Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΑΙΔΙΚΟΣ ΣΤΑΘΜΟΣ CASTELLINO


Recommended Posts

Γειά σας.Το castellino λειτουργεί απο τις 6:30 εως και τις 17:30.Μετά απο την δική μου έρευνα το καστελλινο και το φροελεν ανοίκουν στην ίδια κατηγορία σταθμών οσον αφορά την πολυετή εμπειρία,το μέγεθος ,τους χώρους και τις παροχές.Νομίζω όμως οτι το castellino είναι πιο φιλόξενο και πιο "ζεστό".Η υπεύθυνη μου είπε οτι κάθε μέρα εκείνη και τα υπόλοιπα μέλη της οικογενειά της ανοίγουν και κλείνουν το σταθμό ελέγχοντας τα πάντα.Για μένα είναι σημαντικό να υπάρχει έλεγχος και οικογενειακό περιβαλλον.Πραγματικά μου έχει κάνει εντύπωση η θέρμη της υπεύθυνης(το μητρικό μου ένστικτο πιστέυει οτι είναι αληθινό.rita ποια είναι η αποψή σου;)

Γνωρίζω απο συγγενικό μου πρόσωπο οτι ο δημοτικός σταθμός στην Β.Ηπειρου δεν παρέχει τίποτα το ποιοτικό,οτι πριν 3ετη οι εργαζόμενοι απεργούσαν κάθε εβδομάδα και οτι τις ημέρες των απεργειών οι γονείς αντιμετώπιζαν πρόβλημα με την φύλαξη των παιδιών τους.

Οσον αφορά το "κουκλότοπο" δεν νομίζω οτι μπορεί να συγκριθεί ουτε με το καστελλίνο ουτε με το φροέλεν.Δεν είδα κάτι το ιδιαίτερο εκτός απο ενα απλό σταθμό.

Σίγουρα επιρρεάζομαι απο τα αρνητικά που αναφέρατε.Απλά όλα αυτά θα με κάνουν να μην εφησυχάζω.Φιλια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ναι, είναι γεγονός ότι ασχολείται ΟΛΗ η οικογένεια στο καστελίνο. έχουν και τα εγγόνια τους μέσα, μάλιστα η μικρή είναι στο ίδιο τμήμα με τη κορη μου. α και κάτι άλλο: πολλοι απο τους σταθμούς που είχα δει, έδιναν κρεμα ριζάλευρο το πρωί. εκεί τους δίνουν φρούτα. το έχω τσεκάρει γιατί η δικιά μου δεν τα πολυήθελε και τώρα όταν τη κραταω σπίτι τα πρωινά του σκ μου ζηταει "μήλο".

συμφωνω και εγώ ότι αυτοι οι δυο σταθμοί είναι στο ίδιο επίπεδο, αλλά σαν επαγγελματίες μου αρεσαν περισσότερο στο φροελεν. με χάλαγε λίγο που είχε πολλές σκάλες και δεν ήταν τόσο ευάερο.....

οπου και αν κατασταλάξεις, να ελεγχεις όσο μπορείς την κατασταση!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλησπερα ,

Σκεφτομουν κι εγω το καστελινο, ειναι πολύ κοντα στο σπίτι μας. Οσες μαμαδες πατε ηδη τα παιδακια σας εκει έχετε κάτι να μου πειτε?

Η μικρη ειναι 11 μηνων.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.Κάνε ένα ραντεβού με την υπέυθυνη.Αξίζει το κόπο.Εγώ επισκέυτηκα τους περισσότερους αξιόλογους παιδικούς σταθμούς τις περιοχής και επέλεξα το καστελλίνο για τους λόγους που έχω ήδη αναφέρει και ακόμα περισσότερους.Μέχρι στιγμής είμαι πολύ ευχαριστημένη.Όμως πάντα έχει να κάνει με το τι εσύ θές.Εάν μπορώ να βοηθήσω περισσότερο είμαι στη διαθεσή σου.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

καλημέρα σε όλες τις μαμάδες! ψάχνω κι εγώ για παιδικό για να στείλω και τα 2 μου τα σπόρια το Σεπτέμβριο (θα είναι 3 1/2 και 1 1/2) και πέρασα κι από το castellino γιατί είναι σχετικά κοντά στο σπίτι μας. Συμφωνώ με όσα λέτε (καθαρά, μεγάλοι χώροι, ζεστοί άνθρωποι, πολλές δραστηριότητες, παρακολούθηση από ειδικούς), αλλά εάν θυμάμαι καλά νομίζω ότι μου είπαν ότι είναι 20 παιδιά ανά τμήμα. Ισχύει ή λάθος κατάλαβα;;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα, κοιτάω και εγώ για σταθμό σε Μαρούσι - Πέυκη από Σεπτέμβρη που θα είναι ο γιος μου 1,5 έτους, έχω ακούσει καλά πράγματα για το Ηλιοφέγγαρο στην Πεύκη ξέρει κανείς κάτι ? η αν έχει να μου προτείνει κάποιον άλλο σταθμό για να αρχίζω να ψάχνω?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

γνωρίζω και κατανοώ τις ανησυχίες σας και το άγχο σας για την επιλογή του κατάλληλου παιδικού σταθμού τα έχω περάσει και εγώ και εμένα κάποιοι άλλοι με βοήθησαν(π.χ. ο/η rita).Όμως τώρα μπορώ να πώ οτι έχω ηρεμήσει αφού τα παιδιά μου κάθε μέρα που έρχονται απο το castellino είναι χαρούμενα, χορτάτα και το καθένα με το τρόπο του μου δείχνει πως πέρασε τις ώρες, που δεν ήταν μαζί μου(το μικρό μου λέει, όταν το ρωτάω πόσο αγαπάς τη δασκάλα σου και μου απαντά ΤΟΟΟΟ ΕΕΝΗ.....{ΜΕΤΑΦΡΑΣΗ ΤΟΣΟ ΤΗΝ ΕΛΕΝΗ}και το μεγάλο μου λέει πως περνάει ,τι τρώει και κάθε μέρα κόβει λουλουδάκια για τις "όμορφες και καλούλες" δασκάλες του όπως μου λέει).

