Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Εμενα μου συστησε ο γιατρος μου τον Κωτση.Πολυ αναλυτικος και καλος. Μου τα εξηγησε ολα. Αγωγη μου ειπε μεχρι να μεινω εγκυος 2 filicin την ημερα οταν μεινω θα κανω ενεσεις θα μου πει τοτε ποιες και μετα θα συνεχισω το filicin ενα την ημερα συνεχεια και αναλογος θα πρατουμε. Εχει ψωμι Anni η ιστορια. Θυμισε μου εσυ σε ποιο θεμα βρεθηκες με προβλημα?

 

 

Μπορεις να μου πεις ποσο σου κοστισε η επισκεψη? Δεν καταλαβα τι εννοεις σε ποιο θεμα....αν εννοεις για τα αποτελεσματα μου ειμαι ετεροζυγωτης στο pcr-fv leiden. Οσο για το αν εχει ψωμι η υποθεση συμφωνω, μα τι να κανουμε τουλαχιστον τωρα ξερουμε τι μας γινετε....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εμενα μου συστησε ο γιατρος μου τον Κωτση.Πολυ αναλυτικος και καλος. Μου τα εξηγησε ολα. Αγωγη μου ειπε μεχρι να μεινω εγκυος 2 filicin την ημερα οταν μεινω θα κανω ενεσεις θα μου πει τοτε ποιες και μετα θα συνεχισω το filicin ενα την ημερα συνεχεια και αναλογος θα πρατουμε. Εχει ψωμι Anni η ιστορια. Θυμισε μου εσυ σε ποιο θεμα βρεθηκες με προβλημα?

 

 

Μπορεις να μου πεις ποσο σου κοστισε η επισκεψη? Δεν καταλαβα τι εννοεις σε ποιο θεμα....αν εννοεις για τα αποτελεσματα μου ειμαι ετεροζυγωτης στο pcr-fv leiden. Οσο για το αν εχει ψωμι η υποθεση συμφωνω, μα τι να κανουμε τουλαχιστον τωρα ξερουμε τι μας γινετε....

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να μου πεις ποσο σου κοστισε η επισκεψη? Δεν καταλαβα τι εννοεις σε ποιο θεμα....αν εννοεις για τα αποτελεσματα μου ειμαι ετεροζυγωτης στο pcr-fv leiden. Οσο για το αν εχει ψωμι η υποθεση συμφωνω, μα τι να κανουμε τουλαχιστον τωρα ξερουμε τι μας γινετε....

 

σου εστειλα πμ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα κορίτσια!!!

Λοιπόν, έχω να σας πω τα εξής: πήγα εχθές στον αιματολόγο να κάνω εξέταση ΑΝΤΙ-ΧΑ, προς ενημέρωση όσων μας διαβάζουν, πρέπει να έχουν περάσει 4, το πολύ έως 6 ώρες μετά την ένεση. Μόλις έλαβα τα αποτελέσματα, σύμφωνα με τα οποία συνεχίζω τις ίδιες ενέσεις, και θα πρέπει να την επαναλάβω στις αλλαγές των τριμήνων.

Πρέπει να σας πω ότι κάθε μέρα η κοιλιά μου είναι ένας καλλιτεχνικός καμβάς, άλλες φορές δεν αφήνει κανένα σημάδι, άλλες φορές μαυρίζει λίγο γύρω από το σημείο της εισόδου της βελόνας, τις προάλλες είχα κάνει γρουμπουλάκι και σήμερα έκανα ολόκληρο μώλωπα (ίσα με ένα κέρμα των 2 λεπτών). Μίλησα με το γιατρό και μου είπε να μην ανησυχώ, γιατί μάλλον "χτυπήσαμε" κάποιο αγγείο. Εμένα, πάντως, με πονάει αρκετούτσικα (μόνο μία φορά δε με πόνεσε καθόλου) και την ώρα που μπάινει το υγρό και για 3-5 λεπτά μετά. Πάντως είναι κάτι το υποφερτό, δεν είναι ότι δεν αντέχεται.

