Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Junk food-Έχεις κάποιο πρόβλημα;


Recommended Posts

"Γιατί δεν παίρνεις ποτέ μαζί σου πατατάκια; Έχεις κάποιο πρόβλημα και δεν μπορείς να φας;" ρώτησε μια συμμαθήτρια την 7χρονη κόρη μου που δεν παίρνει πατατάκια για κολατσιό στο σχολείο ή στις σχολικές εκδρομές... :rolleyes:

 

Όταν μου το είπε με έπιασαν τα γέλια. Μετά φρίκαρα... Θα φαίνεται σε κάποιους εξωγήινος γιατί δεν τρώει πατατάκια ή κρουασάν στο σχολείο (ακούω ότι κάνουν θραύση μεταξύ των συμμαθητών της).

 

Εσείς τι τους δίνετε για κολατσιό;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 98
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Επειδή η μάνα μου δε βαριέται να μου φτιάχνει κολατσιό και έτσι δε χρειάζεται να τρώω χαζομάρες καθε μέρα..... Όμως αυτή η απάντηση ίσως θα ήταν κατάλληλη για το γονιό και όχι για το παιδί.... Άκου έχει πρόβλημα. Καταντήσαμε να βρίσκουμε το φυσιολογικό προβληματικό και τούμπαλιν.

 

Δέν απαγορεύονται πλέον στα σχολεία αυτά τα φαγητά;

Link to comment
Share on other sites

Αν και τους δινω πατατακια (και εγω τρωω) δεν τους δινω στο σχολειο

Ο μεγαλος που θα φαει δεκατιανο και απογευματινο εχει συνηθως

1 ψωμακι μπριος, la vache qui rit με κριτσινακια (συσκευασμενο), μπισκοτα ολικης αλεσεως με σοκολατα και ενα γαλατακι σοκολατουχο.

Ο μικρος για δεκατιανο τους δινουν σουπα και σε περιπτωση που δεν μπορεσει να τον παρει η γιαγια του εχει για απογευματινο τοαστ με νουτελα, ενα γαλατακι σοκολατουχο και ενα χυμο μηλου

Link to comment
Share on other sites

Δέν απαγορεύονται πλέον στα σχολεία αυτά τα φαγητά;

 

Απαγορεύονται στο κυλικείο υποθέτω... Από το σπίτι μπορεί να φέρει ό,τι θέλει...

 

Να διευκρινήσω ότι γενικώς μπορεί να φάει-τσακίσει πατατάκια σε κάποιο πάρτυ, ή σε κάποια βόλτα κάποια στιγμή (όχι συχνά), αλλά τα έχουμε αποσυνδέσει τελείως από την έννοια του σχολικού κολατσιού... ούτε κατά διάνοια... αιφνιδιάστηκα τελείως και ούτε ρώτησα τι της απάντησε. Αλλά και η ίδια η κόρη μου απόρησε "είναι δυνατόν να με ρωτάει γιατί δεν φέρνω πατατάκια;" και όχι απλώς την ρώτησε. Αλλά αναρωτιόταν μήπως έχει κάποιο πρόβλημα...

Link to comment
Share on other sites

Αν και τους δινω πατατακια (και εγω τρωω) δεν τους δινω στο σχολειο

 

και εγώ το ίδιο... Αλλά και στο σπίτι δεν έχουμε. Θα φάμε σε κάποια βόλτα ή σε κάποιο πάρτυ. Αλλά όχι για να χορτάσουμε. Όχι για κολατσιό δηλαδή σε καμία περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

"Όχι δεν τα τρωω για να μην έχω πρόβλημα στο μέλλον!!":p:p

 

Το θεμα είναι να έχει το παιδι αυτοπεποίθηση και να μην το νοιάζει τι θα πει η κάθε συμμαθητρια που καταβροχθιζει φουντουνια!!

