Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Γειά σας και πάλι μετά από πολύ καιρό.

Με δίδυμα αγόρια 2,5 ετών σωστά τερατάκια μου είναι δυστυχώς δύσκολο να επικοινωνώ μαζί σας όσο συχνά θα ήθελα.

Θα ήθελα όμως την γνώμη όσων έχουν ανάλογη εμπειρία ή επιστημονική γνώση γύρω από το θέμα του στραβισμού. Ο ένας από τους δύο παρουσίασε μία μέρα στα καλά του καθουμένου στραβισμό στο ένα του μάτι. Πήγαμε στον οφθαλμίατρο ο οποίος μας παρέπεμψε σε παιδοφθαλμίατρο. Αυτός μας έδωσε σταγόνες ατροπίνης να βάζουμε και στους δύο (μονοωικά δίδυμα) για μία εβδομάδα έτσι ώστε να ανοίξει καλά το μάτι τους και να μπορέσει να κάνει μία πιο εξειδικευμένη εξέταση (σκιασκοπία νομίζω την είπε). Μας είπε πως αν είναι υπερμετροπία θα αντιμετωπιστεί με γυαλιά, διαφορετικά ίσως χρειαστεί εγχείριση.

Απ'ότι έχω ακούσει είναι συνηθισμένο το φαινόμενο σ'αυτή την ηλικία, όμως θα ήθελα να ξέρω είτε με τον ένα είτε με τον άλλο τρόπο διορθώνεται η κατάσταση; Μήπως είναι πολύ μικρός για εγχείρηση;

Κι αν χρειαστεί γυαλιά για πόσο καιρό περίπου θα χρειαστεί να τα φοράει;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εχω στραβισμο εκ γενετης και εχω κανει τρια χειρουργια εκ των οποιων τα δυο πρωτα σε ηλικια περιπου τεσσαρων ετων. Ειχαν αποτελεσμα πολυ καλο αλλα δυστυχως ανηκω στο 20 % των περιπτωσεων που ο ιστος τεμπελιασε (δεν εκανα και τις απαραιτητες ασκησεις) και στα 15 μου περιπου ξαναεκανα χειρουργιο και πηγε κι αυτο παρα πολυ καλα αλλα ξανατεμπελιασε λιγο το ματακι.

 

Πριν απο δυο χρονια (στα 25 μου περιπου) πηγα σε εναν κορυφαιο οφθαλμιατρο (αν θελεις μπορω με πμ να σου δωσω τα στοιχεια του) για στραβισμο και μου προτεινε ξανα χειρουργιο (το τελευταιο οπως το χαρακτηρισε) μιας ημερας και θα διορθωνοταν το προβλημα δια παντος. Δεν μπηκα στον κοπο ξανα λογω του οτι δεν ειναι πλεον κατι φοβερο και τωρα πια ουτε εγω το βλεπω στον καθρεφτη.

 

Δυστυχως αν βαλει γυαλακια το μικρο σου μαλλον θα ειναι για παντα, τουλαχιστον με εμενα ετσι εγινε.

Αν τα παρει με καλο ματι απο την αρχη δεν θα εχεις προβλημα, εγω δεν τα ηθελα. (εχω χασει απειρα ζευγαρια σαν παιδακι)

 

Παντως ειναι μονο αισθητικο το θεμα και γνωμη μου ειναι να κανεις οτι καλυτερο παιρνει στο παιδακι για να μην εχει προβλημα αργοτερα (και να μην το κοροιδευουν τα παιδακια στο σχολειο.)

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα το έχω φάει όχι απλά με το κουτάλι, αλλά με την κουτάλα! :lol: Ο Ιωακείμ παρουσίασε στραβισμό περίπου απο 3 μηνών. Ξεκίνησε με αποκλεισμό στο καλό μάτι για να μην τεμπελιάσει το άλλο (ήταν 10 μηνών περίπου). Κάθε 6 μήνες πηγαίνουμε Αθήνα σε παιδοφθαλμίατρο και τον παρακολουθεί.

