Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Η συμπεριφορα του γιου μου


Recommended Posts

Εχω ψαξει παρα πολυ στο φορουμ αλλα δεν βρηκα κατι αντιστοιχο

 

Ο γιος μου ειναι 4 ετων παρα 1 μηνα. Ειναι ενα πολυ γλυκο παιδακι, αλλα με προβληματιζει η συμπεριφορα του...

 

Ενω εξελισσοταν ομαλα, απο περυσι το Σεπτεμβριο αρχισε να παλινδρομει... Σταματησε να προσθετει λεξεις στο λεξιλογιο του (εμεινε στις 30-40) και στον παιδικο αρχισε να μη συμμετεχει σε δραστηριοτητες... Τον πηγαμε σε αναπτυξιολογο, μας ειπε δεν εχει τιποτα, απλα δεν ακουει ... Επισης μας ειπε οτι μας δουλευει και βολευεται γιατι ειναι το μωρο της οικογενειας μια και εχει 7 χρονια διαφορα απο τη μεγαλυτερη αδερφη του... Οντως δεν αντιδρουσε οταν του μιλουσαμε και αραιωσε τη ν βλεμματικη επαφη...

 

Τον πηγαμε σε ωρλ, οντως τα αυτια του ηταν γεματα υγρο, και μετα απο τη θεραπεια (γυρω στο Μαιο) αρχισε συνεχως να βελτιωνεται...

 

Πλεον εχει λεξιλογιο 500 λεξεων(μετραω το ρημα σε ενα τυπο πχ¨φευγω και οχι και θα φυγω και εφυγα κτλ. Χρησιμοποιει φρασεις 7-8 λεξεων, κτητικα, κλισεις και χρονους, ξεχωριζει το εγω απο το εμεις. Επισης αρχισε να ζωγραφιζει λιγο καλυτερα απο τη μουτζουρα... και λεει συγγνωμη, ευχαριστω κτλ

 

Στον αναπτυξιολογο τον ξαναπηγαμε Ιουνιο και επανελαβε πως ειναι μια χαρα

 

Επισης πλεον μας κοιταει πολυ περισσοτερο, παιζει με παιδακια και εχει πλησιασει πολυ τα παιδακια της ηλικιας του

 

Με αγχωνει ομως που δεν απανταει σε ερωτησεις του τυπου "πως σε λενε" "πας σχολειο" και τα λοιπα... Ε$πισης ελαχιστες φορες χρησιμοποιει καταφαση... Λες για παραδειγμα "θελεις να παμε βολτα" και δεν λεει ναι.

 

Πειτε μου τη γνωμη σας

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 58
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Συγχαρητήρια για την πρόοδό του.

Τα αυτάκια τα ξαναελέγξατε;

Το παιδί δεν ανταποκρίνεται σε ερωτήσεις (π.χ. πώς σε λένε) που του γίνονται κοιτώντας ο ένας τον άλλο στα μάτια;

Όταν μιλάει, είναι για να επικοινωνήσει ή απλά λέει λέξεις; Αντιλαμβάνεται τη σημασία τους; Μιμείται λέξεις ή/ και αποστηθίζει και χρησιμοποιεί λέξεις και φράσεις ακόμη και όταν δεν ταιριάζουν;

 

Παίζει με τα παιχνίδια του; Πώς παίζει με τα παιχνίδια του; Αν του δώσετε ένα αυτοκίνητο τι κάνει;

Κάνει στερεότυπες κινήσεις;

Έχει ρουτίνες- τελετουργίες; (π.χ. βάζει τα κουκλιά του σε μία συγκεκριμένη σειρά και αν του τη χαλάσεις εκνευρίζεται αποδιοργανώνεται).

Έχει απορίες; (τι είναι αυτό; γιατί γίνεται έτσι; πώς λειτουγεί το; ) ακόμη κι αν δεν τις εκφράζει τέλεια.

Πώς είναι με τα άλλα παιδιά; Τους ενήλικες;

 

Πάει σχολείο;

 

Κλείνω το πολυβόλο ερωτήσεων (έχω κι ααααααααλλες). Καθώς το παιδί είναι πια προνήπιο εγώ προσωπικά θα έκλεινα ρ/β στο ΚΕΔΔΥ της περιοχής (για όποτε μου δώσουν ρ/β παίρνεις σήμερα και το ρ/β θα είναι σε οχτώ μήνες ας πούμε) ή σε κάποιο άλλο δημόσιο ιατροπαιδαγωγικό κέντρο.

