Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δεν με ενημέρωσε η δασκάλα


Recommended Posts

Όπως έχω γράψει και σε άλλα θέματα , ο γιος μου πάει παιδικό για 2η χρονιά.Είναι από ήρεμα παιδιά , με συνέπεια βέβαια πολλές φορές να τον ενοχλούν , χτυπούν .Ευτυχώς η δασκάλα λέει ότι πλέον αντιδρά:P

 

Χθες λοιπόν, Μ.Τετάρτη , τελευταία μέρα του παιδικού , αφού τον πήρα . πήγαμε για κάτι δουλίτσες και αφού γυρίσαμε σπίτι ...πολύ αργότερα , μας είπε ''σήμερα ο Α.... με κατούρησε''. Κοιταζόμαστε με τον μπαμπά του .....ρωτάμε τι εννοείς κλπ

Και μας είπε ότι περίμενε την σειρά του για την τουαλέτα , προφανώς πίσω από κάποιο παιδάκι , κ ο Α.... μου κατούρησε τα πόδια:shock: τα σκούπισα μόνος μου με τα χέρια κ φωναξα την κυρία Ν... και του έκανε μεγάλη παρατήρηση.

 

Καταρχήν, εκνευρίστηκα που δεν μου είπε τίποτα η δασκάλα (ήταν η βοηθός , μικρή κοπέλα κ καινούρια στον παιδικό , αλλά δεν έχει σημασία),και επιπλέον κλείσανε και τωρα τι να της πω μετά το Πάσχα.

 

Ο μικρός , μια λέει με κατούρησε πολύ , μια λίγο......όπως και να είναι έγινε

Δεν θα έπρεπε να μου το πει ? Εντάξει , αν χρειαζόταν θα του άλλαζαν ρούχα, αλλά αν το ήξερα θα τον γύριζα σπίτι να τον πλύνω κ να τον αλλάξω

3W24p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 59
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Μήπως επειδή δεν έγινε κάτι σοβαρό στην ουσία(δε χτύπησε), μπορεί να έγινε και καταλάθος (μπορεί απλά να γύρισε την ώρα που ουρούσε και να τον πιτσίλισε λίγο) και εφόσον δε χρειάστηκε να πάς να τον αλλάξεις δε σε ενημέρωσαν. μπορεί να μην ήθελαν να δώσουν και συνέχεια στο γεγονός. Να θεωρήθηκε οτι ήταν απλά ένα ατύχημα και αφόσον δεν έγινε κάποιο κακό δεν το ανέφεραν. αν σου το έλεγαν τι θα έκανες; Απλά θα του έπλενες τα παπούτσια νομίζω και θα το συζητούσες μαζί του όπως έκανες. ¨Οταν θα ανοίξουν τα σχολεία μίλα με τη δασκάλα ρώτα την για το περιστατικό και ζήτα να ενημερώνεσαι.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως επειδή δεν έγινε κάτι σοβαρό στην ουσία(δε χτύπησε), μπορεί να έγινε και καταλάθος (μπορεί απλά να γύρισε την ώρα που ουρούσε και να τον πιτσίλισε λίγο) και εφόσον δε χρειάστηκε να πάς να τον αλλάξεις δε σε ενημέρωσαν. μπορεί να μην ήθελαν να δώσουν και συνέχεια στο γεγονός. Να θεωρήθηκε οτι ήταν απλά ένα ατύχημα και αφόσον δεν έγινε κάποιο κακό δεν το ανέφεραν. αν σου το έλεγαν τι θα έκανες; Απλά θα του έπλενες τα παπούτσια νομίζω και θα το συζητούσες μαζί του όπως έκανες. ¨Οταν θα ανοίξουν τα σχολεία μίλα με τη δασκάλα ρώτα την για το περιστατικό και ζήτα να ενημερώνεσαι.

