Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

10 μηνων


NIKACAT

Recommended Posts

καλημερα ο μικροσ μου ειναι 10 μηνων να ρωτησω λοιπον τι προγραμμα φαγητου ακολουθητε και σε τι ποσοτητεσ στο περιπου τουλαχιστον ο κουκλοσ μου ειναι μονο 8000κιλα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλησπέρα η μικρή μου αύριο γίνεται δέκα μηνών και πριν από ένα μήνα ήταν 9 κιλά και 73 εκατοστά.αύριο έχουμε παιδίατρο για να σου πω τα τελευταία. θεωρητικά το πρόγραμμα μας είναι το πρωί γάλα 200 ml (που δεν τα πίνει) έχουμε πρόβλημα με το γάλα μπορεί να μην φάει καθόλου maximum πίνει 170, φρουτόκρεμα με 2-3 κουταλιές κρέμα βανίλια 120-200 gr,φαγητό 140-250 κρέμα 140-200 και γάλα απο καθόλου μέχρι 120.

Link to comment
Share on other sites

λοιπον ο δικοσ μου 100γρ το πρωι γαλα κατα τισ 8,30 στισ 11 γιαουρτακι και φρουτοκρεμα μετα στισ 2 γευμα 200γρ και 60 με 100γρ γαλα στισ 5.30 κρεμα και στισ 9 200γρ γαλα αλλα το κακο ειναι οτι τρωμε στισ 1 τα μεσανυχτα γαλα 60γρ και το ιδιο στισ 5 θελω πολυ να του το κοψω αλλα δεν το πετυχενω δεν ξερω τι να κανω

Link to comment
Share on other sites

καλέ μια χαρά τρωει το παιδάκι σου εως κ πάρα πολυ μπορω να πω!!!

μην αγχωνεσαι καθόλου!!!!

τωρα για το βραδυνο τι να σου πω,να σου πω τι εκανα γω απο πριν σαραντησει κ απο τοτε κοιμαται σερι τη νυχτα,

του διναμε πιπίλα κ στην ουσία τον ¨κοροιδευαμε"¨βάσει γιατρου πάντα οι οδηγιες ετσι!!!

ευτυχως δεν εκλαιγε αλλα μουρμουριζε κ σιγογκρινιαζε πολυ, μας πηρε οως κανα 20ημερο ετσι ώσπου το εκοψε το ξυπνημα!!

να σου πω κ το δικο μας προγραμμα

πρωι γαλααπό 180 εως 240 γρ

11 φρουτοκρεμα περιπου 200 γρ

μεσημερι φαγητο περιπου 200 γρ

απογευμα στις 6 γιαουρτακι

βραδυ γαλα 180-240 γρ

 

υψος 82π, βαρος 11000, ειμαστε λιγο γομαρακια

xWWzp2.png

675093qccdm00t72.pngEΓΧΡΩΜΗ TV----->ΑΣΠΡΟΜΑΥΡΗ ΖΩΗ...

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τι να σου πω βρε κοπελα,

δεν αντιμετωπισα τετοιο θεματάκι κ δε ξερω να σου, αλλες κοπελες μπορει να ξερουν καλυτερα,

ειναι κ στο παιδακι καμια φορα

xWWzp2.png

675093qccdm00t72.pngEΓΧΡΩΜΗ TV----->ΑΣΠΡΟΜΑΥΡΗ ΖΩΗ...

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Βρε κορίτσια... επειδή αισθάνομαι πως το φαγάκι της κόρης μου έμεινε λίγο στάσιμο εδώ και λίγο καιρό και δεδομένου ότι το γάλα δε μας αρέσει προσπαθώ να βρω κι άλλες τροφές για να εμπλουτίσω λίγο το διατολόγιο της.

 

Γι αυτό σας παρακαλώ πειτε μου τι περιλαμβάνει η διατροφή ένος 10μηνου μωρού κι αν γίνεται πείτε μου και τις ώρες που τρώει. Σας ευχαριστώ!

