Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΚΟΙΝΩΝΙΚΟΣ ΤΟΥΡΙΣΜΟΣ?


christiki

Recommended Posts

Ήθελα να ρωτήσω για τον κοινωνικό τουρισμό αν ξέρει κάποιος τι γίνεται με το θέμα. Εμείς πρώτη φορά ασχοληθήκαμε με το θέμα και διαπιστώσαμε ότι μάλλον μας κοροϊδεύουν. Δηλαδή το ενημερωτικό φυλλάδιο αναφέρει ότι το κράτος πληρώνει 14 ευρώ το άτομο κι εγώ υπέθεσα ότι αν π.χ. βρίσκαμε ένα δωμάτιο αξίας 100 ευρώ θα πλήρωνε το κράτος 56 ευρώ επειδή είμαστε τετραμελής οικογένεια κι εμείς τα υπόλοιπα δηλαδη άλλα 44. Όμως αυτό δε συμβαίνει στην πράξη. Βρήκα ενοικιαζόμενο δωμάτιο(τίποτα το ιδιαίτερο) που στο site του αναφέρει ότι τον Αύγουστο κοστίζει 65 ευρώ και η συμμετοχή με τον κοινωνικό τουρισμό είναι 15 ευρώ το άτομο δηλαδή 60 ευρώ για μας. Τι κερδίζουμε 5 ευρώ; Μάλλον πληρώνονται διπλά το δωμάτιο. Πάντως εγώ μέχρι τώρα δεν έχω βρει κάτι που να φαίνεται ευκαιρία.

.png.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 112
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

κοίτα ορισμένα καταλύματα είναι πανάκριβα έχει και κάποια με πάρα πολύ μικρή συμμετοχή απλά το σπαστικό στην υπόθεση είναι πως όταν πέρνεις τηλέφωνο για να κλείσεις σου λένε ότι έχουν δωμάτια και με το που ακούνε εοτ σου λένε ότι τα έχουν κλείσει όλα :evil:

Link to comment
Share on other sites

Εμεις καναμε το λαθος να παρουμε προπερσι και δεν το ξανακανω το λαθος. Ναι μεν δεν πληρωσαμε σχεδον τιποτα αλλα τα περισσοτερα προσφερομενα καταλυματα ειναι απαραδεκτα, γιατι στα καλα σου λενε οτι δεν εχουν δωματια (ενω αμα ξαναπαρεις και δεν πεις οτι εχεις ειστιτηρια κοινωνικου τουρισμου ως δια μαγειας εχουν ελευθερα). Πηγαμε στον Αγιο Ανδρεα κοντα στην Καλαματα (ημουν εγκυος και ηθελα να αποφυγω τα νησια για να μην μπω σε καραβι) και ηταν αθλιο το δωματιο. Τα μαζεψαμε να φυγουμε μολις το ειδαμε και εκανε ο αντρας μου μια βολτα στα περιξ μπας και βρει τιποτα της προκοπης αλλα δεν υπηρχε κατι ελευθερο κι εγω ημουν ηδη εξαντλημενη απο τη διαδρομη κι ετσι μειναμε αλλα ημασταν ολη μερα εξω. Μονο για υπνο πηγαιναμε. Ενα μονο θα σας πω. Τα ενοικιαζομενα δωματια ηταν πανω απο βενζιναδικο (κατι που δεν αναφεροταν στο προσπεκτους!! ) Η αληθεια ειναι οτι ηταν πεντακαθαρο αλλα πολυ πολυ παλιο και καταθλιπτικο.Χριστε μου, ουτε να το θυμαμαι δεν θελω!

