Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Junk food-Έχεις κάποιο πρόβλημα;


Recommended Posts

Είσαι το άλλο μου εγώ κορίτσι μου!!!! :D:D:D:D:D:D

 

Κι εμείς δεντράκι το λέμε και ισχύουν ΟΛΑ τα παραπάνω και για εμάς.

 

Babycute, βάλε και το κουνουπίδι επίσης και ωμό καλύτερα, κι αν τύχει "φύτεψε τα" σε ένα βουναλάκι πουρέ 1 κουταλιάς και κάνε και φράχτη με πιπερίτσα πράσινη και να δεις τι γίνεται!!!!

Στην παραλία δε αλλά και στο πικ νικ παίρνω όλο φρούτα αλλά και οτιδήποτε δεν μου τρώνε σπίτι. Εξω τα τρώνε όλα. :D

 

Που ρώτησες παραπάνω, ναι, την άρπαξα με το χέρι μου απ' την κοιλιά και την σήκωσα στον αέρα, έτσι πιέστηκε το διάφραγμα (απότομα όμως). Με την δεύτερη αν θυμάμαι καλά βγήκε το κομμάτι.

Είχα και τον μπαμπά που έχει υπάρξει θύμα μικρότερος και μου τα έχει δείξει καλά, ο θεός να φυλάει, τα καταφέρνω. Εχω και ψυχραιμία στο θέμα γιατί μικρή είχε παλινδρόμηση ως τα 1,5 και μου είχε πνιγεί πολλές φορές, ανάποδα την γύριζα εκεί που μου μελάνιαζε και λιποθυμούσαν οι υπόλοιποι απ' τον φόβο τους.

Να σαι καλα θα προσπαθήσω να το κάνω - ο μεγάλος ούτε να το δει! Ειναι πιο πολύ της τηγανίτης πατάτας!!

Προσπαθώ να φανταστώ την κίνηση που έκανες.. Δεν έκανες την κλασική κίνηση που πάμε απο πίσω τους και χτυπάμε το διάφραγμα μπροστά; Ω ρε τρομάρα που θα πήρες!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 98
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Οχι δεν τρόμαξα, το παιδί το ίδιο τρόμαξε πάρα πολύ και μετά εννοείται ούτε νερό δεν ήθελε. Από πίσω πας βρε, αρπάς το παιδί στον αέρα με τον πήχη σου στο διάφραγμα. Με δύναμη, απότομα.

Προσπαθώ να το βρω στο ιντερνετ...

Κάπως έτσι: http://thumbs.dreamstime.com/z/heimlich-catch-23613467.jpg

 

αλλά το έκανα με το ένα χέρι και αρπάζοντας την ο πήχης του χεριού έδωσε την πίεση που χρειαζόταν στο σημείο του διαφράγματος (στο βέλος).

 

love4 έχω βραστές πατάτες και βραστά μπρόκολα με ψάρι; να, λιώνω μισή πατατούλα με λαδάκι και ρίγανη και πάνω εκεί τα φυτεύω. Αν είχα 4 δεν ξέρω καν αν θα προλάβαινα να πάω να ψωνίσω μπρόκολα!!!!!!!!!!! :D:D:D:D

Link to comment
Share on other sites

ΠΑΝ ΜΕΤΡΟΝ ΑΡΙΣΤΟΝ....

Αυτό ακριβώς. Και εντάξει, μην τρελαθούμε κιόλας, δεν έγινε και τίποτα αν δεν τρώει το παιδί το μπρόκολο ή το κουνουπίδι ή την πατάτα...

 

I believe you γιατι στο UK ειχα δει ουκ ολιγες φορες να δινουν fish fingers σε 2 χρονων παιδια

Γιατί είναι τόσο κακό να δίνεις fish fingers στα παιδιά; Κι εμείς δίνουμε. :confused:

 

Το χειρότερο που έχω ακούσει είναι πίτσα σε μωρά 10 μηνών που έκαναν baby led weaning. Μεγάλη υπερηφάνια η μαμά που τα παιδιά της (δίδυμα ήταν) δεν έτρωγαν αλεσμένα αλλά μοιράζονταν το φαγητό των ενηλίκων στην πιτσαρία...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς. Και εντάξει, μην τρελαθούμε κιόλας, δεν έγινε και τίποτα αν δεν τρώει το παιδί το μπρόκολο ή το κουνουπίδι ή την πατάτα...

