Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

τι να κανω.φοβαμαι.


Recommended Posts

καλησπερα κοριτσια και χρονια πολλα.εχω ενα αγορακι σχεδον 11 μηνων.το προβλημα ειναι οτι ουτε μπουσουλαει ουτε ορθιο στεκεται μονο του.εννοω να πιαστει απο καπου.τι παρκο του πηρα τι πιαστρακια τι τον κραταω να κανει κανα βημα.αυτος τιποτα.δεν ειναι και παχυς θα λεγα να πω οτι αυτο φταιει.ειναι 10500 περιπου.ειναι λετε?τι αλλο να κανω υπαρχει κατι?αρχιζω να ανησυχω λιγο.με εχει ξεπατωσει και στην αγκαλια.βεβαια ειναι και το καθε παιδι με το ρυθμο του.ειναι μηπως κληρονομικο?γιατι και γω 15 μηνων σχρδον περπατησα.α και κατι ακομα.ειναι 74 ποντους πωσ το βλεπετε?κοντουλικο?μην με παρεξηγησετε απλα ειμαι μεσα στο αγχος.ετοιμη για δαφνι? μαλλον ε?ευχαριστω που με ακουσατε.φιλια πολλα και καλη ανασταση.:D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εμένα περπάτησε στους 13 μήνες ακριβώς. Μπουσούλαγε βέβαια. Έχω ακούσει όμως ότι άλλα παιδάκια περπάτησαν χωρίς να μπουσουλήσουν καθόλου. Όρθιο πιάστηκε μόνο του ακριβώς ένα μήνα πριν περπατήσει. Οπότε λογικά περίμενε και σου 'ρχεται :D.

Για το ύψος δεν θυμάμαι να σου πω. Πρέπει να κοιτάξω το βιβλιάριό του, αλλά το έχω στο σπίτι και είμαι στο μαγαζί. Καλή Ανάσταση σου εύχομαι και μην ανησυχείς, όλες οι μανούλες το ίδιο άγχος έχουμε.

Και φυσικά μην ακούς τους καλοθελητές, γιατί μπορεί να σε τρελάνουν όπως τρέλαναν εμένα.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσια και χρονια πολλα.εχω ενα αγορακι σχεδον 11 μηνων.το προβλημα ειναι οτι ουτε μπουσουλαει ουτε ορθιο στεκεται μονο του.εννοω να πιαστει απο καπου.τι παρκο του πηρα τι πιαστρακια τι τον κραταω να κανει κανα βημα.αυτος τιποτα.δεν ειναι και παχυς θα λεγα να πω οτι αυτο φταιει.ειναι 10500 περιπου.ειναι λετε?τι αλλο να κανω υπαρχει κατι?αρχιζω να ανησυχω λιγο.με εχει ξεπατωσει και στην αγκαλια.βεβαια ειναι και το καθε παιδι με το ρυθμο του.ειναι μηπως κληρονομικο?γιατι και γω 15 μηνων σχρδον περπατησα.α και κατι ακομα.ειναι 74 ποντους πωσ το βλεπετε?κοντουλικο?μην με παρεξηγησετε απλα ειμαι μεσα στο αγχος.ετοιμη για δαφνι? μαλλον ε?ευχαριστω που με ακουσατε.φιλια πολλα και καλη ανασταση.:D

Ναι καλέ, μην αγχώνεσαι!

Καθε μωρακι εχει διαφορετικό ρυθμό.Ο δικος μου σηκώθηκε μόνος του στο πάρκο, αλλά δεν μπουσούλησε ποτέ.

Για το ύψος...ο δικός μου είναι 73 εκ. στους 10 μηνες και είναι νομιζω κανονικός.

Δες το και στο βιβλιάριο υγείας- τις καμπύλες- και μην ανησυχεις.Μια χαρά ειναι το μωράκι σου!

QqmLp3.png
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσια και χρονια πολλα.εχω ενα αγορακι σχεδον 11 μηνων.το προβλημα ειναι οτι ουτε μπουσουλαει ουτε ορθιο στεκεται μονο του.εννοω να πιαστει απο καπου.τι παρκο του πηρα τι πιαστρακια τι τον κραταω να κανει κανα βημα.αυτος τιποτα.δεν ειναι και παχυς θα λεγα να πω οτι αυτο φταιει.ειναι 10500 περιπου.ειναι λετε?τι αλλο να κανω υπαρχει κατι?αρχιζω να ανησυχω λιγο.με εχει ξεπατωσει και στην αγκαλια.βεβαια ειναι και το καθε παιδι με το ρυθμο του.ειναι μηπως κληρονομικο?γιατι και γω 15 μηνων σχρδον περπατησα.α και κατι ακομα.ειναι 74 ποντους πωσ το βλεπετε?κοντουλικο?μην με παρεξηγησετε απλα ειμαι μεσα στο αγχος.ετοιμη για δαφνι? μαλλον ε?ευχαριστω που με ακουσατε.φιλια πολλα και καλη ανασταση.:D

 

Το ύψος και τα κιλά του νομίζω είναι καλά. Το κάθε παιδί έχει πράγματι το δικό του ρυθμό ανάπτυξης.