Link to comment
Share on other sites

Ήθελα να ρωτήσω για τον κοινωνικό τουρισμό αν ξέρει κάποιος τι γίνεται με το θέμα. Εμείς πρώτη φορά ασχοληθήκαμε με το θέμα και διαπιστώσαμε ότι μάλλον μας κοροϊδεύουν. Δηλαδή το ενημερωτικό φυλλάδιο αναφέρει ότι το κράτος πληρώνει 14 ευρώ το άτομο κι εγώ υπέθεσα ότι αν π.χ. βρίσκαμε ένα δωμάτιο αξίας 100 ευρώ θα πλήρωνε το κράτος 56 ευρώ επειδή είμαστε τετραμελής οικογένεια κι εμείς τα υπόλοιπα δηλαδη άλλα 44. Όμως αυτό δε συμβαίνει στην πράξη. Βρήκα ενοικιαζόμενο δωμάτιο(τίποτα το ιδιαίτερο) που στο site του αναφέρει ότι τον Αύγουστο κοστίζει 65 ευρώ και η συμμετοχή με τον κοινωνικό τουρισμό είναι 15 ευρώ το άτομο δηλαδή 60 ευρώ για μας. Τι κερδίζουμε 5 ευρώ; Μάλλον πληρώνονται διπλά το δωμάτιο. Πάντως εγώ μέχρι τώρα δεν έχω βρει κάτι που να φαίνεται ευκαιρία.

Μαλλον λαθος τα υπολογιζεις.Αν λεει 15 συμμετοχη κατ'ατομο,σημαινει οτι καθε βραδυ ο καθε ενας θα πληρωνει 15 ευρω,συνολο δηλ 30 ευρω το ζευγαρι.Δεν εχει σχεση με το ποσο κοστιζει το δωματιο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έχουμε χρησιμοποιήσει 2 φορές εργατικά εισητήρια και δεν έχουμε κανένα παράπονο.

Πήγαμε στη Σάμο σε ένα ξενοδοχείο με πισίνα,πρωινό και 1 γεύμα (συνήθως βραδυνό τρώγαμε) και μας βγήκε πάρα πολύ φθηνα.Όταν μπήκαμε στο δωμάτιο δεν δούλευε το κλιματιστικό.Τους είπαμε οτι θέλουμε άλλο κι εκείνοι το επισκεύασαν αμέσως.

Τη δεύτερη φορά πήγαμε στην Λευκάδα σε ένα μικρό ξενοδοχείο με πρωινό,δίπλα στο γραφικό λιμανάκι της περιοχής,δωμάτιο πεντακάθαρο,με τηλεόραση ψυγείο κλιματισμό και μπαλκόνι με θέα θάλασσα.

Δεν θυμάμαι πόσα δώσαμε αλλά ήταν πραγματικά πολύ φθηνά,ειδικά στη Σάμο.

Ίσως ήμασταν τυχεροί..

 

Α,πρώτα ρωτήσαμε αν υπάρχει δωμάτιο,πόσο κλπ κι ύστερα είπαμε για εργατικά,αφού ήδη κλείσαμε το δωμάτιο. :wink:

Link to comment
Share on other sites

Εμείς φέτος θα πάμε στο Πεταλίδι Μεσσηνίας με κοινωνικό τουρισμό, σε ένα συγκρότημα 5 αστέρων, σούπερ (έτσι φαίνεται στο σάιτ του, θα σας πω όταν γυρίσω!). Με πρωινό η τιμή είναι 6 ευρώ το δίκλινο. Δηλαδή για 7 διανυκτερευσεις 42 ευρώ!!! Και επειδή θα έχουμε μαζί μας το μωρό, μας έκλεισαν μια καμπάνα ισόγειο που βλέπει πισίνα-κήπο!

Πρώτη φορά φέτος θα πάμε κοινωνικό τουρισμό, αλλά μέχρι στιγμής μου φαίνονται όλα ρόδινα :lol:

Το ΑΓΓΕΛΑΚΙ μας...

 

53d74c016a.png

 

Together we stand, divided we fall...

Link to comment
Share on other sites

Mήπως αντί για κοινωνικό τουρισμό εννοείς εισιτήρια της εργατικής εστίας; Γιατί εγώ έψαξα όλο το βιβλίο του "τουρισμού για όλους" και δε βρήκα αυτη την περίπτωση. Στο Πεταλίδι αναφέρει ένα ξενοδοχείο 5*(Ανατολή του ήλιου) αλλά η συμμετοχή είναι 30 ευρώ το άτομο για απλή διανυκτέρευση.