 

 

Γιατί είναι τόσο κακό να δίνεις fish fingers στα παιδιά; Κι εμείς δίνουμε. :confused:

 

Το χειρότερο που έχω ακούσει είναι πίτσα σε μωρά 10 μηνών που έκαναν baby led weaning. Μεγάλη υπερηφάνια η μαμά που τα παιδιά της (δίδυμα ήταν) δεν έτρωγαν αλεσμένα αλλά μοιράζονταν το φαγητό των ενηλίκων στην πιτσαρία...

 

Πιστεψε με δεν εχεις δει ΤΙΠΟΤΕ!!

Μη μου πεις πως εχεις δει μωρο 10 μηνων να τρωει λουκανικο σε ταβερνα? Τι λες τωρα, η πιτσουλα ειναι πταισμα...αυτη τρωγεται και απο 8 μηνων:mrgreen::mrgreen::mrgreen:

Καλα τα fish fingers συγκαταλλεγονται στην υγειινη διατροφη....ισοπαλια με το μπροκολο ...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω... στο μυαλό μου λουκάνικο και πίτσα είναι το ίδιο. Δεδομένου ότι μιλάμε και για μωρά, έτσι; Να έβλεπα ένα τρίχρονο ας πούμε να τρώει πίτσα δεν θα μου κακοφαινόταν. Αλλά το μωρό μόλις 10 μηνών που υποτίθεται δεν δίνεις ούτε αλάτι ακόμα... και να νομίζεις ότι κάνεις και καλή διατροφή κιόλας...

 

Fish fingers = μπρόκολο! Μ' αρέσεις :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν ξέρω... στο μυαλό μου λουκάνικο και πίτσα είναι το ίδιο. Δεδομένου ότι μιλάμε και για μωρά, έτσι; Να έβλεπα ένα τρίχρονο ας πούμε να τρώει πίτσα δεν θα μου κακοφαινόταν. Αλλά το μωρό μόλις 10 μηνών που υποτίθεται δεν δίνεις ούτε αλάτι ακόμα... και να νομίζεις ότι κάνεις και καλή διατροφή κιόλας...

 

Fish fingers = μπρόκολο! Μ' αρέσεις :)

 

Οχι, οχι...εγω τα εδωσα αλλα ηξερα οτι δεν ενδεικνυνται....ολα κι ολα...λιγη ειλικρινεια, μορφωση και σοβαροτητα... !!

Link to comment
Share on other sites

Το χειρότερο που έχω ακούσει είναι πίτσα σε μωρά 10 μηνών που έκαναν baby led weaning. Μεγάλη υπερηφάνια η μαμά που τα παιδιά της (δίδυμα ήταν) δεν έτρωγαν αλεσμένα αλλά μοιράζονταν το φαγητό των ενηλίκων στην πιτσαρία...

 

Γιατί που ειναι το κακό; Δεν σου αρέσει το baby led weaning η η πίτσα ήταν απέξω και οχι σπιτική ; Και εγω θα υπερηφανεύομουν αν ο μικρος έτρωγε την πίτσα μου!

Link to comment
Share on other sites

Η πίτσα φυσικά ΔΕΝ ήταν σπιτική - αφού έτρωγαν σε πιτσαρία. Και το να δίνεις στο μωρό των 10 μηνών να τρώει φαγητό τίγκα στο αλάτι και στα λιπαρά, τι να σου πω, δεν με εντυπωσιάζει.

 

Επίσης το να τρώει μόνο του το μωρό δεν μου λέει κάτι. Υπάρχει άνθρωπος που δεν τρώει μόνος του επειδή όταν ήταν 10 μηνών τον τάιζε η μαμά του με το κουτάλι; Όχι. Συνεπώς τι κερδίζουμε από το να βάζουμε το 10μηνο να τρώει μόνο του; Ειδικά πίτσα;

Link to comment
Share on other sites

Η πίτσα φυσικά ΔΕΝ ήταν σπιτική - αφού έτρωγαν σε πιτσαρία. Και το να δίνεις στο μωρό των 10 μηνών να τρώει φαγητό τίγκα στο αλάτι και στα λιπαρά, τι να σου πω, δεν με εντυπωσιάζει.

