Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Προς το παρόν θα το παλέψω με την Amoxil...η οποία απ' οσες έχουμε πάρει αντιβιώσεις...είναι μακράν καλύτερη τουλάχιστον από άποψη υφής...ώστε να μπορέσω να του την βάλω μέσα σε κανένα γαλατάκι ή κρεμούλα...είδομεν τώρα...

Καλό θα ήταν να μην τη βάζεις μέσα σε γάλα, κρέμα ή νερό. Το είχα ρωτήσει και εγώ σε πολλούς παιδιάτρους και όλοι μου είπαν ότι χρειάζεται συγκεκριμένη ποσότητα νερού για να αραιωθεί και να έχει δράση.

Η ερωτησή μου : Μα γιατί αν την πιει και μετά πίνει νερό δεν αραιώνεται και πάλι μέσα στο στομάχι ;

 

Όσο πήρες απάντηση εσύ που δεν ήσουν μπροστά άλλο τόσο πήρα και εγώ.:D

O5X4p2.png 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 57
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλό θα ήταν να μην τη βάζεις μέσα σε γάλα, κρέμα ή νερό. Το είχα ρωτήσει και εγώ σε πολλούς παιδιάτρους και όλοι μου είπαν ότι χρειάζεται συγκεκριμένη ποσότητα νερού για να αραιωθεί και να έχει δράση.

Η ερωτησή μου : Μα γιατί αν την πιει και μετά πίνει νερό δεν αραιώνεται και πάλι μέσα στο στομάχι ;

 

Όσο πήρες απάντηση εσύ που δεν ήσουν μπροστά άλλο τόσο πήρα και εγώ.:D

 

Εύλογο το ερώτημα σου...αφού σημασια έχουν τα ml που χορηγούμε βάση του βάρου...τι σχεση έχει αν το αραιώσουμε σε έναν κουβά νερό ή οχι; Πάλι στο στομάχι δεν πάει; Ο παιδιατρος μου δεν εχει προβλημα..απλά να σιγουρευτω οτι θα το πιει ολο..πχ...λιγο γάλα για να μπορεσει να το πιει ολο..μην αφήσει..και ψάχνομαι να σκεφτω..πόση αντιβίωση ή αντιπυρετικό έμεινε μαζί με το γάλα...

Link to comment
Share on other sites

Το αταραξ δεν ειναι και αθωο φαρμακο και οταν δινεται σε παιδια πρεπει να ειμαστε ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ προσεχτικοι!!και για την ποσοτητα και για τις ημερες χορηγησης! εγω προσωπικα το φοβαμαι.στη κορη μου 1,5 cc eixa δωσει μια φορα και ειχε παρενεργειες.επισης αυτο που λενε καποιες κοπελες ΄΄στο γιατρο σου να εχεις εμπιστοσυνη δε συμφωνω.γιατι κι αυτοι ανθρωποι ειναι και πολλες φορες πολυ κουρασμενοι οποτε λογικο ειναι να γινει και καποιο λαθος!οποτε ναι μεν ακουμε το γιατρο μας αλλα εχουμε τα ματια μας 14! μου εχει τυχει να κανει λαθος σε δοσολογια φαρμακου και παλι καλα που τον ρωτησα 3 φορες και καταλαβε το λαθος του!

Οι ηλίθιοι είναι αήτητοι

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Σε πρόσφατη κουβέντα που είχα με την αλλεργιολόγο μας, μας συνέστησε να προτιμούμε το aerius καθώς είναι νέας τεχνολογίας αντισταμινικό και με λιγότερες παρενέργειες. Εμείς λόγω αλλεργιών έχουμε χρησιμοποιήσει και άλλα όπως atarax, fenistil, zirtec κλπ και τελικά με το aerius είχαμε καλύτερα αποτελέσματα και χωρίς τη συνήθη ατονία που είχαμε με τα άλλα.

Link to comment
Share on other sites

εγω στην κορη μου...ειναι τωρα 4 ετων...πρωτοδωσαμε ATARAX οταν ηταν 3 μηνων επειδη την τσιμπισε μια μελισσα...αλλα μου εχει πει η παιδιατρος οταν εχει πολυυυ βηχα να της δινω το βραδυ ATARAX πριν κοιμηθει για να ειναι πιο ηρεμη κατα τη διαρκεια της νυχτας ...δηλαδη ο βηχας να την αφηνει λιγο...και περιπου το δινω 3-4 βραδιες συνεχομενες...το ιδιο και στον μικρο μου...γενικα μας το εχει δωσει πολυ ευκολα το ΑΤΑΡΑΞ και τωρα διαβαζω οτι δεν ειναι και πολυ καλαο φαρμακο...

