Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

λεμφαγγειεκτασια λεπτου εντερου


Recommended Posts


Διαφημίσεις


Πρόκειται για σπάνια πάθηση του γαστρεντερικού σωλήνα των παιδιών. Παρουσιάζεται με οίδημα και διάρροια συνήθως σε παιδιά μικρότερα των 3 ετών αλλά μπορεί να εμφανισθεί και στην εφηβεία. Συνοδεύεται από κακή θρέψη και ανάπτυξη καθώς και αυξημένη συχνότητα λοιμώξεων. Είναι δυνατόν να εμφανισθεί επίσης λόγω αυξημένης πίεσης στο λεμφοφόρο σύστημα σε περίπτωση συμφορητικής καρδιακής ανεπάρκειας. Η διάγνωση τίθεται με βιοψία του βλεννογόνου του λεπτού εντέρου. Η θεραπεία συνίσταται σε ειδική δίαιτα με χαμηλά λιπαρά, υψηλό ποσοστό πρωτεινών, τριγλυκερίδια μέσης αλύσου και συμπληρώματα λιποδιαλυτών βιταμινών. Εάν η πάθηση αφορά μικρή μόνο περιοχή η χειρουργική εκτομή είναι μια λύση.

Η πρόγνωση εξαρτάται από την έκταση της εντερικής πάθησης.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες... αυτη η νοσος μηπως κραταει μηνες η ειναι εφ ορου ζωης?Και ποια η αιτια,αν μπορειτε να μας πειτε..

Link to comment
Share on other sites

Η αιτιολογία της πάθησης είναι άγνωστη και ακολουθεί το παιδί στη ζωή του σύμφωνα με τα συγγράματα που συμβουλεύθηκα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 χρόνια μετά...

Για σας,ειμαι ενα παιδι που εχει αφτη την νοσο απο τα 2 του χρονον.... ψάχνω στο internet πολυ καιρο αλα δεν εχω βρει κατι.... μια αλλη πληροφορια που θα σας ενδιαφερε ειναι πως υπαρχει περιπτωση το χρονικο διαστημα της εφηβιας(που ειμαι τωρα) να μεγαλωνει ( σε % ) η νοσος αφτει με το λεπτο εντερο (οπως μου εδωσαν πληροφοριες η γιατροι του Π.Κ 1 στο νοσοκομειο ΠΑΙΔΩΝ αγια Σοφια) με νοσηλευουν οταν ερχομαι για ελενχο η κυρια ξαϊδαρα και παναγιοτου. Γνωριζουν καλα αφτην την νοσο.... Αν θελετε πληροφοριες μπωριτε να τις βρειτε απο τους γιατρους εκει ή απο τον κυριο miller στο νοσοκομειο ormond street στο Λονδινο. το οπιω ειναι λιγο μακρια απο εδω :lol:

Με σηνχοριτε για τα ορθογραφικα μου λαθει αλα ειμαι δυγλωσσος και δισλεκτικος

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
  • 1 χρόνο μετά...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...