Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Υποχωρουν τα συμπτωματα. Ειναι φυσιολογικο???


Recommended Posts

Κοριτσια καλημερα!!! Ειμαι εγκυος 5w+1d μετα απο σπερματεγχυση. Ξεκινησα την εγκυμοσυνη μου με εντονους πονους στην κοιλια, ακριβως σαν αυτους της περιοδου κ πονους με πρηξιμο στο στηθος. Επαιρνα utrogestan απο την πρωτη μερα της σπερματεγχυσης κ συνεχιζω μεχρι νεοτερας. Το προβλημα μου ειναι το εξης... Οσο περνανε οι μερες τα πονακια στν κοιλια μειωνονται κ σε συχνοτητα κ σε διαρκεια. Επισης σημερα παρατηρησα οτι το στηθος μου δεν με ποναει σχεδον καθολου, ομως οι φλεβιτσες των μαστων συνεχιζουν να εχουν εντονο σκουρο χρωμα οπως απο την αρχη. Ειναι φυσιολογικο αυτο ρε κοριτσια??? Δηλαδη μπορουν τα συμπτωματα να ερχονται κ να σταματανε ανα διαστηματα? Εχω βιωσει ηδη μια παλλινδρομη, κ η εγκυμοσυνη μου (κ η πρωτη κ αυτην) ηρθε πολυ δυσκολα. Ως εκ τουτου ειμαι παρα πολυ αγχωμενη, μην ξαναπαθω το ιδιο, κ φοβαμαι παρα πολυ. Τι λετε κ εσεις? Μιλησα με τον γιατρο μου κ μου ειπε οτι δεν τον αγχωνουν τετοιου ειδους "συμπτωματα". Σας εχει συμβει???

Στηρίξου στο λαγοπόδαρο αν θες, αλλά θυμήσου ότι δεν ωφέλησε το λαγό!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 80
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Στην αρχή είχα κι εγώ συμπτώματα περιόδου αλλά καθώς περνούσαν οι μέρες μειώνονταν και ήταν πιο ήπια. Δεν είχα τόσο συχνά πόνο στη κοιλιά, θυμάμαι όμως πως στη αρχή αισθανόμουν τσιμπήματα κάτω στην κοιλιά. Στην πρώτη μου εγκυμοσύνη το στήθος ήταν πρησμένο και πονούσε για αρκετό διάστημα αλλά στη δεύτερη εγκυμοσύνη αυτό δεν ήταν έντονο και υποχώρησε γρήγορα.

Μπορεί πάνω κάτω όλες οι γυναίκες να έχουμε στην εγκυμοσύνη παρόμοια συμπτώματα αλλά αν κάποια δεν έχει συμπτώματα που έχει μια άλλη γυναίκα δεν σημαίνει πως κάτι δεν πάει καλά. Ακόμα και ανάμεσα σε δύο εγκυμοσύνες της ίδιας γυναίκας υπάρχουν διαφορές.

Είμαι πολύ αγχώδης και καταλαβαίνω πως είναι δύσκολο να αποβάλει κανείς το άγχος του! Αλλά το υπερβολικό άγχος μπορεί να κάνει κακό στην εγκυμοσύνη, βρες κάτι να κάνεις που σε ηρεμεί και σε εκτονώνει!

Σου εύχομαι όλα να πάνε καλά με την εγκυμοσύνη σου:-P

Link to comment
Share on other sites

ειναι απολυτα φυσιολογικο μην αγχωνεσαι.τις πρωτες μερες ειχα κι εγω τετοια συμπτωματα.μετα υποχωρησαν και μετα ξαναηρθαν και πιο εντονα μη σου πω.μια ερχονται μια φευγουν.μην αγχωνεσαι.ολα καλα θα πανε.

