Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

διογκωμενο στηθος μωρου


Recommended Posts

Καλημερα σε όλους. Θυμαμαι καπου να εχει ξανασυζητηθει το θεμα αλλα δεν καταφερα να το βρω απο την αναζητηση οποτε ζητω συγνωμη εκ των προτερων...

Σημερα το πρωι κανοντας μπανιο στην κορη μου παρατηρησα οτι το δεξι της βυζακι ειναι διογκωμενο. Το ψηλαφησα λιγο και ειδα οτι οντως ειναι πρησμενο, πιανω κατι που θυμιζει διογκωμενους αδενες (πως εχουμε οι ενηλικες προ περιοδου; ) Ε, αυτο... Δεν υπαρχει κανενα τσιμπηματακι στο στηθος, ουτε καποια ενδειξη φλεγμονης στη θηλη. Ειναι πρηξιμο στην περιοχη πανω απο τη θηλη και εκτεινεται προς τη μασχαλη. Εντος της εβδομαδας θα παμε για εμβολιο οποτε θα τη δει και η γιατρος μας αλλα επειδη θυμαμαι να το εχουμε ξανασυζητησει μηπως μπορει καποια να με ηρεμησει λιγακι γιατι τα εχω παιξει;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 185
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Jean

    Jean 33 δημοσιεύσεις

  • xrysalis

    xrysalis 16 δημοσιεύσεις

  • Olg@

    Olg@ 13 δημοσιεύσεις

  • Aritonia

    Aritonia 9 δημοσιεύσεις

Πηγαμε σημερα... Υπαψιαζεται πρωιμη θηλαρχη (ετσι το ειπε) και μας εγραψε εναν κατεβατο αιματολογικες-ορμονολογικες, υπερηχο ωοθηκων-μητρας και ακτινογραφια αριστερου ακρου... Αιντε παλι... Ειπαμε μια λαχταρα ανα τριμηνο για να μην ξεχνιομαστε... :cry:

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να μην είναι τίποτα... και να μείνουν απλά οι υποψίες που δεν θα επιβεβαιωθουν...

Υπομονή κοριτσάκι μου...

Great minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people.

Link to comment
Share on other sites

Πηγαμε σημερα... Υπαψιαζεται πρωιμη θηλαρχια (ετσι το ειπε) και μας εγραψε εναν κατεβατο αιματολογικες-ορμονολογικες, υπερηχο ωοθηκων-μητρας και ακτινογραφια αριστερου ακρου... Αιντε παλι... Ειπαμε μια λαχταρα ανα τριμηνο για να μην ξεχνιομαστε... :cry:

 

 

Τι είναι τωρα αυτο ... δεν το εξήγησε λίγο παραπάνω η γιατρός;;; Πότε πάτε για τις εξετάσεις;;; Βρε Jeanako μήπως να παίρνατε και άλλη γνώμη μην ταλαπωρηθεί άδικα το παιδί ... Ξέρω ότι είσαι πολύ ευχαριστημένη απο τη γιατρό σου, αλλα λέω μήπως;;;

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αμάν βρε Jean μου...τί΄είναι πάλι τούτο;;;;

Εύχομαι κορίτσι μου, αν και το πιστεύω κιόλας ότι δεν θα είναι τίποτα ανησυχητικό.

Να φιλήσεις την μικρούλα και είμαστε εδώ για νεότερα!

Φιλάκια και μην στενοχωριέσαι!!!! :wink:

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites

καλημερα...Πηγαμε το πρωι... Πρωτον στο σπιτι δεν καταφερα να της παρω ουρα. Ευτυχως μου εκοψε και της αφησα το σακουλακι και τα εκανε καποια στιγμη εκει στο διαγνωστικο...