 

Κι εγώ αυτό , λέω ότι ίσως όπως περίμενε ο δικός μου , γύρισε κ τον πιτσίλισε. Όταν όμως τον ρώτησα αν το έκανε το άλλο παιδάκι κατά λάθος , μου είπε το έκανε επίτηδες και γελούσε. Και γενικά ο Α.... δημιουργεί θέματα και μπαίνει πολύ συχνά τιμωρία. Επίσης , ο μικρός μου είπε '' η δασκάλα του έκανε πολύ μεγάλη παρατήρηση κ τον τιμώρησε'' (ακριβώς τα λόγια του).

 

Αν με ενημέρωνε , όχι δεν θα πήγαινα εγώ να τον αλλάξω , εχουν αλλαξιές μαζί τους. Απλά ,αν δεν ήταν αλλαγμένος ,θα τον πήγαινα πρώτα σπίτι να τον πλύνω κ να τον αλλάξω κ μετά τα υπόλοιπα που κάναμε.

Και ,ναι εννοείται θα το συζητούσα μαζί του , αλλά θα με είχε ενημερώσει η δασκάλα που είναι υποχρεωμένη , κ όχι ένα 4χρονο παιδί.

3W24p3.png

Link to comment
Share on other sites

Επίσης , επειδή και οι 2 δασκάλες ξέρουν ότι ο γιος μου , λέει τα πάντα , ο.τι συμβαίνει στο σχολείο , θα μπορούσε να μου πει ότι λερώθηκε λίγο από τον τάδε αλλά δεν ήταν κάτι σοβαρό,παρά να μου λέει το παιδί , με κατούρησε και τα σκούπισα με τα χέρια μου !!!!!!!!!!!!!

3W24p3.png

Link to comment
Share on other sites

ε, ναι εφόσον έγινε με αυτό τον τρόπο, η δασκάλα πιστευω θα έπρεπε να το πεί σε εσένα για να μιλήσεις με το παιδί σου, και σίγουρα στην άλλη μαμα. Πές της οτι θέλεις να ενημερώνεσαι για ανάλογα περιστατικά.

Η αλήθεια είναι οτι έχουμε κι εμείς μικρή εμπειρία απο τον παιδικό (απο το Σεπτέμβριο πάει η κόρη μου) και δεν γνωρίζω πώς τα χειρίζονται αυτά σε σχέση με τους γονείς. Μια φορά που την έβρεξε με νερό ένα παιδάκι(κατα λάθος απο οτι καταλαβα) και την αλλάξανε κιόλας μπλούζα, δε μου είπαν κάτι, μου το είπε το παιδί μετα που το ρώτησα γιατί φοράει άλλη μπλούζα, αλλά δεν το θεώρησα σημαντικό. Βέβαια το δικό σας περιστατικό είναι διαφορετικό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Για ρωτα την μπήκε τιμωρία το έξυπνο για αυτο που έκανε;;

Αν οχι, γιατι οχι;

Μια παρατήρηση ειναι αρκετή και τι εγγυάται να μην το ξανακάνει;

 

Ο μικρός μου είπε ότι τον έβαλε να κάτσει στην μοκέτα !! (και όχι στο καρεκλάκι , δεν ξέρω γιατί) , να σκεφτεί τι έκανε.

 

Όχι ,βέβαια κανείς κ τίποτα δεν μπορεί να εγγυηθεί ότι δεν θα ξαναγίνει, ειδικά από το συγκεκριμένο παιδί !!!

Η άλλη δασκάλα που είναι η μόνιμη (και όχι από αυτές τις κοπέλες που έρχονται με τα 2μηνα), ήταν στο μπάνιο με τα κορίτσια , έπλεναν χέρια.Και η βοηθός ήταν με τα αγόρια στην τουαλέτα.Οπότε η άλλη που είναι η υπεύθυνη ,η οποία μιλάει με τους γονείς , κάνει τις ενημερώσεις κλπ, δεν το είδε.Αν το έμαθε μετά δεν το ξέρω.

3W24p3.png

Link to comment
Share on other sites

ε, ναι εφόσον έγινε με αυτό τον τρόπο, η δασκάλα πιστευω θα έπρεπε να το πεί σε εσένα για να μιλήσεις με το παιδί σου, και σίγουρα στην άλλη μαμα. Πές της οτι θέλεις να ενημερώνεσαι για ανάλογα περιστατικά.