Αυτά τα νέα από εμένα κορίτσια!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα σε ολες της υποψήφιες μανουλες και σε οςες ήδη ειναι να τα χαίρονται τα παιδακια τους!Να κανω μια ερώτηση;Εγω εχω τρεις συνεχόμενες αποβολες μετα την γέννηση της κόρης μου!Την τελευταια φορα που γνώριζα με τα απο ενα καρό εξετασεις οτι εχω θρομβοφιλια εκανα μια ένεση κλεξαν 0,4 καθε βραδυ αλλα τελικα απέβαλλα!Ο γιατρός μου μου ειπε οτι επρεπε να παω σε αιματολόγο να μου ρυθμίσει την δόση ηπαρινης!Αυτο αφου απέβαλα μου το ειπε!Εχει παει καμια σας ποτε σας σε αιματολόγο;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε ολες της υποψήφιες μανουλες και σε οςες ήδη ειναι να τα χαίρονται τα παιδακια τους!Να κανω μια ερώτηση;Εγω εχω τρεις συνεχόμενες αποβολες μετα την γέννηση της κόρης μου!Την τελευταια φορα που γνώριζα με τα απο ενα καρό εξετασεις οτι εχω θρομβοφιλια εκανα μια ένεση κλεξαν 0,4 καθε βραδυ αλλα τελικα απέβαλλα!Ο γιατρός μου μου ειπε οτι επρεπε να παω σε αιματολόγο να μου ρυθμίσει την δόση ηπαρινης!Αυτο αφου απέβαλα μου το ειπε!Εχει παει καμια σας ποτε σας σε αιματολόγο;

 

 

Έχεις πμ

Link to comment
Share on other sites

mais, καλημέρα! Πού έκανες την εξέταση της θρομβοφιλίας; δεν πήγες σε αιματολόγο; (την έκανες σε νοσοκομείο; )

Ναι, πρέπει οπωσδήποτε να επισκεφθείς αιματολόγο, να του πας τα αποτελέσματα των εξετάσεων σου, και ανάλογα με το βάρος σου θα σου καθορίσει την αγωγή (τη δόση). Μετά από 10 ημέρες που θα έχεις πάρει την αγωγή θα πας να κάνεις μία εξέταση (αντι-χα λέγεται) να δειτε εάν επαρκεί η αγωγή σου, κι αν πρέπει ή όχι να αλλάξετε τη δόση. Η εξέταση αυτή θα πρέπει να επαναλαμβάνεται κατά τακτά διαστήματα, για τα οποία θα σε ενημερώσει ο αιματολόγος σου (ανάλογα με την περίπτωση).

Οι αποβολές ήταν νωρίς ή σε προχωρημένο στάδιο?

Εγώ, στη θέση σου, πάντως, θα πήγαινα να πάρω γνώμη κι από άλλον έναν γυναικολόγο, γιατί κορίτσι μου, μετά από 3 αποβολές ενδεχομένως να πρέπει να μπεις σε μία σειρά εξετάσεων, για να διαπιστώσετε μήπως υπάρχει κάτι άλλο (κάποιο μικρόβιο π.χ.). Ο δικός σου ο γιατρός τι σου είπε; Μην το αφήσεις! Να πας οπωσδήποτε σε αιματολόγο για αρχή και να ψαχτείς και λίγο περισσότερο!

Σου εύχομαι τα καλύτερα!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Ειμαι 45 ετων και εχω ενα παιδακι 10 ετων .περυσι εμεινα εγκυος και απεβαλα σχεδον 4+μηνών απο παλλινδρομη...εκανα καρυοτυπο δεν εδειξε καποιο προβλημα ..ειμαι σε προσπαθειες παλι με clomifaine και εκανα παλι εξετασεις και ειναι καλες ..πριν λιγες μερες εκανα για πρωτη φορα αιματος για θρομβοφιλια και σε δυο μερες εχω ραντεβου με τον γιατρο...εχω αγχος τις εγραψε ενας παθολογος φιλος μας και μου στοιχισαν 180 euro...μηπως μπορει καποιος να μου πει αν τις γνωριζει τις εξετασεις:

