Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αλλαγές στα μαθήματα του δημοτικού σχολείου. Τι θέλει να πει ο ποιητής;


Recommended Posts

...

Η συζητηση πυροδοτηθηκε, αφοτου καποιοι γονεις προεβαλλαν ως ιδανικο, ενα προγραμμα με 2 ξενες γλωσσες, σπορ, εικαστικα και ξερω γω τι αλλο. Καθε μερα=δραστηριοτητα μετα το σχολειο. Μαλιστα αν δεις πιο πισω, μεχρι και ωρολογιο προγραμμα ανερτησαν "τρωμε 2.00-2.15", "ελεγχουμε τσαντα 6.00-6.15" κλπ. Εκει μερικες ειπαμε οτι δεν θα ακολουθουσαμε, τοσο φορτωμενο προγραμμα και οτι και το παιχνιδι σε αλανα, ειναι μεσα στο προγραμμα και καλο κανει στο παιδι. (και εγω, το θεωρω οικογενειακο χρονο γιατι τρεχω και παιζω μαζι της :mrgreen: )

Επισης, μερικες ειπαμε αυτο ακριβως που λες, οτι καλυτερα να τα κανει ολα αυτα στο πλαισιο ενος ολοημερου σχολειου, οχι να γυριζει σπιτι να ξαναφευγει και να εχει φουλ προγραμμα μεχρι να κοιμηθει καθε μερα. Αυτα εν ολιγοις. :D

 

Για το πρωτο συμφωνω επισης αλλα ξερεις, οταν πεφτει 'SOS" θεμα ολες θελουμε να συμμετασχουμε... :mrgreen:

 

Παντως αν το θεωρησουμε σαν προταση, για ενα ολοκληρωμενο ολοημερο σχολειο, με δραστηριοτητες, ειναι εντος.

 

Οπότε αν οι τονισμένες δραστηριότητες γίνονται εντός του σχολικού ωραρίου -διευρυμένου εννοείται- συμφωνούμε ότι καλώς γίνονται;

 

Αν τα παιδιά σχολάνε στις 12:30-13:00 και δεν κάνουν τίποτα από τα παραπάνω (σύνηθες σε ορισμένα σχολεία της επαρχίας και κυρίως σε νησιά...), έχουν οι γονείς άλλη επιλογή από το να τα τρέχουν δεξιά - αριστερά;

 

Για το φουλ πρόγραμμα που αναφέρθηκε, μου ήρθε στο νου ένας στίχος του Ελύτη: "η πολλή τάξη, αίμα μυρίζει"...

 

Πάντως, δεν έχω καταλάβει τι θέλει να κάνει ο Υπουργός. Δεν έχω καταλάβει καν αν έχει πρόθεση να κάνει κάτι ή απλώς το λέει έτσι για να βγει και λίγο στην τηλεόραση...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Για να επιστρέψουμε στο αρχικό θέμα, είμαι υπέρ ενός σχολικού προγράμματος πλούσιου σε δραστηριότητες και παράλληλα να μειωθεί η ύλη σε κάποια μαθήματα ή ορισμένα να καταργηθούν τελείως.

 

Προσπάθησα να ανοίξω συζήτηση για το ποια πρέπει να είναι αυτά τα μαθήματα, αλλά καταλήξαμε να συζητάμε αποκλειστικά για τις ξένες γλώσσες.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως, δεν έχω καταλάβει τι θέλει να κάνει ο Υπουργός. Δεν έχω καταλάβει καν αν έχει πρόθεση να κάνει κάτι ή απλώς το λέει έτσι για να βγει και λίγο στην τηλεόραση...

 

Ούτε ο ίδιος έχει καταλάβει.:mrgreen:

 

Νομίζω προεκλογικά πυροτεχνήματα είναι.

Link to comment
Share on other sites

Οπότε αν οι τονισμένες δραστηριότητες γίνονται εντός του σχολικού ωραρίου -διευρυμένου εννοείται- συμφωνούμε ότι καλώς γίνονται;

 

Αν τα παιδιά σχολάνε στις 12:30-13:00 και δεν κάνουν τίποτα από τα παραπάνω (σύνηθες σε ορισμένα σχολεία της επαρχίας και κυρίως σε νησιά...), έχουν οι γονείς άλλη επιλογή από το να τα τρέχουν δεξιά - αριστερά;

 

Για το φουλ πρόγραμμα που αναφέρθηκε, μου ήρθε στο νου ένας στίχος του Ελύτη: "η πολλή τάξη, αίμα μυρίζει"...

 

Πάντως, δεν έχω καταλάβει τι θέλει να κάνει ο Υπουργός. Δεν έχω καταλάβει καν αν έχει πρόθεση να κάνει κάτι ή απλώς το λέει έτσι για να βγει και λίγο στην τηλεόραση...

 

Εννοειται οτι συμφωνουμε, αλλα με μετρο και χωρις να μειωνονται σημαντικα τα αλλα μαθηματα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Για να επιστρέψουμε στο αρχικό θέμα, είμαι υπέρ ενός σχολικού προγράμματος πλούσιου σε δραστηριότητες και παράλληλα να μειωθεί η ύλη σε κάποια μαθήματα ή ορισμένα να καταργηθούν τελείως.