Σ' ευχαριστώ Θεέ μου...

 

aUeJp3.png

Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσια... επειδή αισθάνομαι πως το φαγάκι της κόρης μου έμεινε λίγο στάσιμο εδώ και λίγο καιρό και δεδομένου ότι το γάλα δε μας αρέσει προσπαθώ να βρω κι άλλες τροφές για να εμπλουτίσω λίγο το διατολόγιο της.

 

Γι αυτό σας παρακαλώ πειτε μου τι περιλαμβάνει η διατροφή ένος 10μηνου μωρού κι αν γίνεται πείτε μου και τις ώρες που τρώει. Σας ευχαριστώ!

 

 

Εμεις Το πρωι πινουμε γαλα και μετα απο 2-3 ωρες τρωμε φρουτοκρεμα με κανα δυο μπισκοτακια μιραντα μεσα.Τρωμε εναλαξ κοτοσουπα με λαχανικα ή με ρυζακι ή με τραχανο,

κρεατοσουπα με τα ιδια (της βαζω και λιγη φετουλα μεσα για να νοστιμισει γιατι δεν τρωμε αλατι.Οταν κανω φαγητο που μπορει να φαει βαζω το αλατι στο τελος και πριν της ξεχωριζω μια μεριδα.Για παραδειγμα χτες φαγαμε γιουβαρλακια.Πριν το αυγολεμονο της ξεχωρισα μια μεριδα....τα τσακισε!!!! Το απογευμα τρωμε ή μπισκοτοκρεμα ή φαριν λακτε ή γιαουρτακι και το βραδυ πινουμε το γαλα μας.Πολλες φορες για αποπογευματινο της φταχνω ρυζογαλο ή κρεμα.Εννοειται οτι μασουλαμε ψωμακι ή μπισκοτακια κατα την διαρκεια της ημερας.....για τα δοντακια πιο πολυ.Τα φτιαχνω με το γαλα της την σκονη.Δοκιμασες κατι τετοιο? Τουλαχιστον να το παιρνει ετσι το γαλα της.

 

Εμεις με αυτη την διατροφη ειμαστε 78 εκατοστα και 9,5 κιλα

19Zup2.png

 

149138qob4e3htng.gif

Link to comment
Share on other sites

Ο δικός μου θα γίνει 10 σε 3 εβδομάδες . Πίνει γάλα κατα τις 8, μετα φρούτα στις 11, μεσημεριανό στις 2: μοσχάρι ή κεφτεδακια ή γιουβαρλακια ή κοτόπουλο με λαχανικά ( καροτο, πατάτα, μπροκολο, κουνουπιδι, ντομάτα, κρεμυδι) ή ρύζι και λαχανικά ή μακαρονακια (αστρακια) με ντομάτα , όχι όλα τα λαχανικά μαζι βέβαια. Επίσης τρώει φακες που τις αλεθω με βραστη πατάτα για γίνει σαν κρέμα πηχτή και σπανακορυζο, που του το είχα αλεσει μαζι με κολοκυθακι. Το απόγευμα κατα τις 5 τρώει γιαούρτι βιολογικό Όλυμπος ή μπανάνα ή και τα 2 μαζι. Ή τραχανα, αλλα τωρα τελευταια δεν τον θελει. Το βράδυ 8-8:30 γάλα. Α! Και πριν τα φρούτα τρώει κροκο αυγου.

Αυτα ως τώρα του έχω δώσει. Μπορείς να δώσεις και κουακερ , ανθότυρο βιολογικό με λίγη βραστη πατάτα, γενικά η γιατρός μου λέει ότι πλέον μπορεί να φάει σχεδόν τα πάντα (εκτός απο ψάρι, μέλι κλπ)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμένα εδώ και 2-3 εβδομάδες δεν ήθελε να πιει καθόλου γάλα. :( Κι ετσι μόλις ξυπνήσει (9 παρά 15) της δίνω γάλα με ρυζάλευρο και κεχρί ή με μουσλι της holle. Το επόμενο γεύμα είναι φρουτόκρεμα (βασικά αχλάδι μπανάνα) και τωρα της δίνω κι έναν κρόκο αυγού, μετά την κρεατόσουπα (μοσχάρι ή κοτόπουλο και λαχανικά) και τέλος πάλι λίγο αραιωμένο ρυζάλευρο με λίγη μπανανα αλεσμένη για να πιει γάλα. Βασικά απ' ότι καταλάβα δεν θέλει το μπιμπερο. Αλλά μόνο 4 γευματα τρωει τωρα... :(