.png.png
Link to comment
Share on other sites

Ναι, το ίδιο ξενοδοχείο λέμε. Είναι όντως του Οργανισμού Εργατικής Εστίας, αλλά ο οδηγός για τα καταλύμματα γράφει απ' έξω "Πρόγραμμα Κοινωνικού Τουρισμού". Δεν ήξερα ότι υπάρχουν κι άλλα προγράμματα! Πάντως η τιμή που ανέφερα είναι μέχρι τέλος Ιουνίου. Για Ιούλιο-Αύγουστο το κόστος πενταπλασιάζεται (30,80 το δίκλινο με πρωινό).

Το ΑΓΓΕΛΑΚΙ μας...

 

53d74c016a.png

 

Together we stand, divided we fall...

Link to comment
Share on other sites

Το λάθος είναι δικό μου γιατί το διευκρίνισα και "κοινωνικός τουρισμός" είναι τα εισιτήρια της εργατικής εστίας ενώ το πρόγραμμα που λέω εγώ είναι "τουρισμός για όλους". Στην εργατική εστία πράγματι η συμμετοχή είναι πιο χαμηλή ακόμη και για τα ίδια ξενοδοχεία . Αντίθετα το "τουρισμός για όλους" εξακολουθεί να μου φαίνεται λίγο παγίδα.

.png.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ο αντρας μου εχει κοινωνικο τουρισμο κ εγω εργατικη εστια. Οποτε ψαχνουμε δωματια που να ειναι και στα 2. Η εργατικη εστια εχει σαφως πιο καλες τιμες αλλα ο κοινωνικος τουρισμος εχει καταλυματα που η εργατικη δεν βαζει καν .

 

Το θεμα ειναι ποσο ειναι τα παιδια σου? Νομιζω οτι μεχρι καποια ηληκια πληρωνουν μειωμενο. Αν παλι ειναι μεγαλα σκεφτεσαι οτι με 60 € θα περνατε 2 δωματια?

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Τα παιδια μου είναι 5 και 6 ετών και το παράδειγμα που ανέφερα αφορά ένα συγκεκριμένο διαμέρισμα στη χαλκιδική με 4 κραββάτια στον ίδιο χώρο που στο site αναφέρει ότι τον Αύγουστο το χρεώνει 65 ευρώ(!) και όταν πήρα για να ρωτήσω, είπα ότι είμαστε δικαιούχοι του Ε.Ο.Τ. είπα και τις ηλικίες των παιδιών και μου είπαν ότι παίρνουν κανονικά κουπόνι κι ότι η συμμετοχή μας θα είναι 15 επί 4=60 ευρώ. Κάτι ανάλογο μου είπαν και σε κάποιο άλλο που πήρα σε άλλο μέρος της Ελλάδας. Από τις φωτογραφίες δεν το έκοβα για πάνω από 70 άντε 80 ευρώ και μου είπαν ότι η συμμετοχη θα είναι 72 ευρώ. Δηλαδή δεν έχουμε κανένα όφελος.

.png.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πήρα πέρσυ τα εισιτήρια κοινωνικού τουρισμού και άρχισα τα τηλέφωνα απ' τον Μάρτιο γιατί θέλαμε να πάμε στις 5 Αυγούστου. Πήρα τηλέφωνο σχεδόν σε όλη την Ελλάδα και όλα ήταν κλεισμένα!!! Φυσικά δε μου έλεγαν ότι δεν τα δίνουν τα δωμάτια αυτήν την περίοδο γιατί είναι σίγουροι ότι θα το κλείσουν!!! Βάσει κανονισμών είναι υποχρεωμένοι να δώσουν ένα ποσοστό των δωματίων τους στους κατόχους εισιτηρίων, ποιός όμως τους ελέγχει;;; Τζάμπα τα πάνω από 200 τηλέφωνα που πήρα! Τελικά κλείσαμε από μόνοι μας στην Αμμουδιά της Πρέβεζας και μείναμε 4 βράδια καθώς η τσέπη δεν σήκωνε παραπάνω, περάσαμε όμως τέλεια!!

