Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

SOS ΓΙΑ ΣΠΕΡΜΟΔΙΑΓΡΑΜΜΑ


Recommended Posts

Κορίτσια καλημέρα!Χρειάζομαι βοήθεια σε κάτι.Τηλεφώνησα στο Ιάκεντρο και στο Embryolab.Στο Ιάκεντρο μου είπαν 15€ σπερμοδιάγραμμα.την ρώτησα και για καλλιέργεια και μου είπε +20€ αν είναι θετικό το σπερμοδιάγραμμα και+10€ αν ειναι αρνητικό.τι σημαίνει αυτό?Μου φαίνονται λίγα τα 20€ για καλλιέργεια.Στο EMBRYOLAB μου είπαν 80€ το σπερμοδιάγραμμα και 70€ η καλλιέργεια.Γιατί τόση διαφορά?Το Ιάκεντρο με βολεύει περισσότερο άλλα μου φάνηκαν περίεργες οι τιμές.Επίσης ενώ στο EMBRYOLAB η κοπέλα μου τα είπε με κάθε λεπτομέρεια πως πρέπει να γίνει η εξέταση,στο Ιάκεντρο μου τα είπαν μεν,αλλά αφού ρώτησα εγώ.pLEASE πες τε μου την γνώμη σας γιατί θα πάμε τις επόμενες μέρες και πρέπει να καταλήξουμε για το που.

PMNYp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


δεν ξερω γιατι τοση διαφορα.παντως εμεις τα καναμε ολα στο ιακεντρο.

ΜΟΙΡΑΣΜΕΝΗ ΛΥΠΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΣΗ ΛΥΠΗ , ΑΛΛΑ Η ΕΥΤΥΧΙΑ ΟΤΑΝ ΜΟΙΡΑΖΕΤΑΙ , ΔΙΠΛΑΣΙΑΖΕΤΑΙ!!!

Link to comment
Share on other sites

...την ρώτησα και για καλλιέργεια και μου είπε +20€ αν είναι θετικό το σπερμοδιάγραμμα και+10€ αν ειναι αρνητικό.τι σημαίνει αυτό?

Όταν κάνουν καλλιέργεια και βγει θετικό, ότι δηλαδή υπάρχουν κάποια μικρόβια, τότε κάνουν και αντιβιόγραμμα, δηλαδή ελέγχουν κάποια φάρμακα αν καταπολεμούν τα συγκεκριμένα μικρόβια. Αν βγει αρνητική η καλλιέργεια δεν γίνεται αντιβιόγραμμα. Γι' αυτό το λόγο είναι πιο ακριβά αν βγει θετικό.

Όσον αφορά τη διαφορά των τιμών εκεί που πάει το μυαλό μου είναι μήπως το ταμείο του άντρα σου είναι συμβεβλημένο με το πρώτο κέντρο και σας κάνει κρατικές τιμές ενώ στο δεύτερο είτε δεν αναφέρατε ταμείο, είτε δεν είναι συμβεβλημένο; Ρώτησε αν υπάρχει κάποια σύμβαση με το ταμείο του άντρα σου γιατί μπορεί να είναι άλλες οι τιμές.

Για παράδειγμα εγώ που έχω ΤΣΜΕΔΕ έκανα στη Βιοιατρική ηλεκτροφόρηση αιμοσφαιρίνης με 12 ευρώ και ο άντρας μου ιδιωτικά 51 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

...την ρώτησα και για καλλιέργεια και μου είπε +20€ αν είναι θετικό το σπερμοδιάγραμμα και+10€ αν ειναι αρνητικό.τι σημαίνει αυτό?

Όταν κάνουν καλλιέργεια και βγει θετικό, ότι δηλαδή υπάρχουν κάποια μικρόβια, τότε κάνουν και αντιβιόγραμμα, δηλαδή ελέγχουν κάποια φάρμακα αν καταπολεμούν τα συγκεκριμένα μικρόβια. Αν βγει αρνητική η καλλιέργεια δεν γίνεται αντιβιόγραμμα. Γι' αυτό το λόγο είναι πιο ακριβά αν βγει θετικό.

Όσον αφορά τη διαφορά των τιμών εκεί που πάει το μυαλό μου είναι μήπως το ταμείο του άντρα σου είναι συμβεβλημένο με το πρώτο κέντρο και σας κάνει κρατικές τιμές ενώ στο δεύτερο είτε δεν αναφέρατε ταμείο, είτε δεν είναι συμβεβλημένο; Ρώτησε αν υπάρχει κάποια σύμβαση με το ταμείο του άντρα σου γιατί μπορεί να είναι άλλες οι τιμές.

Για παράδειγμα εγώ που έχω ΤΣΜΕΔΕ έκανα στη Βιοιατρική ηλεκτροφόρηση αιμοσφαιρίνης με 12 ευρώ και ο άντρας μου ιδιωτικά 51 ευρώ.[/quot

 

Τώρα κατάλαβα το+20€ και +10€.Δεν θα το κάνουμε μέσω ταμείου,σε κανένα δεν ανέφερα ταμείο.Για αυτό μου κάνει εντύπωση.15€ σπερμοδιάγραμμα και +20€ ή 10€ για καλλιέργεια το ένα και 80€ σπερμοδιάγραμμα και 70€ καλλιέργεια το άλλο!!!Αυτό ακόμα δεν το καταλαβαίνω!!Πάντως σε ευχαριστώ για την ενημέρωση :D

PMNYp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοπελια επειδη ειμαι του επαγγελματος 80 ευρω ειναι υπερβολικη τιμη για σπερμοδιαγραμμα κ ειναι κοροιδια να τα δωσεις. καποια κεντρα εχουν υπερβολικα υψηλες τιμες κ ψαχνουν για βλακες... εγω ηθελα να κανω καλλιεργεια τραχηλικου για μυκοπλασμα ουρεοπλασμα κ χλαμυδια. σε ενα μεγαλο κεντρο εργατουπολης κ το τονιζω αυτο δλδ απευθυνομενο σε φτωχο κοσμο μου ειπαν 90 ευρω κ στο μικροβιολογικο της γειτονιας μου 40 ευρω. καλο ειναι τα ψαχνουμε κ εκτος αν περισσευουν βεβαια...