w7ENp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλημερα!!! Ειμαι εγκυος 5w+1d μετα απο σπερματεγχυση. Ξεκινησα την εγκυμοσυνη μου με εντονους πονους στην κοιλια, ακριβως σαν αυτους της περιοδου κ πονους με πρηξιμο στο στηθος. Επαιρνα utrogestan απο την πρωτη μερα της σπερματεγχυσης κ συνεχιζω μεχρι νεοτερας. Το προβλημα μου ειναι το εξης... Οσο περνανε οι μερες τα πονακια στν κοιλια μειωνονται κ σε συχνοτητα κ σε διαρκεια. Επισης σημερα παρατηρησα οτι το στηθος μου δεν με ποναει σχεδον καθολου, ομως οι φλεβιτσες των μαστων συνεχιζουν να εχουν εντονο σκουρο χρωμα οπως απο την αρχη. Ειναι φυσιολογικο αυτο ρε κοριτσια??? Δηλαδη μπορουν τα συμπτωματα να ερχονται κ να σταματανε ανα διαστηματα? Εχω βιωσει ηδη μια παλλινδρομη, κ η εγκυμοσυνη μου (κ η πρωτη κ αυτην) ηρθε πολυ δυσκολα. Ως εκ τουτου ειμαι παρα πολυ αγχωμενη, μην ξαναπαθω το ιδιο, κ φοβαμαι παρα πολυ. Τι λετε κ εσεις? Μιλησα με τον γιατρο μου κ μου ειπε οτι δεν τον αγχωνουν τετοιου ειδους "συμπτωματα". Σας εχει συμβει???

 

 

Πρώτον χαλάρωσε γιατί κάνεις κακό στον εαυτό σου .. και δεύτερον τα συπτώματα διαφέρουν απο γυναίκα σε γυναίκα... αν σου λέει ο γυναικολόγο σου ότι όλα είναι εντάξει χαλάρωσε να υπήρχε κάτι το ανησυχιτικό θα στο έλεγε.. Σκέψου ότι εμένα το στήθος μου άρχισε να με πονάει μετά τον 3ο μήνα και γενικά όλα τα συπτώματα εμετοί, καούρες κλπ με έποιασαν απο τον 3ο μέχρι τον 5ο ... και πονάκια δεν είχα παρα τώρα που κοντεύω να γεννήσω ενώ η κολλητή μου είχε σε όλή την διάρκεια της εγκυμοσύνης της... για αυτό χαλάρωσε και απολαυσέ το όσο μπορείς,,,

Link to comment
Share on other sites

Σου εύχομαι να πάνε όλα καλά και να έχεις μια τελειόμηνη εγκυμοσύνη. Τα συμπτώματα διαφέρουν από γυναίκα σε γυναίκα και από εγκυμοσύνη σε εγκυμοσύνη. Το στήθος δεν αποτελεί αξιόλογη ένδειξη για το αν τα πράγματα πάνε καλά ή όχι και εγώ το κατάλαβα αυτό στην δεύτερη μου εγκυμοσύνη που το στήθος είναι τελείως διαφορετικό σε σχέση με την πρώτη, μια πρίζεται μια ξεπρίζεται. Όσο για τα πονάκια καλώς αρχίζουν σιγά σιγά να υποχωρούν έτσι κανονικά πρέπει εμένα σε αυτή την εγκυμοσύνη κράτησαν πολύ και ήταν και έντονα σε σχέση με την πρώτη και ο γιατρός μου είχε ανησυχήσει, τελικά πέρασαν και όλα καλά. Ηρε΄μησε λοιπόν και τέτοιου είδους συμπτώματα μην τα παίρνεις της μετρητής. Ο καιρός θα περάσει γρήγορα και σύντομα θα έχεις ένα μωράκι αγκαλιά!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια σας ευχαριστω παρα πολυ για τις απαντησεις σας! Ταλαιπωρηθηκαμε αρκετα μεχρι να μεινω εγκυος, ειχαμε κ την αποβολη κ εχω φοβερο αγχος. Ελπιζω οταν ακουσουμε καρδουλα να ηρεμισω καπως. Φιλακια κ παλι σας ευχαριστω!

Στηρίξου στο λαγοπόδαρο αν θες, αλλά θυμήσου ότι δεν ωφέλησε το λαγό!

Link to comment
Share on other sites

Μην αΓΧΩΝΕΣαι , τα συμπτωματα δεν ειναι εμπιστος συμβουλος για το αν πηγαινουνε ολα καλα

Σε αυτη την εγκυμοσυνη τις πρωτες βδοαμδες δεν ειχα συμπτωματα , ελαχιστα οπου ειχανε ε3αληφθει κιολας καπου εκει κοντα στην 6-7 βδομαδα , ομως ολα καλα πηγανε . οποτε μην αγχωνεσαι , εσυ θα σκεφτεσαι οτι ολα πανε καλα .

QRyOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Παρότι καλύφθηκε το Κουνέλι, να προσθέσω κι εγώ ότι η υποχώρηση των συμπτωμάτων είναι το επιθυμητό. Εμένα μου συνεχίζονται λίγο τα πονάκια (είμαι με πρόχειρους δικούς μου υπολογισμούς 4w5d) και η μαία μου με συμβούλεψε ξάπλα (όσο πιο οριζόντια γίνεται) και ένα έξτρα utrogestan. Όταν, λέει, υποχωρήσουν ικανοποιητικά οι ενοχλήσεις, ξεθαρρεύω και επιστρέφω στα δύο utrogestan τη μέρα.

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

Παρότι καλύφθηκε το Κουνέλι, να προσθέσω κι εγώ ότι η υποχώρηση των συμπτωμάτων είναι το επιθυμητό. Εμένα μου συνεχίζονται λίγο τα πονάκια (είμαι με πρόχειρους δικούς μου υπολογισμούς 4w5d) και η μαία μου με συμβούλεψε ξάπλα (όσο πιο οριζόντια γίνεται) και ένα έξτρα utrogestan. Όταν, λέει, υποχωρήσουν ικανοποιητικά οι ενοχλήσεις, ξεθαρρεύω και επιστρέφω στα δύο utrogestan τη μέρα.
συγνώμη που πετάγομαι αλλά είσαι η σκαιμπιμ από δίπλα? Είσαι τελικά εγγυούλα κούκλα μου? Σορρυ αν είσαι άλλο άτομο έτσι?

 

Σχετικά με τα συμπτώματα ο γιατρός μου είχε πεί τα θέλουμε, όσα κι αν έχει κάποια, ενώ εννοείται πονάκια δεν θέλουμε. Καλή συνέχεια στις εγγυμοσύνες σας και μην ανησυχείτε, σε λίγους μήνες θα δείτε ότι δεν άξιζε τόση ανησυχία! Ολα είναι απλά, Θεού θέλοντος και οικονομικών επιτρέποντως κάνουμε το καλύτερο που μπορούμε ;)

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

συγνώμη που πετάγομαι αλλά είσαι η σκαιμπιμ από δίπλα? Είσαι τελικά εγγυούλα κούκλα μου? Σορρυ αν είσαι άλλο άτομο έτσι?

 

Σχετικά με τα συμπτώματα ο γιατρός μου είχε πεί τα θέλουμε, όσα κι αν έχει κάποια, ενώ εννοείται πονάκια δεν θέλουμε. Καλή συνέχεια στις εγγυμοσύνες σας και μην ανησυχείτε, σε λίγους μήνες θα δείτε ότι δεν άξιζε τόση ανησυχία! Ολα είναι απλά, Θεού θέλοντος και οικονομικών επιτρέποντως κάνουμε το καλύτερο που μπορούμε ;)

 

Ναι παιδί μου, εγώ είμαι, σας ενημέρωσα και δίπλα, δεν θα το είδες!:-D

Ναιιιιιιιι, το έχεις με τη διαίσθηση τελικά!:P

 

Έχω μια απροσδιόριστη ενόχληση στην κοιλίτσα, που άλλες φορές εντείνεται γιατί θέλω πιπί κάθε δέκα λεπτά, άλλες φορές ψιλοπερνάει, άλλες φορές είναι κάτι ανεπαίσθητα πονάκια σαν ελαφρά "σφιξιματάκια" και σπάνια λίγο πιο δυνατά. Είμαι ξάπλα όσο γίνεται, κι όταν κινούμαι πηγαίνω πολύ "γλυκά" και ήρεμα!

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 5 months later...