5dyVp3.png
Link to comment
Share on other sites

Τελικά πήρα τα κουπόνια του Ε.Ο.Τ. και έκλεισα στο "Holidays in Evia" στην Ερέτρια αρχές Αυγούστου. Μου φαίνεται ότι μας συμφέρει γιατί η κανονική τιμή για έναν ενήλικο εκείνη την περίοδο είναι 75 ευρώ τη μέρα και με τα κουπόνια είναι 46, ενώ τα παιδιά πληρώνουν 1 ευρώ συμβολικά κι όλα αυτά στο πρόγραμμα all inclusive. Βέβαια το γεγονός ότι μας δέχτηκαν αρχές Αυγούστου με βάζει σε υποψίες και περιμένω ότι κάτι δε θα πηγαίνει καλά, αλλά ακόμη δεν ξέρω τι είναι. Τέλος πάντων έτσι κι αλλιώς δε βρίσκαμε πουθενά αλλού κι ας ελπίσουμε ότι όλα θα πάνε καλά για χάρη των παιδιών που το περιμένουν πως και πως! Πάντως αν έχω νεότερα θα σας ενημερώσω.

.png.png
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά λοιπόν. Έχω μείνει μια βραδιά στο ξενοδοχείο που λες πριν από καμιά δεκαριά χρονια και μου είχε φανεί πολύ καλό. Καλές διακοπές :wink:

Το ΑΓΓΕΛΑΚΙ μας...

 

53d74c016a.png

 

Together we stand, divided we fall...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Επειδή έχω μείνει στο Eretria villlage γνωρίζω και το holidays in Evia. Eίναι η ίδια εταιρεία και είναι στο ίδιο οικόπεδο και τα 2 ξενοδοχείο. Απλά το Holidays in Evia ειναι 3 αστέρων και πιο παλιό από το Eretria village. Aυτό που με κάνει διστακτική δεν είναι το δωμάτιο αλλά το θέμα του κλιματισμού. Έχω την εντύπωση ότι δεν μπορείς να ανάβεις το κλιματιστικό όποτε θέλεις..αυτό το είχα ακούσει πέρυσι.

 

Το all inclusive ισχύει και πιστεψε με ότι δεν μπορείς να φας όλα αυτά που σου δίνουν..Χρησιμοποιείς και τις παροχές του Eretria village, τα γεύματα σερβίρονται εκεί και έχει μία πολύ ωραία και μεγάλη πισίνα. Μόνο που γίνεται μάχη με τις ξαπλώστρες.

 

Το βράδυ κατά τις 9:00 αρχίζει η mini disco για τα παιδιά (δεν τα αφήνεις να πάνε μόνα τους) και μετά έχει animateur και διοργανώνουν παιχνίδια, θεατρικά κτλ..

 

Δεν θα κουραστείς με το θέμα της παραλίας αφού είναι μέσα στο ξενοδοχείο και η θάλασσα είναι ρηχή και καθαρή!

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΕΣ ΕΜΕΙΣ ΣΚΕΦΤΟΜΑΣΤΕ ΝΑ ΠΑΜΕ ΜΥΤΙΛΗΝΗ (ΘΕΡΜΗ) ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΟΝ ΜΙΚΡΟ ΜΑΣ ΜΑΖΙ! :D ΨΑΧΝΩ ΝΑ ΒΡΩ ΕΝΑ ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΟ ΠΟΥ ΝΑ ΔΙΑΘΕΤΕΙ ΚΟΥΖΙΝΑΚΙ ΓΙΑΤΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΤΗΝ ΦΑΣΗ ΤΗΣ ΦΡΟΥΤΟΚΡΕΜΑΣ ΚΑΙ ΜΕΧΡΙ ΤΟΤΕ ΘΑ ΕΧΟΥΜΕ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ ΚΑΙ ΣΟΥΠΙΤΣΑ. ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΒΟΥΝΟ ΟΛΟ ΑΥΤΟ ΜΑΛΛΟΝ ΕΙΜΑΙ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΗ ΑΛΛΑ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΠΟΥ ΘΑ ΜΑΓΕΙΡΕΥΩ ΓΙΑ ΤΟΝ ΜΙΚΡΟ :oops:ΑΝΕΒΑΣΤΕ ΜΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ :!::!::!:

Link to comment
Share on other sites

Εμείς φέτος είναι η τρίτη φορά που θα κάνουμε χρήση εισιτηρίων κοινωνικού Τουρισμού και θα πάμε στην Ζάκυνθο. Τις άλλες φορές περάσαμε ωραία και τα ξενοδοχεία ήταν super γιατί έχω σαν αρχή να μην κλείνω κάπου αν δεν μπορώ να το δώ στο internet.