Οταν ήταν 18 μηνών τα μάτια του τα χρησιμοποιούσε και τα δύο, αλλά εναλλάξ - ήταν ώριμος για επέμβαση. 18/6/6 την έκανε, τα μάτια του έχουν βελτιωθεί πάρα πολύ, αλλά υπάρχει κατάλοιπο. Προς το παρόν φοράει γυαλάκια και αν το υπόλοιπο που έχει μειώνεται με τα γυαλιά, θα συνεχίσει να τα φοράει, αλλιώς θα χρειαστεί να ξανακάνει χειρουργείο (είναι επέμβαση ρουτίνας πλέον).

Το ζήτημα με το στραβισμό είναι να βρείς την αιτία του. Αν είναι απο υπερμετρωπία κλπ μπορεί μόνο με τη χρήση γυαλιών να ελαχιστοποιηθεί, καθώς τα γυαλιά βοηθούν να γίνει σωστά την εστίαση. Στην περίπτωση του Ιωακείμ δεν διαπιστώθηκε τέτοιο πρόβλημα, ήταν θέμα των μυών του ματιού. Ωστόσο έχουμε μέλλον ακόμη...

Αν θέλεις περισσότερες λεπτομέρειες στείλε μου πμ! θα χαρώ να σε βοηθήσω. Πάντως μην σε αγχώνει, δεν είναι κάτι σοβαρό, μπορεί να διορθωθεί, απλά χρειάζεται χρόνο.

 

Ιωακείμ το αγγελούδι μου!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια σας ευχαριστώ πολύ για το άμεσο ενδιαφέρον.

Η αλήθεια είναι οτι μ'έχει πάρει λίγο από κάτω η ιστορία. Σήμερα θα μας πάμε στον γιατρό για την εξέταση προκειμένου να μας πει αν προέρχεται από υπερμετρωπία ή όχι. Ο συγκεκριμένος θεωρείται ο κορυφαίος στην Θεσσαλονίκη, θα ήθελα όμως να μου πείτε και τα ονόματα των γιατρών σας σε περίπτωση που χρειαστώ μία δεύτερη γνώμη σε περίπτωση που μου προτείνει επέμβαση. Δεν ξέρω αλλά αυτό το ενδεχόμενο με αρρωσταίνει. Πιστεύω ότι είναι πολύ μικρούλης ακόμη για επέμβαση στο μάτι. Ασε που υπάρχει το ενδεχόμενο να βρεί κάτι και στον άλλο δίδυμο παρόλο που δεν έχει μέχρι στιγμής κανένα σύμπτωμα.

Εσένα βέβαια Πωλίνα ήταν ακόμη πιο μικρός. Μπορείς να μου πείς κάποιες λεπτομέρειες γι'αυτό; (Πόση ώρα διήρκησε, πώς ήταν το παιδί μετεγχειρητικά κλπ.)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Διαφημίσεις

''ΣΤΡΑΒΙΣΜΟΣ'' ή ''ΨΕΥΤΟΣΤΡΑΒΙΣΜΟΣ''.Ήταν η διάγνωση του παιδοφθαλμίατρου όταν πήγαμε τον μικρό για πρώτη φορά.Τελικά ήταν το δεύτερο.Κάναμε την μέτρηση,κλείσαμε το ένα μάτι,πηγαίναμε ανά δύο μήνες στο γιατρό ανά τρεις ανάλογα το πως μα έλεγε,το αποτέλεσμα ήταν πως άκρη δεν βγάλαμε[ενα χρόνο]και αλλάξαμε γιατρό.Ηδιάγνωση ήταν αρχή υπερμετρωπίας[δεν γεννήθηκε με πρόβλημα στην πορεία το απέκτησε].Τώρα φοράει γυαλάκια και αργότερα θα δούμε αν χρειαστεί εγχείρηση.Τελικά μήπως είναι καλό να παίρνουμε και δεύτερη γνώμηγιατί υποτιθεται πως και ο πρώτος ήταν κορυφή αλλά αποδειχτηκε ΜΑΠΑΣ.:?:

