Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δεν θέλω να γίνω μπαμπάς ( ακόμα:) )


Recommended Posts

Συγνώμη κορίτσια τώρα, ούτε για τη γυναίκα είναι ακριβώς το ίδιο το με προφυλακτικό και χωρίς... Δεν είναι το ίδιο να πρέπει κάποιος να σηκωθεί να κάνει κάτι πριν και μετά, επηρεάζει και τη γυναίκα, κατά κάποιον τρόπο...

 

Και το να έχει επαφή στα 20 χρόνια της 3 φορές και όχι 23 (για άλλους λόγους εκτός της αντισύλληψης, καθώς φαίνεται) επίσης μου κάνει κάπως... :-P:razz::-P Στα 20 είναι και η κοπέλα! Και πες τώρα υπάρχουν ειδικές συνθήκες που δεν τις ξέρουμε. Μέχρι πότε θα υπάρχουν οι ειδικές συνθήκες;

 

Το να το πιάνουμε το θέμα ότι ο άντρας θα κάνει το κομμάτι του, λες και η κοπέλα θα κάνει καταναγκαστικό έργο και θα έχει φιλική συμμετοχή, είναι λίγο αναχρονιστικό; Λιγάκι;

 

Τέλος πάντων και εγώ με έναν γιατρό να μιλήσουν πρότεινα εξαρχής... Για το σπιράλ σε γυναίκα που δεν έχει γεννήσει, υπάρχουν δημοσιεύσεις διάφορες... Είναι πού θα πέσεις και πώς θα το δει...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 56
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δημοφιλείς ημέρες

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καταρχάς μπορείς να δοκιμάσετε άλλο είδος προφυλακτικου! Μπορει να βρεις κάποιο που να μη σε ενοχλεί! Την μέθοδο της διακεκομμένης συνουσιας δεν θα την συνιστούσα γιατι έχει μεγάλο ρίσκο για ατυχήματα! Από τις άλλες μεθόδους θα προτινα να πατε στον γυναικολόγο για να της δώσει μετα απο εξετάσεις αντισυλληπτικά! Εγω τα έπαιρνα αρκετά χρόνια χωρίς πρόβλημα!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Πρώτον, εγώ με τη διαφήμιση γελασα!!! Υπερβολική αλλα πετυχημένη! (Για τα γούστα μου)

 

Τώρα όσον αφορά τα θέμα θα σου πω το εξής αν μου επιτρέπεις και αυτό από προσωπική εμπειρία.

 

Οταν γνωρισα τον άντρα μου χρησιμοποιούσαμε προφυλακτικό γιατί απλά δεν γνωριζομασταν καλά, δεν θελαμε να κανουμε παιδι και γενικά δεν ειχαμε καμια εμπιστοσύνη ο ένας στον αλλο.

 

Μετά από κάποια χρόνια βαρεθήκαμε τα προφυλακτικά και τον κίνδυνο που αυτά ενέχουν να σπάσουν ας πούμε και μετά να τρέχουμε κλπ και αποφασίσαμε να πάρω αντισυλληπτικά. Κάναμε εξετάσεις και οι δύο για ΣΜΝ εγω έκανα και κάποιες ακόμη για να κρίνει ο γιατρός μου αν μπορούσα να τα πάρω. Τελικά τα πήρα για περίπου 4 χρόνια.

 

Μετά το βαρέθηκα και αυτό, να μην καπνίζω, να προσέχω, να κάνω εξετάσεις, μην πάρω αντιβίωση, μην αρρωστήσω και κανω κανέναν εμμετό και γενικά διάφορα ενοχλητικά.

 

Μετά απεκτησα πολυκυστικές και έπρεπε ανγκαστικά να τα πάρω οπότε είχα και αντισύλληψη. Πάλι μια από τα ίδια οπότε τα έκοψα.

 

Είχαν περάσει τα χρόνια, εμπιστοσύνη πια είχαμε, τα χρόνακια μας τα είχαμε οπότε είπαμε διακοπτόμενη και αμα κάτσει έκατσε χωρίς στην ουσία να το επιδιώκουμε. Κι αυτό ξενέρωτο γιατί με τα χάπια η επαφή είναι πιο ώραια μιας και ειναι ελεύθερη ενώ με την διακοπτόμενη τελείώνει στο καλυτερο!!!:oops:

 

Να μην τα πολυλογώ αν και ήδη το έχω κάνει πριν 2 χρόνια έμεινα έγκυος άκυρη μέρα του κύκλου και με το πρόβλημα των πολυκυστικών σε επίπεδο που οι γιατροί μου έλεγαν ότι ήταν σχεδόν απίθανο να μείνω έγκυος με φυσιολογικό τρόπο.