Έχω κι εγώ υποχώρηση συμπτωμάτων και φοβάμαι ότι το έχασα και αυτό. Την Τετάρτη έχω ραντεβού, δεν με έχει δει ακόμη γιατρός. Είμαι στην έκτη εβδομάδα και ενώ τις πρώτες μέρες της καθυστέρησης, (5η εβδομάδα, δηλαδή), ένιωθα μια ψιλοανακατωσούρα το πρωί μέχρι να σηκωθώ από το κρεβάτι, τώρα δεν νιώθω τίποτα. Επίσης (και αυτό είναι που με τρομοκρατεί), δεν με πονάει το στήθος μου πια, και σχεδόν έχει ξεπρηστεί (είχε πρηστεί αρκετά, πιο πολύ από όταν περιμένω περίοδο, αφού ήδη τα σουτιέν μου με έσφιγγαν).

 

Και το τελευταίο και φαρμακερό, μήπως ξέρετε κι εσείς: το να βλέπεις ξαφνικά ένα κομματάκι, αλλά καθαρό, χωρίς αίμα, τι μπορεί να είναι; Δεν έχω αίμα, αλλά πριν από μια ώρα είδα κάτι που δεν μου άρεσε καθόλου... Συγνώμη αν σας κουράζω, δεν ξέρω κι εγώ πού να απευθυνθώ, γιατί δεν έχω ιδιωτικό γιατρό να τον παίρνω τηλέφωνο και περιμένω τα ραντεβού (φαντάζομαι ξέρετε τι γίνεται στα επείγοντα - πρέπει να πεθαίνεις για να προλάβεις να σε δει μέσα στην ημέρα... ).

 
Link to comment
Share on other sites

Έχω κι εγώ υποχώρηση συμπτωμάτων και φοβάμαι ότι το έχασα και αυτό. Την Τετάρτη έχω ραντεβού, δεν με έχει δει ακόμη γιατρός. Είμαι στην έκτη εβδομάδα και ενώ τις πρώτες μέρες της καθυστέρησης, (5η εβδομάδα, δηλαδή), ένιωθα μια ψιλοανακατωσούρα το πρωί μέχρι να σηκωθώ από το κρεβάτι, τώρα δεν νιώθω τίποτα. Επίσης (και αυτό είναι που με τρομοκρατεί), δεν με πονάει το στήθος μου πια, και σχεδόν έχει ξεπρηστεί (είχε πρηστεί αρκετά, πιο πολύ από όταν περιμένω περίοδο, αφού ήδη τα σουτιέν μου με έσφιγγαν).

 

Και το τελευταίο και φαρμακερό, μήπως ξέρετε κι εσείς: το να βλέπεις ξαφνικά ένα κομματάκι, αλλά καθαρό, χωρίς αίμα, τι μπορεί να είναι; Δεν έχω αίμα, αλλά πριν από μια ώρα είδα κάτι που δεν μου άρεσε καθόλου... Συγνώμη αν σας κουράζω, δεν ξέρω κι εγώ πού να απευθυνθώ, γιατί δεν έχω ιδιωτικό γιατρό να τον παίρνω τηλέφωνο και περιμένω τα ραντεβού (φαντάζομαι ξέρετε τι γίνεται στα επείγοντα - πρέπει να πεθαίνεις για να προλάβεις να σε δει μέσα στην ημέρα... ).

__________________

 

Kαλησπέρα! Προσπάθησε να μην κάνεις αρνητικές σκέψεις! (Το λέω αυτό για να το ακούσω κι εγώ.) Κι εγώ είχα αναγούλες και τάσεις προς εμετό τις μέρες τις καθυστέρησης. Τώρα δεν έχω κανένα σύμπτωμα! Μπορεί να μη σημαίνει κάτι και να είναι όλα καλά. Η γιατρός μου εμπιστεύεται πολύ τις τιμές της β χοριακής γι'αυτό και ζητάει επανάληψη μετά από 2-3 μέρες. Βέβαια με τις αργίες σήμερα το πρωί την ξαναέκανα την εξέταση. Θα δούμε σε λίγο που θα πάρω τα αποτελέσματα.

 

Στην πρώτη μου εγκυμοσύνη (στην οποία δυστυχώς απέβαλα λόγω θρομβοφιλίας) είχα τρελλά συμπτώματα στην αρχή και πολύ υψηλή χοριακή (5500 νομίζω). Αντίθετα όταν έμεινα έγκυος στην κόρη μου, είχα χαμηλή σχετικά χοριακή και ήπια συμπτώματα. Τελικά όλα πήγαν καλά!