 

Ο αναπτυξιολόγος ήταν ένας ή πήρατε δεύτερη γνώμη;

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καταρχας ευχαριστω για το ενδιαφερον

 

Ο αναπτυξιολογος που τον ειδε ειναι ενας.

Το παιδι χρησιμοποιει κανονικα τις λεξεις και τις φρασεις, δεν ηχολαλει δηλαδη. Καταλαβαινει πληρως τη σημασια τους και τις χρησιμοποιει στη σωστη τους διασταση. Για παραδειγμα χτες μου ειπε¨μαμα, θελω να λεπω το μπαμπα να κανει τσισα στη τουαλεττα" γιατι του ειπα να κλεισει την πορτα.

 

παιζει κανονικα με τα παιχνιδια του και τον τελευταιο καιρο (6 μηνες) βλεπω οτι χρησιμοποιει τη φαντασια του πχ βρηκε χτες ενα πασχαλινο καλαθι εβαλε κατι μπαλακια που τα εκανε αυγα και ελεγε πως ειναι κοκκινοσκουφιτσα. Δεν στοιβαζει αυτοκινητα, δε γυριζει ροδες κτλ... Επισης δεν εχει ρουτινες ή κολληματα και προσαρμοζεται σε αλλαγες... Ενταξει, δεν ειναι το ΠΙΟ ευπροσαρμοστο ατομο οπως ηταν η κορη μου αλλα οχι κατι αξιοσημειωτο

Τον εχω παρατηρησει πολυ γιατι εχουν περασει διαφορα απο το μυαλο μου.Στον αναπτυξιολογο ρωτησα για περιπτωση αυτισμου και μονο που δε με εβρισε...

 

Η καινουρια δασκαλα μου ειπε οτι ειναι πολυ κοινωνικος (ΚΟΥΦΑΘΗΚΑ). Απο περυσι ομως στο παλιο σχολειο ξερω οτι δεν εχει προβλημα με τα παιδακια, παιζει μαζι τους, δεν καθεται σε μια γωνια. Απλα δεν του αρεσει να παρακολουθει το ¨μαθημα΄ κατι που βεβαια περυσι προς το τέλος της χρονιάς βελτιωθηκε

 

Αλλα και στη παιδικη χαρα ή τον παιδοτοπο δεν δειχνει να ξεχωριζει σε κατι απο τα αλλα παιδακια...

 

Γενικα ομως οταν του μιλουν χαμηλωνει το βλεμμα και δεν απανταει...σαν να μη θελει. Νιωθω οτι νιωθει ανασφαλεια γιατι σε μενα ειναι διαφορετικος. Πολλες φορες του λενε κατι και τους γραφει. Ωστοσο υπακουει κανονικα σε εντολες.

 

Χτες πηρα πολυ θαρρος γιατι μολις σχολασε απο το καινουριο σχολειο τον ρωτησα "σου αρεσε αγαπη μου το καινουριο σχολειο΄;" και μου απαντησε κοιτωντας με στα ματια "ναι μαμα".

 

Γενικα, λες και δυσκολευεται στο μηχανισμο ερωτησης αποκρισης...κατι που βεβαια γανικα βελτιωνεται συνεχως... Α μην ξεχασω, ξερει το ονομα του, για παραδειγμα αν του παρει καποιος το παιχνιδι λεει"ειναι δικο μου, του Θεοφιλου", απλα δεν το λεει αν τον ρωτησουν

 

Ελπιζω να ημουν ποιο κατατοπιστικη

Link to comment
Share on other sites

Ίσως να χρειάζεται κάποιο σπρώξιμο στον τομέα της επικοινωνίας, στον μηχανισμό ερώτησης απόκρισης όπως είπες.

 

Δοκίμασε να του δίνεις εσύ την απάντηση για αρχή χρησιμοποιώντας πρώτο πρόσωπο (όπως θα απαντούσε ο ίδιος). Δηλ. πες του "πως σε λένε;" και μετά δώσε εσύ την απάντηση να την επαναλάβει "με λένε Θεόφιλο".