Ο βαφτισιμιος μου τριων χρονων κατεφθανε στον παιδικό με ένα μινι-ταπερακι με σταφιδες!! Του προσεφεραν γαριδακια και ρωτουσε "ειναι αγνα?"!!! Σου λέει μην μου δωσετε καμια τροφή και με δηλητηριάσετε!! Τα παιδακια τον κοιτουσαν εμβρόντητα!! Δεν ήξεραν τι να απαντησουν!! Αυτός έτρωγε τααχινοπιτες, σάντουιτς με τυρακι, φρουτα και ήταν πεπεισμενος ότι τρωει τα καλύτερα!!! Στο σπιτι ετρωγε σοκολάτα αλλα με μετρο, σπιτικα κεικ με καστανη ζάχαρη και δεν ένιωθε να στερείται τίποτα...ξερω άλλο παιδακι που πιστευε ότι το γιαουρτι με φρουτα ήταν το παγωτο!!

Σίγουρα όταν παλευεις να μαθεις το παιδι σε σωστες διατροφικες συνήθειες και έρχεσαι αντιμέτωπος με την νοοτροπία των άχρηστων σνακ αναρωτιέσαι για ποσο καιρό θα καταφερεις να κρατησεις το παιδι στην σωστη διατροφή!!

Link to comment
Share on other sites

"Προσπαθούμε να τρώμε σωστά" είναι η απάντηση που καταλαβαίνουν μικροί και μεγάλοι. Ούτε και θίγεται κανείς.

Στον σταθμό εγώ βάζω φρούτα της κόρης μου και ενίοτε αυγό βραστό με λίγο αγγούρι ή καρότο και μισό τοστ. Εχω μιλήσει και με τις δασκάλες γιατί άλλα παιδάκια έχω δει ότι φέρνουν κρουασάν, μερέντες με ψωμί, μπισκότα, κέϊκ, ντόνατς και άλλα τέτοια που τα βλέπει η δικιά μου και της τρέχουν τα σάλια. Είδαμε και πάθαμε να τα μετριάσουμε αυτά - άσε που τα συνεχίζει η γιαγιά. Τουλάχιστον ξέρει πως τα τρώει στο σπίτι μόνο (να ελέγχω και λίγο την κατάσταση).

Link to comment
Share on other sites

οτι θα τα δοκιμάσουνε και θα τρώνε κάποιες φορές είναι σίγουρο! Το θέμα είναι οτι δεν μπορούν να αντικαθιστούν γευματα και ειδικά στο σχολείο που βλέπουν κι άλλα παιδάκια. Η κόρη μου δοκίμασε πρώτη φορά πατατακι 2,5 ετών στο πάρκο απο ένα κοριτσάκι. Μια ώρα γλυφόταν, ξετρελάθηκε. Είπαμε όμως οτι αυτά τα φαγητά κάνουν κακό και τα τρώμε σπάνια. Οπότε τρώει σε γενέθλια κλπ. Την άλλη φορά στο πάρκο 2 παιδάκια είχαν μια σακουλάρα ζαχαρωτά και την κέρασαν. Δεν είπα τπτ εννοείται αλλά μόνη της δεν πήρε, τους είπε "αυτά που τρώτε είναι βλακείες και κάνουν κακό" Γελούσα μόνη μου:D. Βέβαια σοκολάτες τρώει γιατί της έχουν φέρει πολλές φορές και πλέον ζητάει, ξέρει όμως οτι έχουν ζάχαρη και δεν κάνει να τρώμε συχνα. Στο δημοτικό δεν ξέρω τι μας περιμένει με αυτά που ακούω...Μπορείτε να ζητήσετε απο τους δασκάλους να απαγορευσουν τετοιυ είδους σνακ;

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν μπορούμε να απαγορεύσουμε. Ο γονιός λέει δικό μου το παιδί, δική μου ευθύνη μην ανακατεύεσαι. Τα λέμε, τα ξαναλέμε, αλλά ως συνήθως μας γράφουν κανονικά. Εδώ παιδιά του φάσματος που δε θα έπρεπε να ξέρουν καν ότι υπάρχουν αυτά και οι γονείς τους βάζουν κάθε μέρα, νουτέλες και κρουσάν συσκευασμένα και άλλες αηδίες....

 

Φέτος κάπως καλύτερα, συμφωνήσαμε ότι θα έχουν ένα φρούτο μαζί στο δεκατιανό και αν το φάνε όλο, ας συμπληρώσουν με ό,τι κρίνει ο γονιός.

Σε ομιλία που οργανώσαμε για τη διατροφή πάντως από 65 παιδιά ήρθαν οι γονείς τριών....