Ομοκυστεινη : φυσιολογικη

ΑΝΑ(αντιπυρινικα αντισωματα :Αρνητικο

χρονος μαρτυρα: φυσιολογικο

χρονος ασθενους: φυσιολογικο

δραστικοτητα:100 (τιμες 86-100)

ΑΡΤΤ: φυσιολογικο

Ινωδογονο: 515 (τιμες 200-450)

Πρωτεινη c : φυσιολογικη

πρωτεινη s free: φυσιολογικη

Αντιθρομβινη ΙΙΙ: φυσιολογικη

APC resistance(PCGlob-FVNR):φυσιολογικη

πλασμινογονο: φυσιολογικη

 

Επισης :ΑΜΗ 0.10, FSH 12.5

Μπορει καποιος να μου πει αν εχει κανει καποιες απο αυτες αν εχω προβλημα;

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι 45 ετων και εχω ενα παιδακι 10 ετων .περυσι εμεινα εγκυος και απεβαλα σχεδον 4+μηνών απο παλλινδρομη...εκανα καρυοτυπο δεν εδειξε καποιο προβλημα ..ειμαι σε προσπαθειες παλι με clomifaine και εκανα παλι εξετασεις και ειναι καλες ..πριν λιγες μερες εκανα για πρωτη φορα αιματος για θρομβοφιλια και σε δυο μερες εχω ραντεβου με τον γιατρο...εχω αγχος τις εγραψε ενας παθολογος φιλος μας και μου στοιχισαν 180 euro...μηπως μπορει καποιος να μου πει αν τις γνωριζει τις εξετασεις:

Ομοκυστεινη : φυσιολογικη

ΑΝΑ(αντιπυρινικα αντισωματα :Αρνητικο

χρονος μαρτυρα: φυσιολογικο

χρονος ασθενους: φυσιολογικο

δραστικοτητα:100 (τιμες 86-100)

ΑΡΤΤ: φυσιολογικο

Ινωδογονο: 515 (τιμες 200-450)

Πρωτεινη c : φυσιολογικη

πρωτεινη s free: φυσιολογικη

Αντιθρομβινη ΙΙΙ: φυσιολογικη

APC resistance(PCGlob-FVNR):φυσιολογικη

πλασμινογονο: φυσιολογικη

 

Επισης :ΑΜΗ 0.10, FSH 12.5

Μπορει καποιος να μου πει αν εχει κανει καποιες απο αυτες αν εχω προβλημα;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γεια σου, beautiful.

"προβλημα" δεν εχεις, απλα θα πρεπει να δεις γιατι εχεις ανεβασμενο ινωδογονο (καμια φορα οταν ειμαστε αρρωστοι, ανεβαινει). αν δεν παιζει αυτο, τοτε ισως υπαρχει θεμα πηκτικοτητας αιματος.

 

ρωτησε τον γιατρο σου ποιες αλλες θα πρεπει να κανεις, καλυτερα να ρωτησεις εναν αιματολογο.

επισης δεν εκανες για V-Leiden και μεταλλαξεις MTHFR για αρχη..ουτε για αυτοανοσα (ρευματοειδη αρθριτιδα, αντιφωσφολιπιδικο, αντιπηκτικο λυκου κ.λ.π.), και βιταμινες (D, B)

 

εχεις χαμηλη ΑΜΗ και ψιλη FSH, αλλα δεν ειναι καθολου απαγορευτικες για μια εγκυμοσυνη.

 

οι εξετασεις σου ειναι καλες, αλλα θα πρεπει να απευθυνθεις σε αιματολογο για περισσοτερες. και να σε παρακολουθει σε ολη την διαρκεια εγκυμοσυνης.