 

Προσπάθησα να ανοίξω συζήτηση για το ποια πρέπει να είναι αυτά τα μαθήματα, αλλά καταλήξαμε να συζητάμε αποκλειστικά για τις ξένες γλώσσες.

 

Πολυ σωστα ηθελες να συζητησουμε αυτο ακριβως, ομως στη χωρα μας δεν λαμβανονται αποφασεις στα Υπουργεια βασει αξιολογησης, αλλα συμφεροντων.

Σαν γονεις, καλο θα ηταν να εχουμε παντως μια προταση, να μη μενουμε με δεμενα τα χερια.

Η συζητηση πηγε σε ξενες γλωσσες και μετα στις εξωσχολικες δραστηριοτητες, ακριβως επειδη ο γονιος αισθανεται οτι το σχολειο σημερα, ειναι "λιγο". Και οτι με μια απλη παραλαγη προγραμματος σπουδων δε γινονται πολλα. Αισθανεται οτι πρεπει να συμπληρωσει πληρωνοντας μαθηματα εξω, ολων των κλαδων και δραστηριοτητων, αναλογα με το τι κρινει ο ιδιος σημαντικο.

Δεν ειμαι υπερ ή εναντιον μιας τετοιας αντιληψης, ομως στο παιδι αγγλικα θα ξεκινησω σε φροντιστηριο, το ομολογω.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ σωστα ηθελες να συζητησουμε αυτο ακριβως, ομως στη χωρα μας δεν λαμβανονται αποφασεις στα Υπουργεια βασει αξιολογησης, αλλα συμφεροντων.

Σαν γονεις, καλο θα ηταν να εχουμε παντως μια προταση, να μη μενουμε με δεμενα τα χερια.

Η συζητηση πηγε σε ξενες γλωσσες και μετα στις εξωσχολικες δραστηριοτητες, ακριβως επειδη ο γονιος αισθανεται οτι το σχολειο σημερα, ειναι "λιγο". Και οτι με μια απλη παραλαγη προγραμματος σπουδων δε γινονται πολλα. Αισθανεται οτι πρεπει να συμπληρωσει πληρωνοντας μαθηματα εξω, ολων των κλαδων και δραστηριοτητων, αναλογα με το τι κρινει ο ιδιος σημαντικο.

Δεν ειμαι υπερ ή εναντιον μιας τετοιας αντιληψης, ομως στο παιδι αγγλικα θα ξεκινησω σε φροντιστηριο, το ομολογω.

 

Και εγώ θα ξεκινήσω. Μου αρέσει που κάνει Αγγλικά στο σχολείο όμως όπως γίνονται τώρα δεν επαρκεί πιστεύω η διδασκαλία για να μάθει τη γλώσσα. Θέλω όμως να υπάρχει το μάθημα, να βελτιωθεί ο τρόπος διδασκαλίας και κάποια στιγμή να φθάσουμε σε επίπεδο όπου δεν θα χρειαστεί να στείλω το παιδί φροντιστήριο... Αλλά με την πολιτική που ακολουθείται όλα αυτά τα χρόνια, προωθείται η ιδιωτική εκπαίδευση στα πάντα. Άρα ναι έχεις δίκιο. Με μια απλή παραλαγή του προγράμματος σπουδών, δεν θα γίνει τίποτα. Ας γίνει όμως έστω αυτή.

 

Μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει ποια είναι ακριβώς τα μαθήματα που διδάσκονται στις μεγάλες τάξεις του δημοτικού;

Link to comment
Share on other sites

Για μενα το προβλημα δεν ειναι η υλη και τα μαθηματα, αλλα ο τροπος που διδασκονται. Θα σας δωσω ενα παραδειγμα για τα θρησκευτικα,που οι περισσοτεροι θεωρουν αχρηστο μαθημα. Οταν πηγαινα εγω δημοτικο δε θα ξεχασω τι ζορι τραβηξα, αφου επρεπε να αποστηθισω τα μερη που επισκεφθηκε ο αποστολος Παυλος και μαλιστα με τη σωστη σειρα! Εφιαλτης μου ειχαν γινει τα θρησκευτικα.. Περσι εμαθα για μια δασκαλα που για να μεταδωσει στα παιδια την ουσια της θρησκειας μας, τα πηγε στην εκκλησια, ειδαν πως γινονται τα συσσιτια, μαζεψαν ρουχα και παιχνιδια για απορα παιδια, πηγαν στο γηροκομειο τα Χριστουγεννα κι εκαναν μια παρασταση για τους ηλικιωμενους(οι οποιοι εκλαιγαν απ τη συγκινηση).. Αυτα για μενα ειναι εμπειριες ζωης.

Θελω να καταληξω πως οσα μαθηματα και βιβλια κι αν αλλαξουν, αν δεν αλλαξει ο τροπος διδασκαλιας κι αν δεν εστιασουμε στη βιωματικη μαθηση, ουσιαστικα αποτελεσματα δε θα δουμε.