Αιμα δυστυχως δεν καταφεραν να της παρουν. Με το που καταλαβε που την πηγαμε αρχισε να κλαιει υστερικα και δεν καθοταν ουτε το χερι να της κοιταξει. Να μην τα πολυλογω, την τρυπησαν 2 φορες στο καθε χερι με 4 νοσηλευτριες να εχουν πεσει απο πανω της για να την ακινητοποιησουν...Το παιδι να ειναι ενα βημα πριν την λιποθυμια απο το κλαμα, να της εχει βαλει τη βελονα στη φλεβα και να την σκαλιζει μπας και δωσει αιμα μεχρι που καποια στιγμη ενιωσα το δωματιο να γυριζει και ουρλιαξα σταματηστε!! Απομακρυνθειτε ολοι απο το παιδι!! Τελος!! Το πηρα στην αγκαλια μου και οπως το εσφιξα μου ειπε "συγνωμη" (Καποια φορα την ειχα χτυπησει κατα λαθος στη μυτουλα και της ειπα πολλες φορες συγνωμη κι απο τοτε μου το λεει καμια φορα. Ισως και να μην καταλαβε τη σημασια του εκεινη τη στιγμη αλλα εμενα με εκανε αλοιφη). Μην σας τα πολυλογω...λιποθυμισα. Πεσαν απο πανω μου ολες, ο αντρας μου στο τσακ προλαβε και πηρε το παιδι απο τα χερια μου, και τελοσπαντων γιναμε σηριαλ.. Καποια στιγμη η μια νοσηλευτρια με αγκαλιασε για να με ησυχασει και καλα και αρχιζει κι αυτη να κλαιει με λυγμους γιατι οπως μου ειπε γεννησε 6 μηνων το μωρο της και το εχασε...και πως ειμαι τυχερη που εγω το εχω, και μην κανεις ετσι και δωστου κλαμα κι αυτη κι εγω...τι να σας λεω, μαζευτηκαν απ' εξω και μας χαζευαν.

Πηρα τη γιατρο μου στο καπακι (μεγα λαθος γιατι ημουν φορτισμενη και της τα εχωσα). Μου εξηγησε πως ειναι εξετασεις που πρεπει να γινουν οπωσδηποτε γιατι σαν γιατρος δεν μπορει να αναλαβει την ευθυνη της οποιας καθυστερησης. Μου ειπε να περιμενουμε να ηρεμησουν οι φλεβες το παιδιου και θα ερθει η ιδια στο διαγνωστικο τη Δευτερα το πρωι να της παρει αιμα. Το απογευμα εχουμε ρνβ στην Αθηνα για υπερηχο μητρας ωοθηκων...Ενταξει, αυτο δεν ποναει, αλλα με το σοκ που περασε χθες με το εμβολιο και καπακι σημερα το πρωι με την αιμοληψια σιγα μην κατσει να την εξετασει γιατρος...

Γυρναω σπιτι και σαν να μην εφταναν ολα αυτα με πηρε η αδελφη μου να μου πει οτι η μαμα μας υπεστη ενα ελαφρυ καρδιακο επεισοδιο και απο εξεταση που της εκαναν εδειξε οτι η ασθενεια της προχωρησε και στην καρδια. Εχω κατσει εδω και ωρα και κοιταω το ταβανι και σκεφτομαι..."Υπαρχουν και χειροτερα, μην κανεις σαν κακομαθημενο" Αλλα δεν παιρνω και πολυ κουραγιο απ' αυτη τη σκεψη...

Link to comment
Share on other sites

Υπομονή και κουράγιο. Να πας σε άλλο διαγνωστικό ή σε νοσοκομείο παίδων να πάρουν αίμα από το παιδί αν δεν μπορέσει η παιδίατρος που πιθανόν την γνωρίζει το παιδί και ίσως είναι πιο εύκολο. Τα έχω περάσει και ξέρω. Αλλά παίζει μεγάλο ρόλο να ξέρουν να πάρουν αίμα από παιδάκι μια φορά μια ηλίθια για να μην πω τίποτα άλλο έκανε όπως λες εσύ στον γιο μου που είναι γενικά πολύ ταλαιπωρημένος από νοσοκομεία κ.α. και τον πήγα στο νοσοκομείο και εκεί του πήραν αμέσως. Τώρα όσον αφορά αυτό με την μικρή σου ήθελα να γράψω και πριν άλλα είπα να μην σε ανησυχήσω μπορεί τελικά να μην είναι τίποτα αλλά πρέπει να το ψάξεις. Μια φίλη είχε παρόμοιο πρόβλημα μεγαλύτερο το κοριτσάκι της 5χρ περίπου και είχε πρόβλημα με τις ορμόνες και έκανε θεραπεία και όλα καλά αλλά τον έλεγχο και την ταλαιπωρία δεν την γλυτώνεις δυστυχώς. τώρα έσυ έχεις και την μαμά σου και σου έπεσαν όλα μαζί και αυτό το έχω περάσει επίσης μία φορά είχα τον πρώτο στο νοσοκομείο επειδή είχε κάνει σπασμούς και ξαφνικά μπαίνει μέσα ο πεθερός μου σε έξαλλη κατάσταση "έλα" μου λέει, κόκαλο εγώ, "φέραμε το μωρό συνεχίζει αυτός του έπεσε πάνω του η σούπα που μαγείρευε η γιαγιά του και κάηκε...... Τα υπόλοιπα μην τα ρωτάς ήμουνα γύρω στις 10 μέρες και με τα δύο παιδιά και μου έκαναν τη χάρη και μου τα άφησαν στο ίδιο δωμάτιο γιατί κανονικά το μωρό έπρεπε να είναι στο χειρουργικό και ο μεγάλος στο παιδιατρικό. Υπομονή όλα περνάνε θα έρθουν καλύτερες μέρες. φιλιά