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Όταν είχε πάει νήπιο, η δασκάλα έδινε γενικώς οδηγίες στους γονείς και μέσα σε όλα είπε "και θέλω υγιεινό κολατσιό. Όχι πατατάκια και τέτοια..." Μου είχε κάνει τότε εντύπωση. Σκέφτηκα ότι ήταν υπερβολική. Σιγά μην δίνουν πατατάκια για κολατσιό οι γονείς... και όμως...

Δεν είμαι υπερβολική με την υγιεινή διατροφή. Θα φάνε και τις βλακείες τους με μέτρο, αλλά όχι στο σχολείο και όχι για κολατσιό. Δεν θα μου πει το απόγευμα "μαμά πεινάω" και θα πω, καλά πάρε μια σακκούλα πατατάκια για να χορτάσεις...:lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εμένα τρώνε πατατάκια και λοιπά junk αλλά μόνο το ΣΚ και κυρίως σε πάρτυ. Δηλαδή δεν τους δίνω στο σπίτι επί τούτου.

 

Στο σχολείο έχουν ζητήσει από όλους τους γονείς να μην δίνουν στα παιδιά τέτοια. Τι τους δίνω εγώ:

- Κέηκ που έχω φτιάξει ή

- Μπάρες με κουάκερ που έχω φτιάξει ή

- Μπανάνα ή

- Τζούνιορ (όταν λείπουν τα παραπάνω) (το οποίο εμπίπτει στο junk food, αλλά το ζητάνε, και είναι εύκολη λύση όταν δεν προλαβαίνω να φτιάξω άλλα) ή

- Ψωμί και τυρί ή

- Αβγό βραστό ή

- Ξηρούς καρπούς.

 

Τα τέσσερα πρώτα είναι τα συνηθέστερα.

Link to comment
Share on other sites

H σοκολάτα καταρχήν εφόσον καταναλώνεται με μέτρο δεν είναι ανθυγιεινή τροφή. Εχει χαλκό , εχει σίδηρο (αν και δεν είναι καλά απορροφήσιμος) και εχει πολλές αντιοξειδωτικές ουσίες. Το πρόβληαμ βρίσκεται στα συσκευασμένα κρουασαν κτλ κτλ που είναι γεματα συντηρητικά, πρώτες ύλες αμφιβόλου προέλευσης και άπειρους βελτιωτές γευσης που είναι και πιθανώς καρκινογόνοι...φυσικα η κατανάλωση μια-δυο φορές τον μήνα δεν θα επιβαρύνει το παιδι αλλά η καθημερινη κατανάλωση είναι σίγουρα απαράδεκτη... ερωτηση...τα παιδακια πλενουν τα δοντια τους στον παιδικο??? Διοτι αν φανε κορουσαν με μερεντα μετα κανει "παρτυ " η τερηδόνα...

Link to comment
Share on other sites

Πάντως να έχετε ένα πράγμα υπόψη: τα παιδιά, όπως και οι μεγάλοι βέβαια, βλέπουν επιλεκτικά. Όταν λένε "γιατί όλα τα παιδιά έχουν σοκολάτες και μόνο εγώ ψωμοτύρι", σκεφτείτε έναν ενήλικα οδηγό να λέει "γιατί μόνο σ΄εμένα τυχαίνουν πάντα κόκκινα φανάρια".

 

Το λέω γιατί είχαμε τέτοιες συζητήσεις με τη μεγάλη μου. Και μια φορά παρευρέθηκα στο σχολείο στο πλαίσιο μιας εθελοντικής δραστηριότητας, και διαπίστωσα ότι τα περισσότερα παιδιά είχαν φέρει σάντουιτς από το σπίτι για το διάλειμμα! Φυσικά υπήρχαν και οι σοκοφρέτες, αλλά σε καμμιά περίπτωση δεν ήταν εξωγήινη η δική μου με το ψωμοτύρι της. Από τότε έχουν ατονήσει πολύ αυτές οι συζητήσεις στο σπίτι μας.

