Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΘΥΡΕΟΕΙΔΗΣ


Recommended Posts

Είμαι στον 9ο μήνα εγκυμοσύνης. Στον 4ο μήνα περίπου καταλάβαμε ότι έχω ελαφρό υποθυροειδισμό. Άρχισα να παίρνω χάπια Τ4 50άρια. Έπεσε κάπως η τιμή αλλά όχι ικανοποιητικά οπότε μετά από 1 μήνα άρχισα των 75. Ξαναέκανα μέτρηση πριν ενάμιση μήνα και ήταν καλή η τιμή, αλλά επειδή θα έμπαινα στον 8ο μήνα μου είπε ο γιατρός να πάρω των 88 γιατί ανεβαίνουν στο τέλος τις εγκυμοσύνης οι τιμές. Μετά από ενάμιση μήνα πάλι έκανα επανέλεγχο και από εκέι που είχα TSH 2,1 πήγε στο 0,3!! Εντομεταξύ δεν βρίσκω και τον ενδοκρινολόγο μου, γιατί η μικροβιολόγος με πήρε 9 ηώρα! Και είναι και σαββ/ριακο. Δεν ξέρω τι να κάνω. Να σταματήσω το χάπι μέχρι τη Δευτέρα να δω τι θα μου πει? Λέτε να είναι τόσο κακό αυτό? Έχω αγχωθεί πάντως γιατί είμαι στο τέλος, μην πάθει τίποτα το μωρό!

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Rosalita μου, να μην κάνεις τίποτα από μόνη σου. Αν έχεις κινητό του ενδοκρινολόγου σου, να τον πάρεις, διαφορετικά να πάρεις σε ένα νοσοκομείο που να εφημερεύει ενδοκρινολόγος και να ρωτήσεις αυτόν. Μην αγχώνεσαι. Με το καλό το μωράκι σου :D

Το ΑΓΓΕΛΑΚΙ μας...

 

53d74c016a.png

 

Together we stand, divided we fall...

Link to comment
Share on other sites

Rosalita μου πολύ προσοχή σε αλλαγές...να μην κάνεις τίποτε από μόνη σου και στο λέω εγγυημένα...είμαι παθούσα εδώ και 5 χρόνια. Τα τελευταία δυο χρόνια έπαιρνα 100mg, στην εγκυμοσύνη πλέον φτάσαμε τα 150. Δεν έχει το κινητό του ενδοκρινολόγου; Ο δικός μου μου το έδωσε για να μπορώ να τον βρίσκω κάθε ώρα και στιγμή.

Πάντως πρίν τα Χριστούγεννα που μου έτυχε ένα πρόβλημα και έπρεπε να αλλάξουμε την δόση δεν είχα ακόμη ενδοκρινολόγο...πήρα τον γυναικολόγο μου τηλ. πανικόβλητη επειδή ήταν και ΣΚ και αυτός νοιάστηκε και βρήκε κάποιον ενδοκρινολόγο και έμαθε τι να κάνουμε με την δόση!

Το μπεμπάκι σου δεν θα πάθει τίποτε μην ανησυχείς...οι επικίνδυνοι μήνες είναι οι πρώτοι τρείς!

Όλα καλά να σου πάνε... :D

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σου ειπα για τη μικροβιολογο μηπως αυτη σε καθησυχαζε.Επειδη κι εγω ειχα το ιδιο προβλημα και δεν ειχα ενδοκρινολογο στην εγκυμοσυνη απευθυνθηκα στο γυναικολογο μου κι εκεινος συνεννοηθηκε με ενδοκρινολογο.Παρε το γυναικολογο σου τηλεφωνο.Σου ευχομαι με το καλο μ ενα υγιες μωρακι!!!!!

Κραταω επιτελους το ονειρο της ζωης μου στην αγκαλια μου!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές! Έχω το κινητό του ενδοκρινολόγου μου, αλλά χτες δεν το σήκωνε. Θα πάρω σήμερα όλες τις εξετάσεις από το μικροβιολογικό και θα τον πάρω. Πάντως καλού κακού δεν πήρα σήμερα το Τ4. Σκέφτηκα, για μια μέρα δε χάλασε ο κόσμος. Το πολύ πολύ το παίρνω μεσημέρι. Ότι μου πει ο γιατρός. Και η μικροβιολόγος μου πιο πολύ με αγχώνει παρά με καθησυχάζει...! Ελπίζω να τον βρω σήμερα, μην πάει δευτέρα, γιατί και αυτόν τον γιατρό είναι λίγο δύσκολο να τον πετύχεις!

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους τον βρήκα. Δεν πειράζει λέει. Είναι μέσα στα όρια. Απλώς αυτός υπολόγιζε να πάει γύρω στο 1,5 και πήγε 0,3 με όριο 0,25. Να παίρνω πάλι τα Τ4 75 αντί τα Τ4 88 μέχρι να γεννήσω. Τζάμπα αγχώθηκα πάλι...

