Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Mυκητες και Αντιβιωτικα


Recommended Posts

Καλησπερα και συγχωρεστε με ενα το θεμα υπαρχει ηδη στο φορουμ! Απλα χρειαζομαι καποιον να με βοηθησει!! Η ιστορια μου παει αρκετους μηνες πριν αλλα εγω θα μεινω στην ουσια..Απο μια ουρολοιμωξη προ 8μηνου και απο τα πολλα αντιβιωτικα που μου χορηγηθηκαν μου δημιουργηθηκαν επιμονοι μυκητες, και οι μυκητες κολπιτιδα..ξεκινησα την θεραπεια μ για τους μυκητες με χαπια και canesten υποθετα και EVA BIOLACT σαν βοηθητικα αλλα μετα τα απολεσματα του ΠΑΠ που εδειξε την κολπιτιδα μ ξανα εγραψε flagyl...και αυτο αντιβιωση δεν ειναι ρε κοριτσια?? δεν θα επιδυνωει παλι τους μυκητες??????? Εδω να κανω μια παρενθεση και να προσθεσω οτι 3 διαφορετικα αντιβιωτικα τα πηρα στην αρχη αρχη διοτι η καλλιεργεια κολπικου, μου εβγαλε και ουρεοπλασμα!! το οποιο δεν εφευγε κ ετσι συνεχισε να μου χορηγει αντιβιωση αυτη..Αφηστε, ενα χαλι και ενα μεγαλο μπερδεμα που με ταλαιπωρει εδω και σχεδον ενα χρονο! αν υπαρχει καποια που ενδιαφερετε να με βοηθησει, θα δεχτω ευχαριστως την βοηθεια της..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 200
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

για τα φαρμακα που λες δεν ξερω.

γνωριζω ομως οτι αν καταναλωνεις γιαουρτι (μαζι με την αντιβιωση εννοω) εμποδιζει την αναπτυξη του μυκητα.

εχω ακουσει οτι κυκλοφορουν κ κατι καψουλες που περνεις μαζι με την αντιβιωση, για αυτο το λογο. για ρωτα τον ντοκτορ σου.

 

ξερω απο κοντινο μου προσωπο, οτι η ουρολοιμωξη ειναι μανικι.

περαστικα ευχομαι.

λογικα... οτι σπερνεις, θεριζεις.

εγω.... το προωθησα οσο μπορουσα!

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστω πολυ ! ναι παιρνω και PROLIFE συμπληρωματα διοτι δυστυχως με το γιαουρτι δεν τα παω και πολυ καλα..ελπιζω να τελειωσει συντομα ολο αυτο, οποια τραβαει περιπου τα ιδια, καταλαβαινει !!!! :(

Link to comment
Share on other sites

εγω θα σου προτεινω πλυσεις με χαμομηλακι που κ ανακουφιζει αλλα κ βοηθαει..επισης γιαουρτακι κολπικα κ πλυσεις εξωτερικα...μια φορα την επαθα κ με βοηθησαν αυτα κ μονο 1 υποθετο travogen νομιζω λεγεται, μου ειπε η φαρμακοποιος ενα θα παρεις κ τελος..ε μια μερα κοντεψα να παρω φωτια απο το υποθετο ηταν πολυ δυνατο αλλα δεν ξανα ειχα προβλημα..βεβαια καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη..

zTq9p2.png

 

OC8Op2.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σε απογοητεύσω, χωρίς να το θέλω. Θα σου πω να οπλιστείς με δύναμη και υπομονή, γιατί οι παλιομύκητες είναι πολύ επίμονοι τελικά. Ταλαιπωριέμαι χρόνια τώρα και το τελευταίο 4μηνο τα έχω δει όλα, μετά από θεραπεία που έκανα με τα canesten. Ti το ήθελα, γμτ;;Από τότε όλο ενοχλήσεις έχω. Κι όχι τίποτα άλλο....Προσπαθώ και για παιδί και τώρα είμαι στην 10η μέρα, με έχουν πιάσει πάλι φαγούρες κα ιδεν ξέρω τι να κάνω. Ούτε προσπάθειες θέλω να κάνω ούτε όμως και να σταματήσω.

