσο μεγάλη και το γεγονός ότι έχεις ήδη ένα παιδάκι και κατάφερες να μείνεις και πάλι έγκυος είναι πολύ σημαντικό...συζήτα με τον γιατρό σου και ακόμα και η εξωσωματική είναι πάντα λύση...

 

καλό κουράγιο δύναμη και αισιοδοξία!

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ με λένε κατερίνα και ειμαι 37 χρονών και μετά από μία αποβολή και πολλές πολλές εξετάσεις διαπιστώσαμε ότι ο άντρας μου έχει τριχρωμία 13 ( καρυότυπος ). Υπάρχει κάποια κοπέλα με παρόμοιο πρόβλημα που να έχει καταφέρει να γίνει μανούλα? Μας είπαν μόνο με εξωσωματική αλλά πάλι οι πιθανότητες είναι πολύ λίγες...., στην πρώτη προσπάθεια εξωσωματικής με puregon ενέσεις δεν μπορέσαμε να κάνουμε διέγερση των ωοθηκών και σταμάτησα στην 7η μέρα. Πάμε πάλι από την αρχή!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Γεια σας,

 

σήμερα πήρα τα αποτελέσματα του καρυότυπου μετά από απόξεση που είχα κάνει ένα μήνα πριν...μου είπαν ότι δεν πρόκειται για χρωμοσωμιακή ανωμαλία αλλά το έμβρυο έπασχε από κυστικό ύδρωπα το δερματάκι του δηλαδή ήταν γεμάτο υγρό και η αυχενική διαφάνεια βέβαια που είχα κάνει ήταν αυξημένη όσο δεν πάει άλλο..ο γιατρός μου είπε ότι απλά έτυχε...μάλλον κατά την σύλληψη και ότι δεν χρειάζεται κάποια θεραπεία..σκέφτομαι να το ψάξω παραπάνω..υπάρχει καμία που να έχει παρόμοια εμπειρία? να μου πείτε την γνώμη σας..ευχαριστώ..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

εχω μια απορια, οταν εχεις αποβολη στις 23 εβδομαδες και κατι ημερες και σου κανουν αποξεση, μετα δεν κανουν βιοψια στο κυημα;;; Εγω ρωτησα τον γιατρο μου και μου ειπε οτι μονο στις παλινδρομες κανουν ιστολογικη. Δηλαδη συγγνωμη στις αλλες περιπτωσεις δεν ελεγχεται το κυημα; δεν βλεπουν αν ο πλακουντας εχει κατι πχ εναν θρομβο; απλως τα πετανε στα σκουπιδια και γεια σας; πρεπει εσυ να ζητησεις βιοψια ή το νοσοκομειο απο μονο του το κανει αν χρειαζεται; δεν καταλαβαινω πολυ μπερδεμα!

eHHwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Noμίζω ότι στις 23 εβδομάδες είναι πλέον ολοκληρωμένο έμβρυο και πάει για νεκροψία ούτως ή άλλως! Προαιρετικά είναι μόνο στη παλλίνδρομη, αν κάνεις απόξεση και θέλεις το στέλνεις για χρωμοσωματικό έλεγχο.

Link to comment
Share on other sites

εχω μια απορια, οταν εχεις αποβολη στις 23 εβδομαδες και κατι ημερες και σου κανουν αποξεση, μετα δεν κανουν βιοψια στο κυημα;;; Εγω ρωτησα τον γιατρο μου και μου ειπε οτι μονο στις παλινδρομες κανουν ιστολογικη. Δηλαδη συγγνωμη στις αλλες περιπτωσεις δεν ελεγχεται το κυημα; δεν βλεπουν αν ο πλακουντας εχει κατι πχ εναν θρομβο; απλως τα πετανε στα σκουπιδια και γεια σας; πρεπει εσυ να ζητησεις βιοψια ή το νοσοκομειο απο μονο του το κανει αν χρειαζεται; δεν καταλαβαινω πολυ μπερδεμα!