 

Επίσης της αναφέρω και οικονομικά και οικολογικά επιχειρήματα, γιατί το υγιεινό δεν πιάνει πάντα. Όταν π.χ. μου ζητά χυμούς ή smoothies που διαφημίζονται ως "υγιεινά", της λέω ότι δεν έχω σκοπό να ξοδέψω σχεδόν ένα ευρώ την ημέρα για ένα χυμό που έχει κάνει το γύρο του κόσμου, τη στιγμή που μπορεί να φάει ένα ντόπιο φρούτο εποχής.

Link to comment
Share on other sites

H σοκολάτα καταρχήν εφόσον καταναλώνεται με μέτρο δεν είναι ανθυγιεινή τροφή. Εχει χαλκό , εχει σίδηρο (αν και δεν είναι καλά απορροφήσιμος) και εχει πολλές αντιοξειδωτικές ουσίες. Το πρόβληαμ βρίσκεται στα συσκευασμένα κρουασαν κτλ κτλ που είναι γεματα συντηρητικά, πρώτες ύλες αμφιβόλου προέλευσης και άπειρους βελτιωτές γευσης που είναι και πιθανώς καρκινογόνοι...φυσικα η κατανάλωση μια-δυο φορές τον μήνα δεν θα επιβαρύνει το παιδι αλλά η καθημερινη κατανάλωση είναι σίγουρα απαράδεκτη... ερωτηση...τα παιδακια πλενουν τα δοντια τους στον παιδικο??? Διοτι αν φανε κορουσαν με μερεντα μετα κανει "παρτυ " η τερηδόνα...

 

η σοκολάτα απο μόνη της δεν είναι ανθυγιεινή(χαίρομαι που το ακούω) αλλά δε φέρνουν όλοι μαυρη σοκολάτα και το μέτρο θέλει πολύ κόπο για να το εφαρμόσεις. Απο μια ηλικία και μετά δεν ξεγελιούνται εύκολα. Το καλοκαίρι ας πούμε πήραμε ένα παγωτό, μετά ζητούσε κάθε μέρα. Έφτιαξα κι εγώ σπιτικό και το πάσαρα ως πιο υγιεινό και η κόρη μου έλεγε μαμα θέλω παγωτό, όχι απο το δικό σου το καλό, απο το άλλο το χάλια! Το άλλο το έβλεπε καθημερινά στη φωτογραφία του ψυγείου με τα παγωτά στα περίπτερα, άντε να ξεφύγεις απο το μάρκετινγκ!

Link to comment
Share on other sites

Πάντως να έχετε ένα πράγμα υπόψη: τα παιδιά, όπως και οι μεγάλοι βέβαια, βλέπουν επιλεκτικά. Όταν λένε "γιατί όλα τα παιδιά έχουν σοκολάτες και μόνο εγώ ψωμοτύρι", σκεφτείτε έναν ενήλικα οδηγό να λέει "γιατί μόνο σ΄εμένα τυχαίνουν πάντα κόκκινα φανάρια".

.

 

Ισχύει! Το θυμάμαι και απο τον εαυτό μου:roll:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Mα γι αυτό πρέπει να μην υπάρχουν αυστηρα απογορευτικα σε κάποιες τροφές διοτι αυτό τις καθιστα "απαγορευμένους καρπους" στα ματια των παιδιων...οκ μπορεις να φας πατατάκια στο παρτυ αλλα όχι σε καθημερινη βαση..μπορεις να φας παγωτο την κυριακη αλλα όχι καθημερινα κτλ κτλ Άλλωστε υπάρχει παντα και ο κίνδυνος να μετατρέψουμε το παιδι σε "ορθορεκτικο"...το λέω γιατι ξερω μαμα που ειχε τρελλα με θερμιδες, βραστα κολκυθακια, υγιεινη διατροφή και κατεληξε ο γιο της (!!!???) να εχει πολύ χαμηλο βαρος στην προεφηβεία και τελικά χρειάστηκαν διατροφολογο και ψυχολόγο για να συνέλθει το παιδι...είπαμε παν μετρον άριστον...δεν γινεται στην προεφηβεια αγορι που αθλείται να τρεφεται με μαρουλόφυλλα, βρωμη, βραστα κολοκυθάκια και μπαμιες αλάδωτες!!! Και αυτό διατροφική εκτροπή είναι!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τους βάζω σπιτικό κέηκ ή μηλόπιτα ή σταφιδόψωμο ή τσουρέκι, συνήθως. Άλλες επιλογές, σάντουιτς γαλοπούλα-κασέρι-μαρούλι-ντομάτα, κουλούρι, μουστοκούλουρα. Στον μικρό που παίρνει ταπεράκι στο νηπιαγωγείο, δίνω και κριτσίνια με mini babybel (τρελαίνεται), αυγό, φρούτο.