 

Με προβληματίζει αυτό που λες για το γιατρό σου. Δηλαδή επειδή είναι σε δημόσιο νοσοκομείο δεν μπορείς να του τηλεφωνείς όποτε θέλεις; Αυτό είναι πολύ σημαντικό στην εγκυμοσύνη. Μπορούν να προκύψουν ένα σωρό θέματα, σου μιλάω εκ πείρας, τα οποία τώρα δεν τα φαντάζεσαι. Δηλαδή τον Αύγουστο που θα είσαι στο μήνα σου, τι θα κάνεις; Θα ντρέπεσαι να τον ενοχλήσεις; Κι αν έχεις θέμα με συσπάσεις στις 12 τα μεσάνυκτα;

Σκέψου τα όλα αυτά μήπως χρειάζεται να βρεις κάποιον πιο πρόθυμο γιατρό του δημοσίου.

 

Εύχομαι να πάνε όλα καλά! Να έχεις μια καλή, τελειόμηνη εγκυμοσύνη!

w94ip2.png
Link to comment
Share on other sites

Έχω κι εγώ υποχώρηση συμπτωμάτων και φοβάμαι ότι το έχασα και αυτό. Την Τετάρτη έχω ραντεβού, δεν με έχει δει ακόμη γιατρός. Είμαι στην έκτη εβδομάδα και ενώ τις πρώτες μέρες της καθυστέρησης, (5η εβδομάδα, δηλαδή), ένιωθα μια ψιλοανακατωσούρα το πρωί μέχρι να σηκωθώ από το κρεβάτι, τώρα δεν νιώθω τίποτα. Επίσης (και αυτό είναι που με τρομοκρατεί), δεν με πονάει το στήθος μου πια, και σχεδόν έχει ξεπρηστεί (είχε πρηστεί αρκετά, πιο πολύ από όταν περιμένω περίοδο, αφού ήδη τα σουτιέν μου με έσφιγγαν).

 

Και το τελευταίο και φαρμακερό, μήπως ξέρετε κι εσείς: το να βλέπεις ξαφνικά ένα κομματάκι, αλλά καθαρό, χωρίς αίμα, τι μπορεί να είναι; Δεν έχω αίμα, αλλά πριν από μια ώρα είδα κάτι που δεν μου άρεσε καθόλου... Συγνώμη αν σας κουράζω, δεν ξέρω κι εγώ πού να απευθυνθώ, γιατί δεν έχω ιδιωτικό γιατρό να τον παίρνω τηλέφωνο και περιμένω τα ραντεβού (φαντάζομαι ξέρετε τι γίνεται στα επείγοντα - πρέπει να πεθαίνεις για να προλάβεις να σε δει μέσα στην ημέρα... ).

Αυτο με το κομματακι δε το καταλαβα αλλα οτι νομιζεις πως τα συμπτωματα υποχωρουν δε νομιζω πως λεει κατι.Κι εγω οταν ημουν εγκυος νομιζα πως το στηθος μου δεν ηταν καποιες μερες πρησμενο και γενικα εκτος απο τις πρωτες εβομαδες δεν ειχα καποιο ιδαιτερο συμπτωμα εγκυμοσυνης και ολα καλα.Εχω εναν ανθρωπακο 13 μηνων.Σου ευχομαι να πανε ολα καλα!

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ. Είναι πολύτιμη η παρέα σε αυτές τις στιγμές.

 

Το κομματάκι που είδα... ε να, φοβάμαι ότι ήταν ο αμνιακός σάκος. (Έμοιαζε με κάτι τέτοιο, δεν ξέρω πώς αλλιώς να το περιγράψω...) Αλλά γίνεται να έπεσε χωρίς αίμα μαζί;

 

Αυτό με τον γιατρό... είναι αλήθεια ότι δεν έχω ρωτήσει ακόμα αν μπορώ να παίρνω τηλέφωνο να του μιλάω. Δεν ξέρω πώς λειτουργούν τα νοσοκομεία, γενικά δεν ξέρω και πολλά από γιατρούς και ιατρεία και πώς λειτουργεί το πράγμα. Είμαι και 36 χρονών γαϊδάρα και θα 'πρεπε να ντρέπομαι, αλλά πραγματικά δεν ξέρω. :oops:

 

Σε πρώτη φάση θα κάνω κουράγιο ως την Τετάρτη και μετά θα δω (θα τον ρωτήσω αν μπορώ να παίρνω τηλέφωνο).