 

Το γιαούρτι που τρώμε εμεις κάνει να της δώσω λίγο; Οσπρια δίνετε ξεχωριστά σαν γευμα; Για παραδειγμα εγω κάνω συχνα φακόρυζο... να το αλεθω και να το δίνω; Κάνει να τρώει τη φλούδα από τα όσπρια;

Σ' ευχαριστώ Θεέ μου...

 

aUeJp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εμεις οσπρια και αυγο δεν τρωμε ακομα.

Γιαουρτακι απο οσο ξερω, σε αυτη την ηλικια ή βιολογικο ή αυτα τα επιδορπια γιαουρτιου που λενε απο τον 6ο μηνα.Οχι τα κανονικα που τρωμε κι εμεις.

19Zup2.png

 

149138qob4e3htng.gif

Link to comment
Share on other sites

Το ρυζόγαλο ή την κρέμα που ειχες γραψει πιο πάνω με τι γαλά τα φτιάχνεις?

 

Με την σκονη το γαλα που πινει η κορη μου.Μαλιστα επειδη ειναι ηδη γλυκο το γαλα της Milupa που πινουμε, δεν βαζω και ζαχαρη.

19Zup2.png

 

149138qob4e3htng.gif

Link to comment
Share on other sites

Με την σκονη το γαλα που πινει η κορη μου.Μαλιστα επειδη ειναι ηδη γλυκο το γαλα της Milupa που πινουμε, δεν βαζω και ζαχαρη.

 

Πολύ ωραία η ιδέα σου! Πως ακριβως το φτιαχνεις και τι αναλογίες βάζεις; Με ενδιαφέρει πολύ γιατί οπως σου ειπα η κόρη μου δεν πίνει το γαλα της. :cry:

Σ' ευχαριστώ Θεέ μου...

 

aUeJp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

βραζω σε λιγο νερακι 1/3 φλυτζανακι του καφε ρυζι.Μολις πιει το νερακι και εχει μαλακωσει το ρυζακι ριχνω μια μεγαλη κουπα γαλα (σκονη φτιαγμενο οπως το κανουμε για να το πιει), ριχνω λιγοτερο απο μια κοφτη κουταλια ανθος αραβοσιτου, και αν θελεις μπορεις να βαλεις και μια κουταλιτσα φρουκτοζη.Μη το αφησεις να πηξει πολυ γιατι ξερεις οτι πηζει κι αλλο οταν κρυωσει.Η κορη μου παντως το τρωει με μεγαλη χαρα.

19Zup2.png

 

149138qob4e3htng.gif

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ... θα το δοκιμάσω σίγουρα, σήμερα κιόλας! Ισως βάλω και λίγη βανίλια για το άρωμα ή λίγη κανέλα. Απ' ότι μου ειπες βαζεις και φετούλα μέσα στην κρεατόσουπα για γευση. Κι αυτό καλή ιδέα. Μάλλον θα της βάζω φετα όταν φτιαχνω σουπα μόνο με λαχανικά γιατί κάπου διάβασα πως όταν τρωμε κρέας (το οποίο περιέχει σίδηρο) δεν κάνει να τρωμε γαλακτοκομικά γιατί το ασβεστιο τους εμποδίζει το σίδηρο να απορροφηθεί απο τον οργανισμό και αντίστροφα.

 

Εδωσες και φαγητό κοκκινιστό; Κανονικά όπως το τρώμε εμείς απλά χωρίς αλάτι;

Σ' ευχαριστώ Θεέ μου...

