Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Βραδινός θηλασμός - αποθηλασμός


Recommended Posts

Γεια σας! Θα χρειαζόμουν λίγη βοήθεια ή μια γνώμη από εμπειρότερες μαμάδες σχετικά με τον βραδινό θηλασμό - αποθηλασμό! Το μικρό μου είναι σχεδόν 16 μηνών, τρώει κανονικά στερεές και συνεχίζουμε τον θηλασμό. Θηλάζει απαραιτήτως μόλις επιστρέψω από την δουλειά κι από κει και πέρα αναλόγως τα κέφια. Σαββατοκύριακα επίσης όποτε θελήσει (μπορεί 2-3 φορές μπορεί και 5-6) και φυσικά το βράδυ πριν κοιμηθεί και κατά την διάρκεια της νύχτας και το πρωί πριν φύγω.

Το "θέμα" μου είναι οι βραδινοί θηλασμοί. Πραγματικά θα ήθελα να τους μειώσω ακόμη και να τους σταματήσω αν είναι δυνατόν...πως μπορώ να το κάνω αυτό?

Σε αυτή τη φάση ξυπνάει απαραιτήτως 2-3 φορές τη νύχτα, μπορεί και παραπάνω και ζητάει να θηλάσει. Συνήθως κοιμάται αμέσως μετά τον θηλασμό. Κάπου μετά τους 12 μήνες είχε δείξει να κόβει τον νυχτερινό θηλασμό από μόνο του, είχε περάσει ένα διάστημα με 1-2 ξυπνήματα μόνο και μάλιστα 1-2 νύχτες κοιμήθηκε χωρίς καθόλου να ξυπνήσει αλλά μετά ξανάρχισε να ξυπνάει πολλές φορές, πιθανώς και λόγω της επιστροφής μου κανονικά στη δουλειά (πριν εργαζόμουν λίγες ώρες από το σπίτι κυρίως) και λόγω δοντιών.

Καμιά ιδέα πως να το χειριστώ? Λέτε να μπορέσει να το ξεπεράσει και πάλι μόνο του κάποια στιγμή στο άμεσο μέλλον??? Να προσπαθήσω να το "βοηθήσω"? Σκεφτόμουν έτσι κι αλλιώς μέσα στο καλοκαίρι να αρχίσω γενικώς προσπάθεια αποθηλασμού αλλά δεν ξέρω πραγματικά αν θα το κάνω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 80
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Το μωρό δέχεται περιορισμούς στο θηλασμο; Δηλαδή χρονικούς και τοπικούς; Συνεργάζεται σε τέτοια θέματα;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας! Θα χρειαζόμουν λίγη βοήθεια ή μια γνώμη από εμπειρότερες μαμάδες σχετικά με τον βραδινό θηλασμό - αποθηλασμό! Το μικρό μου είναι σχεδόν 16 μηνών, τρώει κανονικά στερεές και συνεχίζουμε τον θηλασμό. Θηλάζει απαραιτήτως μόλις επιστρέψω από την δουλειά κι από κει και πέρα αναλόγως τα κέφια. Σαββατοκύριακα επίσης όποτε θελήσει (μπορεί 2-3 φορές μπορεί και 5-6) και φυσικά το βράδυ πριν κοιμηθεί και κατά την διάρκεια της νύχτας και το πρωί πριν φύγω.

Το "θέμα" μου είναι οι βραδινοί θηλασμοί. Πραγματικά θα ήθελα να τους μειώσω ακόμη και να τους σταματήσω αν είναι δυνατόν...πως μπορώ να το κάνω αυτό?

Σε αυτή τη φάση ξυπνάει απαραιτήτως 2-3 φορές τη νύχτα, μπορεί και παραπάνω και ζητάει να θηλάσει. Συνήθως κοιμάται αμέσως μετά τον θηλασμό. Κάπου μετά τους 12 μήνες είχε δείξει να κόβει τον νυχτερινό θηλασμό από μόνο του, είχε περάσει ένα διάστημα με 1-2 ξυπνήματα μόνο και μάλιστα 1-2 νύχτες κοιμήθηκε χωρίς καθόλου να ξυπνήσει αλλά μετά ξανάρχισε να ξυπνάει πολλές φορές, πιθανώς και λόγω της επιστροφής μου κανονικά στη δουλειά (πριν εργαζόμουν λίγες ώρες από το σπίτι κυρίως) και λόγω δοντιών.

Καμιά ιδέα πως να το χειριστώ? Λέτε να μπορέσει να το ξεπεράσει και πάλι μόνο του κάποια στιγμή στο άμεσο μέλλον??? Να προσπαθήσω να το "βοηθήσω"? Σκεφτόμουν έτσι κι αλλιώς μέσα στο καλοκαίρι να αρχίσω γενικώς προσπάθεια αποθηλασμού αλλά δεν ξέρω πραγματικά αν θα το κάνω.