Όσον αφορά τον αριθμό των παιδιών ,όταν είχα πάει για πληροφορίες η υπεύθηνη(που είναι παιδοψυχολόγος)μου είχε πεί οτι στις βρεφικές τάξεις υπάρχουν 9 με 10 παιδάκια με δυο βρεφοκόμους που την ώρα του φαγητού υπάρχει και μια βρεφοκόμος επιπλέον ως βοηθώς και στα νηπιακά τμήματα υπάρχουν 18-20 παιδάκια που όμως για την κάθε δραστηριότητα το τμήμα χωρίζεται στη μέση π.χ. γυμναστική ή αγγλικά δεν κάνουν όλα τα παιδιά μαζί αλλά μισά-μισά.

Η αλήθεια είναι οτι όσες φορές έχω πάει(που είναι πολλές και ξαφνικές)τόσα παιδάκια και κοπέλες βλέπω.

Δεν ξέρω αν οι αριθμοί αυτοί σας βολέυουν αλλά εγώ ποντάρω στην ειληκρίνεια αυτών που φροντίζουν τα παιδιά μου και στα συναισθήματα που έχουν τα παιδιά μου προς αυτούς τους ανθρώπους.

Ελπίζω να σας βοήθησα κάπως .Όμως αξίζει να κλείσετε και ένα ραντεβού με την υπέυθηνη. Εμένα με βοήθησε το ενστικτό μου.

Φιλάκια και καλή τύχη.

 

p.s.Επίσης πολύ βασικό είναι οτι οι αίθουσες είναι τεράστιες και θα μπορούσαν να "βάλουν" το διπλάσιο αριθμό παιδιών .

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

Καλησπέρα σε όλες τις μανούλες. Θα ήθελα να σας διηγηθώ τη δυσάρεστη εμπειρία μου στον παιδικό σταθμό Castellino στο Νέο Ηράκλειο.

 

Έστελνα το γιο μου πριν μερικά χρόνια και μπορώ να πω ότι είμαι πάρα πολύ δυσαρεστημένη, πρώτον από το γεγονός ότι το προσωπικό έλεγε ψέμματα σχετικά με τα φαγητά που έτρωγαν. Π.χ έγραφαν ότι έφαγαν παστίτσιο και αυτά έτρωγαν νερόβραστα μακαρόνια, έγραφαν ότι έτρωγαν σπανακορυζο και τα παιδιά έτρωγαν φακές 3 ημερών. Επειδή ο μικρός μου μου τα έλεγε όλα, όταν τον ρωτούσα (και επέμενα) εκείνος μου έλεγε: Μα σου είπα αυτό φάγαμε.

 

Επίσης έχουν κάτι μαρμάρινες εσωτερικές σκάλες, στις οποίες ανεβοκατέβαιναν τα παιδάκια μόνα τους και ασυνόδευτα, τρέχοντας πάνω κάτω. Όταν το είπα σε μια υπεύθυνη μου απάντησε με αυστηρό ύφος ότι είμαι υπερβολική και ανησυχώ πολύ χωρίς λόγο, και ότι συνήθως (!!!) χρησιμοποιούν το ασανσέρ!

 

Παρ'όλο το γεγονός ότι διαθέτει έναν μεγάλο κήπο με πολύ παλιές και σκουριασμένες κούνιες, δεν έβγαζαν ποτέ έξω τα παιδιά να παίζουν, αντ'αυτού τα κράταγαν μέσα στις αίθουσες, οι οποίες δεν αεριζόντουσαν επαρκώς, με αποτέλεσμα να μυρίζουν πολύ άσχημα. Όταν πηγαίναμε να τον πάρουμε από το σχολείο, τα ρούχα του μύριζαν έντονα αυτή τη δυσάρεστη μυρωδιά του Castellino.

 

Και τέλος, εμείς πληρώναμε 450 ευρώ το μήνα χωρίς σχολικό, ενώ άλλοι γονείς είχανε κάνει συμφωνία με πολύ λιγότερα χρήματα.

 

Τώρα πηγαίνει δημοτικό κι έχει μεγαλώσει, ολόκληρο αντράκι!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

στην έρευνα που έκανα όταν έψαχνα για τον μικρό μου, ίσως ο σταθμός που μου αφησε τις χειρότερες εντυπώσεις να ήταν αυτός.

Ωραίοι χώροι, πολύ ωραίοι, αλλά ΒΡΩΜΙΚΟΙ!

τουαλλέτες χάλια (και ήταν 19.30, θα έπρεπε να έχουν καθαριστεί), το υπόγειο (που είναι για θέατρο και παιχνίδι) μύριζε υγρασία και μούχλα, ενώ και η υπεύθυνη ήταν λίγο ζαμάν φου, χωρίς συγκεκριμένες απαντήσεις, χωρίς πρόγραμμα γαι το φαγητό *(νηστικά θα τα αφήσουμε) κλπ κλπ!

 

Γενικά, θα συνιστούσα να περάσετε να το δείτε (όμορφος χωρος), αλλά επιφυλακτικά έτσι...?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...