στην αποβολη εκανες συνεχεια εξετασεις? για μικροβια, καμπυλη σακχαρου, κ.λ.π.?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα σας.. και καλή εβδομάδα

Προσπαθούμε και εμείς για το πρώτο μας παιδάκι…Ο γυναικολόγος μου ειπε για εξετάση θρομβοφιλιας …εχω διαβάσει αρκετά για αυτή εδώ στο forum και πραγματικά βοηθήθηκα παρά πολύ… γίνεται υπέροχη δουλειά και συγχαρητήρια σε όλους,,,

Απλά επειδή το κόστος δεν μπορούμε να το αντέξουμε στη παρούσα φάση ήθελα να ρωτήσω αν τελικά υπάρχει κάποιος τρόπος να γραφτεί στο ΙΚΑ ,,,σε παλιότερα θέματα διάβασα ότι γίνεται αλλα είναι μηνύματα του 2009… δεν ξερω αν ισχύει πλεον…. Ευχαριστώ προκαταβολικά για κάθε βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

olivi2015, δυστυχώς (απ'οσα τουλάχιστον γνωρίζω) δεν γράφεται, και είναι γεγονός ότι είναι ψιλοακριβές (ακόμα και οι βασικές-απλές). Να φανταστείς το απλό πακέτο θα το βρεις από 250+.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα σε όλες τις μελλοντικές και ηδη μανούλες. Εύχομαι σε όλες εμάς με θρομβοφιλία ολα να πανε καλα την επόμενη φορα. όπως κατάλαβατε κα εγώ μετά την επίπονη εμπειρία παλλινδρομης και απόξεσης έπειτα απο ενα σωρό εξετασεις και δύο φορες για να επιβεβαιωθεί καταλήξαμε οτι η αιτία είναι η θρομβοφιλία. Έχω έμπειρο γιατρό σε αυτό το θέμα αλλά δυστηχώς λόγω του οτι είναι στρατιωτικός ξεγενναει μόνο στο Ιασώ, και λόγω δύσκολων οικονομικών συνθηκών δεν μπορώ να τον ακολουθήσω και ψάχνω έναν γιατρό στο Ελενα κατα προτίμηση που να έχει γνώσεις πάνω στο θέμα, θέλουμε πολυ με τον άντρα μου ένα παιδάκι (αφου πέρασαν 2,5 χρόνια απο τότε) αλλά το τρεναρουμε λόγω οικονομικών.οπότε θα εκτιμούσα πολύ τη βοήθεια σας αν κάποια κοπέλα απο εδώ μέσα εχει κάποιον καλο γιατρο που να εχει γνωσεις και να μην εχει και ταριφα, μας εχουν αγχωσει πολυ οι καταστάσεις και θέλουμε τουλαχιστον να εχουμε καλύψει το ιατρικό κομμάτι.Μου πρότεινε μια κοπέλα εναν καλό γιατρό στο Αρεταιειο 'ομως και εγω σαν μαιευτηριο προτιμω το Ελενα καθ'οτι μου εμπνέει εμπιστοσύνη (εκει εκανα την απόξεση σε εφημερεία).Ευχαριστώ πολυ για τον χρόνο σας θα εκτιμούσα οσο τον δυνατο πιο συντομη απαντηση σας. (βιαζομαι να γινω μανούλα):D. Εύχομαι σε όσες δεν εχουν αποκτησει νινακι να αποκτησουν συντομα ενα υγιεστατο και σε όσες εχουν να τους ζησει αντε και στα δικά μας. ΥΣ στην τότε δύσκολη κατασταση της παλλινδρομης με βοηθησε πολυ το forum να στε καλά

Link to comment
Share on other sites

maraki1212, καλημέρα,

λυπάμαι για τα όσα πέρασες κι εύχομαι η επόμενη φορά να είναι και η τυχερή σας.

Δε νομίζω ότι χρειάζεσαι έναν γυναικολόγο εξειδικευμένο στη θρομβοφιλία. Τον πρώτο λόγο άλλωστε σε αυτό το θέμα θα τον έχει ο αιματολόγος σου. Με το γυναικολόγο σου θα συζητάς τις κατευθύνσεις που σου δείνει ο αιματολόγος.

Συνεπώς, θεωρώ ότι καταρχήν θα πρέπει να βρεις έναν αιματολόγο (εάν δεν έχεις ήδη), γιατί θα τον χρειαστείς σε όλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης (εξετάσεις αντι-ΧΑ, αντιπηκτική αγωγή, κλπ), και μετά να βρεις έναν γυναικολόγο στο Έλενα, ή όπου αλλού εσύ κρίνεις, της εμπιστοσύνης σου, τον οποίον απλά θα ενημερώσεις για τη θρομβοφιλία. Αυτό.

