Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΣΚΟΥΡΟΧΡΩΜΑ ΥΓΡΑ ΕΝΔΙΑΜΕΣΑ ΤΗΣ ΠΕΡΙΟΔΟΥ


Recommended Posts

Καταρχήν σας χαιρετώ!Το πρόβλημα μου είναι ότι εδώ και αρκετό καιρό 1,5 με δυο εβδομάδες μετά την περίοδο μου ξεκινώ να έχω έντονη έκκριση απο σκουρόχρωμα άοσμα υγρά.Ήδη επισκέφτηκα δυο γυναικολόγους και ένα ενδοκρινολόγο στην Κύπρο και όλοι τους δεν μου έχουν βρει τίποτα.Έχω κάνει ορμονικές αναλύσεις,διάφορα τεστ αλλά τίποτα...έχω απελπιστεί, καθώς όλη αυτή η κατάσταση με έχει επηρεάσει ψυχολογικά, καθώς με εμποδίζει απο το να έχω κανονικές σχέσεις με το σύντροφο μου, ενώ θέλουμε σε λίγο καιρό να ξεκινησουμε την προσπάθεια για να κάνουμε παιδί.Δεν ξέρω εαν κάποια απο εσάς είχε ανάλογη εμπειρία και εαν μπορείτε να με βοηθήσετε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Μαριλένα μου είναι η πρώτη φορά που το έπαθες;σου ανέφερε κανένας γιατρός τίποτα για την πιθανότητα πολύποδα;;; Γιατί εγώ το είχα αυτό κανά χρόνο και η γυνακολόγος μου μου έλεγε ότι είναι ή ορμονικό ή ωορηξία. Επίσης εγώ εκτός απο το αίμα είχα παράλληλα και υπερβολικά αυξημένη ροή της περιόδου!Τελικά άλλαξα γιατρό και βρέθηκε πολύποδας. Όταν έκανα την υστεροσκόπηση ο γιατρός βρήκε και δεύτερο που δεν φαινόταν στον υπέρηχο. Η πρώτη γυναικολόγος νομίζω δεν τον έβλεπε γιατί το μηχανημά της πρέπει να ήταν παλιό, δεν εξηγείται διαφορετικά. Για να εντοπιστεί επίσης θα πρέπει να είσαι και σε μέρες όπου το πάχος του ενδομητρίου σου είναι μικρό, συνεπώς τις πρώτες μέρες του κύκλου φαίνεται πιο εύκολα :). Δεν θέλω να σε τρομάξω γιατί και να έχεις πραγματικά η διαδικασία να τον βγάλεις δεν είναι τίποτα, απλά αν έχεις είναι παράγοντας αποβολών και ανάλογα και την θέση μπορεί να εμποδίσει και την σύλληψη!

yTiOp3.png

 

nzfhp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ουσιαστικά το πρόβλημα το έχω εδώ και 1,5 χρόνο και αυτό είναι που με προβληματίζει γιατί κανέις γιατρός δεν μου έχει βρει τίποτα ακόμα.Και εγω κατα την διάρκεια της περιόδου έχω αυξημένη ροή αίματος.Εσύ είχες διαστήματα που ήσουν καθαρή?Γιατί εγώ για 1,5 εβδομάδα μετά την περίοδο είμαι μια χαρά και μετά ξεκινά το πρόβλημα, το οποίο σταδιακά επιδεινώνεται.Αύριο έχω ραντεβού με τον γιατρό και θα τον ρωτήσω για το ενδεχόμενο πολύποδα, γιατί πραγματικά θέλω να βρεθεί κάτι έτσι ώστε να επιλυθεί γιατί έχω κουραστεί με αυτή την κατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

Κάπου εκεί στα μέσα του κύκλου το εμφάνιζα και γω και δεν ήταν κάθε κύκλο το ίδιο έντονα τα συμπτώματα, ίσως δε και σε κάποιον κύκλο να μην είχα και καθόλου αλλά μέσα στον 1 χρόνο αυτό που στανταρ είχα ήταν η αισθητή διαφορά στην ροή της περιόδου μου σε σχέση με πριν!!!Από τι θυμάμαι αυτές τις εκκρίσεις τις είχα για καμια βδομάδα μετά σταμάταγαν μέχρι την περίοδο!Πές μας τι θα σου πει και ο γιατρός σου!!!

yTiOp3.png

 

nzfhp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια να κάνω μια ερώτηση σχετικά με τα υγρά; Έχω κι εγώ τον τελευταίο καιρό κάτι σκουρόχρωμα υγρά πολύ λίγα όμως, τα οποία δεν φαίνονται στο χαρτί, αλλά μόνο στο σερβιετάκι. Η περίοδος μου είναι κανονική και δεν έχω παρατηρήσει αλλαγές.