Link to comment
Share on other sites

Για μενα το προβλημα δεν ειναι η υλη και τα μαθηματα, αλλα ο τροπος που διδασκονται. Θα σας δωσω ενα παραδειγμα για τα θρησκευτικα,που οι περισσοτεροι θεωρουν αχρηστο μαθημα. Οταν πηγαινα εγω δημοτικο δε θα ξεχασω τι ζορι τραβηξα, αφου επρεπε να αποστηθισω τα μερη που επισκεφθηκε ο αποστολος Παυλος και μαλιστα με τη σωστη σειρα! Εφιαλτης μου ειχαν γινει τα θρησκευτικα.. Περσι εμαθα για μια δασκαλα που για να μεταδωσει στα παιδια την ουσια της θρησκειας μας, τα πηγε στην εκκλησια, ειδαν πως γινονται τα συσσιτια, μαζεψαν ρουχα και παιχνιδια για απορα παιδια, πηγαν στο γηροκομειο τα Χριστουγεννα κι εκαναν μια παρασταση για τους ηλικιωμενους(οι οποιοι εκλαιγαν απ τη συγκινηση).. Αυτα για μενα ειναι εμπειριες ζωης.

Θελω να καταληξω πως οσα μαθηματα και βιβλια κι αν αλλαξουν, αν δεν αλλαξει ο τροπος διδασκαλιας κι αν δεν εστιασουμε στη βιωματικη μαθηση, ουσιαστικα αποτελεσματα δε θα δουμε.

 

Συμφωνώ ότι αυτό που πάσχει είναι κυρίως ο τρόπος διδασκαλίας και η έμφαση στην αποστήθιση.

Αλλά όσον αφορά στα θρησκευτικά, όπως διδάσκονται στην Ελλάδα, είναι απλώς κατήχηση στην ορθοδοξία. Υπό αυτή την έννοια θα ήθελα να καταργηθούν ή να αντικατασταθούν με κάποιο μάθημα που θα μιλάει γενικώς για θρησκείες. Αν κάποιος θέλει κατήχηση, μπορεί να απευθυνθεί σε κατηχητικό.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ ότι αυτό που πάσχει είναι κυρίως ο τρόπος διδασκαλίας και η έμφαση στην αποστήθιση.

Αλλά όσον αφορά στα θρησκευτικά, όπως διδάσκονται στην Ελλάδα, είναι απλώς κατήχηση στην ορθοδοξία. Υπό αυτή την έννοια θα ήθελα να καταργηθούν ή να αντικατασταθούν με κάποιο μάθημα που θα μιλάει γενικώς για θρησκείες. Αν κάποιος θέλει κατήχηση, μπορεί να απευθυνθεί σε κατηχητικό.

 

Δεν ηθελα να εστιασω στο μαθημα των θρησκευτικων τοσο, οσο να δειξω με ποιο τροπο κατι κουραστικο μπορει να γινει ενδιαφερον και αποδοτικο.

 

Προσωπικα δε θα μ επηρρεασει ιδιαιτερα ειτε το μαθημα διδασκεται(ειδικα με τον τροπο που διδασκεται τωρα)ειτε οχι, γιατι οσα θελω να μεταδωσω στο παιδι μου θα τα μεταδωσω ουτως η αλλως εγω.Αλλα αν θελουμε σαν εθνος να διατηρησουμε τη θρησκευτικη μας ταυτοτητα, καλο θα ειναι να διδασκονται (με το σωστο τροπο).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ να σας πω την αλήθεια, δεν πιστεύω ότι μπορεί ποτέ το σχολείο να καλύψει όλες τις ανάγκες όλων των παιδιών με τρόπο ώστε να μην χρειάζονται καθόλου φροντιστήρια. Ειδικά όταν μιλάμε για Γυμνάσιο-Λύκειο.

 

Αυτό που θα ήθελα από το σχολείο είναι μια χρυσή τομή μεταξύ βιωματικής μάθησης και ακαδημαϊκής προετοιμασίας ώστε να χρειάζεται λιγότερο φροντιστήριο και τα παιδιά να παίρνουν περισσότερες ουσιαστικές γνώσεις και να βασίζονται λιγότερο στην απομνημόνευση. Μία λύση θα ήταν να υπάρχουν περισσότερες επιλογές στο πρόγραμμα, π.χ. να μπορεί ένα παιδί να επιλέξει να κάνει δεύτερη (ή τρίτη) ξένη γλώσσα αντί για χημεία ή βιολογία. Αλλά δεν έχω καταλήξει τι είναι καλύτερο, να έχει επιλογές και να κάνει λιγότερα μαθήματα ή να μην έχει επιλογές και να αναζητεί εξωτερική βοήθεια για τα μαθήματα που δεν καταφέρνει τόσο καλά. Το ολοήμερο έτσι όπως το περιγράφετε δεν μου πολυαρέσει σαν ιδέα. Θυμάμαι κι εγώ που είχα κάνει κάτι ανάλογο στο Λύκειο και η μνήμη μου είναι περισσότερο κούραση παρά ουσιαστική βοήθεια.