Δυστυχώς προσωπικά δεν ξέρω κάποιον γυναικολόγο στο Έλενα να σου προτείνω, αλλά μην τρελλαίνεσαι ότι θα πρέπει να βρεις κάποιον με εξειδίκευση στη θρομβοφιλία. Να ψάξεις να βρεις κάποιον με τον οποίον "θα ταιριάξεις".

Καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

maraki1212, καλημέρα,

λυπάμαι για τα όσα πέρασες κι εύχομαι η επόμενη φορά να είναι και η τυχερή σας.

Δε νομίζω ότι χρειάζεσαι έναν γυναικολόγο εξειδικευμένο στη θρομβοφιλία. Τον πρώτο λόγο άλλωστε σε αυτό το θέμα θα τον έχει ο αιματολόγος σου. Με το γυναικολόγο σου θα συζητάς τις κατευθύνσεις που σου δείνει ο αιματολόγος.

Συνεπώς, θεωρώ ότι καταρχήν θα πρέπει να βρεις έναν αιματολόγο (εάν δεν έχεις ήδη), γιατί θα τον χρειαστείς σε όλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης (εξετάσεις αντι-ΧΑ, αντιπηκτική αγωγή, κλπ), και μετά να βρεις έναν γυναικολόγο στο Έλενα, ή όπου αλλού εσύ κρίνεις, της εμπιστοσύνης σου, τον οποίον απλά θα ενημερώσεις για τη θρομβοφιλία. Αυτό.

Δυστυχώς προσωπικά δεν ξέρω κάποιον γυναικολόγο στο Έλενα να σου προτείνω, αλλά μην τρελλαίνεσαι ότι θα πρέπει να βρεις κάποιον με εξειδίκευση στη θρομβοφιλία. Να ψάξεις να βρεις κάποιον με τον οποίον "θα ταιριάξεις".

Καλή συνέχεια!

 

Σε ευχαριστώ πολύ osin οκ θα το ψαξω δεν είχα ιδέα οτι χρειάζεται δν με ειχε ενημερώσει ο γιατρός το ναυτικού ίσως βέβαια επειδή δεν είμαι ακόμα και έγκυος.αλλά γενικά πολύ ταλαιπωρία η όλη διαδικασία.σε ευχαριστώ και πάλι για την άμεση απάντηση.να σαι καλά, ότι καλύτερο εύχομαι

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

 

Μαράκι μια φιλη μου γέννησε στο Έλενα πρόσφατα. Ο γιατρός της είναι ο Γιαλελής. Έμεινε πολύ ικανοποιημένη και απο το γιατρό κ από το μαιευτηρίο. Όπως σου είπε και η osin τον πρώτο λόγο στη θρομβοφιλία έχει ο αιματολόγος και όλα θα πανε καλά!!

I 'm a happy twin mom

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Επειδη εγω δυσκολευτηκα πολυ μεχρι να βγαλω ακρη με εξετασεις θρομβοφιλιας, για το που γινονται και το κοστος (μενω επαρχια και το μικροβιολογικο ζητουσε γυρω στα 1000? ενω το δημοσιο νοσοκομειο ~500?) και εν τελει βρηκα κι εκανα στην Αθηνα με σαλιο 150? ολες τις μεταλλαξεις μεσω ενος γνωστου... ειναι τραγικο οι τιμες να ειναι τοσο υψηλες και μαλιστα στις μερες μας που και η τεχνολογια εχει εξελιχτει και υπαρχει και καποιος ανταγωνισμος. Εγω τλκ εχω θρομβοφιλια και ευτυχως εχει αιματολογο το νοσοκομειο και με παρακολουθει. Αλλα το ιδανικο ειναι να το γνωριζεις πριν απο καποια δυσαρεστη εμπειρια που, δυστυχως, εχουμε οι περισσοτερες. Θα ηθελα να κανω μια ερωτηση στις πιο εμπειρες... υπαρχει προβλημα με την καθυστερηση της ενεσης? Η αιματολογος του νοσοκομειου δεν ειναι για πολλα οποτε δισταζω να τη ρωτησω μηπως το θεωρει χαζο...αλκα εμενα με αγχωνει, υπηρχε μερα που αργησα 8 ωρες...