Για να επανέλθω στο δικό σου θέμα, αν δεν προσπαθείς για μωρό εγώ θα σου έλεγα να ξανακάνεις μία τελευταία θεραεπία ( όχι κανεστεν!) και μετά προσπάθησε με φυσικές λύσεις ( πχ. lactal) να επαναφέρεις τη φυσιολογική σου χλωρίδα που έχει σίγουρα διαταραχθεί.

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω θα σου προτεινω πλυσεις με χαμομηλακι που κ ανακουφιζει αλλα κ βοηθαει..επισης γιαουρτακι κολπικα κ πλυσεις εξωτερικα...μια φορα την επαθα κ με βοηθησαν αυτα κ μονο 1 υποθετο travogen νομιζω λεγεται, μου ειπε η φαρμακοποιος ενα θα παρεις κ τελος..ε μια μερα κοντεψα να παρω φωτια απο το υποθετο ηταν πολυ δυνατο αλλα δεν ξανα ειχα προβλημα..βεβαια καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη..
Εξήγησέ μας λίγο πώς γίνεται αυτό!:P

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα..ισως να μην ειναι μονο μυκητες...ναναι και βακτηρια μαζι...οπως και ναχει ομως..... παιρνεις αντιβιωση και τρως πολλα γιαουρτια..αλλιως παιρνεισ καποιο υποκαταστατο αν δεν σαρεσουν...επισης κατι που δε λενε οι γυναικολογοι αν και θα επρεπε...πριν τηνα ντιβιωση παντα ενα χαπι για μηκυτες.....ULTRA LEVURE λεγεται....καψουλα ειναι.....μιση ωρα πριν την αντιβιωση το παιρνεις και με αδειο στομαχι..... παρτο οπωσδηποτε...ετσι μειωνεται η περιπτωση απο αντιβιωση να παθεισ κολπικη μυκητιαση..

 

ταχω κανει και εγω αυτα που σου λεω....και ειχε αποτελεσμα

.................................

Link to comment
Share on other sites

επισης με βοηθησε και ενα ειδικο αφρολουτρο με εκχυλισμα χαμομηλιου..μου το προτεινε η θεια μ,που εχει φαρμακειο...λεγεται tol velvet... παρε αυτο π λεει με εκχυλισμα χαμομηλιου για το σωμα και ευαισθητη περιοχη..ετσι γραφει πανω

.................................

Link to comment
Share on other sites

Κοτιτσακια μου σας ευχαριστω ολες πολυ !!!εχω μπλεξει μυκητες, ουρεοπλασμα , κολπιτιδες, ολα μαζι ενα ''παρτυ'' γινεται εκει κατω!! πραγματικα περα για περα ενοχλητικο, σας καταλαβαινω ολες οσες περνατε τα ιδια!!! Ελπιζω στο επαναληπτικο μου ΠΑΠ επειτα απο 6 μηνες να εχουν φυγει ΟΛΑ!! Και υστερα απο καποιο διαστημα να αρχισω να το σκεφτομαι και για μωρακι.. :-D Απο φαγουρες για την ωρα ειμαι παρα πολυ καλα, ομως ειναι η δευτερη μερα της αντιβιωσης! Παιρνω να υποκαταστατα γιαουρτιου, θα προσπαθησω να τρωω κιολας και ολα ας πανε κατ' ευχην! Ξερει καμια σας αν το ACTIMEL ροφημα γιαουρτιου, βοηθαει εξισου??? Αυτο μπορω πιο ανετα να το πιω σε σχεση με το γιαουρτι !

