Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Η ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΕΙΠΕ: ΣΠΕΡΜΑΤΕΓΧΥΣΗ ΠΡΩΤΑ!


Recommended Posts

Καλησπέρα.

Εχω αναφερθεί σε άλλο ποστ για το πρόβλημα που αντιμετωπίζω (Οιστραδιόλη 32. FSH απο 3.6 έγινε 16.8 (μεσοκυκλική περίοδος και όχι παραγωγική)! και τελος ΑΜΗ από 1.6 = 0.9 (πολύ χαμηλή γονιμότητα).

Είχα σημερα το πρωί ραντεβού στην επιτροπή εξωσωματικής στο Μαρούσι.

Αρχίζει η εξέταση ονομάτων στις 9 το πρωί, πρώτα οι εκκρεμότητες και μετα οι υπόλοιποι. Τεσπα. Μπήκα μέσα κατά τις 10+

Γιατρός: "Δεν βλέπω στις εξετάσεις σας να έχετε κάνει πρόκληση"

Εγώ: "τι να έχω κάνει?"

Γιατρός: "πρόκληση κυρια μου (με ξινό ύφος)

Εγώ: ... σιωπη

Άλλος γιατρός: σπερματέγχυση εννοεί

Εγώ: Ναι, δεν έκανα γιατί ο γιατρός μου θεωρεί ότι δεν θα πετύχει και μου πρότεινε εξωσωματική...

Ο πρώτος γιατρός (ο ξινός): "δεν θεωρεί ο γιατρός σας κυρία μου. Εμείς θεωρούμε. Σας γράφουμε φάρμακα για σπερματέγχυση πρώτα και μετά θα κάνετε εξωσωματική. Οι τιμές σας είναι μια χαρά (!!!). Μην ανησυχείτε. Δεν θα χάσετε ούτε τα φαρμακα της εξωσωματικής, ούτε την διαδικασία..."

 

Μου έγραψε ενεσεις, εχω τα κουτιά (5 τον αριθμό) στο ψυγείο (έτσι λέει στην συσκευασία), και κατόπιν συνενόησης με τον γιατρό μου (Νίκος Βλάχος), θα προχωρήσουμε πρώτα σε σπερματέγχυση.

Μου ζήτησε 650 ευρώ για αμοιβή, διαδικασία κ παρακολούθηση. το ξέρω ότι είναι παρα πολλα, σχεδόν τα διπλάσια από τις τιμές που έχω δει εδώ σε άλλα post αλλά μου αρέσει πάρα πολύ ο γιατρός και λέω να μείνω σε αυτόν.

Ερωτήσεις.

1. Η επιτροπή έχει γράψει για 1 ή 2 σπερματεγχύσεις αν κατάλαβα καλα. Σίγουρα κατάλαβα ότι λέει ότι η δεύτερη πρέπει να γίνει μετά από 4 μήνες. Αν κάνω την πρώτη και αποτυχει, δεν μπορώ να παω νωρίτερα και να πω οριστέ απέτυχε, δωστε μου για εξωσωματική

2. Ο ΕΟΠΥ μετά δίνει τίποτα για την σπερματεγχυση όπως τα 350 της εξωσωματικής.

3. Είμαι σε δίλλημα με ποια έννοια. 2/3 γιατροί είπαν ότι δεν έχουμε πιθανότητες να πετύχει. Να προχωρήσω? Είναι "έξτρα έξοδα" η σπερματεγχηση με την έννοια ότι μπορεί να είναι 650 + 650 και μετά να χρειαστώ και τα 3000 της εξωσωματικής.

4. Η πρώτη τώρα, η δεύτερη μετά από τέσσερις μήνες και αν όχι ή εξωσωματική μετά από άλλους τέσσερις; Δεν μπορω να περιμένω

τόσο. Είμαι και 40 και αντίστροφα ο χρονος μετράει.

Θέλω γνώμες, δεν είμαι απόλυτα σίγουρη για το τι να κανω. Βέβαια υπάρχει και η άποψη... να μείνω εγγυος με την πρώτη ή την δεύτερη σπερματεγχυση και να μην χρειαστεί εξωσωματική.

help

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


τίποτα?

 

Καλησπέρα.

Εχω αναφερθεί σε άλλο ποστ για το πρόβλημα που αντιμετωπίζω (Οιστραδιόλη 32. FSH απο 3.6 έγινε 16.8 (μεσοκυκλική περίοδος και όχι παραγωγική)! και τελος ΑΜΗ από 1.6 = 0.9 (πολύ χαμηλή γονιμότητα).

Είχα σημερα το πρωί ραντεβού στην επιτροπή εξωσωματικής στο Μαρούσι.