Τεστ ΠΑΠ έκανα πέρσι το καλοκαίρι. Δεν έδειξε κάτι. Παίζει να έχω πολύποδα;

natassa + tasos = 15 years together

 

" Να θυμάσαι ότι κάθε άνθρωπος που συναντάς, κάτι φοβάται, κάτι αγαπά και κάτι έχει χάσει"

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια να κάνω μια ερώτηση σχετικά με τα υγρά; Έχω κι εγώ τον τελευταίο καιρό κάτι σκουρόχρωμα υγρά πολύ λίγα όμως, τα οποία δεν φαίνονται στο χαρτί, αλλά μόνο στο σερβιετάκι. Η περίοδος μου είναι κανονική και δεν έχω παρατηρήσει αλλαγές.

Τεστ ΠΑΠ έκανα πέρσι το καλοκαίρι. Δεν έδειξε κάτι. Παίζει να έχω πολύποδα;

 

natassa μου τον πολύποδα δεν μπορείς να τον δεις με το τεστ-παπ,στον υπέρηχο φαίνεται και μετά στην υστεροσκόπηση. Ο γιατρός σου μπορεί να σου πει τι είναι, θεωρητικά θα μπορούσε να είναι΄πολύποδας, ωορηξία, ορμονική διαταραχή και δεν ξέρω γω τι άλλο, θα πρέπει να μιλήσεις με τον γιατρό σου. Υπέρηχο έχεις κάνει πρόσφατα;

yTiOp3.png

 

nzfhp3.png

Link to comment
Share on other sites

Έλα kokko,πήγα γιατρό και του ανέφερα και το ενδεχόμενο του πολύποδα αλλά μου το απέκλεισε.Μου πήρε για ανάλυση κολπικά υγρά και τώρα περιμένω αγωνιωδώς να με πάρει τηλ για τα αποτελέσματα. Μου ανέφερε πάντως, ότι υπάρχει μεγάλη περίπτωση για χρόνια τραχηλίτιδα αλλά θα φανεί πιο σίγουρα απο τις αναλύσεις.Απο όσα γνωρίζω, το συγκεκριμένο πρόβλημα επιλύνεται ανάλογα και με τη σοβαρότητα του ζητήματος.Ελπίζω, οτι οτιδήποτε και εαν είναι να ξεπερνιέται με απλή φαρμακευτική αγωγή...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έλα kokko,πήγα γιατρό και του ανέφερα και το ενδεχόμενο του πολύποδα αλλά μου το απέκλεισε.Μου πήρε για ανάλυση κολπικά υγρά και τώρα περιμένω αγωνιωδώς να με πάρει τηλ για τα αποτελέσματα. Μου ανέφερε πάντως, ότι υπάρχει μεγάλη περίπτωση για χρόνια τραχηλίτιδα αλλά θα φανεί πιο σίγουρα απο τις αναλύσεις.Απο όσα γνωρίζω, το συγκεκριμένο πρόβλημα επιλύνεται ανάλογα και με τη σοβαρότητα του ζητήματος.Ελπίζω, οτι οτιδήποτε και εαν είναι να ξεπερνιέται με απλή φαρμακευτική αγωγή...

 

Ωραία, υπομονή μέχρι τα αποτελέσματα τώρα, περιμένουμε να μας πεις,τουλάχιστον θα ξέρεις και με φαρμακευτική αγωγή θα είσαι οκ!!!Το ΠΑΠ παροάυτά δεν σου είχε δειξει ποτέ κάτι ε?

yTiOp3.png

 

nzfhp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ωραία, υπομονή μέχρι τα αποτελέσματα τώρα, περιμένουμε να μας πεις,τουλάχιστον θα ξέρεις και με φαρμακευτική αγωγή θα είσαι οκ!!!Το ΠΑΠ παροάυτά δεν σου είχε δειξει ποτέ κάτι ε?