 

Αυτό που σου λέω είναι ότι τίποτα δεν έχει μόνο υπέρ ή μονο κατά. Απλά πρέπει να τα ζυγίσεις και να τα συζητήσεις με τη σύντροφο σου. Εσεις πρέπει να συμφωνείτε τόσο στον τρόπο αντισύλληψης όσο και στο τί θέλετε να κάνετε σε περίπτωση που κάτι πάει στραβά. Σε κάθε περίπτωση πρέπει να είστε έτοιμοι να αναλάβετε την ευθύνη των πράξεων σας είτε το θέμα είναι αντισύλληψη, είτε εγκυμοσύνη είτε κάποιο ΣΜΝ σκεφτόμενοι όχι μόνο το τώρα αλλά και το πως οι αποφάσεις σας μπορούν να επηρεάσουν το μέλλον σας.

 

Αυτά είχα να πω. Ελπίζω να σε βοήθησα.

Link to comment
Share on other sites

η αληθεια την 2η σελιδα δεν την διαβασα αλλα απο φιλη ξερω πως τα τεστ ωορρηξιας κανουν 53 ευρω...καθε μηνα θα τα σκατε?

 

Τα κουτιά έχουν μέσα 7 τεστ νομίζω. Προφανώς δεν θα τα κάνει όλα τον ίδο μήνα, αλλά θα κάνει μόνο ένα, 2 μέρες πριν συναντηθούν. Άντε το πολύ να κάνει κι ένα δεύτερο. Μ' αυτό το ρυθμό, το κουτί θα τους πάει 3-5 μήνες. Υπάρχουν πάντως και πολύ φτηνά τεστ ωορηξίας, τα παραγγέλνεις μέσω ίντερνετ. http://hometest.gr/

 

απο την στιγμη που δνε χρησιμοποιησεις προφυλακτικο ολα ειναι πιθανα!οι γονιμες συνηθως ειναι 14 μερες πριν την περιοδο ομως υπαρχει περιπτωση να σκασει κ δευτερο ωαριο κ ν αμην ξερεις ποτε!οποιαδηποτε αλλη μερα!δεν ειναι μεθοδος αντισυληψης οι γονιμες!αλλες μενουν εγκυες με τ απροσπερματικα υγρα ουτε καν με εκσπερματιση!ας παει η κοπελα σου σ ενα γιατρο να της τα εξηγησει αναλυτικα!

 

Έχει συμβεί σε αρκετές γνωστές μου πάντως, εξακριβωμένο με παρακολούθηση ωορηξίας σε γιατρό. Δεν είναι καθόλου σπάνιο, πολλές γυναίκες την έχουν πατήσει έτσι. ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ, όχι στη Ζιμπάμπουε. :lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γειά σας,

Το θέμα έχει ξεκλειδωθεί οι δημοσιεύσεις οι οποιες είτε ήταν εκτός θεματολογίας είτε περιείχαν χαρακτηρισμούς που δυσκόλευαν την διεξαγωγή συζήτησης σε ομαλό πλαίσιο

μεταφερθήκανε εδώ http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=115986

Παρακαλούμε συνεχίστε λαμβάνοντας υπόψη σας την ανακοίνωση που δημοσιεύσαμε.

Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης δείτε εδώ πως λειτουργεί http://parents.org.gr/news/a354

Κανόνες του φόρουμ της ΕΕΕΓ : http://parents.org.gr/forum/misc.php?do=showrules

Infractions : http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=55586

Ευχαριστούμε

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

 

Επίσης, ακριβώς επειδή είναι λίγες οι επαφές σκέφτομαι τη μη χρήση προφυλακτικού. Οι πιθανότητες ελαχιστοποιούνται ακόμα περισσότερο έτσι.

 

Το ψειρίζω έτσι γιατί το προφυλακτικό αρκετές φορές με ενοχλεί και προβληματίζει τη στύση μου και, ε, μου φαίνεται υπερβολικό για 2-3 φορές το μήνα και με προσοχή να χρησιμοποιώ προφυλακτικό...

 

Κοίτα αν είσαι τυχερός ...μπορεί να σου συμβεί είτε με προφυλακτικό είτε χωρίς !!

Καλό είναι να πάτε σε ένα γιατρό να συζητήσετε λίγο για τα θεματα αντισυλληψης και να βρειτε αυτό που ταιρειάζει και στους δυο !

Ουτε εσύ να αποφασίζεις και να επηρεάζεις την κοπέλα σου γιατί καλή η δικιά σου ευχαρίστηση , σκέψου ομως τι θα κανετε σε περιπτωση που συμβεί το...ευχάριστο

Κι εμείς με τον άνδρα μου κάνουμε χωρις προφυλαξη σχεδόν από τοτε που γνωριστηκαμε . Προφανώς δεν ηταν το τυχερό μας . Δεν ήταν ομως λιγες οι φορες που λαχταρίσαμε για τυχόν ατύχημα !

Γι'αυτό και δεν πρεπει να παίζετε με αυτά τα πράγματα .

Ενας γιατρός θα σας λύσει πολλές απορίες γιατί ειστε ακόμα στο ξεκίνημα της σεξουαλικής σας ζωής !

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...