a63700a23b.png 87032dd023.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΕΙ ΚΑΙ Ο ΔΙΚΟΣ ΜΟΥ ΓΙΟΣ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.ΜΕΧΡΙ ΣΤΙΓΜΗΣ ΦΟΡΑΜΑ ΓΙΑΛΙΑ ΚΑΙ ΚΛΕΙΝΟΥΜΕ ΤΟ ΜΑΤΙ ΤΟΥ ΓΙΑ 3 ΩΡΕΣ ΗΜΕΡΗΣΙΩΣ.ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΠΟΥ ΤΟΝ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΔΕΙΧΝΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΡΑΒΙΣΜΟΣ ΠΟΥ ΔΙΟΡΘΩΝΕΤΑΙ ΚΑΘΩΣ ΟΤΑΝ ΦΟΡΑΕΙ ΓΙΑΛΙΑ ΔΕΝ ΣΤΡΑΒΙΖΕΙ.ΕΚΛΕΙΣΑ ΕΝΑ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΣΕ ΠΑΙΔΟΟΦΘΑΛΜΙΑΤΡΟ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ ΤΟΝ ΙΟΥΛΙΟ ΓΙΑ ΔΕΥΤΕΡΗ ΓΝΩΜΗ.ΜΗΠΩΣ ΕΧΕΤΑΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΑΙ ΚΑΠΟΙΟΝ ΕΣΕΙΣ? ΣΤΗΝ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ΠΟΥ ΠΗΓΑ ΓΙΑ ΔΕΥΤΕΡΗ ΓΝΩΜΗ ΣΕ ΕΝΑΝ ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ ΠΑΙΔΟΟΦΘΑΛΜΙΑΤΡΟ ΔΕΝ ΕΒΓΑΛΑ ΑΚΡΗ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Link to comment
Share on other sites

Όταν γεννήθηκα μπήκα στη θερμοκοιτίτιδα για κάποιο λόγο.Από τη λάμπα της θερμοκοιτίδας (έφυγε το πανάκι από τα μάτια μου) δημιουργήθηκε στραβισμός!

Έκανα εγχείρηση στα 4 μου και στα δυο ματάκια και μετά θυμάμαι μου έκλειναν εναλλάξ τα μάτια για εξάσκηση (αν θυμάμαι καλά).

Με την επέμβαση δεν θεραπεύτηκε το ¨πρόβλημα¨ 100%.

Ακόμα και τώρα όταν είμαι συγκινημένη,στεναχωρημένη,γενικά είμαι φορτισμένη συναισθηματικά το ένα μάτι ¨φεύγει¨ ελάχιστα.Δεν με ενοχλεί όμως καθόλου ούτε αισθητικά.

Από την άλλη ένας παιδικός φίλος με το ίδιο πρόβλημα έκανε επέμβαση σε μικρή ηλικία και θεραπεύτηκε 100%.

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη αλλά αν κατάλαβα καλά η υπερμετρωπία μπορεί να οδηγήσει σε στραβισμό???

Και γιατί εγώ που πήγα τη μικρή μου στο γιατρό (παιδοφθαλμίατρο επιμελητή του Παίδων) μου είπε:

α) πρόκειται για ψευδοστραβισμό

β) το παιδί σ' αυτήν την ηλικία πρέπει να έχει υπερμετρωπία, η οποία μεγαλώνοντας το βολβός του ματιού διορθώνεται και ΄γίνεται η αντανάκλαση πάνω στον αμφιβληστροειδή, διαφορετικά αν τώρα δεν έχει καθόλου υπερμετρωπία κινδυνεύει να αποκτήσει μυωπία (πιθανόν και κακαήθη, δηλαδή σε πολύ μικρή ηλικία)???

Σημειωτέον ότι της έριξε σταγόνες για πλήρη διαστολή της κόρης.

 

Κορίτσια τα φώτα σας!

Link to comment
Share on other sites

Εμενα η Μαγια εχει υπερμετροπια 5,2 και στα δυο ματια και αστιγματισμο 1,5 στο δεξι ματι.Το καταλαβα οταν ηταν 15 μηνων και απο τοτε φοραει γυαλακια ομως στραβισμο δεν εχει.....Οτι θελετε ρωτηστε

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ...