 

ή "θέλεις να πάμε βόλτα;" και δίνεις εσύ την απάντηση "ναι μαμά, θέλω να πάμε βόλτα"

 

Στον αναπτυξιολόγο το ανέφερες αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου καλημέρα, χωρίς να ξέρω πολλά πάνω σε τέτοια θέματα, μήπως το παιδάκι επείδη δεν άκουγε να μην έχει καταλάβει ότι κάνουμε διάλογο? Δηλαδή μήπως συνίθισε να επικοινωνεί με άλλους τρόπους? Δεν ξέρω αν με καταλαβαίνετε επειδή το εξηγώ περίεργα. Αν του έπαιζες λίγο κουκλοθέατρο και τον έβαζες να συμμετέχει?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η πλάκα είναι ότι στην άρνηση είναι πρώτος!!! Για παράδειγμα αν δε θέλει του λες " Αντε, φευγουμε βόλτα" και απαντάει "δεν θέλω να πάμε βοτα. Θέλω να κοιμησώ... Που ειναι η πουμπεντα(κουβερτα) μου;". του λες "καλα, τοτε εγω φευγω' και λεει "ε, μαμά, περένενε"

 

και σε ουδετερες ερωτησεις πχ "που ειναι η αλεπού'"; "Να τη , εκει περα''

 

Καπου διαβασα εδω στο φορουμ οτι τα παιδια κατακτουν την καταφαση αργοτερα απο την αρνηση . Ισχυει αυτο αραγε;

Link to comment
Share on other sites

 

Καπου διαβασα εδω στο φορουμ οτι τα παιδια κατακτουν την καταφαση αργοτερα απο την αρνηση . Ισχυει αυτο αραγε;

 

Πιστεύω ότι ισχύει.. Το "όχι" τις περισσότερες φορές ακούγεται πρώτο...:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Α εγώ πιστεύω σίγουρα ΝΑΙ!!! Η μικρή μου είναι 8 μηνων και εδώ και μια βρομάδα κάνει όχι όχι με το κεφαλάκι της! Το βλέπω και λιώνει και το κάνει όντως σαν άρνηση όταν δεν θέλει άλλο φαι ή γάλα!

Link to comment
Share on other sites

Όπως τα λες απαντάει κανονικά, μήπως δεν του αρέσει το όνομά του κ γι αυτό δεν απαντάει όταν το ρωτάνε? Μήπως τον κορόιδεψε κανένα παιδάκι και δεν του αρέσει? Το είχαμε πάθει με την αδερφή μου κ μετά από αρκετό καιρό μας είπε ''Είναι περίεργο κανένα άλλο παιδάκι στον κόσμο δεν το λένε έτσι'' ήταν 4τότε!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου καλημέρα, χωρίς να ξέρω πολλά πάνω σε τέτοια θέματα, μήπως το παιδάκι επείδη δεν άκουγε να μην έχει καταλάβει ότι κάνουμε διάλογο? Δηλαδή μήπως συνίθισε να επικοινωνεί με άλλους τρόπους? Δεν ξέρω αν με καταλαβαίνετε επειδή το εξηγώ περίεργα. Αν του έπαιζες λίγο κουκλοθέατρο και τον έβαζες να συμμετέχει?[/QUOT

 

Εχεις απολυτο δικιο!!! Πραγματι, πιστευω οτι το γεγονος οτι του μιλουσαμε και δεν ακουγε τον εκανε να αποφευγει την αποκριση... Και ισως εκεινη τη στιγμη να ενιωθε πολυ ασχημα ... Εμαθε να αποβλακωνεται τοτε μπροστα στην τηλεοραση.. και γενικα εκει ξεκινησε το θεμα...Ε

 

Δεν ειχε ερεθισματα, και αυτο καθυστερησε την αναπτυξη του...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια παρα πανω καπου διαβασα για τα παιδια που γυρνανε ροδες...δηλαδη ελεγε η κοπελα

''Δεν γυρναει ροδες---'''

Τι σημαινει αν γυρναει ροδες???

Link to comment
Share on other sites

Απο μονο του τιποτα... Απλα εννοουσα οτι παιζει τα παιχνιδια του για αυτο που προοριζονται. Πχ τα αυτοκινητακια, τα κυλαει και κανει οτι ειναι αυτοκινητακια, δεν τα στοιβαζει το ενα πανω στο άλλο και δεν εστιαζει σε ασυνηθιστα σημεια. Θεωρειται ανησυχητικο αν το παιδι παιζει με τροπο ασυνηθιστο...

