Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πρώτα κρεμάστε τους και μετά δικάστε τους!


baduz

Recommended Posts

Πρώτα κρεμάστε τους και μετά δικάστε τους!

Τετάρτη, 22 Ιουλίου 2009, 08:38

 

Γιώργος Σκούρτης

 

 

Αυτό είχε πει αηδιασμένος ένας πράκτορας του FBI, ειδικός ντεντέκτιβ-εγκληματολόγος στη διαλεύκανση κατά συρροήν ανθρωποκτονιών των καλουμένων «σήριαλ κίλερς».

 

 

 

Κι είχε άδικο; Σύμφωνα με έγκυρες μελέτες, ανά πάση στιγμή, δρουν περίπου 500 σήριαλ κίλερς σε όλες τις πολιτείες της Αμερικής. Έναν πιάνουν, πέντε πρωτοεμφανίζονται. Σε όλες τις περιπτώσεις απασχολούνται περί τις 3.000 αστυνομικοί, ιατροδικαστές, ντεντέκτιβ, εγκληματολόγοι, ψυχίατροι, εργαστηριακοί επιστήμονες, ανακριτές, εισαγγελείς, δικηγορικά γραφεία, νοσοκομεία, γιατροί, νοσηλευτές, εθελοντές πολίτες κλπ. κλπ. για να εξιχνιάσουν τα εγκλήματα ενός κίλερ, να πάρουν καταθέσεις, να στοιχειοθετήσουν τις κατηγορίες με ατράνταχτες αποδείξεις και να φτάσουν στη σύλληψή του και στην ακροαματική διαδικασία στο δικαστήριο, το οποίο μπορεί να κάνει κι ένα χρόνο να βγάλει απόφαση –πολύ συχνά κι αθωωτική!– να τον στείλει στο κάτεργο ισόβια ή στην ποινή θανάτου.

 

 

 

Και στα κελιά τους πώς περνάνε; Βασιλιάδες! Έχοντας σφάξει, βιάσει, ξεκοιλιάσει, πετσοκόψει, μαγειρέψει και φάει κομμάτια των θυμάτων τους… περνάνε τα χρονάκια τους διαβάζοντας, γράφοντας, αλληλογραφώντας ελεύθερα με τους απέξω -ακόμα και με… θαυμαστές τους!- τρώνε και πίνουνε στο Πρυτανείο… στοιχίζοντας ένα σωρό εκατομμύρια δολάρια στους Αμερικανούς πολίτες.

 

 

 

«Κρεμάστε τους και μετά δικάστε τους.» Αφού πλέον έχουν όλα τα στοιχεία εναντίον τους -ότι είναι αυτοί, ότι έκαναν αυτό κι εκείνο το απεχθές έγκλημα- τι τις θέλουνε τις δίκες; Πρώτα στην κρεμάλα και μετά με συνοπτικές διαδικασίες, έτσι, για τα εγκληματολογικά και δικαστικά αρχεία, να τους δίκαζαν και να έκλειναν την υπόθεση.

 

 

 

Υ.Γ.1. Η δημοκρατία δεν εκδικείται; Ναι, συμφωνώ απόλυτα.

 

 

 

Οι περισσότεροι από αυτούς ζουν ακόμη εις βάρος όλων των άλλων πολιτών.

 

Παράδειγμα ο Μάνσον, που με την ομάδα των φανατικών του είχε σφαγιάσει την έγκυο γυναίκα του σκηνοθέτη Πολάνσκι και άλλους πέντε φίλους της.

 

 

 

Υ.Γ.2. Η δημοκρατία δεν εκδικείται; Βεβαίως όχι!

 

 

 

Ας πούμε ότι, σήμερα, στην Ελλάδα, συλλαμβάνονται βάσει αποδεικτικών στοιχείων έμποροι ναρκωτικών, σωματέμποροι, απαγωγείς κοριτσιών που τα οδηγούν με βασανιστήρια στην πορνεία, απαγωγείς παιδιών που τα εγχειρίζουν σαν σφαχτάρια, τους αφαιρούν όργανα για μεταμοσχεύσεις και εν συνεχεία πετάνε τα κουφάρια τους όπου βρούνε πιο εύκολα, παιδόφιλοι που ασελγούν σε βρέφη ή τα δολοφονούν πάνω στη μανιακή τους κατάσταση, πατεράδες που βιάζουν τα παιδιά τους… Ε, με συγχωρείτε, αυτούς πρώτα τους κρεμάνε και μετά τους δικάζουνε.