 

Θεωρώ επίσης απαραίτητη προϋπόθεση τη σωστή αξιολόγηση των εκπαιδευτικών, τόσο πριν την πρόσληψη όσο και μετά. Και λιγότερη έμφαση στα σχολικά βιβλία.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα των θρησκευτικών είναι μεγάλη συζήτηση.

 

Θα μπορούσαν πάντως κάποια μαθήματα να είναι επιλογής όπως λέει η little monkey. Να υπάρχουν κάποια βασικά μαθήματα ή βασικές δραστηριότητες και κάποια άλλα να είναι επιλογής.

 

Σε αυτή τη γενιά, όχι δεν πρόκειται το σχολείο να καλύψει τις ανάγκες των παιδιών. Θα μπορούσε όμως. άλλωστε η έννοια του φροντιστηρίου είναι ελληνική πατέντα.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα των θρησκευτικών είναι μεγάλη συζήτηση.

 

Θα μπορούσαν πάντως κάποια μαθήματα να είναι επιλογής όπως λέει η little monkey. Να υπάρχουν κάποια βασικά μαθήματα ή βασικές δραστηριότητες και κάποια άλλα να είναι επιλογής.

 

Σε αυτή τη γενιά, όχι δεν πρόκειται το σχολείο να καλύψει τις ανάγκες των παιδιών. Θα μπορούσε όμως. άλλωστε η έννοια του φροντιστηρίου είναι ελληνική πατέντα.

 

Συμφωνω κι εγω με αυτη τη προσεγγιση.

Βεβαια να σας πω οτι στην Ελλαδα προωθουμε ακριβως το αντιθετο, δηλ τη "γενικη Παιδεια" και ειμαστε και πολυ περηφανοι.....

Εχω κανει τη συζητηση πολλες φορες με Στελεχη του ΥΠΑΙΘ, θετοντας το ερωτημα πχ "εγω που ηθελα να παω Νομικη, γιατι να κανω Φυσικη, Β' Λυκειου, και μαλιστα τοσο προχωρημενη?" . Η απαντηση ηταν ότι η "γενικη Παιδεια" ειναι η βαση του εκπαιδευτικου μας συστηματος, και δεν εχει σημασια το ποσο δυσκολη φυσικη εκανα, αλλα οτι διευρυνα...το πνευμα. :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτή τη γενιά, όχι δεν πρόκειται το σχολείο να καλύψει τις ανάγκες των παιδιών. Θα μπορούσε όμως. άλλωστε η έννοια του φροντιστηρίου είναι ελληνική πατέντα.

Κι όμως δεν είναι. Φροντιστήρια και ιδιαίτερα υπάρχουν παντού, όχι μόνο στην Ελλάδα. Αυτός είναι ένας από τους λόγους που δεν πιστεύω ότι μπορεί να υπάρξει εκπαιδευτικό σύστημα που παρέχει τα πάντα. Αν υπήρχε, θα το είχαν εφεύρει άλλοι :P

 

http://peri-sxoleiou.blogspot.gr/2011/06/blog-post_5398.html

 

Εχω κανει τη συζητηση πολλες φορες με Στελεχη του ΥΠΑΙΘ, θετοντας το ερωτημα πχ "εγω που ηθελα να παω Νομικη, γιατι να κανω Φυσικη, Β' Λυκειου, και μαλιστα τοσο προχωρημενη?" . Η απαντηση ηταν ότι η "γενικη Παιδεια" ειναι η βαση του εκπαιδευτικου μας συστηματος, και δεν εχει σημασια το ποσο δυσκολη φυσικη εκανα, αλλα να διευρυνω...το πνευμα. :mrgreen:

Σίγουρα η γενική παιδεία έχει τα πλεονεκτήματά της. Χρειάζεται όμως μεγαλύτερη εξωτερική υποστήριξη γιατί έχεις να κάνεις με μαθητές που δεν έχουν έφεση στο αντικείμενο και μάλλον ούτε και ενδιαφέρον - τους οποίους μάλιστα διδάσκεις μαζί με αυτούς που ενδιαφέρονται σοβαρά για το ίδιο αντικείμενο. Εξ ου και η μεγαλύτερη ανάγκη για φροντιστήρια και για τις δύο ομάδες.

 

Εν τω μεταξύ μη νομίζετε πως και η γενική παιδεία δεν στηρίζεται από συμφέροντα. Αν αύριο έβγαινε ο Υπουργός και ανακοίνωνε ότι από εδώ και στο εξής θα υπήρχε επιλογή στις ξένες γλώσσες, στα φυσικομαθηματικά και στα θεωρητικά, την επόμενη μέρα θα κατέβαιναν όλοι οι αδιόριστοι καθηγητές στο δρόμο - διότι αυτοί πώς θα βολευτούν αν τα παιδιά μπορούν να επιλέξουν να μην πάρουν το μάθημά τους??