 

Μην τρομαζεις βεβαια, γιατι ολα τα παιδια θα γυρισουν καποια στιγμη το ποδηλατακι τους ή ενα αμαξακι και θα δουν πως γυριζουν οι ροδες. Αν ομως κανει μονο αυτο κατα κορον τοτε ισως να υπαρχει καποιο θεμα

Link to comment
Share on other sites

Τωρα εγω ξαφνικα μπηκα στο θεμα σου αλλα ο γιος μου ειναι 19 μηνων και απο πολυ μικρο 8-9 μηνων εχει κολλημα με τις ροδες...οτι δει κι εχει ροδα καθετε και το γυριζει... Ολα τα παιχνιδια του που εχουν ροδες ασχοληται με αυτες..βεβαιο τωρα τελευταια δεν πολυ ασχολητε ισως βρεθηκε??? Αλλα και γενικα δεν πολυ ασχολητε με παιχνιδι.παιζει αλλα ελαχιστα...παιζει με οτι δεν ειναι παιχνιδι!! Ειναι φυσιολογικο αυτο?? Τι αλλο θα πρεπει να προσεξω?????

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γιάννα κ μενα ο γιος μου δεν παίζει με τα παιχνίδια του παρά μόνο ελάχιστα...κυρίως ασχολείται με τις κατσαρόλες και τις κουτάλες μου, με αντικείμενα του σπιτιού και γενικά με οτιδήποτε δεν είναι παιχνίδι! Δεν νομίζω ότι χρειάζεται να ανησύχούμε τόσο πολύ. Κάθε παιδί έχει τη δική του προσωπικότητα και το δικό του ρυθμό ανάπτυξης. Κάποια είναι πιο ζωηρά και σε κάποια αρέσουν πιο ήπιες δραστηριότητες. Σίγουρα το μικρό σου με κάτι ασχολείται. δεν μπορεί να κάθεται όλη μέρα να κοιτά το ταβάνι. Η σύγκριση με τα αλλα παιδιά δεν είναι πάντα το πιο ασφαλές κριτήριο. Οπότε μην μένεις εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Γιαννα μου σε αγχωσα χωρις λογο... Τα περισσοτερα παιδια παιζουν με οτι δεν ειναι παιχνιδι, και αυτο ειναι το φυσιολογικο...

 

Το αν με καθησυχαζει κατι στον δικο μου ειναι οτι μπορει να μην επαιζε απο μικρος με παιχνιδια, αλλα επαιζε με ο,τι ασχολουμαστε εμεις... Δηλαδη, με τις πριζες, τα τηλεκοντρολ, το τηλεφωνο, τις κατσαρολες, τις κουταλες και φυσικα τη σκουπα!!! Το να ασχολουνται με τετοια αντικειμενα ειναι πολυ καλο γιατι ετσι δειχνουν οτι παρατηρουν τους γονεις τους και τους μιμουνται...

Link to comment
Share on other sites

γιαννα σου εχω στειλει πμ.

αυτό που θα προτεινα εγω σε ολους τους γονεις είναι να δει τα παιδια τους ενας αναπτυξιολογος..ακομη και να μην χτυπάει καποιο καμπανακι ανησυχιας καλο είναι να τα δει τα παιδια γιατι εχει την εμπειρια/καταριση που ενας γονιος δεν την εχει..

πχ γνωρίζατε ότι το να περπατα ένα παιδι στις μυτες των ποδιων είναι δειγμα αυτισμού? δε θεωρω ότι είναι ευρεως γνωστο, ότι αποτελει δηλαδή καμπανακι να αποτανθει κανεις σε αναπτυξιολογο. επισης στο 2014 (και ποσο μαλλον με την ανοδο του αυτισμού- 70% αυξηση από το 2009) είναι απαραδεκτο να υπαρχουν ταμπου σε αυτό το θεμα, να στιγματίζονται τα παιδια που είναι στο φασμα υψηλης λειτουργικότητας ως "κακομαθημένα" και (συγγνωμη κιολας)να καθησυχαζει η μια μαμα την άλλη "και μενα το κανει, δεν είναι τιποτε" χωρις γνωσεις, χωρις καν να γνωριζει το παιδι κτλ..είναι επιβεβλημενο να πηγαίνετε στον αναπτυξιολογο μια φορα το χρονο τουλαχιστον στις μικρες ηλικιες (όπως πατε στον παιδιατρο) ουτε ο παιδίατρος δεν είναι σε θεση να διαγνωσει αυτισμο (εκτος αν είναι πιο χτυπητη μορφη).. μαλιστα πολλοι δημόσιοι παιδικοι σταθμοι προβλεπουν επισκεψη αναπτυξιολογου στο σχολειο..ελπιζω να μην παρεξηγηθηκα με οσα εγραψα..