Η αλήθεια είναι οτι έχουμε κι εμείς μικρή εμπειρία απο τον παιδικό (απο το Σεπτέμβριο πάει η κόρη μου) και δεν γνωρίζω πώς τα χειρίζονται αυτά σε σχέση με τους γονείς. Μια φορά που την έβρεξε με νερό ένα παιδάκι(κατα λάθος απο οτι καταλαβα) και την αλλάξανε κιόλας μπλούζα, δε μου είπαν κάτι, μου το είπε το παιδί μετα που το ρώτησα γιατί φοράει άλλη μπλούζα, αλλά δεν το θεώρησα σημαντικό. Βέβαια το δικό σας περιστατικό είναι διαφορετικό.

 

Δεν μιλάω καν για τέτοια περιστατικά βρεξίματος κλπ....αυτά συμβαίνουν .....:Pκι εμένα έχει βραχεί κατά λάθος ή μόνος του ή από άλλο παιδάκι , έχει ρίξει το γάλα του και βέβαια τον αλλάζουν.:PΜάλιστα μια φορά ΄, δεν ξέρω πως έγινε ,έκαναν λάθος στις τσάντες κ του έβαλαν την μπλούζα ενός φίλου του.Προχθές έβαλαν τις κάλτσες του σε ένα άλλο παιδάκι που χρειάστηκε κ μου το είπε ο μικρός. Αυτά είναι μέσα στο πρόγραμμα.

Αλλά να κατουρήσει παιδί πάνω του , έχει τεράστια διαφορά

3W24p3.png

Link to comment
Share on other sites

Έπρεπε να σου το έχουν πει.

Χίλια δίκια έχεις.

Αλλά έτσι λειτουργούν και το ξέρουμε πια....και στους παιδικούς, και μετά.

Ότι δεν είναι αυταπόδεικτο και δε μαθεύεται, κέρδος για τη φήμη τους...

ότι μαθεύεται και κουκουλώνεται (με τις δικαιολογίες που θα σου πουν όταν πας), κέρδος δικό τους και πάλι.

Τουλάχιστον θα ξέρεις από δω και πέρα πως ότι γίνεται θα σου το λένε.

Άκου σκουπίστηκε μόνο του!!!

Link to comment
Share on other sites

Ο μικρός μου είπε ότι τον έβαλε να κάτσει στην μοκέτα !! (και όχι στο καρεκλάκι , δεν ξέρω γιατί) , να σκεφτεί τι έκανε.

 

Όχι ,βέβαια κανείς κ τίποτα δεν μπορεί να εγγυηθεί ότι δεν θα ξαναγίνει, ειδικά από το συγκεκριμένο παιδί !!!

Η άλλη δασκάλα που είναι η μόνιμη (και όχι από αυτές τις κοπέλες που έρχονται με τα 2μηνα), ήταν στο μπάνιο με τα κορίτσια , έπλεναν χέρια.Και η βοηθός ήταν με τα αγόρια στην τουαλέτα.Οπότε η άλλη που είναι η υπεύθυνη ,η οποία μιλάει με τους γονείς , κάνει τις ενημερώσεις κλπ, δεν το είδε.Αν το έμαθε μετά δεν το ξέρω.

 

Οκ μην στενοχωριεσαι πάντως αυτά συμβαίνουν !

Πες στο γλυκό σου να μένει γενικώς μακριά του δηλαδή μην περιμένει απο πίσω του αν θελει να ουρησει κλπ

 

Πάντως στο συγκεκριμένο επεισόδιο ο δικός σου αντέδρασε πολύ καλα!! δηλαδή το παιδί δεν τα μπορούσε να είχε κανει τιποτα καλύτερο ενω κάλλιστα θα μπορούσε να κανει κατι χειρότερο (η να κάτσει να κλαψει η να τον κατουρησει και αυτος :wink: ).. Οποτε μπράβο στον μικρο!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έπρεπε να σου το έχουν πει.

Χίλια δίκια έχεις.