καθαρός ουρανός αστραπές δεν φοβάται!!!

Link to comment
Share on other sites

Jean δεν είχα δει το θέμα σου...

η αλήθεια είναι πως ναι! υπάρχουν και χειρότερα αλλά όσο αλήθεια και να είναι αυτό, ποτέ δεν είναι τόσο παρήγορο αλλά κυρίως ποτέ δεν είναι η σωστή σκέψη!

Τέτοιες ώρες κάνεις την καρδιά σου πέτρα και κοροϊδεύεις το μυαλό σου πως δεν είναι τίποτε, όλα καλά θα πάνε και αρχίζεις τις θετικές σκέψεις!

όσο δύσκολο ή γελείο κι αν σου ακούγεται, αυτό βοηθά πολύ περισσότερο!

 

Εύχομαι τα καλύτερα και για το κοριτσάκι σου και για τη γλυκιά μανούλα σου!

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορουα jean δεν λενε καθε εμποδιο σε καλο??Ετσι και εσυ!Κοιτα με ψυχραιμια το θεμα της μικρης κανε και τις εξετασεις να σας φυγουν ολες οι φοβιες και να κοιμασαι ησυχη το βραδυ με το μικρακι αγκαλια...Θα ταλαιπωρηθει λιγακι αλλα η μανα ολα ταντεχει, μωρα ειναι δεν καταλαβαινουν!Ισως να την μιλουσες και να την προετοιμαζες ψυχολογικα για την δευτερα!Λεω και εγω μια ιδεα!Μπας και στο τελος το δει και λιγο ψυχραιμα!Και στο τελος θα περασει και αυτο!Τωρα για την μανουλα σου τι να σου πουμε δυναμη και υπομονη!!!Και μην ξεχνας εδω ημαστε ολες να τα λες να ξεσκας και λιγο!

Link to comment
Share on other sites

:(:(:( Kαλή μου jean λυπάμαι για την εξέλιξη της υγείας της μαμάς σου, ελπίζω σε ανατροπή της άσχημης εικόνας σύντομα.Το κοριτσάκι σου χρειάζεται να κάνει αυτες τις γ@@ω εξετάσεις για να αποδειχθεί οτι δεν υπαρχει κανένα πρόβλημα...γιατι δεν υπάρχει πρόβλημα να το ξέρεις.Ειναι φοβισμένα τα παιδάκια μας γιατι είναι μικρούλια,δεν καταλαβαίνουν.Εμείς εδώ είμαστε να σε ακούμε και αν χρειαστείς κάτι να σε βοηθήσουμε.Σταμάτα να κοιτάς το ταβάνι και πήγαινε και πάρε το παιδάκι σου μια μεγάλη αγκαλιά...με ακούς;;;
Link to comment
Share on other sites

Τι να πούμε πια .... υπομονή μέχρι τη Δευτέρα κορίτσι ... αυτή τη στιγμή δεν έχεις την πολυτέλεια ούτε να ψυχοπλακωθείς :cry::cry::cry: !!!

Τρελλαίνομαι ρε γμτ με την περίπτωση σου ... πόσο να αντέξει ο άνθρωπος :twisted::twisted::twisted: !!!

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κουράγιο κοπέλα μου... Μακάρι να μην είναι τίποτε και να είναι όλα καλά με το κοριτσάκι σου, και τι να κάνεις, η ταλαιπωρία ας είναι το μόνο που θα μείνει. Περαστικά και της μανούλας σου...σιδερένια να είναι.

Link to comment
Share on other sites

Σε καταλαβαινω γιατι ετσι ετρεχα με τον μεγαλο

για εξετασεις με την ουρολοιμωξη.....κανε υπομονη

κ κουραγιο ολα θα πανε καλα θα το δεις.

