Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ ΟΤΑΝ ΧΤΥΠΑΝΕ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΟ ΔΙΚΟ ΜΑΣ?


Recommended Posts

Γεια σας,

 

Πρόσφατα στις κούνιες ένας πατέρας φώναζε στο αγοράκι του χαζό και το χτύπαγε στα χεράκια και στο πωπό το ταρακούναγε..

ΦΡΙΚΑΡΑΑΑΑΑΑΑ

ήθελα να πάω να τον ....

Τίποτα δεν έκανα.. δεν ξέρω και αν είναι σωστό να κάνεις.. πως να ανακατευτείς? και αν μετά ξεσπάσει στο παιδί ?

 

το θέμα είναι πως ο μικρός μου 15,5 μηνών τους κοίταζε και είχε τρομάξει..

τα έχασα.. μπήκα μπροστά του να μην βλέπει και του πρότεινα κάποιο παιχνίδι που ευτυχώς ακολούθησε...

 

Η ερώτηση είναι τι κάνουμε σε αυτές τις περιπτώσεις ? και αν το παιδί είναι πιο μεγάλο τι του λέμε ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Η βαφτιστήρα μου είπε στην μαμά της ότι θέλει να κοιμάται στο κρεβάτι μαζί της γιατί την αγαπάει πολύ και δεν την χτυπάει όπως άλλες μανούλες τα παιδάκια τους.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

emena i kori moy ine 3.5 xrono.exei mia fili peripoy stin ilikia tis. kamia fora i mama tis ti fonazei entona ke ti rixni kamia elafria pio poli gia fovo oxi na ti sakatepsi kiolas...

stin arxi poy imastan mprosta se olo ayto epeidi katalavene poli kala i dikia moy to mono poy tis ipa itan.''vlepeis se ti asximi thesi eftase i mama tis? ayto poy ekane itan kaki simperifora ke h mama tis exase ton elegxo. esi prepei na prosexeis na eisai kali ke na mi ftanoyme se ayto to simio giati den aresei se kanenan.kamia manoyla de theli na xtipaei to pedaki tis.''

 

ayto vasika topa giati pernoysame mia fasi poy ithele nane aneksartiti ke kaname sinexeia asximes zavolies.vrika kego tin efkeria... :wink:

1-2-3MPOMPIRES!!!

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως και η μαμά που φώναζε έτσι ήταν απαράδεκτη και λανθασμένη η δική σου συμπεριφορά.

 

Εγώ θα ήθελα αν ήταν δυνατόν να απαντήσει κάποιος που να γνωρίζει το θέμα επαγγελματικά. Είναι πολύ σοβαρό το θέμα για να το αφήσουμε στα νομίζω του καθενός μας.. Δεν μιλάω για σένα ... και για μένα μιλάω.. Γι΄αυτό άλλωστε και ρωτώ!!!!!! :):):)

Link to comment
Share on other sites

'kamia manoyla de theli na xtipaei to pedaki tis.''

 

 

Αυτό μου θυμίζει το ''εγώ πονάω περισσότερο'' που λένε οι άντρες που κακοποιούν τις γυναίκες τους.

Το παιδί σου πρέπει να έχει πολύ ξεκάθαρο στο μυαλό του ότι KANENAΣ και υπό ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ συνθήκη δεν έχει το δικαίωμα να το χτυπήσει.

df306542d5.pngbb1d25814b.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΟΚ κοριτσια. μπορει να μη το διατυπωσα σωστα αλλα συμφωνω και γω στα περισσοτερα με σας.παντως δε ξερω τις ηλικιες των ζουζουνιων σας αλλα πιστευω πως ολες που τα εχουμε 24 ωρες το 24ωρο διπλα μαςκαποια στιγμη(δυστηχως) δινουμε καμια στον ποπο.και η ηλικια 3-4 ειναι πολυ δυσκολη πιστεψτε με και δυσκολα εχεις υπομονη.η αληθεια πολυ σπανια να το κανω αλλα τοχω κανει αυτο θελω να πω.προς θεου! δεν υποστηριζω τη βια στο παιδι μιλαω μονο για μια μικρη κινηση.το παραπανω ειναι απλως απαραδεκτο

1-2-3MPOMPIRES!!!

