Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

dactarin vag.cream & πρώτες ημέρες εγκυμοσύνης


Recommended Posts

Κορίτσια καλησπέρα!!

 

Είναι το πρώτο μου post γιατί μόλις πριν λίγες ημέρες έμαθα ότι είμαι έγκυος και μ'αρέσει πολύ η παρεούλα σας!

Θα ήθελα να θέσω ένα θέμα που με προβληματίζει πολύ και να μου πείτε έαν κάποια από εσάς είχε ένα παρόμοιο θέμα.

Είχα κάνει ΠΑΠ τεστ και βγήκε ότι είχα μυκητίαση. Η γιατρός μου συνέστησε 7 ημέρες dactarin vaginal cream. Καθώς όμως σκεφτόμουνα ότι μπορεί να έχω μείνει έκγυος, ανέβαλα να κάνω τη θεραπεία, έκανα 2 τεστ εκγυμοσύνης που βγήκαν αρνητικά ΚΑΙ μια χοριακή η οποία ήταν 4.25. Πήρα τη γιατρό και μου είπε ότι δεν είμαι έκγυος, άρα ξεκίνησα τη θεραπεία με dactarin.

Tελικά μετά από μια εβδομάδα και καθώς δεν αδιαθετούσα, έκανα ξανά ένα απλό τεστ εγκυμοσύνης και βγήκε αμέσως θετικό!!!

 

Φοβάμαι ότι έχω βλάψει το έμβρυο με τη θεραπεία που έκανα (ειδικά στο ξεκίνημα της εγκυμοσύνης) και είμαι πολύ πολύ στενοχωρημένη...

 

Έχει πάρει καμιά σας φάρμακο και μετά να ανακαλύψει την εγκυμοσύνη της; Ευχαριστώ!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγώ έκανα την θεράπεια στο β΄τρίμηνο (κολπίτιδα).Το είχαμε βρεί στις πρώτες εξετάσεις αλλά αναβάλαμε την θεραπεία.Καλό είναι να το συζητήσεις με τον γιατρο σου είναι ο μονος που μπορεί να σου δώσει την σωστή απάντηση.Δεν νομίζω οτι θα έχεις κάποιο πρόβλημα όλα καλά θα πάνε ήταν πολύ νωρίς!!!!

pcs9p3.pngTYJ2p2.png
Link to comment
Share on other sites

Κι εγω ειχα κανει θεραπεια για μηκυτες τον πρωτο μηνα της εγκυμοσυνης, οταν ακομα δεν το ειχα καταλαβει ακομα, απλα δε θυμαμαι το φαρμακο, ή αυτο ηταν που λες ή το kanesten. Ο γιατρος μου μου ειπε οτι δεν βλαπτει καθολου το μωρο και να μην ανησυχω καθολου. Εξ αλλου και κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης σου δινουν θεραπειες για μηκυτες αν παρουσιαστουν. Ρωτα βεβαια και το γιατρο σου.

Με το καλο σου ευχομαι!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!!

Ρώτησα και τη γιατρό τελικά και μου είπε και αυτή να μην ανησυχώ... Τι να πώ.. ελπίζω να πάνε όλα καλά! :cool:

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα να ρωτήσεις τον γιατρό σου γιατί δίνουν τέτοιες θεραπείες κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης αλλά με΄τα το πρώτο τρίμηνο. Τουλάχιστον έστι μου είπε εμένα ο γιατρός μου και το αναβάλαμε. Βέβαια εγώ από δική μου αμέλεια το ανέβαλα πολύ και την θεραπεία την έκανα 15 ημέρες πριν γεννήσω.

Kiki + George = Panagiotis + Maria

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...