Παντως σε ενα διαγνωστικο που ειχα παει

κ εγω για να παρουν αιμα του παιδιου ειχαμε

τα ιδια αποτελεσματα..αλλα εγω δεν λιποθυμησα

τους πηρε κ τους σηκωσε εκει μεσα.....γιατι δεν

ηταν οτι κουνιοταν το παιδι αλλα το οτι η

απειρια τους ηταν το κατι αλλο!!

 

 

Περαστικα στην μανουλα σου!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

jean ελπιζω το παιδι να μην εχει τιποτα κ να περασουν ολα πολυ γρηγορα,εαν σε ενδιαφερει υπαρχει ενα μικροβιολογικο που ερχονται στο σπιτι κ σου περνουν αιμα, οι κοπελες που ειχαν ερθει σε εμενα ειναι εξαιρετες τοτε η μικρη μου ηταν 4,5μηνων κ της βρηκαν κατευεθειαν φλεβα,ειναι εξειδικευμενα ανθρωποι που ξερουν την δουλεια τους,εαν σε ενδιαφερει στειλε μου πμ να σου δωσω το τηλ τους

Link to comment
Share on other sites

Vann μου σ΄ευχαριστω πολυ αλλα τωρα το κανονισα. Θα της παρει η γιατρος μας που οσες φορες της πηρε την πετυχε με την πρωτη. Σέυχαριστω πολυ ομως οπως και ολες οσες απαντησατε.

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω λιωσει μ'εκεινο το "συγνωμη"

 

αχ Θεε μου.... :cry:

 

Fistikaki μου εχω αντεξει πολλα με την κορη μου, εχω λιωσει εξω απο πορτες να περιμενω να βγει καποιος να με ενημερωσει, εχω ακουσει ατακες του στυλ: "Δεν ξερουμε αν θα τα καταφερει"-"επαθε εγκεφαλικη αιμορραγια"

"παλευουμε να το ταισουμε" "επαθε λοιμωξη" "θα εχει κινητικα προβληματα" και σε ολες κρατηθηκα ορθια.

Με το που λεει το παιδι σημερα αναμεσα στα αναφιλητα "συγνωμη μαμα" σωριαστηκα κατω... Εδω τα εμπηξε η νοσηλευτρια εγω θα κρατιομουν;

Αιντε παλι. και μονο που το εγραψα με πηραν τα ζουμια...

 

Γερασα κορες, δεν αντεχω και πολλα πολλα πια, εχω σπασει...

Link to comment
Share on other sites

Γερασα κορες, δεν αντεχω και πολλα πολλα πια, εχω σπασει...
η μάνα και ραγισμένη.... πάντα στέκεται όρθια για χαρη του παιδιού της! :wink:

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Το "συγνωμη" οπως ανεφερα πιο πανω της το ειπα πρωτη εγω. Μια μερα λοιπν που παιζαμε με πατησε και μου λεει συγνωμη. Εγω φυσικα ελιωσα και την πηρα αγκαλια και της ελεγα "μην μου ξαναπεις ποτε ποτε ποτε συγνωμη, σαγαπω πολυ πολυ πολυ". Η μικρη λοιπον καταλαβε οτι εκεινη η λεξη ειναι "μαγικη", η μαμα λιωνει οταν την λεει. Μια μερα ηθελε να ανεβει στον παγκο της κουζινας και το ζητουσε επιμονα κι εγω της ελεγα συνεχεια οχι μεχτι που ειδε κι αποειδε και κατεφυγε τελικα στη μαγικη λεξη μπας και με καταφερει. Φυσικα υποχωρησα χαμογελωντας και την ανεβασα.

Σημερα λοιπον, οταν αναμεσα σε αναφιλητα μου ειπε συγνωμη μαμα" ηταν σαν να επαιζε το τελευταιο της χαρτι για να την γλιτωσω απο το μαρτυριο. Αυτο ηταν που δεν αντεξα. οτι το παιδι μου μου ειπε συγνωμη για να μου δωσει να καταλαβω οτι δεν αντεχει αλλο.

Link to comment
Share on other sites

ναι ρε γμτ... τα άτιμα έχουν ένα τρομερό τρόπο επικοινωνίας μιλάνε δε μιλάνε... και εμείς... οι μαμάδες;;;; που τα ψυχανεμιζόμαστε όλα.... αχ....

αχ βρε Jean

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...