Το ιδανικό θα ηταν να μπορούσε να παει κάποιος άλλος την νύχτα να τον παρηγορήσει.Ας πούμε ο μπαμπάς.Αν πάλι δεν γινεται μπορεις να του τον προετοιμασίες λέγοντας του αρκετές φορές πρην κοιμηθεί οτι τρώμε μονο οταν βγει ο ήλιος( τα καταλαβαίνει ολα!!) και θα πιει το γαλα της μαμάς το πρωι.Σιγουρα θα αντιδράσει να το περιμένεις αλλα αν είσαι σταθερή σε αυτο που λες σε πολυ λίγες μερες ακομα και να ξυπναει θα παρηγορείται με μια αγκαλια η χάδι ως που θα σταματήσει να ξυπναει.Εγω το εκανα σε ηλικια 14 μηνων περίπου και επιτέλους σε μια βδομάδα μονο άρχιςε να κοιμάται σερη.Εμεις ειμαστε και απο τα πιο δυςκολα παιδια και ζοριστικε πολυ,μαλιστα την πρωτη μερα έκλαιγε πολυ ωρα στην αγκαλια μου ομως παρέμεινα σταθερή και τελικα το δέχτηκε...

Link to comment
Share on other sites

Το μωρό δέχεται περιορισμούς στο θηλασμο; Δηλαδή χρονικούς και τοπικούς; Συνεργάζεται σε τέτοια θέματα;

 

Για να είμαι ειλικρινής δεν ξέρω! Θέλω να πω ότι δεν έχω προσπαθήσει να επιβάλω κάποιου τύπου περιορισμό στον θηλασμό μέχρι σήμερα. Πάντως είναι επίμονος, αν π.χ. του αρνηθώ για κάποιον λόγο (π.χ. κάνω κάτι άλλο) εκνευρίζεται! Αλλά δεν έχω επιμείνει ποτέ, πάντα ανταποκρίνομαι άμεσα θα έλεγα! Α κάποιες φορές π.χ. πρωινά που βιαζόμουν να φύγω για την δουλειά τον σταμάτησα πριν σταματήσει μόνος του και δεν του άρεσε καθόλου! Δεν ξεκολλούσε από το στήθος με τίποτε (μιλάμε βεντούζα έτσι?) και φυσικά έκλαιγε κλπ.

Alexia1985 το βράδυ ο μικρός κοιμάται μαζί μας. Ο μπαμπάς του έχει προσπαθήσει κάποιες φορές να τον νανουρίσει ή κάποιες φορές που έλειπα βράδυ έχει προσπαθήσει και η γιαγιά αλλά συνήθως δεν έχουν μεγάλη επιτυχία. Δηλαδή θα κοιμηθεί ίσως μετά από αρκετή ώρα αλλά θα ξυπνήσει πολύ γρήγορα κι αυτό θα συμβαίνει συνέχεια μέχρι να πάω εγώ, να θηλάσει και να αποκοιμηθεί. Το ίδιο συμβαίνει κι όταν προσπαθήσω εγώ να τον νανουρίσω χωρίς θηλασμό...συνήθως θα ξυπνήσει σε 10 λεπτά και ξανά τα ίδια.

Λέτε δηλαδή να επιμείνω? Πόσο? Θέλω να πω μου φαίνεται και λίγο σκληρό από την μια νύχτα που θηλάζει 100 φορές να τον πάω στην καμία φορά. Μήπως να το προσπαθήσω πιο σταδιακά? Θα έχει αποτέλεσμα?

Πραγματικά κι εγώ η ίδια δεν είμαι σίγουρη για το τι είναι σωστό και τι όχι.

Link to comment
Share on other sites

Για να είμαι ειλικρινής δεν ξέρω! Θέλω να πω ότι δεν έχω προσπαθήσει να επιβάλω κάποιου τύπου περιορισμό στον θηλασμό μέχρι σήμερα. Πάντως είναι επίμονος, αν π.χ. του αρνηθώ για κάποιον λόγο (π.χ. κάνω κάτι άλλο) εκνευρίζεται! Αλλά δεν έχω επιμείνει ποτέ, πάντα ανταποκρίνομαι άμεσα θα έλεγα! Α κάποιες φορές π.χ. πρωινά που βιαζόμουν να φύγω για την δουλειά τον σταμάτησα πριν σταματήσει μόνος του και δεν του άρεσε καθόλου! Δεν ξεκολλούσε από το στήθος με τίποτε (μιλάμε βεντούζα έτσι?) και φυσικά έκλαιγε κλπ.

Alexia1985 το βράδυ ο μικρός κοιμάται μαζί μας. Ο μπαμπάς του έχει προσπαθήσει κάποιες φορές να τον νανουρίσει ή κάποιες φορές που έλειπα βράδυ έχει προσπαθήσει και η γιαγιά αλλά συνήθως δεν έχουν μεγάλη επιτυχία. Δηλαδή θα κοιμηθεί ίσως μετά από αρκετή ώρα αλλά θα ξυπνήσει πολύ γρήγορα κι αυτό θα συμβαίνει συνέχεια μέχρι να πάω εγώ, να θηλάσει και να αποκοιμηθεί. Το ίδιο συμβαίνει κι όταν προσπαθήσω εγώ να τον νανουρίσω χωρίς θηλασμό...συνήθως θα ξυπνήσει σε 10 λεπτά και ξανά τα ίδια.

Λέτε δηλαδή να επιμείνω? Πόσο? Θέλω να πω μου φαίνεται και λίγο σκληρό από την μια νύχτα που θηλάζει 100 φορές να τον πάω στην καμία φορά. Μήπως να το προσπαθήσω πιο σταδιακά? Θα έχει αποτέλεσμα?

Πραγματικά κι εγώ η ίδια δεν είμαι σίγουρη για το τι είναι σωστό και τι όχι.