 

aUeJp3.png

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ... θα το δοκιμάσω σίγουρα, σήμερα κιόλας! Ισως βάλω και λίγη βανίλια για το άρωμα ή λίγη κανέλα. Απ' ότι μου ειπες βαζεις και φετούλα μέσα στην κρεατόσουπα για γευση. Κι αυτό καλή ιδέα. Μάλλον θα της βάζω φετα όταν φτιαχνω σουπα μόνο με λαχανικά γιατί κάπου διάβασα πως όταν τρωμε κρέας (το οποίο περιέχει σίδηρο) δεν κάνει να τρωμε γαλακτοκομικά γιατί το ασβεστιο τους εμποδίζει το σίδηρο να απορροφηθεί απο τον οργανισμό και αντίστροφα.

 

Εδωσες και φαγητό κοκκινιστό; Κανονικά όπως το τρώμε εμείς απλά χωρίς αλάτι;

 

 

Ναι της εδωσα κοκκινιστο με τραχανο ....μια χαρα το εφαγε.

Αυγο εσεις τρωτε ?

19Zup2.png

 

149138qob4e3htng.gif

Link to comment
Share on other sites

Ναι μας είπε ο γιατρός να ξεκινήσουμε σιγά σιγα κρόκο αυγού πριν 2 εβδομάδες και μετά το χρόνο να φάμε και το ασπράδι. Για μια βδομαδα τρώγαμε στη μύτη του κουταλιού και τώρα τρωμε ολόκληρο τον κρόκο και ειναι απίστευτο ποσο πολυ της αρέσει!

 

Εσείς γιατί δεν ξεκινήσατε ακόμη; Σας το απαγορεύει ο γιατρός;

Σ' ευχαριστώ Θεέ μου...

 

aUeJp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ναι μας είπε ο γιατρός να ξεκινήσουμε σιγά σιγα κρόκο αυγού πριν 2 εβδομάδες και μετά το χρόνο να φάμε και το ασπράδι. Για μια βδομαδα τρώγαμε στη μύτη του κουταλιού και τώρα τρωμε ολόκληρο τον κρόκο και ειναι απίστευτο ποσο πολυ της αρέσει!

 

Εσείς γιατί δεν ξεκινήσατε ακόμη; Σας το απαγορεύει ο γιατρός;

 

Μας ειπε να κλεισει και τον 11ο αλλα εγω λεω να την ξεκινησω.Της το βραζεις σφιχτο?

19Zup2.png

 

149138qob4e3htng.gif

Link to comment
Share on other sites

Σφιχτό σφιχτότατο!!! Απλα την ωρα που θα της δωσω προσθετω ελαχιστο νερακι και γινεται σαν κρεμουλα και το τρωει πιο ευκολα. Πάντως απ ολα οσα εχω διαβασει και στο φορουμ και σε βιβλια μετα τον 9ο μια χαρα ειναι να δωσεις κροκο. Να σκεφτεις πως εμενα μου λενε οτι αργησα κιολας!

Σ' ευχαριστώ Θεέ μου...

 

aUeJp3.png

Link to comment
Share on other sites

Της εδωσα χτες μια κουταλιτσα και τρελαθηκε!!!!!

Ευτηχως !!!!! Θα μας αρεσουν τα αυγουλακιααααα :-D

Για το ψαρι τι σας εχει πει ο παιδιατρος?

Ρυζογαλακι της εκανες τελικα? Το εφαγε?

19Zup2.png

 

149138qob4e3htng.gif

Link to comment
Share on other sites

Τελικα δεν βγαζει ακρη κανεις.Οτι θελει λεει ο καθε παιδιατρος.

 

Ξερει καμια μανουλα σε πιο site μπορουμε να βρουμε τις ανακοινωσεις του Παγοσμιου Οργανισμου Υγειας για την διατροφη των βρεφων?

19Zup2.png

 

149138qob4e3htng.gif

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...