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα όταν δίνουμε έστω και μια στον ποπο είναι δικό μας όχι των παιδιών..

 

το θέμα εδώ δεν είναι αυτό.. το ερώτημα είναι το αρχικό το δικό μου και ακόμα ελπίζω να απαντήσει κάποιος που κατέχει το θέμα επαγγελματικά.

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

εγω μια φορά ειδα μια ξαδέρφη μου να χτυπάει πολυ ασχημα το παιδί της και της φώναξα...δε μπορω να ακουω ή να βλέπω να χτπυπάνε τα μωρα επειδη δεν εχούν υπομονη...να μην τα κανανε μετα...και αν κανουν διαολιες τα μωρα και δεν ακουνε οι γονεις φταινε για μενα γιατι έτσι τα μαθανε...για να τα ηρεμησουν θα πρεπει να τους μιλανε ηρεμα και να τους λενε ότι κατσε για 7 λεπτα στο καρεκλακι σου και σκεψου τι έκανες..αυτο σαν τιμωρία..

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μου συνέβει το ίδιο στην παιδική χαρα με τον μεγάλο μου γιο, τότε 3 ετών, ο οποίος και αντέδρασε τόσο αυθόρμητα που με υπερκάλυψε: "Μαμά, μαμά! Αυτός ο μπαμπάς εκεί είναι χαζός! Αντί να μιλάει στο παιδάκι του το χτυπάει!!!" Εννοείται πως γύρισε όλη η παιδική χαρά να κοιτάξει τον ..."χαζό" μπαμπά & του πέσανε τα μούτρα τελείως. Από τρελό λένε & από μικρό μαθαίνεις την αλήθεια :-). Αυτό που είπα στο παιδί μου τότε ήταν πως ο συγκεκριμένος μπαμπάς έκανε λάθος. Αλλά είναι και δική μου απορία το τι λέμε σ ένα παιδί όταν βλέπει ένα γονιό να μη φέρεται σαν τέτοιος.

Ένας φίλος κάποτε -όχι γονιός ακόμα- σταμάτησε τα ψώνια του σε πολυσυχναστο δρόμο και έριξε μπουνιά σε άγνωστο μπαμπά που τραβολογούσε το 4 χρονο αγοράκι του βάναυσα και το σκαμπίλιζε: "Αυτό ήταν για να δεις πως νιώθει το παιδί σου όταν το χτυπάς!" του είπε, τον άφησε εμβρόντητο και συνέχισε τα ψώνια του.

lKinp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...
Νομίζω πως και η μαμά που φώναζε έτσι ήταν απαράδεκτη και λανθασμένη η δική σου συμπεριφορά.

 

Εγώ θα ήθελα αν ήταν δυνατόν να απαντήσει κάποιος που να γνωρίζει το θέμα επαγγελματικά. Είναι πολύ σοβαρό το θέμα για να το αφήσουμε στα νομίζω του καθενός μας.. Δεν μιλάω για σένα ... και για μένα μιλάω.. Γι΄αυτό άλλωστε και ρωτώ!!!!!! :):):)

 

 

Εμενα προσωπικα δεν με ενδιαφερει η γνωμη κανενος ειδικου. Ειμαι 100% κατα τις φυσικης βιας ητε ελαφρια ητε βαρια. Πιστευω οτι οταν ενας γονιος χτυπαει το παιδι του εστω και ελαφρια του μαθαινει οτι το να χτυπας ειναι επιτρεπτο. Οχι και παλι οχι. Δεν σηκωνεις ποτε χερι στο παιδι σου. Προσπαθεις να το μαθεις πραγματα δειχνοντας παραδειγμα και οχι επιβολη. Η επιβολη κερδιζει φοβο οχι σεβασμο, και εγω επιδιωκω σεβασμο και οχι φοβο....Οσο για τις αλλες μαμαδες. Αν με ρωταγε θα της ελεγα απλα οτι ειναι κατι που στην δικα μας οικογενεια δεν κανουμε ποτε γιατι σεβομαστε την φυσικη υπαρξη ο ενας του αλλου.....τιποτα αλλο....και παλι οτι ειπα ειναι μονο για μενα και οχι για ολο τον κοσμο. Οι αλλες οικογενειες ας κανονισουν τι θα κανουν με βαση τι δικη τους λογικη.....:-)