Κοιτα αν ηταν πιο μικρος θα έλεγα να το κανεις σταδιακά και ισως και καθολου αλλα εδώ μιλαμε για ενα μεγάλο παιδάκι που δεν το εχει καμια ανάγκη κατα την ταπεινή μου γνώμη...

Μια φιλη μου που ειναι νοσηλεύτρια έπαθε ακριβώς το ιδιο με εσάς.Οταν ήρθε η ωρα να κανει βραδυνη βάρδια και έλειπε,την πρωτη νύχτα ο μικρος ξυπνησε 20 φορές τον μπαμπά με την ελπίδα να την βρει αλλα οι επόμενες νύχτες ηταν πολυ καλύτερες....σύντομα το κατάλαβε και δεν ξανάξυπνησε ακομα κι οταν ηταν η μαμα στο σπιτι..

Οταν λέτε κοιμάστε μαζι εννοείς στο ιδιο κρεβατι η στον ιδιο χώρο;Υπαρχει δυνατότητα να παει στο δωμάτιο του; Το λέω γιατι ειναι δυσκολο οταν σε μυρίζει για τον ιδιο να το δεχτεί.Ξερει οτι είσαι εκει και δεν καταλαβαίνει γιατι δεν ανταποκρίνεσαι ενω αν ηταν στον χώρο του θα τα καταφέρνατε πιο εύκολα πιστευω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοιμάται στο κρεβάτι μας κι αυτό συμβαίνει βασικά για ευκολία δική μου κυρίως, καθώς με τα τόσα ξυπνήματα δεν υπάρχει περίπτωση να κάνω διαδρομές όλο το βράδυ. Έχει και κούνια και δωμάτιο και κατά καιρούς έχει κοιμηθεί κι εκεί. Υπάρχει δηλαδή η δυνατότητα να τον βάζω στο κρεβάτι του.

Καλά είμαι σίγουρη πως δεν χρειάζεται τον βραδινό θηλασμό ως τροφή, τον "χρειάζεται" φαντάζομαι ως συναισθηματική κάλυψη, ως τρόπο χαλάρωσης, ανακούφισης όταν πονάει κοκ. Αλλά δεν είμαι καθόλου σίγουρη που σταματάει η συναισθηματική κάλυψη μέσω του θηλασμού και που ξεκινά η συνήθεια γιατί κάπου εκεί μάλλον χρειάζεται να "παρέμβω", γι αυτό λέω ότι είμαι μπερδεμένη. Επίσης ακόμη κι αν δεν χρειάζεται τον βραδινό θηλασμό νομίζω πως έστω κι από συνήθεια έχει μάθει να τρώει το βράδυ άρα δεν μου φαίνεται απίθανο μέσα στη νύχτα να πεινάσει, ακόμη κι από αυτήν την άποψη χρειάζεται νομίζω μια πιο σταδιακή προσέγγιση. Και πάλι αυτά τα σκέφτομαι εγώ από μόνη μου, μπορεί να μην έχω δίκιο. Χθες πάντως που προσπάθησα να τον περιορίσω κάπως είχαμε δράματα. Α να προσθέσω πως πρέπει να βγαίνει και κάποιο δοντάκι και έχει κι αυτό το ζόρι!

Link to comment
Share on other sites

Η δική μου εμπειρία είναι ότι και τα τρία σταμάτησαν τους νυχτερινούς θηλασμούς περίπου δύο χρονών από μόνα τους. Μόνο στη μεγάλη είχα προσπαθήσει λίγο στους 14-15 μήνες νομίζω, αλλά ήταν πιο κουραστικό από το να ξυπνώ και τα παράτησα.

 

Σημαντικό είναι και να έχουν φάει και κυρίως να έχουν πιει αρκετά πριν κοιμηθούν. Αλλά από ένα σημείο και μετά το μόνο που θέλουν τη νύχτα είναι να κοιμηθούν (εκτός βέβαια από τις εξαιρέσεις που πάντα υπάρχουν, π.χ. ένα κακό όνειρο).

Link to comment
Share on other sites

Βραδινός αποθηλασμός του 7 μηνών γιου μου (με λίγη βοήθεια από την Elisabeth Pantley)

Αποφάσισα να σταματήσω να τον παίρνω στο κρεβάτι πλάι μου μετά το πρώτο νυχτερινό του ξύπνημα, ώστε να καταγράψω πόσες φορές και για πόση ώρα θέλει να θηλάσει τη νύχτα. Τον έπαιρνα λοιπόν από το δωμάτιό του μέσα στα σκοτάδια, στο καθιστικό και θηλάζαμε καθιστοί απολύτως σιωπηλά. Κατέγραψα πόση περίπου ώρα θέλει μέχρι να αποκοιμηθεί θηλάζοντας.

Έτσι ξεκίνησα να μειώνω κατά πολύ λίγο τις διάρκειες του θηλασμού σταδιακά. Αν έβλεπα ότι δεν αφήνει το στήθος, δεν τον τράβαγα με το ζόρι, τον άφηνα να συνεχίσει και ξαναδοκίμαζα να τον αποσύρω λίγο αργότερα.