Ο παιδίατρός σου όμως, τι λέει? Τον ρώτησες?

Link to comment
Share on other sites

η παιδιατρος μου λεει να μην ανησυχω ολα θα γινουν στην ωρα τους.οποτε περιμενω.ευχαριστω πολυ κοριτσια να περασετε καλα.καλη ανασταση και χαιρεστε τα παιδακια σας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

η παιδιατρος μου λεει να μην ανησυχω ολα θα γινουν στην ωρα τους.οποτε περιμενω.ευχαριστω πολυ κοριτσια να περασετε καλα.καλη ανασταση και χαιρεστε τα παιδακια σας.

ΚΑΘΕ ΠΑΙΔΑΚΙ εχει αλλους ρυθμους η μικρη μου περπατησε 11 μηνων και ο μικρος 13-εχω μια φιλη που περπατησε 18 μηνων το μωρακι της,και αφου η παιδιατρος ειναι καθυσυχαστικη....εγω σαν μαμα σου προτεινω να του κανεις λιγο γυμναστικουλα(λιγο μπρουμητα-λιγο σαν ποδηλατο με τα ποδαρακια του) και να τον παρακινεις χωρις να τον πιεζεις...θα ερθει η ωρα του και θα περπατησει!

Link to comment
Share on other sites

να σου πω και την δική μου εμπειρία απο την μικρή μου κόρη..

7 μηνών γύρισε απο ανάσκελα μπρούμητα..

12 μηνών άρχισε να μπουσουλάει και να στέκεται όρθια..

13 μηνών άρχισε να περπατάει μόνη της και να τρέχει...

εκτοτε τα κάνει όλα πολύ νωρίς (να φανταστείς καθαρίσαμε απο πάνα σε ηλικία μόλις 18 μηνων).

Κι εγώ ανυσηχούσα γιατί ειχα σαν μέτρο σύγκρισης την μεγαλύτερη μου κόρη που τα έκανε όλα πολύ νωρίς αλλά τελικά είναι σοφό αυτό που λένε πως το κάθε παιδί έχει τον δικό του ρυθμό.

Ευχαριστώ το θεό που μου χάρισε δυο υπέροχες κορούλες

Link to comment
Share on other sites

εκτοτε τα κάνει όλα πολύ νωρίς (να φανταστείς καθαρίσαμε απο πάνα σε ηλικία μόλις 18 μηνων).

τι λες τωρα????τελεια ρε συ! αντε να δουμε ποτε θα καθαρισουμε εμεις!

Link to comment
Share on other sites

τι λες τωρα????τελεια ρε συ! αντε να δουμε ποτε θα καθαρισουμε εμεις!

 

Για να σε παρηγορήσω (αν και τα ζουζουνια σου ειναι μικρά ακόμη και δεν χρειάζεσαι παρηγοριά)...

Η μεγάλη μου κόρη καθάρισε σχεδόν στα 2μισι- 3 και μέχρι τα 3μισι φορούσαμε πάνα την νύχτα γιατί δεν μπορούσε να το ελέγξει.

Η μικρή μου όμως σαν δεύτερο παιδί αντιγράφει πολύ την μεγάλη της αδερφούλα.

Αυτό έπαιξε πολύ σημαντικό ρόλο και στη χρήση του γιογιο. Εβλεπε την μεγάλη και αντεγραφε και δεν ξέρω πως αλλά ευτυχώς έκοψε την πάνα κατευθείαν (εννοώ και μέρα και νύχτα) μόλις που έκλεισε τον 1μισι χρόνο ζωής.

Γενικότερα είναι γεγονός πως πάντα τα δεύτερα παιδιά τα κάνουν πιο γρήγορα απο ότι τα πρώτα γιατί πατάνε πάνω στα χνάρια των μεγαλύτερων αδερφών τους αλλά παίζει σημαντικό ρόλο στο ότι και εμείς οι μαμάδες είμαστε πιο χαλαρές λόγω εμπειρίας στο μεγάλωμα τους συγκριτικά με το πως είμασταν στα πρώτα.

Ευχαριστώ το θεό που μου χάρισε δυο υπέροχες κορούλες

Link to comment
Share on other sites

να σου πω και για τα δικά μου?

ο μεγάλος περπάτησε 15 μηνών, μπουσουλούσε και είχε βολευτεί

 

ο μικρός 12μιση μηνών έτρεχε (σαν πιγκουίνος, αλλά έτρεχε :lol:)

ο ανιψίος μου 16 μηνών ακόμα με το ζόρι σηκώνεται και πάει σαν ανεμοδαρμένος όταν τον κρατάς και τον περπατάς,

don t worry, ο καθένας στην ώρα του!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...