Link to comment
Share on other sites

Κι όμως δεν είναι. Φροντιστήρια και ιδιαίτερα υπάρχουν παντού, όχι μόνο στην Ελλάδα. Αυτός είναι ένας από τους λόγους που δεν πιστεύω ότι μπορεί να υπάρξει εκπαιδευτικό σύστημα που παρέχει τα πάντα. Αν υπήρχε, θα το είχαν εφεύρει άλλοι :P

 

http://peri-sxoleiou.blogspot.gr/2011/06/blog-post_5398.html

 

 

Επειδή πιο μικρή είχα πολλούς φίλους από όλη την Ευρώπη, ούτε ένας από αυτούς δεν καταλάβαινε γιατί εγώ μετά το σχολείο, πήγαινα σε άλλα σχολεία...:rolleyes:

 

Μπορεί κάποιος να κάνει ιδιαίτερα σε κάποιο αντικείμενο αν υπάρχει συγκεκριμένος λόγος, αλλά την έννοια του φροντιστηρίου όπου σε προετοιμάζει για τα μαθήματα του σχολείου, δεν την καταλάβαιναν. Το άρθρο είναι λίγο γενικό.Δεν διευκρινίζει για τι είδους φροντιστήρια μιλάμε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Για όλη την Ευρώπη δεν μπορώ να σου απαντήσω, πάντως για την Αγγλία (που δεν θα βρεις άνθρωπο να σου πει ότι υπάρχουν φροντιστήρια) μπορώ να σε διαβεβαιώσω ότι υπάρχουν μεν λιγότερα φροντιστήρια απ' ό,τι στην Ελλάδα αλλά για δύο λόγους:

 

Πρώτον, λίγοι μαθητές έχουν την επιθυμία να σπουδάσουν και ειδικά σε καλές (βλ. δύσκολες) σχολές όπως η ιατρική. Στο πανεπιστήμιο μπαίνει το 50% περίπου και οι περισσότεροι σε σχολές ό,τι να 'ναι. Πολύ μικρό ποσοστό σε σύγκριση με τα ελληνικά δεδομένα.

 

Δεύτερον, παίζει πάρα πολύ το ιδιαίτερο για πολλούς και διάφορους λόγους.

 

Μπορεί οι φίλοι σου να μην καταλάβαιναν τι εννοείς όταν τους έλεγες για φροντιστήριο (π.χ. private language school) επειδή οι ίδιοι το λένε κάπως αλλιώς. Ξένες γλώσσες ας πούμε μαθαίνουν στο after school club που εσένα σου ακούγεται σαν λέσχη ή ολοήμερο, είναι όμως μάθημα επί πληρωμή - όπως και το φροντιστήριο. Άλλα μαθήματα τα κάνουν σε tutorial colleges ή tuition centres, κι αυτά φροντιστήρια είναι. Ή έχουν exam tutor στο σπίτι. Έχετε δει την ταινία The Blind Side? Το ρόλο του tutor είχε η Kathy Bates.

 

Βάλε cram schools στην Wikipedia να δεις σε πόσες χώρες υπάρχουν φροντιστήρια. Μην σου πω ότι περιλαμβάνει τις περισσότερες χώρες που φιγουράρουν στη λίστα με τα τοπ 10 εκπαιδευτικά συστήματα παγκοσμίως.

 

Ενδεικτικά από Αγγλία:

 

http://www.elevenplusexams.co.uk/services/11-plus-courses

 

http://www.sbktuition.co.uk/

 

http://www.tetuition.com/

 

http://www.explorelearning.co.uk/

 

http://www.thetutorpages.com/

 

Αν μη τι άλλο, εγώ στην Αγγλία αυτό που βλέπω τα τελευταία 10+ χρόνια είναι ότι ανοίγουν περισσότερα φροντιστήρια, όχι λιγότερα. Πρόσφατα κοντά στο σπίτι μου άνοιξε φροντιστήριο μαθηματικών και φυσικοχημείας, που είναι σχετικά σπάνιο γιατί συνήθως τα μαθήματα αυτά τα κάνουν στα ιδιαίτερα. Και σκέψου ότι στην Αγγλία υπάρχει και δυνατότητα επιλογής μαθημάτων στο σχολείο, δεν μπαίνουν όλοι οι μαθητές στο ίδιο καλούπι θέλουν δεν θέλουν.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα των θρησκευτικών είναι μεγάλη συζήτηση.

 

Θα μπορούσαν πάντως κάποια μαθήματα να είναι επιλογής όπως λέει η little monkey. Να υπάρχουν κάποια βασικά μαθήματα ή βασικές δραστηριότητες και κάποια άλλα να είναι επιλογής.

 

Σε αυτή τη γενιά, όχι δεν πρόκειται το σχολείο να καλύψει τις ανάγκες των παιδιών. Θα μπορούσε όμως. άλλωστε η έννοια του φροντιστηρίου είναι ελληνική πατέντα.

 

Αυτο θα προτιμουσα κι εγω..