Έτσι με το πέρασμα των ημερών μειώνονταν οι διάρκειες των θηλασμών, ώσπου έφτασα ένα βράδυ, με το που ξύπνησε, να πάω να τον πάρω στην αγκαλιά μου και να τον ξαναακουμπήσω στην κούνια του. Άλλαξε πλευρό και ξανακοιμήθηκε. Το επόμενο βράδυ, έφτασα μέχρι το δωμάτιό του. Απλά ξαναέφυγα χωρίς να κάνω τίποτα. Αυτό ήταν. Τελειώσαμε! Μας πήρε από μία έως δύο εβδομάδες - δε θυμάμαι, πάνε πάνω από 4 χρόνια..... Θα σου πρότεινα να το δοκιμάσεις αν και το παιδάκι σου είναι μεγαλύτερο.... δεν ξέρω. Πάντως καλή επιτυχία.

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Η δική μου εμπειρία είναι ότι και τα τρία σταμάτησαν τους νυχτερινούς θηλασμούς περίπου δύο χρονών από μόνα τους. Μόνο στη μεγάλη είχα προσπαθήσει λίγο στους 14-15 μήνες νομίζω, αλλά ήταν πιο κουραστικό από το να ξυπνώ και τα παράτησα.

 

Μμμ αυτό φοβάμαι από την μια, πως τελικά θα είναι πιο κουραστικό να επιμείνω στο να σταματήσει τους βραδινούς θηλασμούς και αν τα καταφέρει αυτό άραγε σημαίνει πως δεν θα ξυπνάει γενικώς? Από την άλλη αν δεν δοκιμάσω και δεν τον "ωθήσω" λιγάκι νομίζω πως δεν θα σταματήσει ποτέ τα βραδινά ξυπνήματα.

Εννοείται πως τρώει καλά μέσα στην ημέρα, δεν πεινάει τις περισσότερες φορές που ξυπνάει το καταλαβαίνω γιατί πολλές φορές δεν τρώει καν, απλώς πιπιλάει, άλλες πάλι φορές τρώει κανονικά.

Katerina2 την Pantley την έχω διαβάσει κι είχα προσπαθήσει να εφαρμόσω κάποα πραγματάκια όταν ήταν μικρότερος και ξυπνούσε ανα 20λεπτο αλλά καμία επιτυχία. Νομίζω πάντως ότι έχει να κάνει με το παιδί αλλά και με την φάση που είναι. Πόσο καιρό περίπου σας πήρε αυτό που περιγράφεις? Γιατί ακούγεται και κουραστικό, χαχα!

Link to comment
Share on other sites

Μμμ αυτό φοβάμαι από την μια, πως τελικά θα είναι πιο κουραστικό να επιμείνω στο να σταματήσει τους βραδινούς θηλασμούς και αν τα καταφέρει αυτό άραγε σημαίνει πως δεν θα ξυπνάει γενικώς? Από την άλλη αν δεν δοκιμάσω και δεν τον "ωθήσω" λιγάκι νομίζω πως δεν θα σταματήσει ποτέ τα βραδινά ξυπνήματα.

Εννοείται πως τρώει καλά μέσα στην ημέρα, δεν πεινάει τις περισσότερες φορές που ξυπνάει το καταλαβαίνω γιατί πολλές φορές δεν τρώει καν, απλώς πιπιλάει, άλλες πάλι φορές τρώει κανονικά.

Katerina2 την Pantley την έχω διαβάσει κι είχα προσπαθήσει να εφαρμόσω κάποα πραγματάκια όταν ήταν μικρότερος και ξυπνούσε ανα 20λεπτο αλλά καμία επιτυχία. Νομίζω πάντως ότι έχει να κάνει με το παιδί αλλά και με την φάση που είναι. Πόσο καιρό περίπου σας πήρε αυτό που περιγράφεις? Γιατί ακούγεται και κουραστικό, χαχα!

 

Πολλές φορες σε αυτές τις ηλικίες ειναι πιο δύσκολη η διαδικασία του νυχτερινού αποθηλασμου παρά ο ίδιος ο νυχτερινός θηλασμός.

 

Σημαντικοί παράγοντες ειναι το άγχος αποχωρισμού και τα δόντια!

 

Αρχικά, δοκίμασε να επιβάλεις τοπικούς (πχ δε θηλαζουμε έξω απο το σπίτι) και χρονικούς (δεν μπορώ τώρα γιατί πλένω τα πιάτα, περίμενε λιγο) περιορισμούς κατα τη διάρκεια της ημέρας.

Αν δεχτεί περιορισμούς την ημέρα γίνεται πιο εύκολο να δεχτεί και τη νύχτα (αυτό θα το συζητήσουμε οταν έρθει η ώρα).

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μμμ αυτό φοβάμαι από την μια, πως τελικά θα είναι πιο κουραστικό να επιμείνω στο να σταματήσει τους βραδινούς θηλασμούς και αν τα καταφέρει αυτό άραγε σημαίνει πως δεν θα ξυπνάει γενικώς? Από την άλλη αν δεν δοκιμάσω και δεν τον "ωθήσω" λιγάκι νομίζω πως δεν θα σταματήσει ποτέ τα βραδινά ξυπνήματα.

Εννοείται πως τρώει καλά μέσα στην ημέρα, δεν πεινάει τις περισσότερες φορές που ξυπνάει το καταλαβαίνω γιατί πολλές φορές δεν τρώει καν, απλώς πιπιλάει, άλλες πάλι φορές τρώει κανονικά.