 

Ουφ ανακούφιση!!Μίλησα με το γιατρό και μου είπε, ότι τα αποτελέσματα έδειξαν μια απλή μόλυνση και ότι θεραπεύεται με φαρμακευτική αγωγή.Δεν μπήκαμε και σε πολλές λεπτομέρειες καθώς ήταν απασχολημένος αλλά μου είπε ότι αύριο θα μου στείλει την συνταγή...Μακάρι επιτέλους να βρω λύση στο πρόβλημα!!Πάντως είναι άξιον απορίας πως και ενω πριν τρεις μήνες έκανα τεστ παπ και ένα άλλο πιο εξιδικευμένο τεστ παρόλα αυτά δεν είχε διαφανεί τίποτα.:confused: Ελπίζω ότι επιτέλους θα πάνε όλα καλά...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 χρόνια μετά...

Καλησπέρα. . Ειναι λιγο αργουτσικα κ ισως δεν παρω αμέσως απαντηση... σας παρακολουθω μήνες τώρα και ηρθε η στιγμή που σας γράφω και εγω... μπαίνω κατευθείαν στο ψητό. Με τον άντρα μου έχουμε ελεύθερη επαφή 9 μήνες χωρίς κανένα αποτέλεσμα. Προφανώς εξετάσεις κάναμε και οι δύο και ειναι ολα οκ. Αλλα δεν είδαμε τίποτα :(

Παρατηρησα ομως την περίοδο μου κάπως. Ήρθε 3 μέρες νωρίτερα ξεκινώντας με καφέ υγρά.οι επομενες 2 μερες κανονικη ροή , 3 μερα τίποτα απολύτως και με λιγο καφέ, και το βραδάκι με λιγο ροζ..... μου κάνε τρομερή εντύπωση γιατί εγω είμαι απο τις ατυχες γυναίκες και μεχρι αυτη τη φορά παντα είχα πολύ αίμα και διαρκούσε 7 εως 9 μέρες. ... Συγγνώμη για το κατεβατό αλλα ξέρω θα με καταλάβετε. ..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. . Ειναι λιγο αργουτσικα κ ισως δεν παρω αμέσως απαντηση... σας παρακολουθω μήνες τώρα και ηρθε η στιγμή που σας γράφω και εγω... μπαίνω κατευθείαν στο ψητό. Με τον άντρα μου έχουμε ελεύθερη επαφή 9 μήνες χωρίς κανένα αποτέλεσμα. Προφανώς εξετάσεις κάναμε και οι δύο και ειναι ολα οκ. Αλλα δεν είδαμε τίποτα :(

Παρατηρησα ομως την περίοδο μου κάπως. Ήρθε 3 μέρες νωρίτερα ξεκινώντας με καφέ υγρά.οι επομενες 2 μερες κανονικη ροή , 3 μερα τίποτα απολύτως και με λιγο καφέ, και το βραδάκι με λιγο ροζ..... μου κάνε τρομερή εντύπωση γιατί εγω είμαι απο τις ατυχες γυναίκες και μεχρι αυτη τη φορά παντα είχα πολύ αίμα και διαρκούσε 7 εως 9 μέρες. ... Συγγνώμη για το κατεβατό αλλα ξέρω θα με καταλάβετε. ..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα, Τζούλη! Το έχω πάθει κι εγώ αυτό. Ενώ είχα δηλαδή 7-9 μέρες περίοδο, μια φορά είχα 3-4 μέρες με μικρή ροή, αλλά τελικά δεν ήταν τίποτα και ο γιατρός μου είπε ότι μπορεί να συμβεί. Το πιθανότερο είναι να μην είσαι έγκυος αφού είδες κανονικό κόκκινο αίμα, αλλά αν θες να το σιγουρέψεις κάνε ένα τεστάκι.

Πέρα από τις εξετάσεις, που λες ότι κάνατε, προσπαθείστε να έχετε στοχευμένες επαφές, δηλαδή τις γόνιμες μέρες. Για να είσαι πιο σίγουρη για τις γόνιμες μέρες, μπορείς να χρησιμοποιήσεις τεστάκια ωορρηξίας. Βοηθούν πάρα πολύ. Εγώ και τις δύο φορές συνέλαβα με αυτόν τον τρόπο.

Σου εύχομαι καλή επιτυχία και σύντομα να μας ανακοινώσεις τα ευχάριστα!