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Δεν σηκωνεις ποτε χερι στο παιδι σου. Προσπαθεις να το μαθεις πραγματα δειχνοντας παραδειγμα και οχι επιβολη. Η επιβολη κερδιζει φοβο οχι σεβασμο, και εγω επιδιωκω σεβασμο και οχι φοβο...

Μαζί σου 100%. Με κάλυψες απόλυτα. Και η θέση αυτή τυγχάνει να είναι απόλυτα σύμφωνη με την σύγχρονη παιδαγωγική και όχι μόνο, από τη Μαρία Μοντεσόρυ μέχρι τους σύγχρονους παιδοψυχολόγους (για την κοπέλα που ρώτησε για ειδικούς, υπάρχει μια τεράστια ελληνική και ξένη βιβλιογραφία, που συνοψίζεται ακριβώς στα παραπάνω).

lKinp2.png
Link to comment
Share on other sites

Η ερώτηση είναι τι κάνουμε σε αυτές τις περιπτώσεις ? και αν το παιδί είναι πιο μεγάλο τι του λέμε ?

Την αλήθεια (εφ όσων την δεχόμαστε και οι ίδιοι εννοείται): Οτι δυστυχώς υπάρχουν και ακατάλληλοι ή ανέτοιμοι γονείς, ότι δυστυχώς δεν ξέρουν όλοι να μεγαλώνουν τα παιδιά τους & αντί να κάνουν κάτι γιαυτό, ξεσπούν στα μικρά τους τα δικά τους ψυχοπροβλήματα, φόβους, θυμό, ενοχές, κτλ (είναι δυστυχώς μακρύς ο κατάλογος...). Δικαιολογόντας στα παιδιά μας τη βία που παρατηρούν, τα αφήνουμε με την εντύπωση πως η βία είναι αποδεκτή, ακόμα κι αν δεν την χρησιμοποιούμε εμείς, άρα τα προετοιμάζουμε να την αποδεχτούν & να ζήσουν μαζί της στον αυριανό κόσμο που θα χτίσουν.

lKinp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...
"ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ ΟΤΑΝ ΧΤΥΠΑΝΕ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΟ ΔΙΚΟ ΜΑΣ?"

 

 

Καλούμε την αστυνομία.

 

να μια ενδιαφερουσα αποψη που δεν την ειχα σκεφτει

δεν ειναι κακη ιδεα

Η οικογενοια μου ειναι ολη μου η ζωη

 

328e.jpg328ep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αν ηταν κι αλλος κοσμος μπροστα θα πηγαινα και θα του λεγα "ζητα συγνωμη απο το παιδι σου τωρα η καλω την αστυνομια"

αλλα αν ηταν μονο αυτος στο παρκο κι εγω ημουν μονη με το παιδι μου, ισως και να κωλωνα για να μαι ειλικρινης.. απλα θα μιλουσα στο παιδι μου γλυκα και δυνατα μπας και λαβει το μνμ.

the hand that rocks the cradle, is the hand that rules the world..

πριγκιπακος και νεραϊδουλα ..

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
"ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ ΟΤΑΝ ΧΤΥΠΑΝΕ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΟ ΔΙΚΟ ΜΑΣ?"

 

 

Καλούμε την αστυνομία.

 

 

το θέμα ειναι να έρθει η αστυνομία, γιατι εγώ την κάλεσα και δεν ήρθε:cry:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...