Link to comment
Share on other sites

Πρόσφατα έκανα μία ειδική δίαιτα γι' μύκητες και βακτήρια η οποία μου φάνηκε να βοηθάει πάρα πολύ. Είναι όμως δύσκολη.

Γενικώς αποφεύγεις ότι τα ταϊζει... δηλαδή ζάχαρη, λευκό αλεύρι (ψωμί, μακαρόνια κλπ τρως μόνο ολικής), πολλά φρούτα.

Αποφεύγεις επίσης ότι έχει μέσα μαγιά κλπ. Καθώς και τη μπύρα και το ξύδι.

Τρως γιαούρτια, κρέατα, σάλτσες, λαχανικά και λάδι κανονικά.

 

Καλή τύχη και υπομονή!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να 'σαι καλα κοριτσακι μου, μερικα απο αυτα οντως δεν γνωριζα οτι μπορει να θρεφουν τουσ μυκητες!!! Τα μανιαρακια σε σαλατα ειδηκα το τελευταιο διαστημα, τους εδινα να καταλαβουν...αχαχαχαχα!!Τωρα λιγο συγκρατημενα! :)

Link to comment
Share on other sites

Πώς βάζεις το γιαούρτι κολπικά; Με κάποια συσκευή; με το δάχτυλο; Επίσης οι πλύσεις με γιαούρτι πώς γίνονται; Αραιώνουμε νερό σε γιαούρτι και με την ειδική συσκευή κάνουμε πλύση;

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πώς βάζεις το γιαούρτι κολπικά; Με κάποια συσκευή; με το δάχτυλο; Επίσης οι πλύσεις με γιαούρτι πώς γίνονται; Αραιώνουμε νερό σε γιαούρτι και με την ειδική συσκευή κάνουμε πλύση;

 

 

όπως σε βολευει...:wink: μια κοπελα ειπε σε ενα παρομοιο θεμα οτι εβαζε με το χερι της και μετα ταμπον για να μην βγει απ' εξω...κι εγω με το χερι εβαζα...οσο για τις πλυσεις εβαζα λιγο νερο και ανακατευα το γιαουρτι...και η μαγειρικη σοδα βοηθαει αλλα βαζεις πολυ λιγο σε ενα ποτηρι γεματο νερο....ειδικα μετα την περιοδο κανει καλο οπως και το χαμομηλι...αυτο που με εσωσε παντως ηταν το υποθετο travogen ελπιζω να το εγραψα σωστα...οι αλοιφες με κανανε χειροτερα...

zTq9p2.png

 

OC8Op2.png

Link to comment
Share on other sites

Αχ, σε ευχαριστώ για την απάντησή σου. Το travogen δεν το δοκίμασα. Πάντως έχεις δίκιο για τις αλοιφές. Κι εμένα δεν μου κάνουν τίποτα! Το lomexin ( υπόθετο) καλό είναι επίσης. Γιαούρτι δεν δοκίμασα, αλλά, αν με ξαναπιάσει η μυκητίαση θα το δοκιμάσω και αυτό...

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

Mairy_lou μου, σε καταλαβαίνω απόλυτα, τους μύκητες άμα κατσικωθούν τους ξεφορτώνεσαι πολύ δύσκολα... Εγώ πάθαινα συνέχεια επίμονες μυκητιάσεις για περίπου μία 10ετία, ναι, 10ετία!!!! Οι διάφοροι γυναικολόγοι μου έδιναν πάντα αγωγή με αλοιφές κολπικές και εξωτερικές, οι οποίες ήταν εντελώς αναποτελεσματικές.

Τη λύση την έδωσε πριν από μερικά χρόνια ένας άγιος άνθρωπος (δεν θα τον ξεχάσω ποτέ αυτό το γιατρό) που μου έγραψε το θαυματουργό STABILANOL (σε κάψουλα, με δραστική ουσία τη φλουκοναζόλη). Το πήρα για 5 μέρες έβαλα και ένα μόνο κολπικό υπόθετο lomexin, και μέχρι σήμερα, 5 χρόνια μετά δεν ξαναείχα πρόβλημα παρά μόνο μία φορά- τυχαίο γεγονός.