 

Επίσης το να τρώει μόνο του το μωρό δεν μου λέει κάτι. Υπάρχει άνθρωπος που δεν τρώει μόνος του επειδή όταν ήταν 10 μηνών τον τάιζε η μαμά του με το κουτάλι; Όχι. Συνεπώς τι κερδίζουμε από το να βάζουμε το 10μηνο να τρώει μόνο του; Ειδικά πίτσα;

Οταν βλέπεις τόσα παιδιά κολλάνε στα αλεσμένα μέχρι και 2-2,5 χρόνων και δεν μπορούν καν να ταιστουν μόνα τους το να ταιζεται ενα μωρο τόσο μικρο μόνο του ειναι πραγματικά εντυπωσιακό ! Για την πίτσα απο πιτσαρία όντως δεν ειναι το καλύτερο αλλα μια φορά στο τόσο δεν κάνει και τίποτα κακο... Και συνηθως με blw σε αυτή την ηλικία πολύ λιγο καταπινουν

Link to comment
Share on other sites

Σόρρυ, δεν ξέρω κανένα παιδί που να έχει κολλήσει στα αλεσμένα 2,5 χρονών, αλλά και να είχε κολλήσει σίγουρα μέχρι να πάει στα 5 θα ξεκολλήσει, άρα προς τι η βιασύνη; Και πίτσα θεωρώ πως είναι ό,τι χειρότερο, δηλαδή άμα το 10μηνων μωρό φάει πίτσα, ας φάει και το 5χρονο πατατάκια. Πού είναι η διαφορά;

 

Επίσης αν το 10μηνων δεν καταπίνει, αυτό πάει να πει ότι δεν σιτίζεται σωστά. Από πού θα πάρει βιταμίνες, πρωτείνες, θερμίδες; Γιατί από το γλύψιμο της πίτσας, μόνο αλάτι παίρνει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σόρρυ, δεν ξέρω κανένα παιδί που να έχει κολλήσει στα αλεσμένα 2,5 χρονών, αλλά και να είχε κολλήσει σίγουρα μέχρι να πάει στα 5 θα ξεκολλήσει, άρα προς τι η βιασύνη; Και πίτσα θεωρώ πως είναι ό,τι χειρότερο, δηλαδή άμα το 10μηνων μωρό φάει πίτσα, ας φάει και το 5χρονο πατατάκια. Πού είναι η διαφορά;

Εγω ξέρω, και έχω διαβάσει και αρκετά περιστατικά στο parents

Εσύ μπορεί ως το βλέπεις έτσι ήρεμα και να θες να περιμένεις μέχρι τα 5, δεν ξέρω ομως κανενα που θα προτιμούσαν αυτο παρα να ταιζεται στους δέκα μηνες ( δεν βλέπω και την σύγκριση δηλαδή)

 

 

Επίσης αν το 10μηνων δεν καταπίνει, αυτό πάει να πει ότι δεν σιτίζεται σωστά. Από πού θα πάρει βιταμίνες, πρωτείνες, θερμίδες; Γιατί από το γλύψιμο της πίτσας, μόνο αλάτι παίρνει.

Αυτή ειναι η ιδεολογία του blw, πρώτο χρονο δεν παίρνουν πολλά απο το φαγητό παρα μόνο απο το γάλα..αν διαφωνείς ειναι άλλη ιστορία , τα προτερήματα ειναι πολλά ομως εξου και εχει τόσους όπαδους! Εχει αρκετά μειονεκτήματα (για αυτο δεν το κάνω να τον μικρο ενώ το έκανα να τον μεγάλο ) αλλα δεν ειναι ακριβώς αυτά που αναφέρεις

Link to comment
Share on other sites

Eγω πλέον εχω μια απορία...εχει νοημα να βαζουμε τα παιδια μας στο fast forward?? Nα μάθει να τρωει μόνο του...να μαθει να κοιμαται μόνο του...να μαθει να παιζει μόνο του....κτλ κτλ κτλ Σε όλο το φόρουμ απειρες συμβουλες, μέθοδοι κτλ κτλ μην τυχον και το παιδι δεν "ανεξαρτητοποιηθεί" εγκαίρως!! Τα αλεσμενα εμεις τα ανακαλύψαμε?? Προφανως όχι...ισως και η πρωτόγονη γυναικα μασουσε το φαγητο πριν το δωσει στο στομα του μωρου της...εχετε δει άνθρωπο να μην μάθει να μασάει??