 

Η νηπιαγωγός μας έχει τρέλα με την υγιεινή διατροφή. Το φθινόπωρο που έπηζα πολύ άσχημα στη δουλειά, δύο φορές (μέσα σε 3 μήνες) του έβαλα τυποποιημένο κρουασάν (που δεν τα τρώμε στο σπίτι, ήταν λύση ανάγκης γιατί δεν είχα πάει για ψώνια) και του έκανε παρατήρηση και τις δύο. Οργάνωσε και ομιλία με διατροφολόγο, που είχε αρκετή ανταπόκριση, σίγουρα θα ήμασταν καμια σαρανταριά γονείς (από 3 τμήματα νηπιαγωγείου). Βέβαια ο διατροφολόγος ακυρωνόταν από μόνος του, σαν παρουσία, καθότι πολύ υπέρβαρος και τα παιδιά του το ίδιο. Δλδ μας μιλούσε για την παιδική παχυσαρκία κι εγώ είχα μπροστά του τον 13χρονο γιο του και δε μπορούσα να αποφύγω τη σκέψη "τι μας λες, ρε μεγάλε..."

 

Ωστόσο βρίσκω εξίσου τραγικό κι ολέθριο το άλλο άκρο. Γονείς που ταϊζουν τα παιδιά τους λες και τα εκπαιδεύουν για μοναχούς του Αγίου Όρους, που παθαίνουν σύγκρυο μπροστά σε έναν τυποποιημένο χυμό ή ένα χάμπουργκερ. Παράδειγμα: το Σάββατο πήγαμε σε ένα παιδικό πάρτυ. Ένα 8χρονο παιδάκι, το οποίο είχε φέρει μια γειτόνισσα της μαμάς του, μαζί με το δικό της, είχε κρυφτεί κάτω από το τραπέζι και έπινε πορτοκαλάδα με ανθρακικό. Μέχρι να το καταλάβει η γειτόνισσα, είχε κατεβάσει πόσα ποτήρια. Ήρθε σε πάρα πολύ δύσκολη θέση η γυναίκα κι ο μικρός έπεσε στα πόδια της και την παρακαλούσε να μην πει τίποτα στη μαμά του. Δεν καταλαβαίνουν πως, με το να μετατρέπουν συγκεκριμένες τροφές σε απαγορευμένους καρπούς, απλά τις κάνουν πιο δελεαστικές; Το θέμα είναι να καταλαβαίνει το παιδί γιατί του κάνει κακό να τρώει πατατάκια ή να πίνει αναψυκτικά.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τους βάζω σπιτικό κέηκ ή μηλόπιτα ή σταφιδόψωμο ή τσουρέκι, συνήθως. Άλλες επιλογές, σάντουιτς γαλοπούλα-κασέρι-μαρούλι-ντομάτα, κουλούρι, μουστοκούλουρα. Στον μικρό που παίρνει ταπεράκι στο νηπιαγωγείο, δίνω και κριτσίνια με mini babybel (τρελαίνεται), αυγό, φρούτο.

 

Η νηπιαγωγός μας έχει τρέλα με την υγιεινή διατροφή. Το φθινόπωρο που έπηζα πολύ άσχημα στη δουλειά, δύο φορές (μέσα σε 3 μήνες) του έβαλα τυποποιημένο κρουασάν (που δεν τα τρώμε στο σπίτι, ήταν λύση ανάγκης γιατί δεν είχα πάει για ψώνια) και του έκανε παρατήρηση και τις δύο. Οργάνωσε και ομιλία με διατροφολόγο, που είχε αρκετή ανταπόκριση, σίγουρα θα ήμασταν καμια σαρανταριά γονείς (από 3 τμήματα νηπιαγωγείου). Βέβαια ο διατροφολόγος ακυρωνόταν από μόνος του, σαν παρουσία, καθότι πολύ υπέρβαρος και τα παιδιά του το ίδιο. Δλδ μας μιλούσε για την παιδική παχυσαρκία κι εγώ είχα μπροστά του τον 13χρονο γιο του και δε μπορούσα να αποφύγω τη σκέψη "τι μας λες, ρε μεγάλε..."