 

Και πάλι ευχαριστώ.

 
Link to comment
Share on other sites

Έχω κι εγώ υποχώρηση συμπτωμάτων και φοβάμαι ότι το έχασα και αυτό. Την Τετάρτη έχω ραντεβού, δεν με έχει δει ακόμη γιατρός. Είμαι στην έκτη εβδομάδα και ενώ τις πρώτες μέρες της καθυστέρησης, (5η εβδομάδα, δηλαδή), ένιωθα μια ψιλοανακατωσούρα το πρωί μέχρι να σηκωθώ από το κρεβάτι, τώρα δεν νιώθω τίποτα. Επίσης (και αυτό είναι που με τρομοκρατεί), δεν με πονάει το στήθος μου πια, και σχεδόν έχει ξεπρηστεί (είχε πρηστεί αρκετά, πιο πολύ από όταν περιμένω περίοδο, αφού ήδη τα σουτιέν μου με έσφιγγαν).

 

Και το τελευταίο και φαρμακερό, μήπως ξέρετε κι εσείς: το να βλέπεις ξαφνικά ένα κομματάκι, αλλά καθαρό, χωρίς αίμα, τι μπορεί να είναι; Δεν έχω αίμα, αλλά πριν από μια ώρα είδα κάτι που δεν μου άρεσε καθόλου... Συγνώμη αν σας κουράζω, δεν ξέρω κι εγώ πού να απευθυνθώ, γιατί δεν έχω ιδιωτικό γιατρό να τον παίρνω τηλέφωνο και περιμένω τα ραντεβού (φαντάζομαι ξέρετε τι γίνεται στα επείγοντα - πρέπει να πεθαίνεις για να προλάβεις να σε δει μέσα στην ημέρα... ).

Bρε κοριτσακι μου, ειδες καποιο κομματι να βγαινει και δεν εχεις παει ηδη στο νοσοκομειο? Με ή χωρις αιμα, απ τη στιγμη που εισαι εγκυος μην το αφησεις ετσι..

Καταλαβαινω την ταλαιπωρια στην εφημερια, αλλα να περιμενεις και ως την Τεταρτη?

Οσο για το στηθος και μενα πρηζοταν και ξεπρηζοταν, πονουσε και ξεπονουσε αρκετες φορες τις πρωτες βδομαδες, μη σε ανησυχει αυτο...

Σου ευχομαι τα καλυτερα και εννοειται πως δε κουραζεις κανεναν..!!

1DqRp3.png

 

EFmCp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Προς το παρών ξαπλώνω... Αύριο θα κριθεί αν θα τρέχουμε ή όχι. :( Πάντως, πιστεύω ότι τέλειωσε, ίσως γι' αυτό δεν πήγα και στο νοσοκομείο (είναι πολύ μακριά, επαρχιακός σκοτεινός -τώρα πια :-( - δρόμος όλο στροφές... ). Νιώθω ότι δεν υπάρχει λόγος να βιαστώ.

 

Θα δούμε αύριο, πρωί-πρωί πώς θα είμαι.

 
Link to comment
Share on other sites

Προς το παρών ξαπλώνω... Αύριο θα κριθεί αν θα τρέχουμε ή όχι. :( Πάντως, πιστεύω ότι τέλειωσε, ίσως γι' αυτό δεν πήγα και στο νοσοκομείο (είναι πολύ μακριά, επαρχιακός σκοτεινός -τώρα πια :-( - δρόμος όλο στροφές... ). Νιώθω ότι δεν υπάρχει λόγος να βιαστώ.

 

Θα δούμε αύριο, πρωί-πρωί πώς θα είμαι.

Mην το προδικαζεις μωρε...Εξαλλου δεν εχεις αιμα, δε ξερεις ακομα..Μπορει να μην ειναι κατι..Μακαρι να μην ειναι κατι κακο κοπελα μου..