 

Δηλαδή, αυτός ο Αυστριακός που βίαζε την κόρη του επί 24 χρόνια και την ανάγκασε να γεννήσει 7 παιδιά; Και ο άλλος ίδιος στη Γαλλία; Και ο άλλος στη Γερμανία; Και ο άλλος στη Λατινική Αμερική; Και ο άλλος… και ο άλλος… και ο άλλος;

 

 

 

Πρώτα να τους δικάζουνε; Να μαθαίνει η κοινή γνώμη τις αποτρόπαιες πράξεις τους, να βρίσκουν μιμητές, να γίνονται «διασκέδαση» στα ΜΜΕ… και μετά να τους κλείνουνε στα κελιά τους, με τηλεόραση, καλό φαϊ και καλή παρέα; Ε, όχι.

 

 

 

Υ.Γ.3. Η δημοκρατία δεν εκδικείται. Δικάζει. Γιατί υπάρχει ο Άδικος λόγος και ο Δίκαιος λόγος. Σωστά.

 

 

 

Πριν από δέκα χρόνια σε επαρχία της Γαλλίας και σε επαρχία της Γερμανίας -ταυτόχρονα! – έγιναν δύο δίκες, όπου κατηγορούμενοι ήταν 30 μέλη της ίδιας οικογένειας, από παππού και γιαγιά 80άρηδες μέχρι εγγόνια και δισέγγονα. Το κατηγορητήριο; Αιμομιξία! Οικογένειες γ….στε!

 

 

 

Εκτέλεσαν κανέναν; Όχι. Τρώνε και πίνουνε στις φυλακές…

 

 

 

Υ.Γ.4. Η δημοκρατία όμως; Δεν εκδικείται, ε;

 

 

 

Δηλαδή, τον Τσαουσέσκου και τη γυναίκα του καλά δεν τους έκαναν και τους έστησαν στα έξι μέτρα; Φαντάζεστε να τους… δικάζανε; Ακόμη εκεί θα ήταν, άσε που μπορεί κάποιοι «νοσταλγοί» να έκαναν κίνημα και να τους ξανάφερναν στην εξουσία;

 

 

 

Τα ίδια και χειρότερα θα είχαν συμβεί αν οι παρτιζάνοι δεν εκτελούσαν τον Μουσολίνι με συνοπτικές διαδικασίες και αν ο Χίτλερ δεν είχε αυτοπυροβοληθεί.

 

 

 

Αμ το άλλο; Ο Χιροχίτο έστειλε στον θάνατο εκατομμύρια Ιάπωνες και μετά τον πόλεμο… έζησε σαν απλός –και καλός!- οικογενειάρχης, τιμώμενος ακόμη!

 

 

 

Υ.Γ.5. Γιατί, βέβαια, η δημοκρατία δεν εκδικείται.

 

 

 

Υ.Γ.6. Εσείς βάλτε στη λίστα όποιους νομίζετε πως πρέπει πρώτα να τους κρεμάνε και μετά…

 

 

 

Θέλετε πολιτικούς που έκαναν μεγάλη λαμογιά στο Δημόσιο, δηλαδή στους ψηφοφόρους τους, στον λαό τους; Κι αυτοί μέσα πρέπει να είναι. Κρέμασμα θέλουνε.

 

 

 

(Ειδάλλως θα έχουν το θράσος να βγαίνουν στα «παράθυρα» και να κάνουνε τους τιμητές των πάντων… κι εσείς, μαλάκες, θα τους ξαναψηφίσετε.)

 

 

 

Θέλετε λειτουργούς της δικαιοσύνης που ΑΔΙΚΟΥΝ για ίδιον συμφέρον, έξω από κάθε έννοια δικαιοσύνης; Κι αυτοί οι καριόληδες στη λίστα πρέπει να είναι.

 

 

 

(Γιατί και πάλι θα τους δείτε να υπερασπίζονται – εν ονόματι του «τεκμηρίου της αθωότητας»- κάποια κοινωνικοπολιτικά ρεμάλια. Βρε, κρεμάστε τους…!)

 

 

 

Θέλετε φίλους που σας πρόδωσαν; «Κρεμάστε τους…» (Γιατί πάλι θα σας ξαναπροδώσουν…)

 

 

 

Υ.Γ.7. Δεν ισχύει για τις ερωτικές σχέσεις…Εκεί η προδοσία είναι αμοιβαία. (Αν το ψάξουμε βαθιά…)

 

 

 

 

 

Υ.Γ.8. Ορίστε; Η δημοκρατία δεν εκδικείται; Μωρ΄ αφήστε με τώρα…

 

 

 

Υ.Γ.9. Η δημοκρατία είναι το μόνο πολίτευμα που δικαιούται –ως εκκλησία του Δήμου– να κόβει κεφάλια προς όφελος του συνόλου.

 

 

 

Υ.Γ.10. Και τώρα, να το θανατερό ερώτημα: για ποια δημοκρατία μιλάς;

 

 

 

ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΦΤΙΑΞΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ.

 

 

 

«Κρεμώντας» τα –αποδεδειγμένα- ένοχα αποβράσματα της κοινωνικής, πολιτικής, εγκληματικής και οικονομικής καθημερινής ζωής μας.