Όλες οι συμβουλές που σου έχουν δώσει τα κορίτσια παραπάνω είναι σημαντικές, αλλά θα προσθέσω και τους δικούς μου χρυσούς κανόνες: 1) Πρέπει οπωσδήποτε να κάνει αγωγή και ο σύντροφός σου, ακόμα και αν χρησιμοποιείτε προφυλάξεις, όχι μόνο με τοπική αλοιφή αλλά και με από του στόματος χάπια. Διαφορετικά είναι φαύλος κύκλος! Επίσης για όσο καιρό κάνετε αγωγή καλύτερα να αποφύγετε τις επαφές και μέχρι να κάνεις επαναληπτική καλλιέργεια λίγες μέρες μετά για να δεις αν το πρόβλημα επιμένει, επαφές μόνο με προφύλαξη! 2) Ο γιατρός εκείνος τοτε με είχε συμβουλεύσει μετά την ολοκλήρωση της αγωγής και για τους επόμενους 6 κύκλους μου, να παίρνω ένα stabilanol την τελευταία ημέρα της περιόδου μου-υποστήριζε ότι τότε ήταν πιο πιθανο να υποτροπιάσει η μυκητίαση και έτσι θα την προλαμβάναμε. Ρώτα το γιατρό σου γι'αυτό. 3) Προσοχή στη διατήρηση της φυσιολογικής χλωρίδας του κόλπου! Κολπικές πλύσεις με οποιοδήποτε φαρμακευτικό ισχυρό αντισηπτικό απαγορεύονται δια ροπάλου- εσωτερικά πλενόμαστε μόνο με χαμομηλάκι ή σοδόνερο (2 κ.σ. σόδα/λίτρο νερού) και μόνο εφόσον το έχει συμβουλεύσει ο γιατρός μας. Αλλά και εξωτερικά, όχι ισχυρά σαπούνια, καλύτερα μπόλικο νεράκι. 3) Βαμβακερά εσώρουχα μόνο και καλύτερα να αποφεύγεις το καθημερινο σερβιετάκι! Πρέπει η περιοχή να αναπνέει! Λένε και τα πολύ στενά ρούχα να αποφεύγονται.

Αυτά! Εύχομαι να είναι όλα γρήγορα περαστικά!

YdyMp3.png wQLRp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ti να πω κι εγώ που δεν υπάρχει τίποτα που να μην έχω δοκιμάσει! Και το stabilanol τα πήρα και για 3 συνεχόμενους μήνες έπαιρνα sporanox την 4η και 5η μέρα του κύκλου, χωρίς κανένα αποτέλεσμα. Είναι και θέμα οργανισμού τελικά. Πέρισυ είχα πάρει για μια βδομάδα τα gynosant και έβαλα 3 υπόθετa lomexin,είδα μια βελτίωση. Δεν με ξανάπιασαν μέχρι το Καλοκαίρι που έκανα μια εξέταση κολπικού υγρού η οποία έδειξε μύκητες χωρίς να έχω όμως ενοχλήσεις. Εκανα την βλακεία να βάλω canesten για 3 μέρες κι από τότε όλο υποτροπιάζει η κατάσταση. Κι όχι τίποτα άλλο. Προσπαθώ για μωρό και δεν πρέπει να παίρνω αντιβίωση από το στόμα, σωστα;

Στην επόμενη περίοδο θα δοκιμάσω το travogen που δεν το έχω βάλει ποτέ μπας και δω καμία βελτίωση. Τους γιατρούς τους βαρέθηκα. Δεν μπορεόυν να θεραπεύσουν μύκητες, είμαι πεπεισμένη για αυτό.