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα cram school στη wikipedia και απομονώνω κάποια σημεία:

 

Greece

Φροντιστήρια (from φροντίζω, to take care of) have been a permanent fixture of the Greek educational system for several decades. They are considered the norm for learning foreign languages (English language learning usually starts during the elementary school years) and for having a chance to pass the university entrance examinations. The preparation for the country-wide university entrance examinations practically takes up the two last years of upper high school, and the general view is that the amount of relevant school hours is insufficient for the hard competition, regardless of the teachers' abilities.

 

These two popular views pave the ground for the abundant number of cram schools, also attended by numerous high school students for general support of their performance.

 

France

 

5% of the French students go into classe prιparatoire aux grandes ιcoles (prep school) for two years which prepare to the entrance exams of prestigious schools, like Ιcole Normale Supιrieure, HEC Paris, ESSEC, Ιcole polytechnique, Tιlιcom ParisTech, Ιcole des ponts, Supιlec, Ιcole des Mines or Centrale Graduate School. Graduates from these prestigious schools represent France's elite

 

United Kingdom

 

Crammers in England and Wales today are almost entirely concerned with preparing teenagers for A-level, GCSE and similar exams, to improve their examination results and obtain admission to university. Some are residential; few if any have sports facilities. All are expensive, some compared even to prestigious public schools such as Winchester and Eton, which also provide many extra-curricular activities.

 

Όπως καταλαβαίνεις είναι κάτι διαφορετικό από τα δικά μας φροντιστήρια. Στη Γαλλία για παράδειγμα πάει το 5% των μαθητών που ανήκει κιόλας στην ελίτ.

Εδώ πάει το 90% (δική μου εκτίμηση) :rolleyes: και θεωρείται δεδομένο και μέρος του εκπαιδευτικού συστήματος.

Επίσης δεν αναφέρει άλλη ευρωπαϊκή χώρα πλην της Ιρλανδίας.

Link to comment
Share on other sites

α. Αυτο που λετε ομοιαζει με το Αμερικανικο συστημα με τα μαθηματα επιλογης. Αφου λειτουργει γι αυτους, καλο ειναι. Ομως το γεγονος οτι οταν πανε εκει ελληνες, διαπρεπουν δε βασιζεται 100% στις προσωπικες τους δεξιοτητες, αλλα και σε ενα συστημα που τους εχει μαθει να προσαρμοζονται και να κοπιαζουν.

 

Δεν ειμαι αντιθετη, αλλα θελει σκεψη, πως θα εφαρμοστει εδω.

 

β. Little monkey οσον αφορα στα "φροντιστηρια" εξω, η εντυπωση που μου ειχε δημιουργηθει ηταν οτι δεν ειναι οπως εδω, "για να περασουμε το μαθημα"-γιατι δεν αρκει το συστημα. Ειναι περισσοτερο "να γινει αριστος ο μαθητης, να παει Οξφορδη οπως ο μπαμπας του".

 

edit ekavi μαζι γραφαμε και λεγαμε τα ιδια περιπου στο β'!!

Link to comment
Share on other sites

Όπως καταλαβαίνεις είναι κάτι διαφορετικό από τα δικά μας φροντιστήρια. Στη Γαλλία για παράδειγμα πάει το 5% των μαθητών που ανήκει κιόλας στην ελίτ.

Εδώ πάει το 90% (δική μου εκτίμηση) :rolleyes: και θεωρείται δεδομένο και μέρος του εκπαιδευτικού συστήματος.

Επίσης δεν αναφέρει άλλη ευρωπαϊκή χώρα πλην της Ιρλανδίας.

Κατ' αρχήν μια διευκρίνηση: cram schools είναι μόνο αυτά που σε προετοιμάζουν για τις εξετάσεις του πανεπιστήμιου, όχι όλα τα φροντιστήρια. Εξαιρούνται δηλαδή από τα ποσοστά τα φροντιστήρια ξένων γλωσσών, τα ωδεία, τα φροντιστήρια δημοτικού-γυμνασίου κλπ.

 

Το ότι μια χώρα δεν είναι στη λίστα δεν σημαίνει κάτι. Wikipedia είναι, όχι εγκλοπαίδεια. Το ενδιαφέρον είναι ποιες είναι στη λίστα, όχι ποιες δεν είναι (που μπορεί να μην είναι λόγω παράληψης και όχι επειδή δεν έχουν φροντιστήρια).

 

Τώρα όσο για τους λόγους που άλλες χώρες έχουν λιγότερα φροντιστήρια. Για την Γαλλία δεν μπορώ να σου πω. Για την Αγγλία σου εξηγώ ποιος είναι ο λόγος: οι μισοί μαθητές δεν ενδιαφέρονται να μπουν στην τριτοβάθμια εκπαίδευση (μόλις τώρα ρώτησα συνάδελφο που ξέρει από αυτά και μου είπε ότι αυτή τη στιγμή στην Αγγλία μπαίνει στην τριτοβάθμια εκπαίδευση λιγότερο από 50% των μαθητών και ότι 50% είναι ο στόχος). Όπως καταλαβαίνεις, αυτό σημαίνει ότι περίπου 55-60% του μαθητικού πληθυσμού δεν έχει λόγο να κάνει φροντιστήριο, αφού δεν αποσκοπεί να πιάσει κάποιο βαθμό, απλά να περάσει την τάξη.