1DqRp3.png

 

EFmCp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!! Δρυάδα συμφωνω με την Βίλλη μην το προδικάζεις!!! Αυτο το ασπρο που ειδες πιθανων ειναι υγρα εγκυμοσυνης!!! Αυξανονται οι ορμονες αρα και τα υγρα!!! Οσο για τα συμπτωματα οταν ειμαι αγχωμενη σταματουν και οταν ηρεμω επανερχονται!!! Το Σαββατοκυριακο ειχα λίγα μπεζ προς καφε στο σκουπισμα και αγχωθηκα!! Ολα τα συμπτωματα νομιζα οτι κοπηκαν(ειχα και 2 παλλιδρομες στο παρελθον) πηρα τηλ το γιατρο μου ειπε να μην ανυσυχω μονο αμα δω αιμα να τον παρω τηλ, την κυριακη σταματησαν τα μπεζ ηρεμησα εγω, ηρθαν ξανα και τα συμπτωματα!!!

dum spiro spero

Οσο ζω ελπίζω

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ. (Αυτό που είδα ήταν κόκκινο, όχι άσπρο, απλά δεν έβγαλα και αίμα μαζί. Αλλά προσπαθώ - τελικά - να το ξεχάσω, ποιος ξέρει τι μπορεί να ήταν. Η άσχετη, που μου "μοιάζει" και με τον σάκο, λες και ξέρω εγώ πώς είναι ένας αμνυακός σάκος! :oops: Μόνο κηδεία που δεν του έκανα! )

Τα συμπτώματα επανήλθαν! Είναι φανταστικό! :D Αύριο πάω στο γιατρό, επιτέλους!!!

 
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κι απο μενα!!! Καλε εγω μπερδευτηκα :?:-?:?.... Ηταν κοκκινο αυτο που ειδες αλλα δεν ηταν αιμα;;;;

Παντως σχετικα με τα συμπτωματα, ειναι λιγο ασαφες το θεμα. Οπως διαπιστωσες κι εσυ, μια ερχονται μια φευγουν.... Δεν ειναι να βασιζεσαι σ' αυτο, ειδες οτι σου ξαναεμφανιστηκαν.....!!! Σου ευχομαι να πανε ολα καλα αυριο στο γιατρο!!!!

MYsCp3.png
Link to comment
Share on other sites

εμενα προσωπικα ειχαν αρχιση να υποχωρουν τα συμπτωματα σιγα σιγα και αισθανομουν οτι κατι κακο θα συμβει και ηρθε η ημερα που θα πηγαινα για υπερηχο και δυστιχος ολα ειχαν τελειωση παλινδρομησε. ετσι ακριβως ειχε συμβει και την πρωτη φορα που ειχα μεινη εγκυος(εξωσωματικη)

ελεγα στο οικογενειακο μου περιβαλλον για να υποχωρουν τα συμπτωμα αρα κατι δεν παει καλα κανεις δεν με πιστεψς ολοι ελεγαν οτι δεν εχει σημασια αλλα για μενα δυστιχος ειχε :'(

8HiKp2.png
Link to comment
Share on other sites

εμενα προσωπικα ειχαν αρχιση να υποχωρουν τα συμπτωματα σιγα σιγα και αισθανομουν οτι κατι κακο θα συμβει και ηρθε η ημερα που θα πηγαινα για υπερηχο και δυστιχος ολα ειχαν τελειωση παλινδρομησε. ετσι ακριβως ειχε συμβει και την πρωτη φορα που ειχα μεινη εγκυος(εξωσωματικη)

ελεγα στο οικογενειακο μου περιβαλλον για να υποχωρουν τα συμπτωμα αρα κατι δεν παει καλα κανεις δεν με πιστεψς ολοι ελεγαν οτι δεν εχει σημασια αλλα για μενα δυστιχος ειχε :'(

Έτσι είναι, όταν δεν πάει καλά κάτι το αισθανόμαστε, τουλάχιστον έτσι γίνεται συχνά. Λυπάμαι για την άσχημη κατάληξη που είχε η εγκυμοσύνη σου, σ' το λέω γιατί πραγματικά σε νιώθω, έχω δύο αποβολές στο ιστορικό μου.

 

Έτσι κι εγώ, θες από ένστικτο (μακάρι... ) θες από απλή αισιοδοξία, δεν νιώθω κάτι άσχημο, δεν το πιστεύω πραγματικά. Έχω άσχημα συπμτώματα (αλλά από όσα έχω διαβάσει εδώ, όχι και τόσο άσχημα, τελικά), και λόγο να πάνε στραβά τα πράγματα (ουλές από εγχείριση), κι όμως: πιστεύω ότι θα τα καταφέρουμε.