 

 

logika nai prepei na kanoun nomizo den eime 100% sigouri oti to zitas esi alla kai pali epidi 23 eudomadon eine proxorimeni egkymosini prepei na gini an mporo na rotiso sou ipe o giatros ton logo pou apevales?egw prin mia eudomada ekana tin apoksesi mou 7 eudomadon alla den to stilame eitan i defteri mou egkymosini, stin proti ola eitan mia xara kai apla to theorisame tixeo gegonos apo oti mou eipe kai o giatros ena pososto tou 20% tixeni, tora eimaste stin anamoni gia 2 mhnes

XabOp3.png

QMaEp3.png

Link to comment
Share on other sites

εχω μια απορια, οταν εχεις αποβολη στις 23 εβδομαδες και κατι ημερες και σου κανουν αποξεση, μετα δεν κανουν βιοψια στο κυημα;;; Εγω ρωτησα τον γιατρο μου και μου ειπε οτι μονο στις παλινδρομες κανουν ιστολογικη. Δηλαδη συγγνωμη στις αλλες περιπτωσεις δεν ελεγχεται το κυημα; δεν βλεπουν αν ο πλακουντας εχει κατι πχ εναν θρομβο; απλως τα πετανε στα σκουπιδια και γεια σας; πρεπει εσυ να ζητησεις βιοψια ή το νοσοκομειο απο μονο του το κανει αν χρειαζεται; δεν καταλαβαινω πολυ μπερδεμα!

 

Όταν απέβαλα το 2011 ο γιατρός μου είπε ότι δεν χρειάζεται και μάλιστα το περιέγραψε ως νεκροψία του εμβρύου. Δεν την έκανα. Έμεινα έγκυος εύκολα μετά, γέννησα την κορούλα μου με καισαρική, αλλά η αποβολή οφειλόταν σε θέμα υγείας δικο μου, το οποίο θα είχε διαγνωστεί νωρίτερα εάν είχε γίνει η ιστολογική.

csdRp2.png

SpIfp2.png

Link to comment
Share on other sites

εχω μια απορια, οταν εχεις αποβολη στις 23 εβδομαδες και κατι ημερες και σου κανουν αποξεση, μετα δεν κανουν βιοψια στο κυημα;;; Εγω ρωτησα τον γιατρο μου και μου ειπε οτι μονο στις παλινδρομες κανουν ιστολογικη. Δηλαδη συγγνωμη στις αλλες περιπτωσεις δεν ελεγχεται το κυημα; δεν βλεπουν αν ο πλακουντας εχει κατι πχ εναν θρομβο; απλως τα πετανε στα σκουπιδια και γεια σας; πρεπει εσυ να ζητησεις βιοψια ή το νοσοκομειο απο μονο του το κανει αν χρειαζεται; δεν καταλαβαινω πολυ μπερδεμα!

 

Ο λόγος ειναι οτι συνηθως σε τόσο προχωρημένες εγκυμοσυνες ένας ενδομήτριο θάνατος οφείλεται σε πρόβλημα στην μάνα και οχι στη παιδι (ζαχαρο, πρόβλημα τραχήλου, θρομβοφιλια κλπ)

Οι περισσότερες περιπτώσεις με προβλήματα πλακούντα ειναι γύρω στις 37-40 εβδομάδες

Link to comment
Share on other sites

Ο λόγος ειναι οτι συνηθως σε τόσο προχωρημένες εγκυμοσυνες ένας ενδομήτριο θάνατος οφείλεται σε πρόβλημα στην μάνα και οχι στη παιδι (ζαχαρο, πρόβλημα τραχήλου, θρομβοφιλια κλπ)

Οι περισσότερες περιπτώσεις με προβλήματα πλακούντα ειναι γύρω στις 37-40 εβδομάδες

 

Βασικα εμενα δεν επρόκειτο για ενδομητριο θανατο αφου ηταν ζωντανο μεχρι που πηγαμε στο μαιευτήριο και εκει διαπιστωθηκε οτι εχανα αμνιακο υγρο. Ο γιατρός μου μου ειπε οτι μαλλον εγινε απο την αμνιοπαρακεντηση που ειχα κανει 5 μερες πρρν. Τρυπησε ο σακος κατι τετοιο. Η ειρωνεία ήταν οτι τα αποτελέσματα της αμνιοπαρακεντησης βγηκαν πεντακάθαρα αλλα δεν προλαβαμε να χαρουμε. Την άλλη μερα έγινε το κακό

eHHwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...