 

 

 

Καλύτερα λιγότεροι άνθρωποι και καλύτεροι, παρά περισσότεροι και ανθρωποφάγοι.

 

 

 

Υ.Γ.11. ΙΤΕ ΠΑΙΔΕΣ ΕΛΛΗΝΩΝ.

 

 

 

ΥΣΤΕΡΟΓΡΑΦΟ ΕΣΧΑΤΟ. Δεν πήρα καμία απάντηση για το θέμα που έγραψα και προκάλεσα σε τρία προηγούμενα κομμάτια μου. Αισθάνομαι ηττημένος. Οι κότες θα χαίρονται που δεν τους «ακούμπησε» το ΗΘΟΣ του κόκορα.

 

 

Αλλά και ο κόκορας θα βολτάρει –πάλι- μόνος του, ελεύθερος κι απελπισμένος.

 

 

--- Και οι κότες κότες ήτανε πάντα, δεν έγιναν τώρα….(Κακακακακό…γρήγορα στο κοτέτσι σας.) Μήπως, τελικά, οι κότες δεν είναι μόνο αυτά τα λαμόγια, αλλά και όλοι εσείς που αδιαφορείτε και τους αφήνετε να ασελγούν πάνω στη ψυχή σας, στο σώμα σας και –στην απλή καθημερινότητα- στην τσέπη σας; ΛΑΜΟΓΙΑ ΟΛΟΙ ΣΑΣ!!!

 

http://www.zougla.gr/page.ashx?pid=2&aid=54194&cid=21

 

Το παραπάνω είναι ότι καλύτερο έχω διαβάσει τα τελευταία χρόνια!

Εύγε κ. Σκούρτη

Σας λατρεύω, είμαι τόσο τυχερή, σε ευχαριστώ Θεέ Μου!

 

cHmop2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Δεν συμφωνώ με τον Γιώργο σε αυτά που λέει εδώ, και ας έχει γράψει ένα απο τα καλύτερα θεατρικά έργα, "Οι Εκτελεστές" (tip: υπάρχει και σε βιβλίο).

 

Ακομα και ο χειρότερος εγκληματίας χρήζει μιας δίκαιης δίκης.

 

Αλλιώς θα είμαστε στη ίδια όχθη με τα "τέρατα".

 

Θανατική ποινή;

 

Δεν θα έλεγα όχι για αυτόυς που κάνουν φρικαλεότητες, αλλά ποιός εγγυάται την ΑΠΟΛΥΤΗ ΑΛΗΘΕΙΑ των αποδείξεων;

 

Πόσες φορές έχει γίνει δικαστικό λάθος και την πληρώσαν αθώοι;

 

Για τον παραπάνω λόγο δεν αποδέχωμαι τη θανατική ποινή.

 

Δύσκολο θέμα μας έβαλες Baduz!

"Δεν ξέρω κάτι άλλο, για το οποίο κάθε άνθρωπος θα έπρεπε να νοιάζεται τόσο πολύ, όσο για το πώς θα γίνουν τα παιδιά του καλύτερα απ' αυτόν και τους όμοιούς του"

Πλάτωνας

chmod 777 world

Link to comment
Share on other sites

Οκ, και σου θέτω το ερώτημα "ποιος θα είναι αυτός που θα εκτελεί την θανατική ποινή";;;.

Μήπως και αυτός δεν θα γίνει δολοφόνος και μάλιστα σήριαλ κίλερ. Ψυχρός εκτελεστής γιατί ούτε εν βρασμώ ψυχής θα σκοτώνει ούτε σε αυτοάμυνα.

 

Θεωρητικά πάντως απαντώντας θα έλεγα θανατική ποινή στους κατ' εξακολούθηση, στους δολοφόνους και βιαστές παιδιών.

 

ps. τα ρητά που γράφεις που τα βρίσκεις;;;:):)

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή προκειμένου να καθαρίσουμε τον τόπο από τους εγκληματίες να παραιτηθούμε από το συνταγματικό μας δικαίωμα σε μια δίκαιη δίκη;;;

Θα νοιώθουμε ασφαλείς σε έναν κόσμο όπου μπορεί η έκαστοτε αρχή να σου αφαιρέσει τη ζωή χωρίς πριν να σου δώσει καν το δικαίωμα να δικαστείς και να απολογηθείς;;;

 

Δεν ξέρω, μάλλον κάτι άλλο εννοούσε ο ,πολύ συμπαθής, Γιώργος Σκούρτης και δεν το'πιασα....:?

df306542d5.pngbb1d25814b.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ποτέ δεν ξέρεις πότε μπορεί ο ίδιος να βρεθείς καταδικασμένος ο ίδιος, κάτω από ποιές συνθήκες, και από ποιές κατηγορίες.