ΜΠΟΡΩ ΠΑΝΩ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΝΑ ΣΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΩ ΜΙΑΣ Κ ΠΟΥ ΓΙΑ

ΑΡΚΕΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΕΙΜΟΥΝΑ ΒΟΗΘΟΣ ΧΕΙΡΟΥΡΓΟΥ ΟΦΘΑΛΜΙΑΤΡΟΥ

ΕΞΙΔΕΙΚΕΥΜΕΝΟΥ ΣΕ ΣΤΡΑΒΙΣΜΟ Κ ΠΑΘΗΣΕΙΣ ΒΛΕΦΑΡΩΝ......

 

ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΣΕ ΤΕΤΟΙΑ ΗΛΙΚΙΑ ΟΤΑΝ ΠΑΝΕ ΣΤΟΝ ΟΦΘΑΛΜΙΑΤΡΟ Ο

ΓΙΑΤΡΟΣ ΣΤΑΖΕΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΣΤΑΓΟΝΕΣ ΩΣΤΕ ΝΑ ΑΝΟΙΞΕΙ Η ΚΟΡΗ ΤΟΥ

ΜΑΤΙΟΥ Κ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΤΗΝ ΕΞΕΤΑΣΗ Η ΟΠΟΙΑ ΛΕΓΕΤΑΙ

ΒΥΘΟΣΚΟΠΗΣΗ...

ΟΤΑΝ ΛΟΙΠΟΝ ΚΑΝΕΙ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΕΞΕΤΑΣΗ ΒΓΑΖΕΙ Κ ΤΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ

π.χ. ΨΕΥΤΟΣΤΡΑΒΙΣΜΟΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΥΧΝΗ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΗΛΙΚΙΑ Κ ΔΙΝΕΙ ΝΑ

ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΙΑ ΑΣΚΗΣΗ ΚΛΕΙΝΟΝΤΑΣ ΤΟ ΕΝΑ ΜΑΤΙ Κ ΒΛΕΠΟΝΤΑΣ ΜΟΝΟ ΜΕ

ΤΟ ΑΛΛΟ Κ ΜΕΤΑ ΕΝΑΛΛΑΞ Κ ΣΤΟ ΑΛΛΟ....

ΕΑΝ ΑΥΤΗ Η ΠΑΘΗΣΗ ΧΡΙΖΕΙ ΧΕΙΡΟΥΡΓΙΚΗΣ ΕΠΕΜΒΑΣΗΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΟ

ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΔΕΝ ΚΡΑΤΑΕΙ Κ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ(ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΕΓΩ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ

ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ-ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ) ΜΟΝΟ Ο ΧΕΙΡΟΥΡΓΟΣ ΜΠΟΡΕΙ...

ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΝΑ ΜΗΝ ΦΟΒΑΣΑΙ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΥΠΗΡΧΑΝ ΠΟΛΛΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΠΟΥ ΤΑ ΕΙΧΑΜΕ ΧΕΙΡΟΥΡΓΗΣΕΙ..

ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΜΙΑ ΜΙΚΡΗ ΗΛΙΚΙΑ ΠΟΥ ΠΕΡΝΕΙ Κ ΕΞΑΣΚΗΣΗ Μ ΤΑ ΓΥΑΛΙΑ Η ΜΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ

ΣΟΥ ΕΓΡΑΨΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ...

ΟΜΩΣ ΤΟ ΚΑΤΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΘΑ ΣΤΑ ΠΕΙ Ο ΟΦΘ/ΤΡΟΣ ΣΟΥ...ΑΦΟΥ ΤΗΝ ΕΞΕΤΑΣΗ ΕΤΣΙ

ΜΟΝΟ ΕΙΚΑΣΙΕΣ ΛΕΜΕ...

 

Ο ΧΕΙΡΟΥΡΓΟΥΣ ΠΟΥ ΔΟΥΛΕΥΑ ΜΑΖΙ ΤΟΥ ΤΟ ΙΑΤΡΕΙΟ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΘΗΝΑ....