 

Επίσης ξαναλέω παίζει πάρα πολύ το ιδιαίτερο (με το αζημείωτο).

 

http://www.theguardian.com/education/2013/oct/25/new-boom-home-tuition

 

Και δεν είναι όλα τα φροντιστήρια ακριβά, μόνο αυτά που κάνουν προετοιμασία για τις εξετάσεις. Τα οποία απευθύνονται κυρίως σε παιδιά μέσων-ανώτερων κοινωνικών στρωμάτων που οι γονείς τους έχουν $$$. Θεωρείς ότι αυτή η κατάσταση είναι καλύτερη από την κατάσταση που επικρατεί στην Ελλάδα, που όλοι θέλουν να σπουδάσουν και όλοι μπορούν να βρουν μια οικονομική λύση για να βοηθήσουν τα παιδιά τους;

Link to comment
Share on other sites

β. Little monkey οσον αφορα στα "φροντιστηρια" εξω, η εντυπωση που μου ειχε δημιουργηθει ηταν οτι δεν ειναι οπως εδω, "για να περασουμε το μαθημα"-γιατι δεν αρκει το συστημα. Ειναι περισσοτερο "να γινει αριστος ο μαθητης, να παει Οξφορδη οπως ο μπαμπας του".

 

Όχι ακριβώς, αλλά κάπως έτσι. Γιατί εδώ ο μαθητής που μπαμπάς του είναι υδραυλικός δεν ενδιαφέρεται ούτε καν να τελειώσει το σχολείο (πολλοί σταματάνε με το που τελειώνουν την Α Λυκείου) όχι να πάει και σε πανεπιστήμιο. Και αν πάει σε πανεπιστήμιο, το πιθανότερο είναι να πάει σε κάποιο τριτοκλασάτο που καμία σχέση δεν έχει με Οξφόρδη.

Link to comment
Share on other sites

Ομως το γεγονος οτι οταν πανε εκει ελληνες, διαπρεπουν δε βασιζεται 100% στις προσωπικες τους δεξιοτητες, αλλα και σε ενα συστημα που τους εχει μαθει να προσαρμοζονται και να κοπιαζουν.

 

 

Καλά, το εάν και το γιατί διαπρέπουν κάποιοι Έλληνες στο εξωτερικό δεν είναι τόσο απλό και δεν είναι σωστό να το συνδέουμε με το απάνθρωπο εκπαιδευτικό μας σύστημα. Καλό θα ήταν να ξέραμε πριν:

ποιοι Έλληνες βγαίνουν στο εξωτερικό (σε μεγάλο βαθμό καλοί -δεν λέω οι καλύτεροι αλλά κυρίως τολμηροί μαθητές)

Πόσοι από αυτούς διαπρέπουν (ένα πολύ πολύ μικρό ποσοστό σας διαβεβαιώνω με αυξημένες προσωπικές δεξιότητες)

και τέλος σε ποιες χώρες διαπρέπουν (χώρες που γενικά δίνουν ευκαιρίες στους ανθρώπους)

Το ότι έχουν βασανιστεί στην β' βάθμια εκπαίδευσης βοηθάει την επιβίωση στο εξωτερικό για κάθε παιδί, ειδικά εάν έχει κάνει πέρασμα και από το ελλ. πανεπιστήμιο, γι αυτούς που διαπρέπουν, όμως, δεν έχει μεγάλη σημασία, είναι άλλη κατηγορία.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα η ιδιωτική εκπαίδευση ανθεί παντού. Τα δημόσια σχολεία όμως των υπόλοιπων ευρωπαικών χωρών δεν είναι σαφώς ανώτερα (από πολλές απόψεις-μέχρι και υποδομών) από τα ελληνικά; Και εδώ δεν κάνουν φροντιστήριο μόνο όσοι προσπαθούν να μπουν στην τριτοβάθμια εκπαίδευση. Κάνουν και οι μαθητές δημοτικού ή γυμνασίου για να αναπληρώσουν τα κενά του σχολείου (σε διάφορα μαθήματα, αλλά και στις ξένες γλώσσες). Στην Αγγλία κάνουν μαθήματα πχ Γαλλικών σε φροντιστήριο παιδιά 7 χρονών; Υπάρχουν σε κάθε γειτονιά και 10 τέτοια φροντιστήρια;

 

Σχετικά με τα Πανεπιστήμια, εγώ θα προτιμούσα να μπαίνει ο καθένας ελεύθερα σε όποιο πανεπιστήμιο θέλει και να γίνεται ξεκαθάρισμα στο 1ο έτος. Κάτι τέτοιο δεν γίνεται στη Γαλλία; Αλλά δεν υπάρχουν οι ανάλογες υποδομές.