τι να πω δεν ξερω...

 

οσο για τις αντιβιωσεις και αντιπυρετικα...εγω εδω και δυο χρονια περιπου αφου δεν τα επεινε με τιποτα ...ειδικα την αντιβιωση που εχει μπλιαχ γευση (περνουμε την κλαριπεν 12ωρη) στο κουταλακι με την αντιβιωση της βαζω και ενα μικρο κομματακι σοκολατα και τις δινω αλλο ενα μικρο κομματακι στο χερι...πινει πρωτα την αντιβιωση απο το κουταλι...μασαει γρηγορα γρηγορα και στο καπακι βαζει και το αλλο κομματακι σοκολατα και με αυτο τον τροπο εχω καταφερει να μην την κανει εμμετο οπως εκανε παλιοτερα...το ισιο ακριβως κανω για ολα τα σιροπια που δεν εχουν ωραια γευση...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 χρόνια μετά...

Συνεχίζω και εγώ να αναρωτιέμαι...

Όταν εχει ο γιος μου μετά απο ιωση πολύ και σπαστικό βήχα το βράδυ μου είπε ο παιδίατρος να δίνω αταραξ με depon ....εχει κανείς ακούσει ξανά κάτι τέτοιο απο τον γιατρό του;

Ο γιος μου ειναι τεσσάρων.

Link to comment
Share on other sites

Συνεχίζω και εγώ να αναρωτιέμαι...

Όταν εχει ο γιος μου μετά απο ιωση πολύ και σπαστικό βήχα το βράδυ μου είπε ο παιδίατρος να δίνω αταραξ με depon ....εχει κανείς ακούσει ξανά κάτι τέτοιο απο τον γιατρό του;

Ο γιος μου ειναι τεσσάρων.

ναι,και σε μας τα ίδια πρότεινε και μάλιστα είδαμε άμεσα αποτελέσματα

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Η οδηγία αυτή είναι αρκετά συνηθισμένη.

 

Ας ξεκαθαρίσουμε, λίγο, τα πράγματα:

 

Το Atarax είναι αντιισταμινικό, όπως είναι και τα .Αerius, Xozal, Ζιρτέκ.

 

Από όλα τα αντιισταμινικά, το Αtarax είναι εκείνο του οποίου η χρήση τείνει να εγκαταλειφθεί, καθώς προκαλεί υπνηλία και αδυναμία του παιδιού να καταγράψει καινούριες γνώσεις. Όπως έλεγε και ένας Αλλεργιολόγος "τζάμπα πάει σχολείο, δεν μπορεί να μάθει τίποτα".

 

Τα αντιισταμινικά χρησιμοποιούνται στην αλλεργία. Δεν έχουν καμία θέση στο βήχα από ίωση.

 

Λόγω του ότι ο βήχας, ως γνωστόν, δεν κρύβεται, αποτελεί μεγάλο άγχος για τους γονείς, οι οποίοι, συχνά, πιέζουν τον παιδίατρο να "δώσει κάτι".

 

Συνδυάζοντας τα παραπάνω, καταλαβαίνει κανείς τον πραγματικό λόγο που δίνεται μία οδηγία, χωρίς την παραμικρή επιστημονική τεκμηρίωση.

Link to comment
Share on other sites

Και εμάσ αυτά μας δίνει. Ο βήχασ στο παιδάκια οφείλεται σε μυξούλες που είτε τρέχουν είτε μένουν μέσα και απλά ακούς το παιδί λίγο μπουκομένο. Το αντισταμινικό βοηθάει πολύ. Το αταράξ είναι το πιο παλιό και ενεργεί στο κεντρικό νευρικό (φέρνει υπνο) αλλά και σίγουρα το καλύτερο.

Εμείς σε 2 μέρες αταράξ βλέπουμε διαφορά ενώ στο x'ozal μετά τις 7 μέρες.

(δυστυχώς έχω κάνει διατριβή στις ιώσεις)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το αντιισταμινικό δε βοηθά στις μυξουλες, γιατί, απλούστατα, δεν υπάρχει ισταμινη (η οποία εκλύεται στις αλλεργίες).