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

Ayame, να ρωτήσω κάτι; Το σοδόνερο για να κάνουμε εσωτερική πλύση με την ειδική συσκευή ( εκείνη την μπλε ) σε τι αναλογία το διαλύουμε; Ενα κουταλάκι του γλυκού είναι καλά; Τελικά ίσως οι φυσικές λυσεις να βοηθάνε περισσότερο στην πρόληψη, όχι όμως και στην θεραπεία.

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

margi μου, σε νιώθω! Σίγουρα είναι θέμα οργανισμού- κάτι που σε εμένα δούλεψε εκεί που όλα τα άλλα είχαν αποτύχει, δεν είχε απαραίτητα το ίδιο καλό αποτέλεσμα σε σενα... Η φλουκοναζόλη απ'όσο μπορώ να γνωρίζω είναι η πιο ενδεδειγμένη για επίμονες περιπτώσεις. Κάποια στιγμή θα βρεθεί ο κατάλληλος συνδυασμός για εσένα, αλλά μόνη σου είναι λίγο δύσκολο να τα καταφέρεις. Χρειάζεσαι ένα καλό γιατρό που θα σου γράψει (για πολλοστή φορά φαντάζομαι) να κάνεις καλλιέργεια κολπικού υγρού αλλά ΚΑΙ αναλυτική εξέταση κολπικού επιχρίσματος για να βρεθούν όλοι οι πιθανοι "ένοχοι" για την κατάσταση. Θα ακούσει με προσοχή το ιστορικό σου, θα του πεις όλες τις διαφορετικές αγωγές που έχεις κάνει και θα προχωρήσετε σε ένα νέο κύκλο θεραπείας. Να ξαναπώ πόσο πολύ, πολύ, πολύ σημαντικό είναι να κάνει αγωγή και ο σύντροφός σου, με αντιβίωση και αυτός, και να αποφύγετε τις επαφές μέχρι να ξανακάνεις εξετάσεις και να είστε σίγουροι ότι το πρόβλημα ξεπεράστηκε... Ο δικός μου μου έκανε τσαλιμάκια, δεν ήθελε με τίποτα να κάνει τις αγωγές

:mad: , παρόλο που οι αλοιφές δεν του έκαναν τίποτα, αλλά τελικά βρήκαμε την υγειά μας!

Ξέρω ότι δεν ακούγεται ελκυστικό από τη στιγμή που προσπαθείτε για μωράκι να καθυστερήσετε με μία ακόμη αγωγή... Χωρίς να θέλω να σε απογοητεύσω όμως, θα σου πώ ότι οι μύκητες δυστυχώς καθιστούν το περιβάλλον του κόλπου αφιλόξενο για το σπέρμα. Το χαρακτηριστικό υγρό που τους συνοδεύει είναι υπερβολικά όξινο για να επιβιώσει το σπέρμα μέσα του και "καλύπτει" τις γόνιμες τραχηλικές εκκρίσεις που κανονικά βοηθούν το σπέρμα να περάσει τον τράχηλο και να φτάσει μέχρι το ωάριο... Δε λέω ότι είναι απίθανο να γίνει γονιμοποίηση, απλά δύσκολο... Σε τελική ανάλυση, ναι δεν είναι καλό να παρετε αντιβίωση εφόσον προσπαθείτε ΑΛΛΑ είναι δύσκολο να συλλάβετε αν δεν αντιμετωπίσετε πρώτα το πρόβλημα. Και άλλωστε, αν τελικά συλλάβεις γιατί να έχεις μετά την έννοια των μυκήτων και την ενόχληση για 9 μήνες; Για το μωράκι σου δε θα ηταν επικίνδυνοι αλλά σίγουρα θα δυσκόλευε την εγκυμοσύνη για σένα και δε θα σε άφηνε να την απολάυσεις όπως πρέπει. Θα ήταν ακόμη πιο δύσκολο να τους αντιμετωπίσεις κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης, αφού κανένας γιατρός δε θα σου δώσει αντιβίωση τότε, μόνο τοπικές αλοιφές...