 

Ωστόσο βρίσκω εξίσου τραγικό κι ολέθριο το άλλο άκρο. Γονείς που ταϊζουν τα παιδιά τους λες και τα εκπαιδεύουν για μοναχούς του Αγίου Όρους, που παθαίνουν σύγκρυο μπροστά σε έναν τυποποιημένο χυμό ή ένα χάμπουργκερ. Παράδειγμα: το Σάββατο πήγαμε σε ένα παιδικό πάρτυ. Ένα 8χρονο παιδάκι, το οποίο είχε φέρει μια γειτόνισσα της μαμάς του, μαζί με το δικό της, είχε κρυφτεί κάτω από το τραπέζι και έπινε πορτοκαλάδα με ανθρακικό. Μέχρι να το καταλάβει η γειτόνισσα, είχε κατεβάσει πόσα ποτήρια. Ήρθε σε πάρα πολύ δύσκολη θέση η γυναίκα κι ο μικρός έπεσε στα πόδια της και την παρακαλούσε να μην πει τίποτα στη μαμά του. Δεν καταλαβαίνουν πως, με το να μετατρέπουν συγκεκριμένες τροφές σε απαγορευμένους καρπούς, απλά τις κάνουν πιο δελεαστικές; Το θέμα είναι να καταλαβαίνει το παιδί γιατί του κάνει κακό να τρώει πατατάκια ή να πίνει αναψυκτικά.

 

Σε ορισμενα σχολεια, οντως, απαγορευουν τις τροφες με πολλη ζαχαρη-πολυ αλατι. Σε μια φιλη, της απαγορεψαν να φερνει στο νηπιο κολατσιο ψωμι με μερεντα. Το βρισκω υπερβολικο και εξαλλου ειναι θεμα γονιων να αποφασισουν τι θα τρωει το παιδι (τους). Οπως ο αλλος μπορει να θελει να το κανει vegan, εγω θελω να τρωει πατατακια (αν το θελει εννοω, να μην καταπιεζεται). Ειλικρινα.

 

Συμφωνω με οσα λες και λεει παραπανω και η argini. Ακουω ολο και περισσοτερα περιστατικα με ατομα που παθαινουν ενα σωρο απο κατα τ αλλα "υγιεινη" διατροφη. Και το λιπος, το χρειαζονται τα παιδια. Και το να κανεις τη "υγιεινη" διατροφη δε σημαινει παντα ουτε οτι θα εισαι υγιης, ουτε αδυνατος. Επισης, πρεπει το παιδι να καταλαβει το γιατι καποιες τροφες θεωρειται οτι κανουν κακο και πως, ωστε μονο του να τις περιορισει. Αν το καταπιεζεις, θα τρωει πολυ, κρυφα ή θα τις τρωει ενηλικας σε μεγαλες ποσοτητες ως "απαγορευμενα φρουτα" και αυτο ειναι χειροτερο.

 

Ξερετε ποσο ασχημα αισθανομαι, που η δικια μου δεν μπορει να τρωει, ο,τι θελει, επειδη εχει το στομαχι της? Οι εξετασεις της βγαινουν μια χαρα αλλα ειναι πολυ αδυνατη. Οσα junk food μας επιτρεπουν, της τα δινω με περισση χαρα να μην αισθανεται περιορισμενη αλλα και γιατι εγω μια ζωη τετοια διατροφη κανω, ελευθερη, με πολλη σοκολατα. Τρωω 200-600 γραμμαρια την ημερα!!! Και ειναι ΠΟΛΥ υγιεινη. :D:mrgreen::D

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον το παιδακι του θεματος, επειδη ακουει ολο για παιδια με δυσανεξιες, αλλεργιες γι αυτο το ειπε πιστευω, οτι κακοπροαιρετα.