Αλλά έτσι λειτουργούν και το ξέρουμε πια....και στους παιδικούς, και μετά.

Ότι δεν είναι αυταπόδεικτο και δε μαθεύεται, κέρδος για τη φήμη τους...

ότι μαθεύεται και κουκουλώνεται (με τις δικαιολογίες που θα σου πουν όταν πας), κέρδος δικό τους και πάλι.

Τουλάχιστον θα ξέρεις από δω και πέρα πως ότι γίνεται θα σου το λένε.

Άκου σκουπίστηκε μόνο του!!!

 

Ασε, LA LATINA, κόντεψα να το πάθω το εγκεφαλικό όταν μου το είπε ο μικρός.Οπως τα λες , είναι !!! Είχα γράψει και στο θέμα σου ότι το ίδιο έκανε φέτος σε άλλο παιδί αυτός που ενοχλούσε πέρσι τον γιο μου.Ειχα γίνει έξαλλη μόνο μου το είπαν....σκέφτηκα θα είχα σηκώσει τον παιδικό στον αέρα....και νάτα μας:evil:

Η άλλη δασκάλα , είμαι σίγουρη ,θα μου το έλεγε, δεν αφήνει να περνάει τίποτα έτσι, και καλά κάνει τελικά.

Και εγώ, πήγα ωραία και καλά , τον πήρα, χαιρετήσαμε , ευχηθήκαμε κ τα σχετικά και πήγαμε με το μετρό κέντρο να πάρουμε κάτι ,και γυρίσαμε μιάμιση ώρα μετά. Αλλά η πιτσιρίκα-δασκάλα ήταν τυχερή...στο γυρισμό , την πετυχαίνουμε να περιμένει το λεωφορείο στην στάση απέναντι από το σπιτι μας, αλλά δεν μου το είχε πει ακόμη ο μικρός.

Στην άλλη μαμά ,ομοίως δεν θα είπε τίποτα , αλλά και να είπε........Θυμάμαι στην αρχή της χρονιάς , που η βασική δασκάλα ,της έκανε παρατηρήσεις για τον γιο της , αυτή ήταν στην εξώπορτα κ όχι στην πόρτα της τάξης του, σχεδόν είχε βγει , με το κεφάλι μισογυρισμένο προς την δασκάλα , και με ένα ηλίθιο χαμόγελο, έλεγε ''α,ναι?'' ...αναρωτιόταν κιόλας.Και η δασκάλα να προσπαθεί να της πει όσο ευγενικά μπορούσε ότι ο γιος της είναι τραμπούκος.

 

Ο δικός μου , πάλι...τον ρωτάω ''θύμωσες, που το έκανε αυτό ο Α..... ?''

και μου απαντάει ΄΄'οχι'':shock:

3W24p3.png

Link to comment
Share on other sites

Οκ μην στενοχωριεσαι πάντως αυτά συμβαίνουν !

Πες στο γλυκό σου να μένει γενικώς μακριά του δηλαδή μην περιμένει απο πίσω του αν θελει να ουρησει κλπ

 

Πάντως στο συγκεκριμένο επεισόδιο ο δικός σου αντέδρασε πολύ καλα!! δηλαδή το παιδί δεν τα μπορούσε να είχε κανει τιποτα καλύτερο ενω κάλλιστα θα μπορούσε να κανει κατι χειρότερο (η να κάτσει να κλαψει η να τον κατουρησει και αυτος :wink: ).. Οποτε μπράβο στον μικρο!

 

Του το είπα ήδη , να μην πηγαίνει κοντά του ,κυρίως στην τουαλέτα:rolleyes:

 

Όχι ,μωρέ δεν κάνει τέτοια το καλό μου !! Φώναξε την δασκάλα , και σκουπίστηκε μόνος του:? Σε ευχαριστώ Babycute:p

3W24p3.png

Link to comment
Share on other sites

Αχού η γλυκα μου!!! Δωστου μωρε και ενα φιλάκι απο μένα οταν τον δεις!! Εισαι πολύ τυχερή :wink:

 

:P:p:p Σε ευχαριστώ πολύ πολύ !!!!!!!!!!!!