 

Ο λόγος που βλέπετε αποτέλεσμα με το Atarax είναι επειδή η υπνηλία του παιδιού δεν το αφήνει να χρησιμοποιήσει το βήχα ως μέσο απομάκρυνσης των εκκρισεων. Δεν ξέρω αν συνειδητοποιεις πόσο μη αποδεκτό είναι αυτό...

 

Τα λοιπά αντιισταμινικά μπορεί να τα χρησιμοποιήσει κανείς ως έσχατη λύση, σε επίμονο βήχα, αν το παιδί έχει ιστορικό αλλεργιών, μήπως, μαζί με την ίωση, τον ενοχλεί και τίποτα από το περιβάλλον.

Link to comment
Share on other sites

Οι ιωσεις, περνουν μονες τους με ζεστα ροφηματα, αναπαυση, καλο ντυσιμο και καλο φαγητο. Ο,τι και να παρεις απλα ανακουφιζει, ισως. ΑΝ υπαρχει μικροβιο, η αν υπαρξουν επιπλοκες, τοτε παιρνεις αντιβιωση. Το αντισταμινικο, ειναι για αλλεργιες.

 

Το συγκεκριμενο φαρμακο, το εχουμε στο ντουλαπι, σε περιπτωση που καποιος παθει αλλεργικο σοκ. Τοτε θα παρουμε λιγο, και μετα παμε νοσοκομειο.

 

ΔΕΝ ειναι για το βηχα, αν και το δινουν μερικοι γιατροι. Δεν θα το εδινα στο παιδι μου γι αυτο το λογο. Αν υπαρχει προδιαθεση για ασθμα κλπ, μπορει ενα παιδι να παρει αεριους.

 

Μαλιστα μετα απο πολλες αναζητησεις, καταληξαμε σε δυο φυτικα σιροπια (φυτικα, οχι ομοιοπαθητικη). Ο βηχας περναει σε 24 ωρες το πολυ και εχουν μεσα βοτανα, μελι και αχλαδι.

 

Στην αρχη ημουν πολυ διστακτικη με το φυτικο σιροπι γιατι ειχα συνηθισει τα κλασικα, ομως μετα απο 3-4 ιωσεις που βοηθησε ολη την οικογενεια, πειστηκα. Ακομα κι εγω που περασα 2 εβδομαδες μια πολυ βαρια ιωση που μετα απο διαφορα συμπτωματα μου εκανε πολυ βηχα, με το που το πηρα μου σταματησε μαχαιρι. Η δε ιωση αρχισε να υποχωρει γρηγορα, και σημερα, λιγες μερες μετα, ειμαι εντελως καλα. Τοσο που αναρωτιομουν γιατι δεν το αρχισα νωριτερα. ΔΕΝ πηρα τιποτα αλλο!

 

Οποτε καλο ειναι καποιος-γνωμη μου- να δοκιμαζει κατι τετοιο πρωτα, και αν δεν πιανει, τοτε πας στα...πιο βαρια. Αλλα με τη μια, με ενα βηχα, 3 σιροπια ειναι πολυ επιβαρυντικο για τον οργανισμο. Δε μιλαω βεβαια για ιδιαιτερες περιπτωσεις (νηπια που μωρα ηταν στη ΜΕΝΝ) η για επιβαρυμενα ιστορικα (επαναλαμβανομενες βρογχιτιδες, ασθμα).

Link to comment
Share on other sites

Οι ιωσεις, περνουν μονες τους με ζεστα ροφηματα, αναπαυση, καλο ντυσιμο και καλο φαγητο. Ο,τι και να παρεις απλα ανακουφιζει, ισως. ΑΝ υπαρχει μικροβιο, η αν υπαρξουν επιπλοκες, τοτε παιρνεις αντιβιωση. Το αντισταμινικο, ειναι για αλλεργιες.

 

Το συγκεκριμενο φαρμακο, το εχουμε στο ντουλαπι, σε περιπτωση που καποιος παθει αλλεργικο σοκ. Τοτε θα παρουμε λιγο, και μετα παμε νοσοκομειο.

 

ΔΕΝ ειναι για το βηχα, αν και το δινουν μερικοι γιατροι. Δεν θα το εδινα στο παιδι μου γι αυτο το λογο. Αν υπαρχει προδιαθεση για ασθμα κλπ, μπορει ενα παιδι να παρει αεριους.

 

Μαλιστα μετα απο πολλες αναζητησεις, καταληξαμε σε δυο φυτικα σιροπια (φυτικα, οχι ομοιοπαθητικη). Ο βηχας περναει σε 24 ωρες το πολυ και εχουν μεσα βοτανα, μελι και αχλαδι.