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites

Rozalita να σου πω την αληθεια ηξερα οτι εισαι στα επιτρεπτα ορια και οι γιατροι θελουν το TSH να κλινει προς το μηδενικο αφου το οριο ειναι 0,25 αλλα δεν ηθελα να σε παραπλανησω αφου εισαι ενας διαφορετικος οργανισμος σε προχωρημενη εγκυμοσυνη και δεν παιζουμε μ αυτα.Εχω χρονια προβλημα με το TSH και ξερω τι μπερδεμα ειναι.......Ομως τελος καλο,ολα καλα για σενα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Κραταω επιτελους το ονειρο της ζωης μου στην αγκαλια μου!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια και γω πινω χαπι εδω και 15 χρονια..απο μικρη ..και τωρα το συνεχιζω κανονικα...

 

τι προβλημμα υπαρχει στην εγκυμοσυνη αν εχεις θυροειδη?????????οποια ξερει ας μου απαντησει...

 

ευχαριστω κοριτσια!!

 

ήρθες στη ζωή μου και νιώθω να ζώ ξανά...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να σου πω την αληθεια εξαρταται απο το προβλημα που εχει η καθεμια αφου οι παθησεις του θυρεοειδους αδενα ειναι διαφορες.Εγω το ειχα πει απ την αρχη στο γιατρο μου και καθε μηνα μαζι με τις συνηθισμενες εξετασεις ελεγχαμε με αλλες εξετασεις και το θυρεοειδη.

Κραταω επιτελους το ονειρο της ζωης μου στην αγκαλια μου!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια και γω πινω χαπι εδω και 15 χρονια..απο μικρη ..και τωρα το συνεχιζω κανονικα...

 

τι προβλημμα υπαρχει στην εγκυμοσυνη αν εχεις θυροειδη?????????οποια ξερει ας μου απαντησει...

 

ευχαριστω κοριτσια!!

Dina κι εγώ μια από τα ίδια, παίρνω χάπι πάνω από 15 χρόνια. Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα αν έχει ρυθμιστεί ο θυρεοειδής σου με χάπι. Στην εγκυμοσύνη τα πράγματα μπορεί να αλλάξουν λίγο, γι' αυτό κάνουμε οπωσδήποτε μια εξέταση. Εμένα ας πούμε χρειάστηκε να μου αυξήσουν τη δόση στη θυρορμόνη. Έκανα κάθε τρίμηνο εξέταση. Τώρα που γέννησα ξαναγύρισα στην παλιά μου δόση, και από δω και πέρα θα κάνω πάλι κάθε χρόνο εξέταση, όπως πάντα. Παρακολούθηση θέλει μόνο, τίποτα άλλο... :wink:

Το ΑΓΓΕΛΑΚΙ μας...

 

53d74c016a.png

 

Together we stand, divided we fall...

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, μόλις με το καλό γεννήσεις, θα κάνους και στο μωράκι σου εξέταση για θυρεοειδή. Τουλάχιστον στο δικό μου έτσι έκαναν :roll:

Το ΑΓΓΕΛΑΚΙ μας...

 

53d74c016a.png

 

Together we stand, divided we fall...

Link to comment
Share on other sites

Dina27 και εγω εχω θυροειδη τον οποιο παρακολουθω στενα απο οταν εμεινα εγκυος,κανω εξετασεις καθε μηνα(παντα μετα απο οτι μου εχει πει η ενδοκρινολογος μου).Ο θυροειδης θελει προσοχη ιδιετερα τις 12 πρωτες εβδομαδες.φανταζομαι οτι εχεις ενημερωσει τον ενδοκρινολογο σου οτι εισαι εγκυος!!! αν οχι καντο!! εγω να φανταστεις προ εγκυμοσυνης επερνα καθε μερα τ4 των 100 και τωρα στον 5ο μηνα περνω 200, μου το εχει διπλασιασει γιατι τραβαει πολυ το μωρο και πιθανοτατα θα μου το ανεβασει και αλλο.

DsRyp3.png
Link to comment
Share on other sites

κι εγω ταλαιπωρουμαι απο τα 15 μου με τον θυρεοειδη,εχω κανει και εγχειρηση.παιρνω 300mgram την ημερα.στο πρωτο 3μηνο της εγκυμοσυνης το tsh ανεβηκε στο 90.αλλαξα χαπια,ρυθμιστηκε και στον τελευταιο μηνα εγκυμοσυνης ξαναανεβηκε στο 40. τωρα παιρνω 400 Mg την ημερα-βεβαια δεν εχω κανει ακομα εξετασεις..... :oops:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...