Link to comment
Share on other sites

Καθόλου δε συμφωνώ. Όπως δεν πάω στο δερματολόγο χωρίς ένδειξη ή στον ΩΡΛ ή το γαστρεντερολόγο έτσι δεν πάω και στον αναπτυξιολόγο χωρίς σαφείς ενδείξεις.

 

Αν κάτι με τρώει φυσικά και θα πάω και σε όλους τους παραπάνω και σε άλλους τόσους. Μη φτάσουμε στο άλλο άκρο της υπερ- διάγνωσης.

 

Το βιβλιάριο του παιδιού γράφει τα ορόσημα που πρέπει να κατακτώνται και το πότε και κακά τα ψέματα όλοι βλέπουμε πότε το παιδί το παιδί μας αποκλίνει ζόρικα. Το αν το παραδεχόμαστε ή όχι είναι ένα θέμα βέβαια, αλλά μια μαμά βλέπει πότε δεν πάει καλά. Άρα φροντίζουμε τη διατροφή του παιδιού μας, τα ερεθίσματα που παίρνει και παρακολουθούμε στενά.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

νομιζεις ότι βλεπουν οι μαμαδες τις ενδείξεις? αν ειναι στο φασμα υψηλης λειτουργικότητας θεωρω ότι πολλες δεν τις βλεπουν, αλλα θεωρουν το παιδι ζωηρο, κακομαθημενο κτλ

ακομη και όταν τους το επισημανεις πολλες σου λενε δικαιολογιες "επειδή δεν εχει αδερφια φερεται ετσι", "όλα τα παιδια επαναλαμβανουν' όταν κανει ηχολαλια κτλ..

θεωρω μεγιστη συμβολή ενος δημοσιου παιδικου που προβλεπει την εξεταση ολων των παιδιων στις μικρες αυτές ηλικιες από αναπτυξιολογο (ο οποιος θα δει το λεξιλογιο του παιδιου, τις κοινωνικες δεξιοτητες, την αρθρωση κτλ περα από το φλεγον θεμα της εποχης-τον αυτισμο)

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια μπορει καποια να μου πει αλλα σημαδια του αυτισμου??

Θα τρελεθω βραδιατικα

 

Γιαννα γιατι αγχωνεσαι; Επειδή ο μικρός σου παίζει με ρόδες; Και ο δικός μου ειχε ΤΡΕΛΛΑ με ρόδες μέχρι πρόσφατα που σταμάτησε απο το πουθενά γιατι το ενδιαφέρον έληξε!

Ο αυτισμός αγάπη μου φαίνεται απο την έλλειψη 'επικοινωνίας' και αλληλεπίδρασης με τον γονιό! Αυτο ειναι βασικα! Μπορει να σε κοιτάει στα ματια αλλα μπορει να μην σε χρειάζεται να κανεις κατι για αυτόν ....

Απο οτι περιγράψεις τον γιο σου καμμια σχέση!!

 

Αυτά δεν τα έβγαλα μονη μου, πήγα τον μικρο μου σε μια απο τις μεγαλύτερες αναπτυξιολογους της χώρας (γιατι δεν μιλάγε) η οποία ειναι μέρος ομάδας που κανει διάγνωση αυτισμού για τα μικρα...

 

Σορυ αλλα αυτο που περπατάνε στις μύτες των ποδιών δεν ειναι σημάδι αυτισμού απο μονο του

Ενα σωρο περπατάνε στις μύτες γιατι ενα σωρο λόγους όπως τεντονιτιδα απο τα jumberoo που πηδάνε πανω κατω απο μωρα!

Link to comment
Share on other sites

Παντως κοριτσοα εκανα μερικα απο αυτα τα τεστ που εχει στο ιντερνετ στον μικρο πχ σημερα του εδωσα ενα αυτοκινητακι και δεν ασχοληθηκε με τις ροδες οπως οταν ηταν μικρος απλα το τσουλησε κανονικα...μετα του εδωσα ενα αλλο παιχνιδι και του μιλησα και γυρισε και με κοιταξε..

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...