M7X9p2.png OvOqp2.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Ροζαλι. . Ακριβως τις γονιμες μερες έγινε. ... και μάλιστα ξεκινησε με έντονο καφέ , την επόμενη με αιμορραγία που κάλυψε την σερβιετα και μετά λίγο αίμα προς Ροζακι και παλι καφέ. ... έκανα τεστ τις μέρες που ειχα τα ροζ αλλα τπτ.. δε μπορει νανπεφτω τοσο εξω.? Και απο οτι διάβασα για την ενδομητριωση ειναι τοσος ο χρόνος ακριβως θα βρείτε λεγα οσο χρειάζεται για τξν εμφύτευση. ...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!Εγώ τα τελευταία τέσσερα χρόνια είχα πάντα καφέ πριν την περίοδο σχεδόν 7 με 8 μέρες πριν αδιαθετισω την είχα ψάξει και εγώ με τον παλιό γυναικολογο μου καλλιέργειες ορμονολογικες εξετάσεις κτλ είχαμε βρει τραχηλιτιδα το 2014 κάναμε καλλιέργεια έδειξε μύκητες έκανα θεραπεία όμως τα καφέ τα είχα και μετά από την θεραπεία σε κάθε γιατρό που πήγαινα έλεγα το θέμα όλοι την ίδια απάντηση δεν είναι τίποτα .Στο ψάξιμο της υπογονιμοτιτας έκανα λαπαροσκοπηση το καλοκαίρι και τελικά είχα ενδωμητριωση καί το καφέ της είχα εξαιτίας τον εστιων ενδωμητριωσης που αιμορραγουσαν .Ρωτα τον γιατρό σου γιατί είναι όντως πολύ ενοχλητικό πρόβλημα εγώ ήμουν λες και είχα 15 μέρες περίοδο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια. .!είμαι 26 ετών και πρωτη φορα στη περιοδο μ βλέπω ροζ υγρα .ξεκίνησαν 5 μέρες αφού τελείωσε η περίοδος μ κ σχεδόν μετά από κάθε επαφή έχω ροζ υγρά. Πρώτη φορά μου συμβαίνει κάτι τέτοιο. .έχει καμία ιδέα καμιά σας?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. . Ειναι λιγο αργουτσικα κ ισως δεν παρω αμέσως απαντηση... σας παρακολουθω μήνες τώρα και ηρθε η στιγμή που σας γράφω και εγω... μπαίνω κατευθείαν στο ψητό. Με τον άντρα μου έχουμε ελεύθερη επαφή 9 μήνες χωρίς κανένα αποτέλεσμα. Προφανώς εξετάσεις κάναμε και οι δύο και ειναι ολα οκ. Αλλα δεν είδαμε τίποτα :(

Παρατηρησα ομως την περίοδο μου κάπως. Ήρθε 3 μέρες νωρίτερα ξεκινώντας με καφέ υγρά.οι επομενες 2 μερες κανονικη ροή , 3 μερα τίποτα απολύτως και με λιγο καφέ, και το βραδάκι με λιγο ροζ..... μου κάνε τρομερή εντύπωση γιατί εγω είμαι απο τις ατυχες γυναίκες και μεχρι αυτη τη φορά παντα είχα πολύ αίμα και διαρκούσε 7 εως 9 μέρες. ... Συγγνώμη για το κατεβατό αλλα ξέρω θα με καταλάβετε. ..

 

Ειχα περιπου τα ιδια συμπτωματα με εσενα, 3 μερες νωριτερα η περιοδος, μικροτερη διαρκεια και τετοια. Ηξερα ομως οτι ο κυκλος που προηγηθηκε ηταν ανωρρηκτικος γιατι ετυχε κι ειχα παει στον γιατρο για τεστ Παπ οποτε με προετοιμασε οτι θα μου κανει κολπα η επομενη περιοδος.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια. .!είμαι 26 ετών και πρωτη φορα στη περιοδο μ βλέπω ροζ υγρα .ξεκίνησαν 5 μέρες αφού τελείωσε η περίοδος μ κ σχεδόν μετά από κάθε επαφή έχω ροζ υγρά. Πρώτη φορά μου συμβαίνει κάτι τέτοιο. .έχει καμία ιδέα καμιά σας?

 

Μαλλον πρεπει να το αναφερεις στον γιατρο σου. Θα ξερει καλυτερα να σου απαντησει.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...