Katerina2 την Pantley την έχω διαβάσει κι είχα προσπαθήσει να εφαρμόσω κάποα πραγματάκια όταν ήταν μικρότερος και ξυπνούσε ανα 20λεπτο αλλά καμία επιτυχία. Νομίζω πάντως ότι έχει να κάνει με το παιδί αλλά και με την φάση που είναι. Πόσο καιρό περίπου σας πήρε αυτό που περιγράφεις? Γιατί ακούγεται και κουραστικό, χαχα!

 

Μας πήρε κάτι μεταξύ μίας και δύο εβδομάδων. Δεν θυμάμαι ακριβώς. Ήταν όντως κάπως κουραστικό γιατί απαιτούσε πλήρη επαγρύπνηση από την πλευρά μου, αλλά για μας άξιζε τον κόπο. Ξεμπερδέψαμε μια και καλή με τους νυχτερινούς θηλασμούς. Συνεχίστηκαν οι ημερίσιοι θηλασμοί μέχρι 12μιση μηνών, οπότε και αποθηλάσαμε λιγάκι πιο επιθετικά......

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Dimela, τι όμορφα που θηλάζεις ακόμα!

Σκεφτόμουν, μήπως λόγω εργασίας και αναγκαστικής μείωσης του θηλασμού κάποιες ώρες, ρυθμίστηκε η παραγωγή για μικρότερη ζήτηση. Ίσως μια άντληση να βοηθούσε όχι τόσο στην επαναρύθμιση όσο στη δυνατότητα να ταΐζει και άλλος το βράδυ.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

nina nana είπα να δοκιμάσω την πρόταση σου για πρωινούς περιορισμούς να δω αντιδράσεις...η αλήθεια είναι πως τις περισσότερες φορές δεν τους δέχθηκε! Εκτός κι αν τον αποπροσανατολίσω...δηλ. σε φάσεις που προφανώς δεν πεινάει αλλά πονάει/βαριέται/θέλει μαμά κοκ. κάποιες φορές του πρότεινα παιχνίδι π.χ. και ξεχάστηκε, μόνο έτσι. Γενικώς πως το κάνω αυτό με τους περιορισμούς? Π.χ. το δεν θηλάζουμε έξω...απλώς του το λέω και το ξαναλέω? κάνω κάτι άλλο?

Rea1971 δε νομίζω ότι υπάρχει θέμα ποσότητας, πάντα έτσι ήταν το μικρό μου, με πολύ μικρά διαστήματα βελτίωσης. Αλλά γενικώς δεν με ενδιαφέρει να ταίσει άλλος το βράδυ, με ενδιαφέρει να σταματήσει γενικώς το βραδινο τάισμα και κυρίως κάποια στιγμή να κοιμάται σερί όσο γίνεται!

Link to comment
Share on other sites

nina nana είπα να δοκιμάσω την πρόταση σου για πρωινούς περιορισμούς να δω αντιδράσεις...η αλήθεια είναι πως τις περισσότερες φορές δεν τους δέχθηκε! Εκτός κι αν τον αποπροσανατολίσω...δηλ. σε φάσεις που προφανώς δεν πεινάει αλλά πονάει/βαριέται/θέλει μαμά κοκ. κάποιες φορές του πρότεινα παιχνίδι π.χ. και ξεχάστηκε, μόνο έτσι. Γενικώς πως το κάνω αυτό με τους περιορισμούς? Π.χ. το δεν θηλάζουμε έξω...απλώς του το λέω και το ξαναλέω? κάνω κάτι άλλο?

Rea1971 δε νομίζω ότι υπάρχει θέμα ποσότητας, πάντα έτσι ήταν το μικρό μου, με πολύ μικρά διαστήματα βελτίωσης. Αλλά γενικώς δεν με ενδιαφέρει να ταίσει άλλος το βράδυ, με ενδιαφέρει να σταματήσει γενικώς το βραδινο τάισμα και κυρίως κάποια στιγμή να κοιμάται σερί όσο γίνεται!

 

Εχουμε ακριβως το ιδιο προβλημα. Εμενα ο γιος μου 15μηνων,ξυπναει 3 εως 4 φορες μες τη νυχτα και δεν ξερω κι εγω τι να εφαρμοσω. Περιμενω τις απαντησεις απο τις αλλες κοπελες. Παντως αν βρεις ακρη σε παρακαλω πολυ ενημερωσε να δω τι μπορω να κανω κι εγω

Link to comment
Share on other sites

Εχουμε ακριβως το ιδιο προβλημα. Εμενα ο γιος μου 15μηνων,ξυπναει 3 εως 4 φορες μες τη νυχτα και δεν ξερω κι εγω τι να εφαρμοσω. Περιμενω τις απαντησεις απο τις αλλες κοπελες. Παντως αν βρεις ακρη σε παρακαλω πολυ ενημερωσε να δω τι μπορω να κανω κι εγω

 

Πολύ φοβάμαι πως άκρη δεν θα βρω στο άμεσο μέλλον! Θα προσπαθήσω για κάποιες έρες να δω πως πάμε με κάποιους περιορισμούς το πρωί και στη συνέχεια αν είμαστε σε καλή φάση ίσως σε κάποιο ξύπνημα τουλάχιστον, π.χ. στο πρώτο, θα κάνουμε μια απόπειρα να προσπαθεί να τον ξανακοιμίσει ο μπαμπάς του...βασικά κυρίως ελπίζω να το ξεπεράσει μόνος του το όλο θέμα!!