ΟΤΙ ΑΛΛΟ ΘΕΛΕΙΣ ΡΩΤΑΜΕ 6 ΧΡΟΝΙΑ ΕΙΜΟΥΝΑ ΣΤΑ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΑ....

 

ΦΙΛΙΑ

Link to comment
Share on other sites

Εμάς δεν μας έδωσει ούτε ασκήσει ούτε τίποτα...

Και είπε ότι είναι φυσιολογικό να έχει υπερμετρωπία...Ή μάλλον ότι είναι καλό που έχει υπερμετρωπία.

yiotagr σε παρακαλώ, μπορείς να μου στείλεις πμ με τα στοιχεία του γιατρού?

Link to comment
Share on other sites

Ο Νικόλας παρουσίασε στραβισμό στο δεξί ματάκι όταν ήταν περίπου 6 μηνών. Τον Ιανουάριο που μας πέρασε, μια οφθαλμίατρος το επιβεβαίωσε, και μας είπε το εξής. Δεν υπάρχει υπερμετρωπία ή κάτι άλλο, απλά τεμπελιάζει ο μυς του αριστερού ματιού. Η θεραπεία είναι να κλείνουμε το καλό ματάκι ώστε να δουλέψει το άλλο. Δεν θα φορέσει γυαλιά για αυτό και σαφώς δεν συζητάμε για χειρουργείο.

Είπε επιπλέον ότι όσον αφορά την πλήρη αποκατάσταση είναι μέχρι τα 6 χρόνια. Και αν το αφήσεις χειροτερεύει.

Το θέμα είναι ότι ο μικρός δεν είναι καθόλου συνεργάσιμος. Δεν έχω καταφέρει ακόμα να τον πείσω ότι πρέπει να κλείνουμε το ματάκι.

Δοκίμασα τα πάντα, τι το φορέσαμε οικογενειακώς, τι το βάλαμε σε αρκούδια, τίποτα!!!Μόλις το βλέπει κλαίει. Και αν του το φορέσεις με το ζόρι, απλά το ξεκολλάει.

Την Δευτέρα έχω κλείσει ραντεβού με οφθαλμίατρο εδώ, γιατί η πρώτη διάγνωση ήταν όσο ήμασταν στην Ολλανδία. Αισιοδοξώ νσ έχει να μου προτείνει κάτι.

Link to comment
Share on other sites

ΣΥΝΕΡΓΑΖΕΤΑΙ ΔΕΝ ΣΥΝΕΡΓΑΖΕΤΑΙ Η ΑΣΚΗΣΗ Η ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ

ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΛΟ ΤΟ ΔΙΚΟ ΤΟΥ...ΟΝΤΩΣ ΜΕΧΡΙ ΤΑ 6 ΧΡΟΝΙΑ ΦΤΙΑΧΝΕΤΑΙ ΤΟ

ΜΑΤΑΚΙ.....

 

ΘΑ ΣΟΥ ΣΤΕΙΛΩ Π.Μ. ΜΕ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΑΛΛΑ ΠΙΟ ΜΕΤΑ...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Γεια σε όλους. εχω μια κορη θα κλεισει τα 4 σε 2 μηνες, πριν περιπου 2 μήνες παρουσιαστικε ενα τικ στα βλεφαρά στης. Με αγχοσε πάρα πολυ και αρχισα να το ψαχνω σε παιδιατρους και ψυχολόγους. Πανω στο ψαξιμο και την συνεχη παρακολούθηση διαπιστοσα εντελως ξαφνικα εναν μικρό στραβισμο οταν προσπαθει να κοιταξει κατι σε μικρες αποστασεις. Πηγαμε σε π/οφθαλμίατρο και διαπιστοθηκε υπερμετροπια και αστιγματισμος, μας εδωσε να βαλουμε γυαλακια. σημερα πρωτη μερα που προσπαθήσαμε να τα φορεσει και αντιδραει πεισματικα. Θα ηθελα να με διαφωτίσετε .... το παιδι μου με αυτα τα γιαλια βλέπει καλύτερα η όντος δυσκολευετε οπως μου λεει η ιδια? Ο γιατρος μας προτεινε για αρχη να τα φοράει τουλαχιστον 6 ωρες , αν δυσκολεύετε πως μπορεις να πεισεις ενα παιδι να φοραει γυαλια και να μην βλεπει καθαρα?