Όλοι έχουν δικαίωμα να απολογηθούν και να δικαστούν. Αλλά δυστυχώς ούτε κι αυτό εξασφαλίζει δίκαιη απόφαση και ποινή.

Στην Αμερική π.χ. πόσοι κατηγορούνται και εκτελούνται άδικα, και μετά από χρόνια αποδεικνύεται η αθωότητά τους;;;

 

Δίκαιη δίκη, και δίκαιη ποινή. Η εκτέλεση δεν είναι ποινή. Είναι έγκλημα.

Link to comment
Share on other sites

Ο Γιώργος Σκούρτης γράφει τα παραπάνω από αγανάκτηση και τον κατανοώ.

 

Ε, είναι και λίγο "ακραίος", τι να κάνουμε...

 

:)

"Δεν ξέρω κάτι άλλο, για το οποίο κάθε άνθρωπος θα έπρεπε να νοιάζεται τόσο πολύ, όσο για το πώς θα γίνουν τα παιδιά του καλύτερα απ' αυτόν και τους όμοιούς του"

Πλάτωνας

chmod 777 world

Link to comment
Share on other sites

Hello να'μαι και εγώ!

 

Νομίζω ότι όλο το κείμενο του Σκούρτη είναι μεταφορικό!

Είναι ακραίος συμφωνώ!

 

Νομίζω ότι εννοεί ότι όλοι είμαστε τελικά μέρος αυτής της κοινωνίας και όλοι βάζουμε το χεράκι μας με το να μην κάνουμε τίποτα ή με το να κάνουμε πολλά σκέφτοντας τον εαυτό μας από πολύ έως λίγο!

 

Καλή Σας νύχτα!

 

αύριο περισσότερα!

Σας λατρεύω, είμαι τόσο τυχερή, σε ευχαριστώ Θεέ Μου!

 

cHmop2.png

Link to comment
Share on other sites

Όσο για τα ρήτα,

 

Κάποια τα διδάχτηκα, κάποια τα διάβασα, κάποια τα έχω σε πολύ μεγάλη συλλογή!

 

Είμαι λάτρης της αρχαίας Ελλάδας!

 

Μπορώ να μοιραστώ μαζί σας όσα θέλετε!

Σας λατρεύω, είμαι τόσο τυχερή, σε ευχαριστώ Θεέ Μου!

 

cHmop2.png

Link to comment
Share on other sites

ΟΦΘΑΛΜΩΝ ΑΝΤΙ ΟΦΘΑΛΜΟΥ

 

ΒΙΑΣΕΣ.............

ΝΑ ΣΕ ΒΙΑΣΟΥΝ

 

ΧΤΥΠΗΣΕΣ.........

ΝΑ ΣΕ ΡΑΠΙΣΟΥΝ

 

ΞΕΚΟΙΛΙΑΣΕΣ ΕΝΑΝ................

ΕΝΑ ΕΝΑ ΝΑ ΣΟΥ ΒΓΑΛΟΥΝ ΤΑ ΣΩΘΗΚΑ ΣΟΥ

 

 

ΕΤΣΙ ΣΩΣΤΑ ΤΑ ΛΕΣ ΚΟΠΕΛΙΑ

 

ΑΛΛΙΩΣ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΕ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΣΤΑ ΟΠΛΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΤΩΝ ΝΟΜΟ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΜΑΣ ΔΥΣΤΥΧΩΣ

.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Προτού κανείς πει για τα "ακραία" θα πρέπει να φέρει τον εαυτό του στη θέση αυτονών που βίασαν/βασάνισαν, στη θέση των συγγενών αυτών που σκότωσαν οι serial killers κλπ.

Να πω την αλήθεια: Αν μου πειράξουν το παιδί μου είμαι ικανή να φτάσω στο έγκλημα. Το θεωρώ σωστό; ναι.

Το πως νιώθουν θύματα τα οποία βλέπουν τους θύτες τους ξανά ελεύθερους μετά από λίγα χρόνια... μόνο αυτοί το ξέρουν.

Γιατί να περνάνε "ξένοιαστα" στην φυλακή;

Γιατί να τους πληρώνω εγώ;

Δε μιλάμε για απλούς κλέφτες, ούτε καν για πρεζόνια.

Μιλάμε για τους μεγαλέμπορους ναρκωτικών, για τους φονιάδες, για εκείνους που παίρνουν όργανα για μεταμόσχευση.

Για σκεφτείτε το... παραδειγματισμός και στους υπολοίπους.

Δεν θέλετε την θανατική ποινή; θα συμφωνήσω. Βασανίστε τους, αλά γερμανικά. Να τους κάνει κανείς να εύχονται να πεθάνουν για να γλιτώσουν: αυτό θα πρότεινα εγώ...

ZS95p3.png  hcT0p3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...