Εσένα κοιμάται γενικώς εύκολα το βράδυ ή το μεσημέρι?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πολύ φοβάμαι πως άκρη δεν θα βρω στο άμεσο μέλλον! Θα προσπαθήσω για κάποιες έρες να δω πως πάμε με κάποιους περιορισμούς το πρωί και στη συνέχεια αν είμαστε σε καλή φάση ίσως σε κάποιο ξύπνημα τουλάχιστον, π.χ. στο πρώτο, θα κάνουμε μια απόπειρα να προσπαθεί να τον ξανακοιμίσει ο μπαμπάς του...βασικά κυρίως ελπίζω να το ξεπεράσει μόνος του το όλο θέμα!!

Εσένα κοιμάται γενικώς εύκολα το βράδυ ή το μεσημέρι?

 

Το μεσημερι κοιμαται ευκολα αλλα με το παραμικρο ξυπναει. Το βραδυ κοιμαται μετα τις 23.30 παντοτε και ειναι στο στηθος αρκετη ωρα μεχρι να αποκοιμηθει. Και εχουμε και τα ενδιαμεσα ξυπνηματα που και σ αυτα απανταμε με στηθος για να ξανακοιμηθει.

Link to comment
Share on other sites

Το μεσημερι κοιμαται ευκολα αλλα με το παραμικρο ξυπναει. Το βραδυ κοιμαται μετα τις 23.30 παντοτε και ειναι στο στηθος αρκετη ωρα μεχρι να αποκοιμηθει. Και εχουμε και τα ενδιαμεσα ξυπνηματα που και σ αυτα απανταμε με στηθος για να ξανακοιμηθει.

 

Τα ίδια κι εμείς περίπου...ουφ !

Link to comment
Share on other sites

nina nana είπα να δοκιμάσω την πρόταση σου για πρωινούς περιορισμούς να δω αντιδράσεις...η αλήθεια είναι πως τις περισσότερες φορές δεν τους δέχθηκε! Εκτός κι αν τον αποπροσανατολίσω...δηλ. σε φάσεις που προφανώς δεν πεινάει αλλά πονάει/βαριέται/θέλει μαμά κοκ. κάποιες φορές του πρότεινα παιχνίδι π.χ. και ξεχάστηκε, μόνο έτσι. Γενικώς πως το κάνω αυτό με τους περιορισμούς? Π.χ. το δεν θηλάζουμε έξω...απλώς του το λέω και το ξαναλέω? κάνω κάτι άλλο?

Rea1971 δε νομίζω ότι υπάρχει θέμα ποσότητας, πάντα έτσι ήταν το μικρό μου, με πολύ μικρά διαστήματα βελτίωσης. Αλλά γενικώς δεν με ενδιαφέρει να ταίσει άλλος το βράδυ, με ενδιαφέρει να σταματήσει γενικώς το βραδινο τάισμα και κυρίως κάποια στιγμή να κοιμάται σερί όσο γίνεται!

 

Το λες και το ξαναλές μέχρι να εμπεδωθεί! Θέλει πολυ μπλα μπλα ο αποθηλασμος.

Ότι ξεχνιέται με αλλα πράγματα ειναι προοδος!

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Θέλω κ γω να σου πω την δική μου εμπειρία του θηλασμού που λυπάμαι που το λέω αλλά κουράστηκα παρά πολυ!θήλαζα 19 μήνες αποκλειστικά εφόσον δεν δεχόταν κανένα άλλο γάλα..Από 9 μηνών ήθελα να το κόψω αλλά μου ήταν πολυ δύσκολο μιας και το παιδί μου ήταν πολυ δεμένο με το στήθος ,πονούσε ηθελε να θηλάσει ,πεινούσε ήθελε να θηλάσει βαριόταν ήθελε να θηλάσει νυσταζε τα ίδια παλι!!!τη νύχτα το λιγότερο που θα ξυπνάγε ήταν 4 φορές να θηλάσει και το περισσότερο 10!!!κάθε μέρα έλεγα τέρμα δεν αντέχω άλλο θα σταματήσω αλλά δεν έβρισκα τρόπο, φοβόμουν τι θα έχω να αντιμετωπίσω και φυσικά δεν υπήρχε περίπτωση να τον αφήνω να κλαίει για να μάθει να κοιμάται μόνος του!!!λοιπόν τελικά κατέληξα σε ένα πράγμα πως παρόλο που ήθελα να το κόψω τόσους μήνες πραγματικά μέσα μου δεν το είχα πάρει απόφαση όποτε δεν έφταιγε το μωρό μου που δεν έλεγε να σταματήσει να θηλάζει..!!Έτσι ένα ωραίο πρωί ειπα τέρμα, το πρωί που ξύπνησε δεν Τον θηλασα κατά τις 11 που με πλησίαζε έβαλα στο στήθος μου μουστάρδα και του έδωσα να πιπιλισει φυσικά και αιδιασε και του είπα πάει το γαλατακι της μαμάς ξυνισε!!!μια δύο τρεις τα ίδια πάλι εγω...του μιλούσα συνέχεια ότι κάτι έπαθε το γάλα μου και δεν θα μπορεί να πίνει πια!!!μου πήρε πραγματικά 3 μέρες να το ξεσυνηθισει και να μην ζητάει δεν το περίμενα Ότι ήταν τόσο εύκολο και Όταν ξυπνούσε αυτές τις νύχτες φυσικά και ήθελε άλλα του έλεγα μπλιαχ το γαλατακι και έκλαιγε ,τον κουνουσα λίγο και κοιμόταν!!έχει περάσει Από τότε ένας μήνας ακόμα δεν το έχει ξεπεράσει τελείως άλλα ποτέ δεν μου έχει ξανά ζητήσει και θέλω να σου πω και το ευχάριστο πως από τότε ξυπνάει μόνο μια φορά για να τον πάρω στο κρεβάτι μου!πραγματικά νιώθω υπέροχα που πλέον το Παιδί μου το παίρνω αγκαλιά και δεν ζητάει να θηλάσει απλά μόνο να με αγκαλιάσει...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