 

* Δίπλα μου , τον έχω !!! off topic Ο καυμένος έχει κάνει 2 φορές εμετό από το πρωί, γαστρεντερίτιδα μου μυρίζεται.....και νιώθει άσχημα κ κλαίει:(

3W24p3.png

Link to comment
Share on other sites

:P:p:p Σε ευχαριστώ πολύ πολύ !!!!!!!!!!!!

 

* Δίπλα μου , τον έχω !!! off topic Ο καυμένος έχει κάνει 2 φορές εμετό από το πρωί, γαστρεντερίτιδα μου μυρίζεται.....και νιώθει άσχημα κ κλαίει:(

 

Α κατι θα κόλλησε απο τον παιδικο!! Θα κανει άλλες δυο φορές εμετό και μέχρι το βράδυ θα φύγει το μικρόβιο στα σιγουρα!! Δωστου καμμια σοκολάτα να το συνέφερεις :wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Α κατι θα κόλλησε απο τον παιδικο!! Θα κανει άλλες δυο φορές εμετό και μέχρι το βράδυ θα φύγει το μικρόβιο στα σιγουρα!! Δωστου καμμια σοκολάτα να το συνέφερεις :wink:

 

σοκολάτα ?:shock:είσαι σίγουρη ? Πέρσι είχε γαστρεντερίτιδα ,τέλη Μαρτίου .Κυριακή ,έκανε 5 φορές εμετό....το ρύζι , ακόμη κ το νερό.Την επόμενη μέρα ήταν τα γενέθλια μου , έκανα ένα γλυκό όλο σοκολάτα , ήταν καλύτερα κ του έδωσα...τον διέλυσε...κολλήσαμε κι εμείς κ το γλυκό πήγε στα σκουπίδια:rolleyes:

3W24p3.png

Link to comment
Share on other sites

Στην κόρη μου απο τη στιγμή που θα κάνει εμετό δε δίνω τίποτα, ούτε καν νερό για 2 ώρες. Έτσι ηρεμεί πιο γρήγορα το στομάχι. την αφήνω να ξεπλύνει το στόμα της και το φτύνει. και στο νοσοκομείο που είχαμε πάει, έτσι μας είπαν οι γιατροί να κάνουμε. εννοείται προσέχεις μετα να μην πάθει καμια αφυδάτωση. Μετα το δυωρο δίνεις σιγα σιγα νερό καιι φαγητό εαν θέλει.

Link to comment
Share on other sites

σοκολάτα ?:shock:είσαι σίγουρη ? Πέρσι είχε γαστρεντερίτιδα ,τέλη Μαρτίου .Κυριακή ,έκανε 5 φορές εμετό....το ρύζι , ακόμη κ το νερό.Την επόμενη μέρα ήταν τα γενέθλια μου , έκανα ένα γλυκό όλο σοκολάτα , ήταν καλύτερα κ του έδωσα...τον διέλυσε...κολλήσαμε κι εμείς κ το γλυκό πήγε στα σκουπίδια:rolleyes:

 

Ναι καλα αστο τότε, αν θελει κανά ψωμάκι η ακόμα καλύτερα ρυζοκοφρετες

Δεν μου λείψανε καθόλου οι γαστρεντερίτιδες, ΠΑΝΤΑ τις κολλάω απο τον μικρο! Το μονο καλο χάνω 5 κιλά σε δυο μέρες!!

Περαστικά στον μπέμπη!!

Link to comment
Share on other sites

Στην κόρη μου απο τη στιγμή που θα κάνει εμετό δε δίνω τίποτα, ούτε καν νερό για 2 ώρες. Έτσι ηρεμεί πιο γρήγορα το στομάχι. την αφήνω να ξεπλύνει το στόμα της και το φτύνει. και στο νοσοκομείο που είχαμε πάει, έτσι μας είπαν οι γιατροί να κάνουμε. εννοείται προσέχεις μετα να μην πάθει καμια αφυδάτωση. Μετα το δυωρο δίνεις σιγα σιγα νερό καιι φαγητό εαν θέλει.