 

Σήμερα πήγα στο γιατρό! Είδαμε σάκο (εντάξει, δεν περίμενα και πολλά περισσότερα) και έχω επαναληπτικό σε μια βδομάδα. Μου έδωσε και φάρμακα: προγεστερόνη, μανγήσιο και φολικό οξύ. Συγκρατημένος ήταν, αλλά καλά κάνει. Να μην πάω μετά και του πω "καλά, εσύ δεν μου 'λεγες ότι θα είναι εντάξει;". Μου έδωσε και το τηλέφωνό του, να πάρω όποτε φοβηθώ για οτιδήποτε.

 

Και, μια που το θέμα του τόπικ είναι τα συμπτώματα, σήμερα όλο και περισσότερο ζαλίζομαι,όσο περνάει η μέρα νιώθω χάλια, σε σημείο λιποθυμίας πριν από λίγο (τώρα νιώθω καλύτερα). Να χαιρόμαστε που νιώθουμε κομμάτια, αστείο δεν είναι; :lol:

 
Link to comment
Share on other sites

Χαιρομαι που ζαλιζεσαι και εχεις ναυτια...χαιρομαι που εισαι κομματια..!!!

χαχαχαχαχα..:P:p Ναι οντως ειναι περιεργο που παρακαλαμε να μη νοιωθουμε καλα..

παντως ειλικρινα χαιρομαι που πηγαν ολα καλα και απο δωκαι περα να εισαι αισιοδοξη και χαρουμενη..!!

Ευχομαι να φτασεις ως το τελος ηρεμη και χαλαρη και να κρατησεις ενα πενεμορφο γερο μωρακι στην αγκαλιτσα σου..

1DqRp3.png

 

EFmCp3.png

Link to comment
Share on other sites

Μεχρι χτες ημουν εξαντλημενη συνεχεια μου βρωμουσαν τα παντα και εβγαζα οτιδηποτε τολμουσε να μπει στο στομαχι μου... και σημερα ξυπνησα σαν να μην ειμαι εγκυος... τπτ... ακομα κ αυγα εβρασε ο αντρας μου κ δν μου βρωμουσαν καθολου... Εχω αγχωθει απιστευτα κοριτσια... Ηταν να παμε την Δευτερα να ακουσουμε καρδουλα αλλα θα παμε σημερα... δεν αντεχω αλλο... Μακαρι παναγιτσα μου να ναι γερο το νινι μας... στην πρωτη εγκυμοσυνη ειχα εμετους που εγιναν πιο ηπιοι στις 12 εβδομαδες [ασχετα που δεν εφυγαν μεχρι τις 24+6 που γεννησα] στην δευτερη δεν ειχα εμετους αλλα η ανακατωσουρα κ η εξαντληση παλι εφυγε στις 12 εβδομαδες... λετε να επαθε κατι το νινι μας? ειμαι βαση περιοδου 7+5 αλλα κανονικα γυρω στις 7

Despoina 27/5/2010

Dimitris 12/6/2011

Marilou 9/8/2013

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσι μου ;)

Κι εγώ διανύω το πρώτο τρίμηνο της τρίτης εγκυμοσύνης μου και έχω πολύ άγχος και τρομερές φοβίες τις οποίες δεν είχα στις 2 προηγούμενες.

Χθές πήγα στον γυναικολόγο πρώτη φορά, είδαμε τον σάκο όμως επειδή είναι πολύ νωρίς ακόμη (1 εβδομάδα καθυστέρησης μόνο), δεν ακούσαμε καρδιά κτλ.

Ο γιατρός μου είπε πως έκλεισα ραντεβού πολύ νωρίς... :rolleyes:

Όσον αφορά τα συμπτώματα τώρα.

Μην ανησυχείς.

Υπάρχουν ημέρες που το στομάχι μου είναι χάλια, που νιώθω εξαντλημένη και υπάρχουν και ημέρες που δεν έχω τόσο έντονα συμπτώματα.

Έτσι είναι.

nnZSp2.pngo2vbp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...