Και για να γυρίσουμε στο θεμα μας...δηλ τα πατατάκια στο σχολείο...γιατι γίνονται όλα?? Για την ευκολία των γονιών...βαριέμαι να σου ετοιμάζω κολατσιό πάρε τα πατατάκια με το αλατι και τα συντηρητικά...που αν δεν τα τρως κάτι συμβαινει...μάλλον εισαι άρρωστος!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς. Και εντάξει, μην τρελαθούμε κιόλας, δεν έγινε και τίποτα αν δεν τρώει το παιδί το μπρόκολο ή το κουνουπίδι ή την πατάτα...

 

 

Γιατί είναι τόσο κακό να δίνεις fish fingers στα παιδιά; Κι εμείς δίνουμε. :confused:

 

 

Για το πρωτο, συμφωνω αν και εγω της εδωσα οταν ηταν μωρο και ακομα δεν ειχε αποψη...χεχε...σημερα αντε ταισε την ειτε τα πεις δεντρακια ειτε τα πεις ο,τι θες.

 

Τα -ετοιμα- fish fingers καλυτερα να τα αποφεγετε... μου εχουν πει οτι ειναι υπολειμματα ψαριων απο τις εταιρειες που επεξεργαζονται ψαρια (συν τα χημικα, συν το οτι συνηθως το τηγανιζεις). Μου ειχαν μιλησει για συγκεκριμενη εταιρεια βεβαια, δε γνωριζω για τις υπολοιπες αν ισχυει το ιδιο, αλλα εδω που τα λεμε και στην Αγγλια και στην Ελλαδα εχουμε τοσα καλα ψαρια, δεν χρειαζεται να τρως τετοιο επεξεργασμενο φαγητο. Αλλο βεβαια αν τα φτιαχνεις μονη σου, εχει πολυ καλες συνταγες στο ιντερνετ τους εκανα κι εγω μια μερα με φρεσκο ψαρι.

Link to comment
Share on other sites

Eγω πλέον εχω μια απορία...εχει νοημα να βαζουμε τα παιδια μας στο fast forward?? Nα μάθει να τρωει μόνο του...να μαθει να κοιμαται μόνο του...να μαθει να παιζει μόνο του....κτλ κτλ κτλ Σε όλο το φόρουμ απειρες συμβουλες, μέθοδοι κτλ κτλ μην τυχον και το παιδι δεν "ανεξαρτητοποιηθεί" εγκαίρως!!

Όπως είπε και η love4 παραπάνω... παν μέτρον άριστον. Βοηθάς την ανεξαρτητοποίηση του παιδιού στο βαθμό που έχει πλεονεκτήματα για το ίδιο το παιδί και για την οικογένεια, και ζυγίζεις ποιο πλεονέκτημα είναι σημαντικό και ποιο όχι. Ας πούμε εγώ δεν θεωρώ σημαντικό να μπορεί να φάει το μωρό πίτσα στην ηλικία των 10 μηνών για να μπορούμε να πάμε όλοι μαζί σε πιτσαρία. Κάποιος άλλος μπορεί να το θεωρεί σημαντικό. Και γενικά δεν έχω πειστεί από τα υποτιθέμενα πλεονεκτήματα του blw.

 

Για τον ύπνο, αντιθέτως, είμαι κάθετα υπέρ της ανεξαρτητοποίησης από μικρή ηλικία.