 

το ξέρω , κι εμάς ο παιδίατρος ένα 2ωρο ,μας έχει πει.Οπως τα λες ...τίποτα και μετα το 2ωρο , λιγο νερό ,με το κουταλάκι.Αλλά πεινούσε πολύ ο καυμένος....τον πήρε ο ύπνος , τωρα.:P

3W24p3.png

Link to comment
Share on other sites

Ναι καλα αστο τότε, αν θελει κανά ψωμάκι η ακόμα καλύτερα ρυζοκοφρετες

Δεν μου λείψανε καθόλου οι γαστρεντερίτιδες, ΠΑΝΤΑ τις κολλάω απο τον μικρο! Το μονο καλο χάνω 5 κιλά σε δυο μέρες!!

Περαστικά στον μπέμπη!!

 

Ευχαριστώ , κορίτσι !!!

 

Κοιμήθηκε......

 

Και εμείς πέρσι 2 φορές σε 2 μήνες....τέλος Ιανουαρίου κ τέλος Μαρτίου:evil:

Οντως , το μόνο καλό της υπόθεσης είναι αυτό , ότι χάνουμε κιλα:rolleyes::rolleyes:

 

Τελοσπάντων , αν είναι να κολλήσω να τελειώνουμε ,γιατί στις 19 του μηνός θα κάνουμε τα γενέθλια του (που ήταν προχθές), σε παιδότοπο.Αν εχω αδυνατίσει κιόλας, ακόμη καλυτερα:roll:

3W24p3.png

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ στεναχωρήθηκα διαβάζοντας την ιστορία σου nicol. Μάτωσε η καρδιά μου που σκουπίστηκε μόνο του.. Το παιδάκι σου αντέδρασε πολύ καλά αλλά ΈΠΡΕΠΕ να σου το πούνε, αφού μπήκε και τιμωρία το άλλο το παιδί πάει να πεί ότι ήταν εν γνώση τους. Εσένα γιατί σε άφησαν εν αγνοία??

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ στεναχωρήθηκα διαβάζοντας την ιστορία σου nicol. Μάτωσε η καρδιά μου που σκουπίστηκε μόνο του.. Το παιδάκι σου αντέδρασε πολύ καλά αλλά ΈΠΡΕΠΕ να σου το πούνε, αφού μπήκε και τιμωρία το άλλο το παιδί πάει να πεί ότι ήταν εν γνώση τους. Εσένα γιατί σε άφησαν εν αγνοία??

 

Ελα ντε....θα μάθουμε , αλλά θα αργήσουμε κ μετά από τόσες μέρες το ''δεν θυμάμαι'' είναι πολύ εύκολο !!!

Σε ευχαριστώ πολύ !!!!!!:P

3W24p3.png

Link to comment
Share on other sites

περαστικά κορίτσι. Όσο για τα τσίσα μην ανησυχείς,δες τι έχει να σου πει η δασκάλα.

 

Σε ευχαριστώ πολύ !!

 

Ανησυχώ γενικότερα για τις συμπεριφορές , για αυτά που λέγονται ή που δεν λέγονται , που κρύβονται ....

3W24p3.png

Link to comment
Share on other sites

Ο δικός μου , πάλι...τον ρωτάω ''θύμωσες, που το έκανε αυτό ο Α..... ?''

και μου απαντάει ΄΄'οχι'':shock:

 

Μετά από μάχη ενάμιση χρόνο θα σου πω ένα.

Να τον μάθεις να θυμώνει.

Οι τρόποι και η ευγένεια, ο σεβασμός και η ενσυναισθηση...στις μέρες μας δεν είναι προτερήματα. Πιάσε από παιδικούς. ..μεχρι Βαγγέλη. ..

Τώρα είναι της μόδας να φταίνε τα πρόβατα και οχι οι λύκοι.

Ματώνει η μάνα μέσα μου που σου τα λέω αυτά.

Κανε το παιδι σου να μη σηκώνει μύγα στο σπαθί του.

Για να συμβιωσεις πρέπει πρώτα να επιβιώσεις.

Και μην το αφησεις έτσι.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...