Χρειαζομαι την εμπειρία σας.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και εμας στην αρχη δεν τα συμπαθησε επιμεναμε και τωρα τα εχει συνηθισει και δεν υπαρχει προβλημα εμεις "κλεινουμε" και το καλο ματι για 3 ωρες καθε μερα για τον στραβισμο εμεις ολα τα καναμε παιχνιδι για το patch καναμε οτι ειμαστε πειρατες και στο σχολειο που το φοραει ειναι περηφανος γιατι οι αλλοι δεν μπορουν να ειναι πειρατες!!βεβαια αγοραζουμε αυτα με τα σχεδιακια και βοηθαει......κατι παρομοιο καναμε και με τα γυαλια ως παιχνιδι στην αρχη σιγα σιγα επιασε το κολπο

θελει υπομονη και επιμονη

Link to comment
Share on other sites

koριτσια μου ειμαι μια μαμα που στα 6 εκανα χειρουργειο απο στραβισμο παρολο που η διαγνωση εγινε οταν ημουν 1 ετουσ κ παλεψαν με γυαλια κ ασκησεισ...απετυχαν το χειρουργειο δεν ηταν απλο -τοτε τουλαχιστον- μετα την επεμβαση ειχε φαρμακα κ ασκησεισ κτλ επειδη η μαμα μου ετρεξε πολυ ειχε γνωριστει με αλλεσ μαμαδεσ με το ιδιο θεμα κ παντα πιστευε οτι ο γιατροσ παιζει σημαντικο ρολο γιατι αλλα παιδια με την ιδια επεμβαση δεν ειχαν σωστο αποτελεσμα παντωσ εγω απο ματια ...τελεια μεκανε ο γιατροσ αψογη ο γιοσ μου γεννηθηκε πολυ προωρα κ του αλλαξαν τα φωτα στισ βυθοσκοπησεισ [κ ο μπαμπασ 5 βαθμοι μυωπια] κ του ειχαν βρει μισο μυωπια μισο αστιγματισμο η γιατροσ που τον βλεπει ηταν αντιθετη στη χρηση γυαλιων κ οντωσ απο περσι ειναι πεντακαθαροσ αν θελετε αλλεσ πληρ εδω ειμαστε:):):)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα και από εμένα μετά από πολλυυυυυυυ καιρό βρήκα τον χρόνο να ξαναμπώ στην παρέα του parents

Ο μικρός μου κλείνει τα 3 τον Δεκέμβρη σήμερα πήγαμε σε π/οφθαλμίατρο γιατί μας "έφευγε" το ένα ματάκι... μας είπε ότι έχει υπερμετροπία και θα φορέσει γυαλιά για όλη του τη ζωή ή μπορεί αργότερα να κάνουμε laser και βέβαια ως "γνήσια" μανούλα θέλω και άλλη μία γνώμη!!!!!!!! έχετε να μου προτείνετε κάποιον καλό παιδοοφθαλμίατρο????

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Εβίτα έμείς πάμε σε έναν στη θεσσαλονίκη όπότε δεν ξέρω αν σε βολεύει.

Η διάγνωση στα 3 ήταν ανισόμετρη υπερμετρωπία -3,5 βαθμοί στο αριστερό μάτι και 6,5 στο δεξί- και στραβισμός (προς τα μέσα στο δεξί). Μας έδωσε και μας γυαλιά και για 2 μήνες κάναμε ασκήσεις (6 ώρες την ημέρα κλείσιμο του αριστερού). Είδαμε μεγάλη βελτίωση αλλά 1,5 χρόνο μετά το μάτι παλινδρόμησε και ξαναρχίσαμε τις ασκήσεις. Μου είπε ότι μέχρι τα 6 θα τις κάνουμε περιοδικά ώσπου να σταθεροποιηθεί οριστικά. Για λέιζερ πάντως, αν χρειαστεί, θα κάνουμε μετά από καμια 10αρια χρόνια, από ό,τι θυμάμαι.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μένω Αθήνα΄..... Δεν ξέρω αν πρέπει να αναφέρω τον π/οφθαλμίατρο που πήγαμε μας τον σύστησε ο παιδιατρός μας αλλά έχω ακούσει και για άλλη μία ομάδα π/οφθαλμιάτρων που λένε ότι είναι κορυφή αλλά πήρα τηλ. και μου είπαν ότι το πρώτο διαθέσιμο ραντεβού είναι τον Φεβρουάριο εεεε??? καλό????

