Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Γεννα σε δημοσιο νοσοκομειο


Recommended Posts

Καλημερα σας θα ηθελα να ρωτησω σε καποια κοπελα που γεννησε σε δημοσιο νοσοκομειο αν αντιμετωπισε προβλημα οταν ζητησε να κανει επισκληριδιο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γεννησα στο Αλεξανδρας και δεν αντιμετωπισα κανενα προβλημα στο να κανω επισκληριδιο....απλα πρεπει να τη κανεις σε συγκεκριμενη στιγμη..

pEmXp3.png
Link to comment
Share on other sites

2 ΦΟΡΕΣ ΓΕΝΝΗΣΑ ΣΤΟ ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥ ΚΑΙ ΕΙΧΑ ΤΗΝ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ ΣΤΑ ΔΗΜΟΣΙΑ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΑ ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟ. ΕΚΤΟΣ ΑΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΙΑΤΡΙΚΗ ΑΝΑΓΚΗ ΚΑΙ ΤΟ ΑΠΑΙΤΕΙ Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΤΟΚΕΤΟΥ ΚΑΙ ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΜΕΣΟ ΦΥΣΙΚΑ ...

Dwnjp2.png

O ΑΝΤΩΝΗΣ ΜΟΥ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ 4/4/09

Link to comment
Share on other sites

Μηπως γνωριζει καμια κοπελα για το Ελενα αχ θα τρελαθω απο την αγωνια μεχρι να παω την αλλη βδομαδα στον γιατρο μου για να το συζητησουμε να δω τι θα ακουσω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

kalispera!

 

otan matheis gia to elena kai anginete na kanoume episkliridio ekei kane enan kopo na mas peis.

kai ego sto elena exo giatro kai tha genniso ekei alla den skeftika akomi na to rotisoauto giati to theorousa dedomeno oti an theleis mporeis na kaneis episkliridio.

 

 

 

.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο μένα...

Γέννησα πριν 5,5 χρόνια στο Ελενα και θυμάμαι ότι στα μαθήματα ανώδυνου μας είχαν πει ότι δεν κάνουν επισκληρίδιο στους φυσιολογικούς τοκετούς.

Τελικά γέννησα με καισαρική και έπρεπε να επιμεινω ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ στον γιατρό (μόνο τα κλάματα που δεν έβαλα) να μην μου κάνει ολική αλλά επισκληριδιο. Τώρα περιμένω το δεύτερο, άλλαξα γιατρό και ελπίζω να γεννήσω φυσιολογικά.

 

 

Κατερίνα.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου και χρόνια πολλά. Μια φίλη μου περιμένει από μέρα σε μέρα να γεννήσει το δεύτερο στο Ελενα, όπου γέννησε και το πρώτο. Ο γιατρός της είπε οτι επισκληρίδιος γίνεται μόνο αν είναι μέρα και υπάρχει αναισθησιολόγος. Αν κάνει καισαρική γίνεται ολική αναισθησία. Αν σπάσουν νερά βράδυ τότε δεν γίνεται επισκληρίδιος λόγω έλλειψης εφημερίας αναισθησιολόγου αλλά τραβάς όλους τους πόνους. Ετσι έγινε με το 1ο της μωρό και αν την ξαναπιάσουν νύχτα, θα γίνει το ίδιο και με το δεύτερο.

Αγόρια μου είστε οι λατρείες μας!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ συζήτησα με την γιατρό μου ότι θέλω οπωσδήποτε επισκληρίδιο αν τύχει να κάνω καισαρική και συμφώνησε. Νομίζω ότι είναι καθαρά θέμα γιατρού αρκεί να το κυνηγήσετε. :wink:

gwggp2.png ISWTp2.png
Link to comment
Share on other sites

Γειά σου και χρόνια πολλά. Μια φίλη μου περιμένει από μέρα σε μέρα να γεννήσει το δεύτερο στο Ελενα, όπου γέννησε και το πρώτο. Ο γιατρός της είπε οτι επισκληρίδιος γίνεται μόνο αν είναι μέρα και υπάρχει αναισθησιολόγος. Αν κάνει καισαρική γίνεται ολική αναισθησία. Αν σπάσουν νερά βράδυ τότε δεν γίνεται επισκληρίδιος λόγω έλλειψης εφημερίας αναισθησιολόγου αλλά τραβάς όλους τους πόνους. Ετσι έγινε με το 1ο της μωρό και αν την ξαναπιάσουν νύχτα, θα γίνει το ίδιο και με το δεύτερο.