Link to comment
Share on other sites

newmom., καλημέρα,

εύχομαι να πάνε όλα καλά από δω και πέρα. Δεν ήξερα ότι εξετάσεις θρομβοφιλίας μπορούν να γίνουν και με σάλιο. Ίσως, αν θες και μπορείς, να γράψεις δυο λόγια παραπάνω για τις επόμενες κοπέλες που διαβάζουν το συγκεκριμένο τόπικ.

Όσον αφορά για το χρόνο της ένεσης, ξέρω πως πρέπει να γίνεται οπωσδήποτε κάθε 24 ώρες (με +/- 1 ώρα απόκλιση).

Τώρα, εσένα, πάει έγινε. Μην το σκέφτεσαι πια, απλώς προσπάθησε να αποφεύγεις τόσο μεγάλες χρονικές αποκλίσεις.

Καλή συνέχεια!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλησπερα συμφορουμιτισες! Μολις πηρα κ γω τα αποτελεσματα απο τις εξετασεις θρομβοφιλιας κ θα ηθελα τα φωτα σας. Προκυπτουν τα εξης: ινωδογονο β μεταλλαξη -455G>A ετεροζυγο, GPIIIa ( μεταλλαξη HPA-1 L33 P): 1 b, MTHFR( μεταλλαξη ομοκυστεινης C677T): mt/ nl ( ετεροζυγο) κ μετατρεπτικο ενζυμο αγγειοτενσινης ( ΑCE, I/D): del. Επισης διαπιστωθηκε η υπαρξη πολυμορφισμου 807 C>T σε ετετοζυγη κατασταση. Τι σημαινουν ολα αυτα; οι υπολοιπες τιμες υποθετω οτι ειναι ενταξει.ευχαριστω για τη βοηθεια σας!

Vyokp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Αγαπητές φίλες, θα παρέμβω στη συζήτησή σας, ώστε να μπορέσουν και άλλες γυναίκες να διαβάσουν ορισμένα πολύ σημαντικά πράγματα για το "μύθο της θρομβοφιλίας".

Θα ξεκινήσω με ένα σημαντικό στατιστικό δεδομένο: Θετικές εξετάσεις θρομβοφιλίας έχει περίπου 1 στους 10-20 Έλληνες. Προβλήματα κύησης εξαιτίας της θρομβοφιλίας βιώνει μόλις 1 στις 200 γυναίκες, ενώ θρόμβωση παθαίνει περίπου 1 στους 650 ανθρώπους. Από την άλλη, πολλοί άνθρωποι με αρνητικές εξετάσεις και αποβάλουν και παθαίνουν θρόμβωση.

Για το λόγο αυτό, όλοι οι διεθνείς ειδήμονες δε συνιστούν έλεγχο θρομβοφιλίας στο γενικό πληθυσμό, γιατί περισσότερο μπλέκει την κατάσταση παρά δίνει απαντήσεις (π.χ. τι σημαίνει θετικός έλεγχος σε μια γυναίκα χωρίς αποβολές? μόνο άγχος δημιουργεί και πολλές φορές οδηγεί σε αχρείαστη θεραπεία με ενέσεις ηπαρίνης).

Ο μόνος τρόπος να ξεχωρίσει κανείς ποιος θα ωφεληθεί από τον έλεγχο θρομβοφιλίας είναι το ανάλογο κλινικό ιστορικό. Για παράδειγμα ως 2 αποβολές ΠΡΩΤΟΥ ΤΡΙΜΗΝΟΥ τις περισσότερες φορές είναι τυχαίο γεγονός (χωρίς να παραγνωρίζω το πόσο επώδυνο είναι ψυχολογικά- και το έχω βιώσει και προσωπικά). Άρα, για να αποφύγετε το αχρείαστο κόστος των εξετάσεων και για να αποφύγετε να πάρετε στα χέρια σας αποτελέσματα που δεν θα ξέρει κανείς πώς να αξιολογήσει καλό είναι πριν κάνετε έλεγχο να βρείτε έναν καλό γιατρό (μαιευτήρα ή αιματολόγο) που θα σας πει αν είναι ή όχι σκόπιμο να προχωρήσετε στον έλεγχο. Ακολούθως, να σας συστήσει έλεγχο για τα απολύτως απαραίτητα, ώστε και το κόστος του ελέγχου να περιοριστεί. Το ποιος είναι καλός γιατρός, το κρίνει συνήθως ο καθένας με καθαρά υποκειμενικά κριτήρια και δε θέλω να επηρεάσω τη σκέψη σας σε αυτό το θέμα.