με τη βοήθεια τρίτου, κατάφερα και εγώ 2 εικοσιτετράωρα πλέον να μην του δώσω στήθος. Τη πρώτη νύχτα το παιδι έκλαιγε γοερά, και ξύπνησε τρεις φορές αλλα κοιμήθηκε στην αγκαλιά της μητέρας μου. Τη δεύτερη νύχτα ξύπνησε μια φορά και κοιμήθηκε μέσα σε 20 λεπτά αφού πάλι έκλαιγε σπαρακτικά. Το θεμα ειναι ότι εγώ νιώθω πολύ μεγάλη στεναχώρια και δεν νομίζω ότι μπορω να το ξεπεράσω. Απο την άλλη με είχε κουράσει παρά πολύ διότι ξυπνούςε πολλές φορές μέσα τη νύχτα αλλα και κατα τη διάρκεια της ημέρας ήθελε συνεχεια στήθος. Ειδικά αν έβλεπε κάποιον ξένο ερχόταν συνεχεια στο στήθος μου. Αν ένιωθε κουρασμένο, τα ίδια. Τώρα του το στέρησα αυτο.... Νιώθω χάλια...Ποτε δεν πίστευα ότι ο αποθηλασμος (αν τελικά συμβεί) ότι θα μου στοίχιζε τόσο....

Link to comment
Share on other sites

καλό είναι να μην έχεις τύψεις για τις επιλογές σου. Αν ζυγίζοντας τα υπέρ και τα κατά βρήκες ότι ο αποθηλασμός είναι προτιμότερος, μην επιτρέπεις στον εαυτό σου να νιώθει άσχημα. Από την άλλη μπορείς και να αναθεωρήσεις την άποψή σου για τον αποθηλασμό αν νομίζεις ότι δεν αξίζει το τίμημα. Γιατί θέλεις να αποθηλάσεις αλήθεια;

Σκέφτομαι σωστά = νιώθω καλά

Link to comment
Share on other sites

καλό είναι να μην έχεις τύψεις για τις επιλογές σου. Αν ζυγίζοντας τα υπέρ και τα κατά βρήκες ότι ο αποθηλασμός είναι προτιμότερος, μην επιτρέπεις στον εαυτό σου να νιώθει άσχημα. Από την άλλη μπορείς και να αναθεωρήσεις την άποψή σου για τον αποθηλασμό αν νομίζεις ότι δεν αξίζει το τίμημα. Γιατί θέλεις να αποθηλάσεις αλήθεια;

 

ο επι 16 μήνες διακοπτόμενος νυχτερινός ύπνος, μου δημιούργησε πολλά προβλήματα. Αν σκεφτεί κανείς ότι δεν είχα και τη παραμικρή βοήθεια απο κανέναν . Αϋπνία ,δουλειά, δουλειές στο σπίτι...Νομίζω ότι και πολύ άντεξα. Αλλα ακόμα δεν είμαι σίγουρη ότι θέλω να αποθηλασω.

Link to comment
Share on other sites

Ίσως θα μπορούσες να σταματήσεις μόνο το νυχτερινό θηλασμό. Να αλλάξεις δηλαδή τη ρουτίνα ύπνου, τον τρόπο με τον οποίο αποκοιμιέται αλλά μέσα στη μέρα να θηλάζεις κανονικά. Αν σε δυσκολεύουν και οι ημερίσιοι θηλασμοί, δοκίμασε να βάλεις κάποιους περιορισμούς, χρονικούς π.χ. θηλάζουμε μόνο το πρωί μόλις ξυπνήσεις, το μεσημέρι και το βράδυ ή και τοπικούς, όχι έξω από το σπίτι ή όχι στο σαλόνι, μόνο στο υπνοδωμάτιο. Πιστεύεις ότι θα δεχόταν κάτι τέτοιο;

 

Στα δυο μου παιδιά έκανα νυχτερινό αποθηλασμό όταν ήταν περίπου 10 μηνών. Άρχισα να τα κοιμίζω μόνο με αγακαλιά και τραγούδι. πήρε 2-3 εβδομάδες για να το συνηθίσουν. Τη μεγάλη τη θήλασα μέχρι το χρόνο. Τη μικρή μέχρι 15 μηνών. Είχα πει να τη θηλάσω παραπάνω τη μικρή αλλά γκρίνιαζε πάρα πολύ μέσα στη μέρα και δε δεχόταν πρόγραμμα στους ημερίσιους θηλασμούς, οπότε προτίμησα να αποθηλάσω εντελώς. Έχω ακούσει όμως για παιδιά που δέχονται πρόγραμμα και από αυτή την ηλικία. Πιο μεγάλα δέχονται πρόγραμμα τα περισσότερα παιδάκια.