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Γεια σου Εβιτα

 

Εχω κι εγω μια κορουλα με υπερμετρωπια, εχει 4,5 βαθμους στο ενα ματι και 5 στο αλλο. Το ενα ματακι στραβιζει και ετσι το καταλαβαμε. Φοραει γυαλακια απο 14 μηνων και οταν τα φοραει ειναι μια χαρα.

Ο γιατρος μας ειναι ειδικος στο στραβισμο σε παιδια και τον συστηνω ανεπιφυλακτα. Μπορεις να ψαξεις και στο διαδικτυο γι'αυτον. Λεγεται Δαμανακης Αλεξανδρος και το ιατρειο του ειναι στην Βασ. Σοφιας 119.

 

Οτι αλλο χρειαστεις πες μου...

f1OTp2.png

pNHkp2.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Εβιτα

 

Εχω κι εγω μια κορουλα με υπερμετρωπια' date=' εχει 4,5 βαθμους στο ενα ματι και 5 στο αλλο. Το ενα ματακι στραβιζει και ετσι το καταλαβαμε. Φοραει γυαλακια απο 14 μηνων και οταν τα φοραει ειναι μια χαρα.

Ο γιατρος μας ειναι ειδικος στο στραβισμο σε παιδια και τον συστηνω ανεπιφυλακτα. Μπορεις να ψαξεις και στο διαδικτυο γι'αυτον. Λεγεται Δαμανακης Αλεξανδρος και το ιατρειο του ειναι στην Βασ. Σοφιας 119.

 

Οτι αλλο χρειαστεις πες μου...[/quote']

 

Σε ευχαριστώ πολύ θα τον έχω στο μυαλό μου έκλεισα για αυτή την εβδομάδα σε μία που μου σύστησε η ξαδέρφη μου και βλέπουμε.... πάντως σκέφτομαι να κάνω και μία τρίτη επίσκεψη σε κάποιον άλλον γιατί όχι σε αυτόν αφού όπως λες είναι πολύ καλός

ευχαριστώ και πάλι

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Σε ευχαριστώ πολύ θα τον έχω στο μυαλό μου έκλεισα για αυτή την εβδομάδα σε μία που μου σύστησε η ξαδέρφη μου και βλέπουμε.... πάντως σκέφτομαι να κάνω και μία τρίτη επίσκεψη σε κάποιον άλλον γιατί όχι σε αυτόν αφού όπως λες είναι πολύ καλός

ευχαριστώ και πάλι

 

Τι νέα έχετε από την εξέτασή σας?

Αν θέλεις και 2η γνώμη θα σου πρότεινα τον Πάϊκο, είναι ο δ/ντης της παιδοφθαλμιατρικής στο παίδων Αγ. Σοφία και άψογος γιατρός, με πολύ κατανόηση.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλημέρα σε όλους,

 

Ο μικρός μου (2,5 ετών) έχει παρουσιάσει το τελευταίο διάστημα (ή τουλάχιστον τώρα το πρόσεξα εγώ) το εξής: Το ένα του ματάκι λίγο ξεφεύγει. Όταν τον κοιτάω στην ευθεία...κατάφατσα...δεν φεύγει τελείως..αλλά πάντως είναι αισθητό αν το καλοπαρατηρήσεις. Θα ήθελα λοιπόν να με βοηθήσετε και να μου πείτε αν γνωρίζεται κάποιον παιδοφθαλμίατρο στην περιοχή του ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ και γύρω για να τον πάω άμεσα....Με στεναχωρεί πολύ το όλο γεγονός...και έχω ανησυχήσει πάρα μα πάρα πολύ!!!

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...