Συμπερασματικά, μην πέφτετε στην παγίδα του "προληπτικού ελέγχου θρομβοφιλίας" (που δίνει μη αξιολογήσιμα αποτελέσματα) και ακόμα περισσότερο της "προληπτικής αντιπηκτικής αγωγής" (που έχει αποδειχθεί ότι δε δουλεύει). Για όλα τα παραπάνω υπάρχει άφθονη βιβλιογραφία που είναι στη διάθεσή σας- δε θεωρώ σκόπιμο να την παραθέσω σε κοινή θέα, κουράζοντας το κοινό.

Παρακαλώ να μην εκλάβετε αυτό το μήνυμα σα διαφήμιση, αλλά σαν προσπάθεια ενημέρωσης των γυναικών για ένα θέμα που -δυστυχώς- στην Ελλάδα ακόμα έχει διαστάσεις "μύθου"...

 

ΥΓ: Σωστός έλεγχος θρομβοφιλίας με σάλιο δε γίνεται. Πριν εμπιστευθείτε οποιονδήποτε, διαβάστε και ενημερωθείτε.

Link to comment
Share on other sites

(π.χ. τι σημαίνει θετικός έλεγχος σε μια γυναίκα χωρίς αποβολές? μόνο άγχος δημιουργεί και πολλές φορές οδηγεί σε αχρείαστη θεραπεία με ενέσεις ηπαρίνης).

Ο

 

Σωστά τα λόγια σας.. και εγω πήγα με μεγάλες προσδοκίες σε γιατρό της περιοχής μου που εδώ μεσα διάβασα τα καλύτερα … όχι μονο τα καλύτερα… θεό το έχουν.. και περα από γνωστές εξετάσεις για εμένα και το σύζυγο χωρίς να έχω ούτε μια αποβολή στη ζωη μου …ζήτησε εξέταση θρομβοφιλίας σε δικό του άνθρωπο αξίας 500 ?…. Το πρώτο σοκ ήταν με το ποσό.. και το δεύτερο μετά διαβάζοντας και ψάχνοντας για την θρομβοφιλίας …. Οκ θα μου πεις τόσα ξοδεύεις για βλακείες δεν θα ξοδέψεις να αποκτήσεις παιδί? Αλλά βρε παιδί μου ας είμαστε και λίγο άνθρωποι.. μην μας βλέπουν με το καλημέρα ως πορτοφόλι..

Link to comment
Share on other sites

Σωστά τα λόγια σας.. και εγω πήγα με μεγάλες προσδοκίες σε γιατρό της περιοχής μου που εδώ μεσα διάβασα τα καλύτερα … όχι μονο τα καλύτερα… θεό το έχουν.. και περα από γνωστές εξετάσεις για εμένα και το σύζυγο χωρίς να έχω ούτε μια αποβολή στη ζωη μου …ζήτησε εξέταση θρομβοφιλίας σε δικό του άνθρωπο αξίας 500 ?…. Το πρώτο σοκ ήταν με το ποσό.. και το δεύτερο μετά διαβάζοντας και ψάχνοντας για την θρομβοφιλίας …. Οκ θα μου πεις τόσα ξοδεύεις για βλακείες δεν θα ξοδέψεις να αποκτήσεις παιδί? Αλλά βρε παιδί μου ας είμαστε και λίγο άνθρωποι.. μην μας βλέπουν με το καλημέρα ως πορτοφόλι..

 

Ας τις κανεις να τις έχεις, να σε ενημερώσω ότι γίνονται σε δημόσιο νοσοκομείο πχ Έλενα με συμμετοχή ασφαλισμένου.

