Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Σεισμος!!!


Recommended Posts


Διαφημίσεις



Διαφημίσεις

Ισχυρή σεισμική δόνηση συγκλόνισε την χώρα

 

Μεγέθους 6,5 βαθμών της κλίμακας Ρίχτερ ήταν ο πολύ ισχυρός σεισμός που σημειώθηκε στις 15.25, στη στεριά με επίκεντρο τη βορειοδυτική Αχαΐα και συγκεκριμένα 200 χιλιόμετρα δυτικά της Αθήνας, όπως ανακοινώθηκε από το Σεισμολογικό Ινστιτούτο του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης.

 

Ο σεισμός έγινε αισθητός σε πολύ μεγάλη έκταση, σε όλη σχεδόν την Πελοπόννησο, τη Δυτική Ελλάδα μέχρι τα Γιάννενα, την Καρδίτσα, αλλά και την Αττική. Ιδιαίτερα αισθητός έγινε στην πόλη της Πάτρας και στη γύρω περιοχή.

 

Σύμφωνα με μαρτυρίες που μετέδωσαν τα τηλεοπτικά δίκτυα έχουν σημειωθεί ζημιές σε κτίρια.

 

Στην Πάτρα, την Τρίπολη και άλλες περιοχές της Πελοποννήσου οι κάτοικοι βγήκαν έξω από τα σπίτια τους.

 

Λόγω του σεισμού στο 74ο χλμ της εθνικής οδού Τρίπολης - Αρχαίας Ολυμπίας, κοντά στο Λευκοχώρι Γορτυνίας πραγματοποιείται με δυσκολία η κυκλοφορία των αυτοκινήτων, λόγω πτώσης μεγάλου βράχου στο οδόστρωμα.

 

Κατευθύνεται προς το σημείο περιπολικό της αστυνομίας, ενώ έχουν ενημερωθεί οι αρμόδιες υπηρεσίες, προκειμένου να απομακρύνουν τα βράχια.

pszKp2.png

JHmvp2.png

Link to comment
Share on other sites

Και εμεις το νιωσαμε!!!!!!Ευτυχως ομως δεν παθαμε τιποτα...ελπιζω ολοι να ειναι καλα και να μην υπηρξαν ζημιες και τραυματισμοι...

 

Ακουσα για ενα νεκρο στην Αχαϊα :( κριμα...

pszKp2.png

JHmvp2.png

Link to comment
Share on other sites

Αφήστε κορίτσια... Μένω μόνη μου και κάθε φορά που κάνει σεισμό τρώω μια μικρή φρίκη. Και το βράδυ της Παρασκευής στις 02.02 πμ έκανε σεισμό και σήμερα στις 15.25. Κατά διαβολική σύμπτωση βρισκόμουν στο κρεββάτι και στους δύο με αποτέλεσμα να τους νιώσω για τα καλά. Εύχομαι στον επόμενο να είμαι όρθια ή στην δουλειά γιατί δεν θα αντέξω! :D

Grow up and get a life!

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που διάβασα την κουβέντα σας κατάλαβα ότι δεν είμαι η μόνη που τρέμει τους σεισμούς. ΄Δυστυχώς δεν υπάρχει περίπτωση να γίνει σεισμός από 4 και πάνω που να μην τον καταλάβω. Οι συνάδελφοι στη δουλειά με λένε σεισμογράφο. Έχω την εντύπωση ότι την επόμενη φορά που θα γίνει μεγάλος στην Αθήνα θα πάω από καρδιά ή εγκεφαλικό.

Τρέμω με την ιδέα και μόνο, χάνω τον ύπνο μου. Στο τέλος θα καταντήσω να παίρνω ηρεμιστικά!!!

Έχετε να προτείνετε κάτι;;;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αμέ πως δεν έχω να προτείνω.............. να σου συστήσω το άντρα μου που κοιμάται μονίμως με φακό ακουμπισμένο δίπλα στο κομοδίνο του και έχει κρεμασμένη μια σφυρίχτρα στο μπρελόκ με τα κλειδιά του.

Είδες , υπάρχουν και χειρότερες περιπτώσεις από τις δικές σου Στελίτσα μου. :D:D

Link to comment
Share on other sites

Δεν το είχα σκεφτεί αυτό. Το θέμα όμως είναι ότι αν μου μπει η ιδέα ότι μπορεί να γίνει σεισμός το βράδυ δεν μπορώ να κλείσω μάτι. Η καρδιά μου χτυπάει τόσο δυνατά που νομίζω ότι όντως γίνεται.

 

Αποτέλεσμα; Την επόμενη μέρα σέρνομαι κυριολεκτικά....

Κανένα χάπι υπάρχει ;

Link to comment
Share on other sites

Στο τέλος θα καταντήσω να παίρνω ηρεμιστικά!!!

Δεν είναι άσχημα τα ηρεμιστικά άν δεν μπορείς να ελέγξεις το άγχος και τις φοβίες σου.

Στη θέση σου θα συμβουλευόμουν ένα ψυχίατρο και θα παιρνα ακόμα κι ένα καντάρι Ζολοφτ άν ήταν αναγκαίο. :lol:

 

Δηλαδή προτιμώτερο είναι να χάνεις τον ύπνο σου με την ιδέα και μόνο; :roll:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...