Link to comment
Share on other sites

Για όσο καιρό δε γίνονται ριζικές μεταρρυθμίσεις στην εκπαίδευσης που να πηγάζουν από κάτω προς τα πάνω και να μην επιβάλλονται, από πάνω προς τα κάτω και για όσο καιρό τα συνδικαλιστικά όργανα των εκπαιδευτικών ασχολούνται με μικροπολιτικές σαχλαμάρες και όχι ουσία, μην περιμένετε σοβαρό σχολείο.

 

Πότε ρωτήσανε τους εκπαιδευτικούς και τις σχολικές μονάδες τι αναγκες έχουν; Πότε διερευνήσαν τις ανάγκες των γονεών, για εκπαίδευση και "φύλαξη"; Μη μου πείτε ότι στα ολοήμερα κάθονται τα παιδιά σας για να κάνουν δραστηριότητες και όχι γιατί δεν έχετε άλλη λύση καθώς εργάζεστε;

 

Το ελληνικό εκπαιδευτικό σύστημα δεν εχει σεβασμό.

 

Δεν υπάρχει σεβασμός στην κτιριακή κατάσταση και τη γενικότερη υλικοτεχνική υποδομή. Δεν υπάρχει σεβασμός στις εργασιακές σχέσεις κράτους και εκπαιδευτικών. Δεν υπα΄ρχει σεβασμός στις εργασιακές σχέσεις κράτους και βοηθητικού προσωπικού. Δεν υπα΄ρχει σεβασμός στις ανάγκες των παιδιών που δεν σχετίζονται άμεσα με τη μάθηση (ψυχολόγος, νοσηλευτής, κοινωνικός λειτουργός).

 

Ξέρεις τι θα πει να ζει η οικογένειά σου στην Αλεξανδρούπολη και μέχρι τις 31/8 να μην ξέρεις σν θα πρέπει 1/9 να βρίσκεσαι στη Δονούσα; (και δεν είναι λίγοι οι άνθρωποι αυτοί). Ξέρεις τι θα πει να ξέρεις πώς πρέπει να κάνεις μάθημα, αλλά να έχεις 25 παιδιά στοιβαγμένα σε 20 τετραγωνικά, μαζί με παιδιά με ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες και να μην εχεις βοηθεια από πουθενά;

 

Η να περιφέρεσαι σε τρία και τέσσερα και πέντε σχολεία για να συμπληρώσεις ωράριο και να έχεις την ευθύνη της διδασκαλίας ξένης γλώσσας σε 200 παιδιά. Χωρίς κατάλληλα βιβλία ή άλλο εξοπλισμό.

 

Δεν υπάρχει σεβασμός, όμως γιατί υπάρχει και η λύση του φροντιστηρίου. Εύκολη στο μυαλό μας. Τώρα που σφίξαν τα γάλατα με την κρίση μας πήρε όλους ο πόνος. Τα παμε τα συμφωνήσαμε (που λέγανε και στην ταινία). Μάθετε να ζητάτε... Από εκεί που πρέπει....

 

Αλλά ταυτόχρονα πρέπει να ξέρουμε τι να ζητάμε. Τι θέλουμε, γιατί το θέλουμε.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Στην Αγγλία κάνουν μαθήματα πχ Γαλλικών σε φροντιστήριο παιδιά 7 χρονών; Υπάρχουν σε κάθε γειτονιά και 10 τέτοια φροντιστήρια;

10 φροντιστήρια όχι, αλλά 15 ιδιαιτεράδες σίγουρα. Και η μικρότερη ηλικία που ξεκινάνε είναι τα 5 χρόνια. Έχω ήδη βάλει λινκ για τέτοια φροντιστήρια (που αναλαμβάνουν μαθητές δημοτικού). Όπως αυτό: http://www.explorelearning.co.uk/How-It-Works που είναι αλυσίδα με 82 παραρτήματα.

 

Εγώ ακόμα θυμάμαι το σοκ που έπαθα όταν είδα για πρώτη φορά αγγελία για δάσκαλο ιδιαίτερου που διδάσκει ανάγνωση, γραφή και αριθμητική σε παιδάκια Α Δημοτικού. Δεν μπορούσα να φανταστώ ότι υπάρχει τέτοιο πράγμα ούτε το είχα ξανακούσει. Όταν όμως το είπα στον άντρα μου που είναι Άγγλος μου είπε "ναι φυσικά κάνουν μάθημα για να μην μένουν πίσω στο σχολείο" :rolleyes:

 

Γαλλικά συνήθως κάνουν στο after school club που είναι κάτι σαν φύλαξη μετά το σχολείο όπου μπορείς να επιλέξεις τι μάθημα θα κάνεις. Είναι επί πληρωμή και δεν οργανώνεται από το σχολείο (δηλαδή δεν είναι με δασκάλους του σχολείου). Τελευταία έχουν ξεκινήσει να κάνουν ξένες γλώσσες στα tuition centres (αυτά που στην Ελλάδα λέμε φροντιστήρια ΜΕ) π.χ. δες εδώ: http://www.sbktuition.co.uk/subjects/

 

Γενικά δεν έχουν μεγάλο ενδιαφέρον για τις ξένες γλώσσες, και αυτές που μιλάνε τις μιλάνε τσάτρα-πάτρα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...