 

Και εγώ καλοπροαίρετα πιστεύω το είπε. Αλλά για ποιο λόγο να του κάνει τόση εντύπωση που δεν φέρνει η δικιά μου πατατάκια στο σχολείο; Άρα το θεωρεί σαν δεδομένο. Σαν κάτι φυσικό να τρως κολατσιό πατατάκια. Οπότε δεν μπορεί. Η δικιά μου πρέπει να έχει κάποιου είδους πρόβλημα, δυσανεξία, οτιδήποτε.:lol: Θα είναι και άλλα παιδιά που φέρνουν (το κυλικείο δεν πουλάει. Το ξέρω γιατί έχουμε κατάλογο).

 

Ωστόσο βρίσκω εξίσου τραγικό κι ολέθριο το άλλο άκρο. Γονείς που ταϊζουν τα παιδιά τους λες και τα εκπαιδεύουν για μοναχούς του Αγίου Όρους, που παθαίνουν σύγκρυο μπροστά σε έναν τυποποιημένο χυμό ή ένα χάμπουργκερ. .

Συμφωνώ και έχω συναντήσει τέτοιους...

Link to comment
Share on other sites

Σοκολάτα τους δίνω μαύρη (όχι για κολατσιό) και τους αρέσει πολύ... Τις γλυκές τύπου lacta, kinder κτλ, δεν τις θέλουν καθόλου.

 

Πολυ καλα κανεις, γιατι οι γαλακτος ειναι που παχαινουν και εχουν πολλα περιττα λιπη και χοληστερολη.

 

Η μαυρη σοκολατα και το βιολογικο κακαο, ειναι καλυτερα και σουπερ για τον οργανισμο. Δες εδω. http://www.justaddgoodstuff.com/cacao-infographic/#.VRAaAPysWNB

Link to comment
Share on other sites

Σε ορισμενα σχολεια, οντως, απαγορευουν τις τροφες με πολλη ζαχαρη-πολυ αλατι. Σε μια φιλη, της απαγορεψαν να φερνει στο νηπιο κολατσιο ψωμι με μερεντα.

 

Eχω την εντύπωση ότι η κατανάλωση τροφών όπως η μερεντα φερνει μεγάλη υπερενταση στα παιδάκια. Θεωρω ότι γι αυτό σε καποια νηπιαγωγεία προσπαθουν να τα αποφυγουν. Φανταζεστε μια νηπιαγωγό να τρεχει πίσω από 15 "μπριζωμένα" από την ζάχαρη παιδάκια?? Και εγω εχω παρατηρησει ότι τα αγοράκια μιας φιλης όταν τρωνε πχ προφιτερολ στην συνεχεια γίνονται ανεξέλεγκτα...σίγουρα ο καθενας μπορει να διατρεφει όπως θελει το παιδι του αλλα στον χωρο τουσχολείου δεν είναι τόσο κακο να υπάρχουν καποιοι περιορισμοι...όχι βεβαια ακραίοι ούτε απειροι στον αριθμό...

Link to comment
Share on other sites

Eχω την εντύπωση ότι η κατανάλωση τροφών όπως η μερεντα φερνει μεγάλη υπερενταση στα παιδάκια. Θεωρω ότι γι αυτό σε καποια νηπιαγωγεία προσπαθουν να τα αποφυγουν. Φανταζεστε μια νηπιαγωγό να τρεχει πίσω από 15 "μπριζωμένα" από την ζάχαρη παιδάκια?? Και εγω εχω παρατηρησει ότι τα αγοράκια μιας φιλης όταν τρωνε πχ προφιτερολ στην συνεχεια γίνονται ανεξέλεγκτα...σίγουρα ο καθενας μπορει να διατρεφει όπως θελει το παιδι του αλλα στον χωρο τουσχολείου δεν είναι τόσο κακο να υπάρχουν καποιοι περιορισμοι...όχι βεβαια ακραίοι ούτε απειροι στον αριθμό...

 

Οκ, αλλά μιλαμε για αμελητεα ποσοτητα πανω σε μια φετα ψωμι...Εξαλλου, στο φυλλαδιο που τους εδωσαν ελεγαν "οχι" και σε πατατακια, κρακερακια, ετοιμα ντιπ με κριτσινια κλπ. Οποτε μαλλον αλλο ειναι το θεμα εδω.

 

ΥΓ η δικια μου που τρωει τοσα κιλα μαυρης σοκολατας την ημερα, γιατι ειναι ησυχη? Μαλλον εχει παθει ανοσια!! :mrgreen::mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...