Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δοντάκια και πυρετός


Recommended Posts

ναι ειναι το πρωτο μου παιδακι

πηγαμε στην παιδιατρο και λεει πως ειναι ιωση

μας εδωσε για την διαρρια κατι και αλμορα

πυρετο απο εχθες το πρωι δεν ξαναεκανε οσο για την διαρρια ειχε κανει στις 4 το μεσημερι και μετα το βραδακι παλι αλλα εκει τα χρειαστηκα

ειδα και κοκκινες βλενες πηρα την παιδιατρο τηλ μου λεει επειδι ερεθιστηκε το εντερακι του τα βγαλε και αν συνεχισει να κανουμε μια καλλιεργια

ευτυχως σημερα δεν ειχαμε τιποτα

εγω παλι πιστευω πως βγαζει δοντακι σαν να νοιωθω μια μυτουλα στα επανω ουλα αλλα δεν καθετε να τον κοιταξω καλυτερα

3 μερες πριν την βαπτιση βρηκε να μας τυχει και αυτο:(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ναι ειναι το πρωτο μου παιδακι

πηγαμε στην παιδιατρο και λεει πως ειναι ιωση

μας εδωσε για την διαρρια κατι και αλμορα

πυρετο απο εχθες το πρωι δεν ξαναεκανε οσο για την διαρρια ειχε κανει στις 4 το μεσημερι και μετα το βραδακι παλι αλλα εκει τα χρειαστηκα

ειδα και κοκκινες βλενες πηρα την παιδιατρο τηλ μου λεει επειδι ερεθιστηκε το εντερακι του τα βγαλε και αν συνεχισει να κανουμε μια καλλιεργια

ευτυχως σημερα δεν ειχαμε τιποτα

εγω παλι πιστευω πως βγαζει δοντακι σαν να νοιωθω μια μυτουλα στα επανω ουλα αλλα δεν καθετε να τον κοιταξω καλυτερα

3 μερες πριν την βαπτιση βρηκε να μας τυχει και αυτο:(

 

Ειναι λίγο απ' ολα. Λιγο τα δοντια, λιγο η ιωση, λιγο το δικο σου στρες να πανε ολα καλα στα βαφτισια. Θελει λιγη παρακολουθησησ. Τι να πρωτοκανεις και εσυ η δολια η μανα

Link to comment
Share on other sites

  • 4 χρόνια μετά...

Καλησπέρα. Εδώ και δυο μέρες το μωρό μου έχει πυρετό και υποψιάζομαι ότι μπορεί να είναι λόγω δοντιών. Τρώει καλά και είναι ζωηρό γενικά. Ο πυρετός είναι γύρω στα 38.2 ή 38.3 κάθε φορά και έτυχε να ανεβάσει και μετά από 4 ώρες και μετά από 10 ώρες! Λέτε να είναι από τα δόντια ή να είναι κάτι άλλο; Τι συμπτώματα είχαν τα δικά σας μωρά όταν έβγαζαν δοντάκια;

μικρά ανθρωπάκια, απέραντη ευτυχία

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Από χθες δεν έκανε άλλους πυρετούς το μωρό αλλά έχει πάρα μα πάρα πολλά σάλια, γκρίνια και ό,τι βρει το βάζει με μανία στο στόμα. Προφανώς είναι από τα δόντια της.

μικρά ανθρωπάκια, απέραντη ευτυχία

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Από χθες δεν έκανε άλλους πυρετούς το μωρό αλλά έχει πάρα μα πάρα πολλά σάλια, γκρίνια και ό,τι βρει το βάζει με μανία στο στόμα. Προφανώς είναι από τα δόντια της.

 

Καλημέρα. Αν δεν έχει άλλα συμπτώματα, βήχα, μύξα, κλπ τότε μάλλον είναι τα δοντια της. Η κόρη μου 9 μηνών είχε ανεβάσει πυρετό χωρίς άλλα συμπτώματα για 15 συνεχόμενες μέρες! Όλες οι εξετάσεις τέλειες, παρόλα αυτά ο γιατρός μας έστειλε στο παίδων, κάναμε εισαγωγή και ούτε εκεί μας βρήκαν κάτι... Λίγες μέρες μετά έσκασε το δοντάκι! Τυχαίο... δε νομίζω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα. Από χθες δεν έκανε άλλους πυρετούς το μωρό αλλά έχει πάρα μα πάρα πολλά σάλια, γκρίνια και ό,τι βρει το βάζει με μανία στο στόμα. Προφανώς είναι από τα δόντια της.

εμενα δεν μ εκανε πηρετο σε κανενα δοντι αλλα ειχε μπουκωμα και μυξες!!!και μολις εσκασε το δοντακι του περασαν ολα!!τωρα ειναι 19 μηνων και εχει 12 δοντακια!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Αν δεν έχει άλλα συμπτώματα, βήχα, μύξα, κλπ τότε μάλλον είναι τα δοντια της. Η κόρη μου 9 μηνών είχε ανεβάσει πυρετό χωρίς άλλα συμπτώματα για 15 συνεχόμενες μέρες! Όλες οι εξετάσεις τέλειες, παρόλα αυτά ο γιατρός μας έστειλε στο παίδων, κάναμε εισαγωγή και ούτε εκεί μας βρήκαν κάτι... Λίγες μέρες μετά έσκασε το δοντάκι! Τυχαίο... δε νομίζω!

 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Δεν έχουμε οποιοδήποτε άλλο σύμπτωμα, οπόταν κι εγώ καταλήγω στο συμπέρασμα ότι οι πυρετοί είναι λόγω δοντιών.