 

Στην αρχη ημουν πολυ διστακτικη με το φυτικο σιροπι γιατι ειχα συνηθισει τα κλασικα, ομως μετα απο 3-4 ιωσεις που βοηθησε ολη την οικογενεια, πειστηκα. Ακομα κι εγω που περασα 2 εβδομαδες μια πολυ βαρια ιωση που μετα απο διαφορα συμπτωματα μου εκανε πολυ βηχα, με το που το πηρα μου σταματησε μαχαιρι. Η δε ιωση αρχισε να υποχωρει γρηγορα, και σημερα, λιγες μερες μετα, ειμαι εντελως καλα. Τοσο που αναρωτιομουν γιατι δεν το αρχισα νωριτερα. ΔΕΝ πηρα τιποτα αλλο!

 

Οποτε καλο ειναι καποιος-γνωμη μου- να δοκιμαζει κατι τετοιο πρωτα, και αν δεν πιανει, τοτε πας στα...πιο βαρια. Αλλα με τη μια, με ενα βηχα, 3 σιροπια ειναι πολυ επιβαρυντικο για τον οργανισμο. Δε μιλαω βεβαια για ιδιαιτερες περιπτωσεις (νηπια που μωρα ηταν στη ΜΕΝΝ) η για επιβαρυμενα ιστορικα (επαναλαμβανομενες βρογχιτιδες, ασθμα).

 

Χαρά-Μαρία, ποια είναι αυτά τα φυτικά σιρόπια;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμάς ο παιδίατρος μας έδωσε το αταράξ για τη φαγούρα από σπυράκια...:?

Τι δεν έχω καταλάβει σωστά από το συγκεκριμένο σιρόπι?

 

Ο λόγος είναι σωστός! Θα μπορούσε, απλώς, να δώσει Aerius ή Xozal, που δεν προκαλούν υπνηλία.

Link to comment
Share on other sites

Χαρά-Μαρία, ποια είναι αυτά τα φυτικά σιρόπια;

 

Δε ηθελα να θεωρηθει διαφημιση, γι αυτο δεν τα ανεφερα. Απλα μεταφερω την εμπειρια μου λοιπον. Η δροσινουλα της Vogel με βοηθησε πολυ οσες φορες την εχω παρει μου περασε γρηγορα ο βηχας. Το ξεκιναω ομως πολυ νωρις, με το που ξεκινησει δεν το αφηνω. Εχω ακουσει οτι και το sootha ειναι πολυ καλο. Το ενα ειναι για παραγωγικο, το αλλο για ξηρο βηχα νομιζω. ΔΕΝ ειναι ομοιοπαθητικα το λεω για να μην μπερδευτει κανεις.

Ρωτηστε το γιατρο. (εμενα γιατρος εννοειται μου τα εδωσε και τα δυο)

Link to comment
Share on other sites

Στην ιστοσελίδα του sootha γράφει ότι είναι παρασκευασμενο σύμφωνα με τις αρχές της ομοιοπαθητικής. Πράγματι, η bryonia, ένα από τα συστατικά του, είναι ομοιοπαθητικό για τη γρίπη.

Link to comment
Share on other sites

Στην ιστοσελίδα του sootha γράφει ότι είναι παρασκευασμενο σύμφωνα με τις αρχές της ομοιοπαθητικής. Πράγματι, η bryonia, ένα από τα συστατικά του, είναι ομοιοπαθητικό για τη γρίπη.

 

Δεν το ηξερα! ευχαριστω που μας το ειπες.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπέρα μανούλες

Λοιπόν το θεμα μου ειναι το εξής,

Η μικρη ( 8 μηνων) τσιμπήθηκα απο κουνούπι στο γόνατο και αυτό έγινε κάπως Σα φουσκάλες Σα να μολύνθηκε. Δε φαινόταν να την ενοχλεί.

3 μέρες μετα τη πήγα στο παιδίατρο και του το έδειξα και πολυ απλά μου σύστησε το αταραξ για 1 μερα 1,5 δόση και μου λεει θα εξαφανιστεί.

Βέβαια εκεί είχε αρχίσει ήδη να ψιλό μαραίνεται. Μου φάνηκε υπερβολή μάλιστα χαριτολογώντας λεει εεε θα ειναι λιγο σα ζαβλακωμενη γιατι φέρνει υπνηλία.

