Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θρομβοφιλια


Recommended Posts

Γεια σας υπαρχουν αλλες κοπελες με θρομβοφιλια?

Ο γιατρός μου μου είπε από την επόμενη (14η βδομαδα) οτι πρεπει να αρχισω ενεσεις για την πηξη του αιματος για να το κραταω δηλαδη σε χαμηλα επιπεδα. Εκανε και η αδερφη μου στο παρελθον και στις 2 εγκυμοσυνες απλα νομιζα οτι θα τις ξεκινουσα αργοτερα. Υπάρχει καμία με ανάλογη εμπειρία?!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γεια σας υπαρχουν αλλες κοπελες με θρομβοφιλια?

Ο γιατρός μου μου είπε από την επόμενη (14η βδομαδα) οτι πρεπει να αρχισω ενεσεις για την πηξη του αιματος για να το κραταω δηλαδη σε χαμηλα επιπεδα. Εκανε και η αδερφη μου στο παρελθον και στις 2 εγκυμοσυνες απλα νομιζα οτι θα τις ξεκινουσα αργοτερα. Υπάρχει καμία με ανάλογη εμπειρία?!

Κανονικά της ξεκινάς από την αρχή της εγκυμοσυνης. βέβαια σε καποιες περιπτώσης σου δίνουν σαλοσπιρ και μετά την 11 εβδομάδα αρχίζεις υπαρίνες προληπτικά και κάνεις εξετάσεις για την πήξη του αίματος και μπορει αργ'οτερα να κάνεις και εξετάση για την ποσότητα υπαρίνης που π΄ρεπει να σου χορηγηθεί.

 

έχεις κάνει εξετάσεις θρομβοφιλίας και παρουσίασες καποιες μεταλλάξεις ή απλωσ σου τις δίνει προληπτικά λόγο βεβαρημένου ιστορικού?

Link to comment
Share on other sites

οχι εχω κανει και ξερω οτι εχω μεταλλαξη.

ναι παιρνω απο την αρχη σαλοσπιρ και τωρα θα ξεκινησω υπαρινες.

ελπιζω να μην ειναι δυσκολο γιατι μαλλον θα πρεπει να τις κανω εγω η ο αντρας μου τις ενεσεις...

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ ως θρομβοφιλική έπαιρνα το σαλοσπίρ στην 1η μου εγκυμοσύνη -και όσο προσπαθούσα να μείνω έγκυος- και από την 1η στιγμή που το τεστ βγήκε θετικό ξεκίνησα τις ενέσεις Clexan 0.40 αμέσως, τις οποίες έκανα 1 κάθε μέρα σε όλη την περίοδο της εγκυμοσύνης, μέχρι και 20 μέρες μετά που γέννησα. Τώρα, στην δεύτερή μου εγκυμοσύνη, τις κάνω πάλι, μόνη μου, όπως και στην πρώτη, δεν είναι κάτι φοβερό ούτε δύσκολο, το φάρμακο αναλόγως τον οργανισμό τσούζει ελάχιστα, εμένα τις περισσότερες φορές δεν με ενοχλεί, άλλες πάλι με πονάει λίγο. Μην ανησυχείς, θα τις βάλεις στην ρουτίνα σου, όπως όταν παίρνεις το ασβέστιο ή το σίδηρό σου... και μάλιστα τώρα πρέπει να πάω να την κάνω, πριν κοιμηθώ...

Link to comment
Share on other sites

και εγω εκανα τις ενεσεις απο πριν μεινω εγκυος κ συνεχισα για 1μηνα αφου γεννησα,το ξερω οτι ειναι τρομακτικο λιγο το θεμα με τις ενεσεις αλλα θα συνιθισεις,δε μπορεις να κανεις κ αλλιως!ειναι μικρη η βελονα κ αναλογα πως τη κανεις μπορει να πονεσει λιγο,στην αρχη θα το σκεφτεσε,ωχ ηρθε η ωρα,αλλα θα μαθεις να τις κανεις,εγω παρολο που φοβομουν υπερβολικα τις ενεσεις τις εκανα μονη μου στη κοιλια

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μην το στενοχωριέσε.Ειναι μια συνήθεια και μετά τις πρωτες φορές ουτε που θα το σκεφτεσε!Αν κάνεις μια μικρή αναζητηση στο φορουμ θα βρει και άλλα θεματα σχετικά με την θρομβοφιλία και θα δεις οτι....ειμαστε πολλες!

Εγώ εκανα απο την αρχη της εγκυμοσύνης μου ενεσούλες και μέχρι 20 μέρες αφου γέννησα(έπρεπε!).Ειναι πολύ δυσκολο να στις κάνει κάποιος άλλος γιατι πρέπει να γίνονται καθημερινά (προς το τέλος της εγκυμοσύνης ίσως και 2 φορες την ημέρα) και συγκεκριμένη ώρα.Ειναι όμως μια συνήθεια και ένα μικρό τσιμπιματάκι για το καλό του μωρού σου!

Θα τις κάνεις στην κοιλίτσα 2-3 δάκτυλα περιμετρικά του αφαλού και αν τσιτώσει πολύ η κοιλίτσα προς το τέλος,μάλλον θα χρειαστεί να τις κανεις στο μπούτι.

Με το καλό το μωράκι σου.:)

QqmLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...