 

Τα -ετοιμα- fish fingers καλυτερα να τα αποφεγετε... μου εχουν πει οτι ειναι υπολειμματα ψαριων απο τις εταιρειες που επεξεργαζονται ψαρια (συν τα χημικα, συν το οτι συνηθως το τηγανιζεις). Μου ειχαν μιλησει για συγκεκριμενη εταιρεια βεβαια, δε γνωριζω για τις υπολοιπες αν ισχυει το ιδιο, αλλα εδω που τα λεμε και στην Αγγλια και στην Ελλαδα εχουμε τοσα καλα ψαρια, δεν χρειαζεται να τρως τετοιο επεξεργασμενο φαγητο. Αλλο βεβαια αν τα φτιαχνεις μονη σου, εχει πολυ καλες συνταγες στο ιντερνετ τους εκανα κι εγω μια μερα με φρεσκο ψαρι.

Υπάρχουν fish fingers από φιλέτο ψαριού και φυσικά τα βάζεις στο φούρνο, δεν τα τηγανίζεις! Για να τα φτιάξω εγώ ούτε λόγος...

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι το blw είχε ως κύριο σκοπό να ανεξαρτητοποιήσει τα μωρά η να αφήσει τους γονείς να τρώνε μόνοι τους στην πιτσαρία (άλλο τι λένε αυτοί :rolleyes: )

Ο κύριος σκοπός ήταν να μειώσει τα προβλήματα που δημιουργεί η παρατεταμένη χρήση αλεσμενων και σορυ αλλα να ταΐζουμε αλεσμένα στους 15 μηνες για μενα ειναι too much .. Δεν βοηθάει το παιδί να χρησιμοποιήσει το στόμα/γλώσσα σωστά

Τεσπα δεν λέω ότι το blw ειναι τέλειο γιατί όπως είπα εμάς μας δημιούργησε προβλήματα αλλα σαν ιδέα δεν εχει άδικο για αυτο και συμβουλεύουν μαζι με τα αλεσμένα να δίνουμε στο μωρο κομμάτια να τρώει μόνο του

Πάντως και εγω καμαρώνα oταν ο μεγάλος μου τςακιζε τα αρνιά μόνος του σε ηλικία 7 μηνών... But still never again!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Για το πρωτο, συμφωνω αν και εγω της εδωσα οταν ηταν μωρο και ακομα δεν ειχε αποψη...χεχε...σημερα αντε ταισε την ειτε τα πεις δεντρακια ειτε τα πεις ο,τι θες.

 

Τα -ετοιμα- fish fingers καλυτερα να τα αποφεγετε... μου εχουν πει οτι ειναι υπολειμματα ψαριων απο τις εταιρειες που επεξεργαζονται ψαρια (συν τα χημικα, συν το οτι συνηθως το τηγανιζεις). Μου ειχαν μιλησει για συγκεκριμενη εταιρεια βεβαια, δε γνωριζω για τις υπολοιπες αν ισχυει το ιδιο, αλλα εδω που τα λεμε και στην Αγγλια και στην Ελλαδα εχουμε τοσα καλα ψαρια, δεν χρειαζεται να τρως τετοιο επεξεργασμενο φαγητο. Αλλο βεβαια αν τα φτιαχνεις μονη σου, εχει πολυ καλες συνταγες στο ιντερνετ τους εκανα κι εγω μια μερα με φρεσκο ψαρι.

Ναι και εγω το έκανα, δεν ειναι δύσκολο, ειναι όπως το chicken nugget! Και σε πολύ μικρές ηλικίες καλύτερα να τα φτιάχνουμε μόνες μας να μην βάζουμε και αλάτι :wink:

Link to comment
Share on other sites

Τεσπα δεν λέω ότι το blw ειναι τέλειο γιατί όπως είπα εμάς μας δημιούργησε προβλήματα αλλα σαν ιδέα δεν εχει άδικο για αυτο και συμβουλεύουν μαζι με τα αλεσμένα να δίνουμε στο μωρο κομμάτια να τρώει μόνο του

Ναι, γιατί αυτό είναι απόλυτα λογικό. Δίνεις αλεσμένα για να σιτιστεί σωστά το μωρό, να μάθει να καταπίνει, να μάθει τις γεύσεις των φαγητών, να συνηθίσει τις υφές και παράλληλα το ενθαρρύνεις να εξασκήσει τη μάσηση δίνοντας παιδικά μπισκοτάκια, ριζογκοφρέτες, κομμάτια φρούτου κλπ. Δεν είναι τυχαίο ότι έτσι κάνουν οι περισσότεροι γονείς :P

 

Ψάρι δύσκολο να μαγειρέψω. Αηδιάζω στην ιδέα και μόνο. Ευτυχώς πλέον έχει αναλάβει η γιαγιά.