Τέλος πάντως το έδωσα και το μετάνιωσα δε χρειαζόταν κατ΄εμέ αλλα επειδή το παιδι εμφάνισε παράλληλα πυρετό και διάρροια είπα να το δωσω μην τυχόν και οφείλεται ο πυρετός σε καμία μόλυνση απο το σπυρί.

Παρόλα αυτά με μια κρεμούλα θα είμασταν μια χαρα αλλα δε τη προτίμησε αυτός.

Ο κύριος λοιπόν αυτός μου πρότεινε 2 μέρες μετα που τον πήρα τηλέφωνο γιατι είχαμε δράματα όλη μερα με τα δόντια να τον ρωτήσω ακριβής δοσολογια για τα 8200 κιλά της μικρής στο ντεπόν μου είπε να της σώσω στη σύριγγα 6.....( άσχετο με το τόπικ αλλα είπα να το αναφέρω)

Πήρα τη παιδίατρο της φίλης μου και μου είπε με τίποτα... 6 ειναι πολυ

Εννοείται οτι τον αλλάζω όχι μόνο γι αυτό αλλα και για πολλά αλλα..

Προσοχή μανούλες στους παιδιάτρους και στα φάρμακα που δίνουν

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα μανούλες

Λοιπόν το θεμα μου ειναι το εξής,

Η μικρη ( 8 μηνων) τσιμπήθηκα απο κουνούπι στο γόνατο και αυτό έγινε κάπως Σα φουσκάλες Σα να μολύνθηκε. Δε φαινόταν να την ενοχλεί.

3 μέρες μετα τη πήγα στο παιδίατρο και του το έδειξα και πολυ απλά μου σύστησε το αταραξ για 1 μερα 1,5 δόση και μου λεει θα εξαφανιστεί.

Βέβαια εκεί είχε αρχίσει ήδη να ψιλό μαραίνεται. Μου φάνηκε υπερβολή μάλιστα χαριτολογώντας λεει εεε θα ειναι λιγο σα ζαβλακωμενη γιατι φέρνει υπνηλία.

Τέλος πάντως το έδωσα και το μετάνιωσα δε χρειαζόταν κατ΄εμέ αλλα επειδή το παιδι εμφάνισε παράλληλα πυρετό και διάρροια είπα να το δωσω μην τυχόν και οφείλεται ο πυρετός σε καμία μόλυνση απο το σπυρί.

Παρόλα αυτά με μια κρεμούλα θα είμασταν μια χαρα αλλα δε τη προτίμησε αυτός.

Ο κύριος λοιπόν αυτός μου πρότεινε 2 μέρες μετα που τον πήρα τηλέφωνο γιατι είχαμε δράματα όλη μερα με τα δόντια να τον ρωτήσω ακριβής δοσολογια για τα 8200 κιλά της μικρής στο ντεπόν μου είπε να της σώσω στη σύριγγα 6.....( άσχετο με το τόπικ αλλα είπα να το αναφέρω)

Πήρα τη παιδίατρο της φίλης μου και μου είπε με τίποτα... 6 ειναι πολυ

Εννοείται οτι τον αλλάζω όχι μόνο γι αυτό αλλα και για πολλά αλλα..

Προσοχή μανούλες στους παιδιάτρους και στα φάρμακα που δίνουν

 

Kαλημερα,

 

Φυσικα ειναι πολύ το 6, το ντεπον ειναι το1/2 των κιλων, στην περιπτωσή σας 4. Οσο για το αταραξ δε σχολιαζω...(αν και δινεται και σε φαγουρες π.χ.όχι μονο σαν ηρεμιστικό,)καμια σχεση με το σπυρι σας.

Link to comment
Share on other sites

Kαλημερα,

 

Φυσικα ειναι πολύ το 6, το ντεπον ειναι το1/2 των κιλων, στην περιπτωσή σας 4. Οσο για το αταραξ δε σχολιαζω...(αν και δινεται και σε φαγουρες π.χ.όχι μονο σαν ηρεμιστικό,)καμια σχεση με το σπυρι σας.

 

Καλημέρα!!

Φυσικά και δεν έδωσα 6

Πήρα τηλ την καινούργια παιδίατρο και μου είπε με τίποτα

Είμαι σε φάση αλλαγής γιατρού απλά στον παλιό ( που μου έδωσε αυτές τις συμβουλές) εχουμε ένα εμβόλιο να κάνουμε και Δε θα ξαναπάμε

Απορώ με τέτοιες συμβουλές ειλικρινά

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...