.png
Link to comment
Share on other sites

κοπελια επειδη ειμαι του επαγγελματος 80 ευρω ειναι υπερβολικη τιμη για σπερμοδιαγραμμα κ ειναι κοροιδια να τα δωσεις. καποια κεντρα εχουν υπερβολικα υψηλες τιμες κ ψαχνουν για βλακες... εγω ηθελα να κανω καλλιεργεια τραχηλικου για μυκοπλασμα ουρεοπλασμα κ χλαμυδια. σε ενα μεγαλο κεντρο εργατουπολης κ το τονιζω αυτο δλδ απευθυνομενο σε φτωχο κοσμο μου ειπαν 90 ευρω κ στο μικροβιολογικο της γειτονιας μου 40 ευρω. καλο ειναι τα ψαχνουμε κ εκτος αν περισσευουν βεβαια...

 

Επειδή η δουλειά μου είναι τέτοια που είμαι όλη την μέρα με γιατρούς ξέρω πολύ καλά πως λειτουργούν τα συστήματα.Και ξέρω ότι μερικοί προσπαθούν να εκμεταλλευτούν καταστάσεις.Σε κανέναν δεν περισσεύουν χρήματα. Το θέμα είναι κατά πόσο το μικροβιολογικό της γειτονιάς μπορεί να έχει τα ίδια μηχανήματα με το μεγάλο μικροβιολογικό και κατά επέκταση να βγάλει και σωστά αποτελέσματα.Μήπως η διαφορά της τιμής μερικές φορές οφείλεται εκεί και όχι στην εκμετάλλευση?Μήπως απλά είναι ποιο εξειδικευμένοι και όχι ποιο ακριβοί?Έτσι λοιπόν κανείς δεν θέλει να γίνει κορόϊδο ,το ψάχνεις καλά ,αλλά πιστεύω πως πρέπει να συνυπολογίζεις όλους τους παράγοντες.Ευχαριστώ για την απάντηση cucu :D

PMNYp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...
  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα σε όλες! Προσπαθούμε και εμείς με τον σύζυγό μου για παιδάκι και ο γυναικολόγος μου σύστησε να κανει ο σύζυγος άλλο ένα σπερμοδιαγραμμα (έχουμε ήδη κάνει 2) και καλλιέργεια για να δούμε που βρισκόμαστε. Μας σύστησε ένα εξειδικευμένο εργαστήριο στη Λ. Συγγρού (http://www.spermlab.gr). Έμεινα πολύ ικανοποιημένη και νομίζω ότι οι τιμές έχουν να κάνουν με το τι προσφέρει το κάθε εργαστήριο. Στο συγκεκριμένο πλήρωσα 130? το σπερμοδιάγραμμα αλλά η εξυπηρέτηση ήταν τέλεια, μου εξήγησαν ότι απορία είχα σχετικά με την εξέταση και οι χώροι τους ήταν ότι καλύτερο έχω δει (σε σύγκριση με το προηγούμενο εργαστήριο που είχα πάει). Πιστεύω ότι η τιμή εξαρτάται από πολλά πράγματα (ποιότητα των μηχανημάτων για παράδειγμα). Ευτυχώς τα αποτελέσματα ήταν λίγο καλύτερα από τις προηγούμενες φορές οπότε ελπίζω για τα καλύτερα. Σύντομα θα κάνω και την πρώτη μου σπερματέγχυση, μπορεί καμιά σας να μου πει εάν είχε θετικά αποτελέσματα;

Εύχομαι σύντομα να έχετε όλες σας καλά νέα...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

κοριτσια καλησπερα!!!! Μηπως θα μπορουσατε να με βοηθησετε στην αναλυση του σπερμοδιαγραμματος του συζηγου μου.εχω πληρη αγνοια κ μεχρι να παω στο γιατρο μου θα σκασω.

ΑΡΙΘΜ.ΣΠΕΡΜΑΤΟΖΩΑΡΙΩΝ - 50.000.000/ml

PH - 8.0

ΡΕΥΣΤΟΠΟΙΗΣΗ - εντος μιας ωρας

ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ

 

30min ΖΩΗΡΑ(30%) ΜΕΤΡΙΑ(40%) ΜΙΚΡΗ ΚΙΝΗΣΗ(20%) ΑΚΙΝΗΤΑ(10%)

 

1hour ΖΩΗΡΑ(10%) ΜΕΤΡΙΑ(50%) ΜΙΚΡΗ ΚΙΝΗΣΗ(20%) ΑΚΙΝΗΤΑ(20%)

 

2hours ΖΩΗΡΑ(5%) ΜΕΤΡΙΑ(20%) ΜΙΚΡΗ ΚΙΝΗΣΗ(30%) ΑΚΙΝΗΤΑ(45%)

 

4hours ΖΩΗΡΑ(1%) ΜΕΤΡΙΑ(4%) ΜΙΚΡΗ ΚΙΝΗΣΗ(5%) ΑΚΙΝΗΤΑ(90%)

 

ΜΟΡΦΟΛΟΓΙΑ ΣΠΕΡΜΑΤΟΣ

ΤΥΠΙΚΕΣ ΜΟΡΦΕΣ ΣΠΕΡΜΑΤΟΖΩΑΡΙΩΝ- 95%

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...