Link to comment
Share on other sites

Το παιδάκι θα έχει μια μαμά σαν αυτή που είδα προχθές η οποία μπούκωνε το παιδί ... φουντούνια (τα γαριδάκια)!!

Δεν τα ζήταγε το παιδί! Δεν τα ήθελε το παιδί! Η μάνα είχε το σακούλι στο χέρι και κυνηγούσε το παιδάκι και του τα έχωνε στο στόμα!! Μετά από αυτή τη σκηνή... νομίζω πως διατροφικά ... τα έχω δει όλα!! (εμοτικόν με μαλλί όρθιο δεν έχει εδώ τριγύρω...)

 

Ε ποτέ!!! Αυτό δεν το έχω δει.. ακόμα...:lol:

 

Κορίτσια για όσες δίνουν μαύρη σοκολάτα, προσοχή γιατί εχει ποοοολυ καφεΐνη!!

 

Σοβαρά; Εμένα τρώνε αλλά όχι ποσότητες. Απλώς όταν είναι να φάνε σοκολάτα, θα προτιμήσουν τη μαύρη... (όπως και η μαμά τους :mrgreen: )

 

Πιστεψε με δεν εχεις δει ΤΙΠΟΤΕ!!

Μη μου πεις πως εχεις δει μωρο 10 μηνων να τρωει λουκανικο σε ταβερνα? Τι λες τωρα, η πιτσουλα ειναι πταισμα...αυτη τρωγεται και απο 8 μηνων:mrgreen::mrgreen::mrgreen:

Καλα τα fish fingers συγκαταλλεγονται στην υγειινη διατροφη....ισοπαλια με το μπροκολο ...

 

Έχω δει μωράκι κάτω του έτους να του δίνουν να μασουλάει μπριζόλα...:rolleyes: Και είχα ένα απίστευτο άγχος ότι θα πνιγεί το μωράκι και το κοίταγα συνέχεια γιατί οι άλλοι δεν ασχολιόντουσαν.

 

Η κόρη μου μικρή είχε πνιγεί με ψωμί. Την κράταγα αγκαλιά και της έδινα ψωμάκι να μασουλάει. Εκείνη όμως δεν το κατάπινε. Το κράταγε στο στόμα και δεν το πήρα είδηση. Είχε σχηματίσει μια μεγάλη μπάλα ψωμιού στο στόμα της και ξαφνικά άρχισε να πνίγεται. Την γυρίσαμε ανάποδα στα πόδια μας, της χτυπήσαμε την πλάτη και εκτοξεύτηκε η μπάλα...:?

Link to comment
Share on other sites

Σόρρυ, δεν ξέρω κανένα παιδί που να έχει κολλήσει στα αλεσμένα 2,5 χρονών, αλλά και να είχε κολλήσει σίγουρα μέχρι να πάει στα 5 θα ξεκολλήσει, άρα προς τι η βιασύνη;

 

Η μία μου κόρη είχε κολλήσει στα αλεσμένα μέχρι 2 χρονών, αλλά δεν την πίεσα να ξεκολλήσει. Όπως λες, κάποια στιγμή θα τα κατάφερνε. Δεν ήθελα να διακινδυνεύσω να πνιγεί ή να σιχαθεί το φαγητό από την πίεση που θα της ασκούσα.

Link to comment
Share on other sites

 

 

Έχω δει μωράκι κάτω του έτους να του δίνουν να μασουλάει μπριζόλα...:rolleyes: Και είχα ένα απίστευτο άγχος ότι θα πνιγεί το μωράκι και το κοίταγα συνέχεια γιατί οι άλλοι δεν ασχολιόντουσαν.

 

/QUOTE]

 

αυτό είναι πταισμα ,,,δεν εχετε δει 8-9 μηνων μωρακι να τρωει σαντουιτς με γυρο:D:D:D:D

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...