μικρά ανθρωπάκια, απέραντη ευτυχία

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Εδώ και δυο μέρες το μωρό μου έχει πυρετό και υποψιάζομαι ότι μπορεί να είναι λόγω δοντιών. Τρώει καλά και είναι ζωηρό γενικά. Ο πυρετός είναι γύρω στα 38.2 ή 38.3 κάθε φορά και έτυχε να ανεβάσει και μετά από 4 ώρες και μετά από 10 ώρες! Λέτε να είναι από τα δόντια ή να είναι κάτι άλλο; Τι συμπτώματα είχαν τα δικά σας μωρά όταν έβγαζαν δοντάκια;

 

Καλημερα!απο τα δοντια ειναι εμενα δεν εκανε πυρετο(καποια μωρακια κανουν)εμενα ειχε σαλια!!!πολλα!!!εβαζε τα χερακια του στο στομα,δεν κοιμοταν καλα,εκλεγε!μετε απο ενα μηνα βγαλαμε δυο δοντακια!παρε απο το φαρμακειο τζελ οδοντοφυιας πλυσιμο τα χερια σου,ποσοτητα οσο ενα μπιζελι κ καλο μασαζ στα ουλα πανω κατω!επισης μπορεις να παρει τα λεγομενα μασουλοτα τα βαζεις ψυγειο να ειναι δροσερα κ τα δινεις να τα τριβει στα ουλα!φοβερη ανακουφιση!κ αν βλεπεις οτι εχει πολυ ζορι ρωτα τον παιδιατρο να δινεις κ 3 μλ ντεπονακι!ελπιζω να βοηθησα λιγο!καποια στιγμη αν μειωθει η ορεξη για φαι απο αυτο ειναι!οταν σκασει το πρωτο τσ πραγματα θα ειναι σιγουρα καλυτερα!!!

Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα να αναφέρω ότι έχει ήδη βγάλει το πρώτο δοντάκι και όλη αυτή η ιστορία είχε να κάνει με την εμφάνιση του δεύτερου. Το πρώτο δοντάκι είχε συμπέσει με εμβολιασμό, οπόταν ο πυρετός που είχε εμφανίσει τότε νόμιζα ότι ήταν από το εμβόλιο. Αν θυμάμαι καλά, τότε ήταν ανήσυχη για καμιά βδομάδα και μετά που εμφανίστηκε το δοντάκι της ηρέμησε. Τώρα, το δεύτερο την ταλαιπώρησε λιγάκι παραπάνω, αλλά επιτέλους ξεπετάχτηκε και αυτό, παρόλο που ακόμη η γκρίνια καλά κρατεί!

μικρά ανθρωπάκια, απέραντη ευτυχία

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα τα ίδια ακριβώς... Είχαμε το πρώτο δοντάκι..ολα καλα.. Και μετα πυρετός για 2,5 μέρες. Μιλούσα με την γιατρό μας διαρκώς γιατι αρχικά είχαμε 37 μου είπε... Άν δεν εχει αλλα συμπτώματα ειναι δοντάκια, όταν ομως ανέβηκε πάνω απο 38 μου είπε οτι δεν ειναι δόντια, οτι πάνω απο 38 ειναι κάτι άλλο... Δεν κάναμε τπτ μονο ντεπόν και έφυγε την Τρίτη μερα.. Μετα έβγαλε και 2ο δοντάκι, τελικά να ηταν δοντάκι? γενικά την εμπιστεύομαι αλλα έχεις και εσυ ίδια περίπτωση και πάνω απο 38. Η γιατρός σου τι σου είπε?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και εμένα τα ίδια ακριβώς... Είχαμε το πρώτο δοντάκι..ολα καλα.. Και μετα πυρετός για 2,5 μέρες. Μιλούσα με την γιατρό μας διαρκώς γιατι αρχικά είχαμε 37 μου είπε... Άν δεν εχει αλλα συμπτώματα ειναι δοντάκια, όταν ομως ανέβηκε πάνω απο 38 μου είπε οτι δεν ειναι δόντια, οτι πάνω απο 38 ειναι κάτι άλλο... Δεν κάναμε τπτ μονο ντεπόν και έφυγε την Τρίτη μερα.. Μετα έβγαλε και 2ο δοντάκι, τελικά να ηταν δοντάκι? γενικά την εμπιστεύομαι αλλα έχεις και εσυ ίδια περίπτωση και πάνω απο 38. Η γιατρός σου τι σου είπε?

 

Δεν ρώτησα τη γιατρό. Είχα διαβάσει κι εγώ ότι για δοντάκι ο πυρετός είναι γύρω στα 37.8 γι' αυτό έθεσα το θέμα εδώ για να ακούσω κι από άλλες κοπέλες, αν τους έτυχε το ίδιο με τα μικρά τους. Αλλά φαίνεται ότι βγαίνει και πάνω από 38 τελικά. Και δεν φαίνεται να έχει κάτι άλλο το μωρό. Κι εμένα υποχώρησε ο πυρετός από μόνος του.

μικρά ανθρωπάκια, απέραντη ευτυχία

Link to comment
Share on other sites

  • 4 χρόνια μετά...

Καλημέρα κορίτσια είμαι καινούργια στην σελίδα χαιρομαι που υπάρχει αυτή η σελίδα να μοιραζόμαστε τους προβληματισμούς μας..Μια ερώτηση ήθελα να σας κάνω σχετικά με τον πυρετό και τα δόντια ο γιο μου είναι 6,5 μηνών και τις τελευταίες 5 ημέρες έχουμε πυρετό 37.5 σταθερά δεν έχει αλλά συμπτώματα και η γιατρός μας λέει ότι οφείλεται στα δόντια και όντως βλέπω τα ούλα του πρησμένα. Εσάς πόσο σας κρατήσε ο πυρετός στα μωράκια σας..? Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...