20iyp2.png mI5Hp2.png
Link to comment
Share on other sites

γιατί έχω σαν αρχή να μην κλείνω κάπου αν δεν μπορώ να το δώ στο internet.

 

Συμφωνώ!

 

Ναι κι εμένα έτσι μου αρέσει...

Όταν παίρνω...γεμίζουν τα χέρια μου. Όταν δίνω, γεμίζει η ψυχή μου...

Link to comment
Share on other sites

γιατί έχω σαν αρχή να μην κλείνω κάπου αν δεν μπορώ να το δώ στο internet.

 

Συμφωνώ!

 

Ναι κι εμένα έτσι μου αρέσει...

 

Ναι... και εγώ πέρσι που το ΄χα δει στο ιντερνετ... πως λεμε καμία σχέση??? ε αυτό!! έγραφε ότι ειναι μεσα σε δάσος (είχε κάτι γλάστρες στην είσοδο) είχε και φωτό με το δάσος (μια χαρά λειτούργησε το photoshop), έγραφε ότι είναι πάνω στη θάλασσα (ήταν καλέ απλά είχε μερικά ακόμα σπίτια μπροστά που ξεφυτρώσανε απότομα και κλείσανε τη θέα) και ότι ήταν ήσυχο: ήταν στον κεντρικό δρόμο, όχι του χωριού, αλλά του νησιού! και κάθε πρωί ερχόταν το απορριμματοφόρο στις 6 και ακριβώς κάτω από το μπαλκόνι μας είχε 6 κάδους!

τέλειο! το 'χα βρει απο το ιντερνετ!

*** άσχετο με τον κοινωνικό τουρισμό, δεν το 'χα κλείσει απο εκεί ***

Great minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people.

Link to comment
Share on other sites

Εμείς φέτος είναι η τρίτη φορά που θα κάνουμε χρήση εισιτηρίων κοινωνικού Τουρισμού και θα πάμε στην Ζάκυνθο. Τις άλλες φορές περάσαμε ωραία και τα ξενοδοχεία ήταν super γιατί έχω σαν αρχή να μην κλείνω κάπου αν δεν μπορώ να το δώ στο internet.

 

Ειχαμε παει το 2004 με τον κοινωνικο τουρισμο στη Ζακυνθο. Ειχαμε δει το ξενοδοχειο στο internet και ηταν πολυ ωραιο. Δεν θυμαμαι το ονομα του ξενοδοχειου αυτη τη στιγμη, αλλα ειναι στο λοφο του στρανη, δεν ειχε κλιματισμο (γιατι μας ειπαν οτι δεν χρειαζεται). Οντως δεν χρειαζοταν, ειχε δροσια το βραδυ, αλλα δεν ειχε σιτες και ειχε απιστευτα ΚΟΥΝΟΥΠΙΑ!!!!! :shock:

Θυμαμαι οτι οταν φτασαμε, ημασταν πολυ κουρασμενοι και θελαμε να κοιμηθουμε. Ξαπλωσαμε και σε μιση ωρα, πεταχτηκαμε και οι δυο και σκοτωναμε κουνουπιααααααα πολλαααααααα!!!! Χωρις πλακα κοκκινησε το δωματιο. Και το κορυφαιο, αφου βγηκαμε στο μπαλκονι, μας λεει η διπλανη "Πολλα κουνουπια ε?"!!!! :mad::mad::mad:

Φαντασου, οτι στη reception εδιναν μηχανακια για τα κουνουπια, αλλα εμας δεν προλαβαν να μας τα δωσουν εγκαιρως!!!

Κατα τα αλλα περασαμε πολυ ομορφα!!!! Καλες διακοπες σου ευχομαι!!! :D

Link to comment
Share on other sites

Κοινωνικό τουρισμό για φέτος όχι αλλά τη Δευτέρα είναι η τελευταία ημέρα για 7ήμερες εκδρομές που δίνει η εργατική Εστία. Λες το διάστημα που θέλεις, τον τόπο και αν είσαι τυχερή και κληρωθείς πας οργανωμένη εκδρομή 7 ημερών χωρίς να πληρώσεις ουτε 1 ευρώ για εισητήρια και διαμονή.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...