 

Δεν νομίζω οτι ισχύει ότι δεν εφημερευει αναισθησιολόγος τη νυχτα. Δηλαδή αν τυχει επειγουσα καισαρική τη νυχτα ποιος την κάνει την αναισθησία??

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο μενα κορίτσια...και χρόνια πολλά

Και γω σε δημόσιο νοσοκομείο θα γεννήσω ,πρώτα ο Θεος, και μολις εχθες εμαθα οτι δεν κανουν επισκληρίδιο στον φ.τ. και για καισάρικη ΜΟΝΟ ολική...τι να πω, δε καταλαβαίνω πραγματικά για ποιο λόγο συμβαίνει αυτό...δυστυχως εχω πανικοβληθει παρα πολυ και φοβαμαι απιστευτα να γεννησω έτσι...

Σκεφτομαι πολυ σοβαρα το ενδεχομενο να γεννήσω Αθήνα μιας και μένω σε νησί.

η κούκλα μου...18/8/2009

το αγορακι μου... 6/11/2012

Link to comment
Share on other sites

despina100 απλώς μεταφέρω τα λόγια του γιατρού προς την φίλη μου. Και εκείνη προτιμά σαφώς να κάνει επισκληρίδιο αλλά η απάντηση του όταν το συζήτησαν ξανά πρόσφατα, ήταν αυτό που έγραψα. Δεν ξέρω αν υπάρξει ανάγκη τι κάνουν. Να σου πω την αλήθεια και εγώ σκέφτηκα τί κάνουν το βράδυ και κατέληξα στο εξής: όταν μια κοπέλα πάει για τοκετό βράδυ σημαίνει ότι της έχουν σπάσει τα νερά οπότε έχει κάποιες ώρες μπροστά της μέχρι το πρωί (συνήθως)που έρχεται αναισθησιολόγος. Αν γεννήσει γρήγορα ο αναισθ δεν είναι απαραίτητος, αφού δεν κάνουν επισκληρίδιο. Οι προγραμματισμένες καισαρικές απ' την άλλη σε όλα τα μαιευτήρια γίνονται πάντα την ημέρα κι όχι νύχτα.

Αγόρια μου είστε οι λατρείες μας!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

despina100 απλώς μεταφέρω τα λόγια του γιατρού προς την φίλη μου. Και εκείνη προτιμά σαφώς να κάνει επισκληρίδιο αλλά η απάντηση του όταν το συζήτησαν ξανά πρόσφατα, ήταν αυτό που έγραψα. Δεν ξέρω αν υπάρξει ανάγκη τι κάνουν. Να σου πω την αλήθεια και εγώ σκέφτηκα τί κάνουν το βράδυ και κατέληξα στο εξής: όταν μια κοπέλα πάει για τοκετό βράδυ σημαίνει ότι της έχουν σπάσει τα νερά οπότε έχει κάποιες ώρες μπροστά της μέχρι το πρωί (συνήθως)που έρχεται αναισθησιολόγος. Αν γεννήσει γρήγορα ο αναισθ δεν είναι απαραίτητος, αφού δεν κάνουν επισκληρίδιο. Οι προγραμματισμένες καισαρικές απ' την άλλη σε όλα τα μαιευτήρια γίνονται πάντα την ημέρα κι όχι νύχτα.