Για το σοδόνερο που με ρώτησες η αναλογία είναι 2 κουτ.σουπ. για κάθε λίτρο νερού. (Αντί για τη μπλε συσκευή που λες ένας γιατρός μου είχε προτείνει να χρησιμοποιήσω μια συσκευή παιδικού κλύσματος Νο12 που έχει μακρύ και λεπτό στόμιο το οποίο φτάνει πιο βαθιά στον κόλπο). Αλλά γενικά οι πλύσεις είναι λύση για τοπική ανακούφιση και όχι θεραπεία, όπως λες και εσύ.

Συγγνώμη αν στα είπα κάπως ξερά... Και συγγνώμη για την απάντηση-μαμούθ :oops::oops::oops:. Εύχομαι υγεία πανώ απ'όλα!

YdyMp3.png wQLRp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αχ, βρε κοριτσάκι μου, εσύ καλά τα λες, αλλά εγώ πλέον έχω δει τόσους γιατρούς κι εχω δοκιμάσει τόσους συνδυασμούς θεραπειών που δεν έχω πλέον καμία εμπιστοσύνη σε κανέναν τους! Οσο γισ τις επαφές που λες...Να ήξερες πόσες φορές σταμάτησα προσπάθειες όλα αυτά τα χρόνια που προσπαθώ.....Το ιστορικό μου είναι τόσο βεβαρυμένο που αν σου το γράψω η δική σου απάντηση- μαμούθ θα είναι μυρμηγκάκι μπροστά στη δική μου. Θα σου πω μόνο πως πέρασα εξωμήτριο και ταλαιπωρήθηκα πολύ καιρό με επίμονους πολύποδες ενδομητρίου. Δύο φορές έκανα επέμβαση για να τους ξεφορτωθώ. Τώρα είμαι στην προσπάθεια ξανά για παιδί και δεν θέλω να καθυστερήσω άλλο. 3 μήνες διορία μού έδωσε ο γιατρός αλλιως πάμε για εξωσωματική. Καταλαβαίνεις γιατί δεν θέλω με τίποτα να ξαναπάθω μυκητίαση;;Δεν θέλω να σταματήσω τις προσπάθειες. Από τους μήνες αυτρούς κρίνονται πολλά πράγματα. Τώρα είμαι στην 15 μέρα. Δεν έχω μύκητες ακόμη. Τους καταλαβαίνω, όταν έχω.....Μακάρι να μην με πιάσουν για λίγο καιρό.

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

Ayame, να ρωτήσω κάτι; Το σοδόνερο για να κάνουμε εσωτερική πλύση με την ειδική συσκευή ( εκείνη την μπλε ) σε τι αναλογία το διαλύουμε; Ενα κουταλάκι του γλυκού είναι καλά; Τελικά ίσως οι φυσικές λυσεις να βοηθάνε περισσότερο στην πρόληψη, όχι όμως και στην θεραπεία.

 

 

έχω καταλάβει το εξής...: η φυση ολα τα γιατρευει...απλα εμεις οταν δεν γνωριζουμε βρισκουμε λυση μονο με τα φαρμακα...φυσικα με βοηθησε και το υποθετο travogen αλλα απο αλοιφες τι να πω...εβαζα η δεν εβαζα το ιδιο ηταν...το χαμομηλι με ανακουφιζε πολυ αλλα και βοηθουσε...και το γιαουρτι ξερω οτι σκοτωνει τα μικροβια...ενα κουταλακι του γλυκου ειναι μια χρα...

zTq9p2.png

 