Link to comment
Share on other sites

Ας τις κανεις να τις έχεις, να σε ενημερώσω ότι γίνονται σε δημόσιο νοσοκομείο πχ Έλενα με συμμετοχή ασφαλισμένου.

 

Σας παρακαλώ διαβάστε την προηγούμενη δημοσίευσή μου γιατί είναι λανθασμένη αντίληψη το "κάνε τις, να τις έχεις". Είναι σημαντικό να πάψουν οι γυναίκες να υποβάλλονται σε αχρείαστες εξετάσεις και δεν είναι οικονομικό το ζήτημα, αλλά ζήτημα ηθικό και ορθής ιατρικής πράξης.

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Το ερώτημά μου απευθύνεται βασικά στον Δρ. Χατζηαντωνίου.

 

Είμαι ένας μπερδεμένος σύζυγος που ψάχνει απαντήσεις για το θέμα της θρομβοφιλίας. Η σύζυγός μου είχε μια παλίνδρομη κύηση πέρσι τέτοια εποχή, μέσα στους 2 πρώτους μήνες. Φέτος είναι πάλι έγκυος, και την προηγούμενη εβδομάδα (την 7η της κύησης) πήγαμε για την πρώτη επίσκεψη στον γιατρό, και ακούσαμε την καρδιά. Ο γιατρός αναφέρει ότι το μέγεθος του εμβρύου μοιάζει περισσότερο με αυτό 6ης εβδομάδας. Επίσης να πω ότι το πρωί της ίδιας ημέρας υπήρξαν ελάχιστες σταγόνες αίματος, που φάνηκαν μόνο στο εσώρουχο. Δεν υπήρξε άλλο παρόμοιο περιστατικό. Σήμερα βρισκόμαστε στην 8η εβδομάδα κύησης.

 

Ο γιατρός λοιπόν, προτείνει να κάνουμε μια εξέταση θρομβοφιλίας. Ιστορικό θρομβοφιλίας από την οικογένεια της συζύγου μάλλον δεν υπάρχει (δεν έχουν κάνει ποτέ σχετικές εξετάσεις, δεν παρουσίασαν πάντως κάποιο σχετικό πρόβλημα). Θα ήθελα να έχω μια συμβουλή -όσο είναι δυνατόν βέβαια, μέσω ενός φόρουμ- για το πόσο απαραίτητη ή/και θεμιτή είναι, σε αυτή τη περίπτωση και αυτή τη χρονική στιγμή, μια εξέταση θρομβοφιλίας. Ρώτησα κάπου και μου είπαν ότι αφού έχει πια ξεκινήσει η κύηση προτείνεται να γίνει μια άλλη εξέταση, ο μοριακός έλεγχος θρομβοφιλίας. Ούτε για αυτή γνωρίζω.

 

Ένα σημαντικό πρόβλημα, είναι το κόστος. Έχω ασφάλιση Δημοσίου/ΕΟΠΠΥ, αλλά από ότι κατάλαβα η εξέταση αυτή δεν καλύπτεται (πια) από το Ταμείο, και το κόστος είναι 400-500?, ή περίπου 200? για την άλλη εξέταση (μοριακός έλεγχος). Δυσκολεύομαι με αυτά τα ποσά, και δεν θα ήθελα να έχω αυτό το έξοδο, αν κρίνετε ότι δεν είναι ιδιαίτερα απαραίτητο.

Το περίεργο είναι ότι ο γυναικολόγος μου είπε ότι έχει έναν γνωστό αιματολόγο που θα κάνει την εξέταση με 100?. Δεν κράτησα τα στοιχεία του, εκείνη την στιγμή μου φάνηκε κι αυτό ένα σημαντικό ποσό, μέχρι τελικά έψαξα και έμαθα τιμές αλλού. Αλλά, είναι δυνατόν κάποιος αιματολόγος να προσφέρει την ίδια εξέταση με τόσο μεγάλη διαφορά τιμής; Μήπως τελικά κάνει κάποια εξέταση "άρπα κόλα"; ...ή μήπως εννοούσε "100? η επίσκεψη, και βλέπουμε...". Όσο πιο πολύ το ψάχνω, τόσο μπερδεύομαι. :(

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...