 

Ναι εχεις δικιο για την καισαρικη οτι ειναι προγραμματισμενες αλλα αν ενας φυσιολογικος τοκετος το βραδυ θα πρεπει να εξελιχθει σε καισαρικη τι κανουν τοτε?Δεν νομιζω να μην υπαρχει αναισθισιολογος γιατι τα πραγματα ειναι επικυνδινα διαφορετικα τι κανουν σε σκιζουν ξυπνια?Αχ θεουλη μου μηπως το θεμα του δημοσιου τελικα δεν ηταν και η καλυτερη λυση?Θα σας ενημερωσω απο βδομαδα τι μου ειπε ο γιατρος μου

Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνετε δύσκολο, αν όχι αδύνατον να μην έχει αναισθησιολόγο ένα νοσοκομείο όλο το 24ωρο. Και αυτό γιατί εκτός από τους ασθενής που νοσηλεύει μέσα, και πρέπει να τους καλύψει όλο το 24, θα πρέπει να καλύψει και τα επείγοντα που μπορεί να έρθουν. Και δεν μιλάμε μόνο για μαιευτικά περιστατικά, αλλά για γυναικολογικά, αιμορραγίες και χίλια δύο. Μήπως ο γιατρός εννοούσε ότι υπάρχει μεν αναισθησιολόγος, αλλά επειδή είναι ο εφημερεύων, δεν είναι απαραίτητα εξειδικευμένος για την επισκληρίδιο. Και από την άλλη εάν είναι μόνο ένας, δεν τον συμφέρει (θέμα χρόνου) να κάνει αυτό που θέλουμε??

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια γεια σας και απο μενα προχθες γεννησε η αδερφη του αντρα μου στο αλεξανδρας δεν της εκαναν επισκληριδιο γιατι γενναει πολυ ευκολα ηταν και το τριτο παιδακι και μεσα σε 2 ωριτσες γεννησε,η κοπελα που ηταν στο διπλανο κρεβατι πηγε να γεννησει λειει φυσιολογικα και μετα απο ωρα αφου πλεον ειχε κουραστει και δεν αντεχε αλλο ζητησε να της κανουν επισκληριδιο και τις ειπε ο γιατρος δεν κανουμε εμεις εδω τετοια!Τελικα αυτη γεννησε με καισαρικη μετα απο ταλαιπωρια και ολικη ναρκωση!Τι ρωτησα φυσικα ποιον γιατρο ειχε και μου ειπε εναν πολυ γνωστο με τον οποιο φιλη μου γεννησε περσι και εκανε επισκληριδιο μηπως και γεννουσε φυσιολογικα και μετα εκανε τελικα με επισκληριδιο καισαρικη! Ολα αυτα εγιναν παιδια στο ιδιο νοσοκομειο και με τον ιδιο γιατρο με διαφορα ενος ετους!Και στις δυο περοπτωσεις εισηχθησαν βραδυ!Απο εκει και περα οπως καταλαβατε ακρη δεν βγαινει!Κανεις το σταυρο την προσευχη σου και πας να γεννησεις!!!

Link to comment
Share on other sites

Εμένα η νύφη μου γέννησε στο Αλεξάνδρας. Ξεκίνησε φυσιολογικά και μετά ζήτησε επισκληρίδιο όπου και της έκαναν (βέβαια μετά ζήτησε και καισαρική αλλά δεν της έκαναν).

 

Μια φίλη μου ξεκίνησε φυσιολογικά, δεν εξελίχθηκε λόγω τραχήλου, ζήτησε επισκληρίδιο και της είπαν ότι είχαν τελειώσει και έτσι έκανε καισαρική με ολική.

 

Και γω γέννησα με καισαρική και ολική αν και ο αναισθησιολόγος για την περίπτωσή μου προτιμούσε επισκληρίδιο την οποία δεν ήθελα.

Link to comment
Share on other sites

Πηγα σημερα στον γιατρουλη μου του ειπα για επισκληριδιο και μου ειπε φυσικα αμα το θελω θα το πω και τοτε και θα το κανονισει με τον αναισθησιολογο ο λογος που δεν κανουνε ειναι καθαρα στο χρημα αν δωσεις κατι παραπανω στον αναισθισιολογο ολα γινονται ειναι ο δευτερος γυναικολογος που μου το λεει οποτε οπως καταλαβαινετε ολα τα αλλα που λενε ειναι παραμυθια δωστε κατι παραπανω για να γεννησετε καλυτερα :D

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...