OC8Op2.png

Link to comment
Share on other sites

Αχ, βρε κοριτσάκι μου, εσύ καλά τα λες, αλλά εγώ πλέον έχω δει τόσους γιατρούς κι εχω δοκιμάσει τόσους συνδυασμούς θεραπειών που δεν έχω πλέον καμία εμπιστοσύνη σε κανέναν τους! Οσο γισ τις επαφές που λες...Να ήξερες πόσες φορές σταμάτησα προσπάθειες όλα αυτά τα χρόνια που προσπαθώ.....Το ιστορικό μου είναι τόσο βεβαρυμένο που αν σου το γράψω η δική σου απάντηση- μαμούθ θα είναι μυρμηγκάκι μπροστά στη δική μου. Θα σου πω μόνο πως πέρασα εξωμήτριο και ταλαιπωρήθηκα πολύ καιρό με επίμονους πολύποδες ενδομητρίου. Δύο φορές έκανα επέμβαση για να τους ξεφορτωθώ. Τώρα είμαι στην προσπάθεια ξανά για παιδί και δεν θέλω να καθυστερήσω άλλο. 3 μήνες διορία μού έδωσε ο γιατρός αλλιως πάμε για εξωσωματική. Καταλαβαίνεις γιατί δεν θέλω με τίποτα να ξαναπάθω μυκητίαση;;Δεν θέλω να σταματήσω τις προσπάθειες. Από τους μήνες αυτρούς κρίνονται πολλά πράγματα. Τώρα είμαι στην 15 μέρα. Δεν έχω μύκητες ακόμη. Τους καταλαβαίνω, όταν έχω.....Μακάρι να μην με πιάσουν για λίγο καιρό.

 

ευχομαι να πανε ολα καλα....:wink: να πλενεσαι συχνα με χαμομηλι αλλα οχι καθε μερα ολη μερα........η υπερβολη ποτε δεν κανει καλο....

zTq9p2.png

 

OC8Op2.png

Link to comment
Share on other sites

Αχ, βρε κοριτσάκι μου, εσύ καλά τα λες, αλλά εγώ πλέον έχω δει τόσους γιατρούς κι εχω δοκιμάσει τόσους συνδυασμούς θεραπειών που δεν έχω πλέον καμία εμπιστοσύνη σε κανέναν τους! Οσο γισ τις επαφές που λες...Να ήξερες πόσες φορές σταμάτησα προσπάθειες όλα αυτά τα χρόνια που προσπαθώ.....Το ιστορικό μου είναι τόσο βεβαρυμένο που αν σου το γράψω η δική σου απάντηση- μαμούθ θα είναι μυρμηγκάκι μπροστά στη δική μου. Θα σου πω μόνο πως πέρασα εξωμήτριο και ταλαιπωρήθηκα πολύ καιρό με επίμονους πολύποδες ενδομητρίου. Δύο φορές έκανα επέμβαση για να τους ξεφορτωθώ. Τώρα είμαι στην προσπάθεια ξανά για παιδί και δεν θέλω να καθυστερήσω άλλο. 3 μήνες διορία μού έδωσε ο γιατρός αλλιως πάμε για εξωσωματική. Καταλαβαίνεις γιατί δεν θέλω με τίποτα να ξαναπάθω μυκητίαση;;Δεν θέλω να σταματήσω τις προσπάθειες. Από τους μήνες αυτρούς κρίνονται πολλά πράγματα. Τώρα είμαι στην 15 μέρα. Δεν έχω μύκητες ακόμη. Τους καταλαβαίνω, όταν έχω.....Μακάρι να μην με πιάσουν για λίγο καιρό.

 

 

Margi ίσως πρέπει να κάνεις τη δίαιτα που αναφέρω πιο πάνω. Θα βοηθήσει σίγουρα να μην αναπτυχθεί τώρα που δεν πρέπει. Εγώ την έκανα ακριβώς για τον ίδιο λόγο και ήταν ο μόνος μήνας που δεν είχα φαγούρα κλπ. Την έκανα όμως πολύ αυστηρά. Καθόλου ζάχαρη, τίποτε που να περιέχει μαγιά (μόνο ψωμί εσσαιών έτρωγα), και όλα όσα αναφέρω πιο πάνω. Άντεξα μόνο 9 ημέρες. Θα την ξανακάνω όμως σύντομα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...