Σκέφτομαι σωστά = νιώθω καλά

Link to comment
Share on other sites

Ίσως θα μπορούσες να σταματήσεις μόνο το νυχτερινό θηλασμό. Να αλλάξεις δηλαδή τη ρουτίνα ύπνου, τον τρόπο με τον οποίο αποκοιμιέται αλλά μέσα στη μέρα να θηλάζεις κανονικά. Αν σε δυσκολεύουν και οι ημερίσιοι θηλασμοί, δοκίμασε να βάλεις κάποιους περιορισμούς, χρονικούς π.χ. θηλάζουμε μόνο το πρωί μόλις ξυπνήσεις, το μεσημέρι και το βράδυ ή και τοπικούς, όχι έξω από το σπίτι ή όχι στο σαλόνι, μόνο στο υπνοδωμάτιο. Πιστεύεις ότι θα δεχόταν κάτι τέτοιο;

 

Στα δυο μου παιδιά έκανα νυχτερινό αποθηλασμό όταν ήταν περίπου 10 μηνών. Άρχισα να τα κοιμίζω μόνο με αγακαλιά και τραγούδι. πήρε 2-3 εβδομάδες για να το συνηθίσουν. Τη μεγάλη τη θήλασα μέχρι το χρόνο. Τη μικρή μέχρι 15 μηνών. Είχα πει να τη θηλάσω παραπάνω τη μικρή αλλά γκρίνιαζε πάρα πολύ μέσα στη μέρα και δε δεχόταν πρόγραμμα στους ημερίσιους θηλασμούς, οπότε προτίμησα να αποθηλάσω εντελώς. Έχω ακούσει όμως για παιδιά που δέχονται πρόγραμμα και από αυτή την ηλικία. Πιο μεγάλα δέχονται πρόγραμμα τα περισσότερα παιδάκια.

 

ο μικρος μου ειναι ήδη 16 μηνών. Όλους αυτούς τους μήνες δεν ήπιε καθόλου ξένο γάλα, αλλα αυτές τις μέρες το δέχτηκε. Χθες ήταν μια πολύ καλή μέρα. Δεν ζήτησε να θηλασει σχεδόν καθόλου. Μέχρι και παιδοψυχίατρο ρώτησα για το τι μπορει να σκέφτεται και αν νιώθει ότι τον στεναχώρησα και μου είπε ότι σ'αυτην την ηλικία σκέφτονται τόσο όσο ειναι οι λέξεις που λένε. Ο ίδιος μου πρότεινε να το κάνω λίγο πιο ομαλά, κάτι παρόμοιο που μου έγραψες και εσύ. Αλλα ο μικρος δεν ζήτησε χθες. Θα δούμε. Πάντως σ' ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Εδω και 5 μερες ο μικρος μου (21 μηνων) ειναι μπουκωμενος. Τις πρωτες 2 μερες ζοριστηκε αρκετα, γιατι ηθελε να θηλασει μεσα στη μερα αλλα ζοριζοταν, ξεσπουσε σε κλαμματα και τελικα αρνιοταν το στηθος. Το βραδυ (ολως περιεργως) μπορουσε να αναπνευσει απο τη μυτη και στα ξυπνηματα του θηλαζε και ξανακοιμοταν. Απο την 3η μερα οποτε του προσφερω στηθος μεσα στη μερα με σπρωχνει, με αποτελεσμα να μου μπουν οι παρακατω σκεψεις: Οταν ξεμπουκωσει θα το καταλαβει οτι μπορει να θηλασει ή παλι θα με σπρωχνει και θα αρνειται αν θα του προσφερω; Απο την αλλη σκεφτηκα μηπως να μην του προσφερω καθολου μεσα στη μερα απο εδω και περα, ακομη κι οταν ξεμπουκωσει για να δω αν θα ζητησει μονος του. Αν δεν ζητησει και θηλαζει μονο τη νυχτα θα μπω σε διαδικασια αποθηλασμου; Δεν ειχα στο μυαλο μου να αποθηλασω πριν τα 2 (εκτος αν μου εδειχνε μονος του οτι θελει), αλλα αν δω οτι συνεχισει λεω να ακολουθησω. Βασικα, η κυρια απορια μου ειναι αν θηλαζει μονο τη νυχτα ξεκιναει αποθηλασμος ή μπορει να συνεχιστει αυτο για μηνες μεχρι να κοψει τον νυχτερινο θηλασμο; Να σημειωσω οτι για να τον κοιμισω αυτες τις μερες τον κανω βολτες με το καροτσι μεσα στο σπιτι, δεν του δινω στηθος (γιατι αρνειται) αλλα οταν νιωσει καλυτερα ελεγα να τον κοιμιζω παλι με θηλασμο, γιατι δεν νομιζω να το δεχτει αν ξεκινησω βαζοντας τον στο κρεβατι του ξυπνιο και να κοιμηθει με χαδακια κλπ. Τι γνωμη εχετε για ολα αυτα;

Επεξεργάστηκαν by Sentir...natureza
 
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...