Αρχίζει η εξέταση ονομάτων στις 9 το πρωί, πρώτα οι εκκρεμότητες και μετα οι υπόλοιποι. Τεσπα. Μπήκα μέσα κατά τις 10+

Γιατρός: "Δεν βλέπω στις εξετάσεις σας να έχετε κάνει πρόκληση"

Εγώ: "τι να έχω κάνει?"

Γιατρός: "πρόκληση κυρια μου (με ξινό ύφος)

Εγώ: ... σιωπη

Άλλος γιατρός: σπερματέγχυση εννοεί

Εγώ: Ναι, δεν έκανα γιατί ο γιατρός μου θεωρεί ότι δεν θα πετύχει και μου πρότεινε εξωσωματική...

Ο πρώτος γιατρός (ο ξινός): "δεν θεωρεί ο γιατρός σας κυρία μου. Εμείς θεωρούμε. Σας γράφουμε φάρμακα για σπερματέγχυση πρώτα και μετά θα κάνετε εξωσωματική. Οι τιμές σας είναι μια χαρά (!!!). Μην ανησυχείτε. Δεν θα χάσετε ούτε τα φαρμακα της εξωσωματικής, ούτε την διαδικασία..."

 

Μου έγραψε ενεσεις, εχω τα κουτιά (5 τον αριθμό) στο ψυγείο (έτσι λέει στην συσκευασία), και κατόπιν συνενόησης με τον γιατρό μου (Νίκος Βλάχος), θα προχωρήσουμε πρώτα σε σπερματέγχυση.

Μου ζήτησε 650 ευρώ για αμοιβή, διαδικασία κ παρακολούθηση. το ξέρω ότι είναι παρα πολλα, σχεδόν τα διπλάσια από τις τιμές που έχω δει εδώ σε άλλα post αλλά μου αρέσει πάρα πολύ ο γιατρός και λέω να μείνω σε αυτόν.

Ερωτήσεις.

1. Η επιτροπή έχει γράψει για 1 ή 2 σπερματεγχύσεις αν κατάλαβα καλα. Σίγουρα κατάλαβα ότι λέει ότι η δεύτερη πρέπει να γίνει μετά από 4 μήνες. Αν κάνω την πρώτη και αποτυχει, δεν μπορώ να παω νωρίτερα και να πω οριστέ απέτυχε, δωστε μου για εξωσωματική

2. Ο ΕΟΠΥ μετά δίνει τίποτα για την σπερματεγχυση όπως τα 350 της εξωσωματικής.

3. Είμαι σε δίλλημα με ποια έννοια. 2/3 γιατροί είπαν ότι δεν έχουμε πιθανότητες να πετύχει. Να προχωρήσω? Είναι "έξτρα έξοδα" η σπερματεγχηση με την έννοια ότι μπορεί να είναι 650 + 650 και μετά να χρειαστώ και τα 3000 της εξωσωματικής.

4. Η πρώτη τώρα, η δεύτερη μετά από τέσσερις μήνες και αν όχι ή εξωσωματική μετά από άλλους τέσσερις; Δεν μπορω να περιμένω

τόσο. Είμαι και 40 και αντίστροφα ο χρονος μετράει.

Θέλω γνώμες, δεν είμαι απόλυτα σίγουρη για το τι να κανω. Βέβαια υπάρχει και η άποψη... να μείνω εγγυος με την πρώτη ή την δεύτερη σπερματεγχυση και να μην χρειαστεί εξωσωματική.

help

Link to comment
Share on other sites

Πόσο χρονων εισαι;

 

Και εγω πρωτα κανω προκληση ωορρηξιας με ενεσεις και σπερματεγχυση και αν αποτυχει, μενει η δοκιμη της εξωσωματικης...

 

650 για σπερματεγχυση ειναι πολλα!!!!

εμενα εξωσωματικος για σπερματεγχυση στο ΜΗΤΕΡΑ Αθηνας ζηταει 400? ειτε κανω σε αυτον την παρακολουθηση ειτε παω μονο για την μερα της σπερματεγχυσης....ενω στην επαρχια παιρνουν και λιγοτερα 150-250!

Αλλος γιατρος στην ΠΑΤΡΑ μου ειπε 300 για παρακολουθηση και σπερματεγχυση.

Link to comment
Share on other sites

39 κλεισμενα.

το ξερω οτι τα 650 ειναι πολλα, παρα πολλά αλλά ο γιατρος μου κάνει κλικ. και εχω ακουσει τα καλύτερα λογια απο συζυγο συναδέλφου του άντρα μου από την οποία είχε πάρει τα ιδια λεφτα.

αφού η επιτροπή λεει πρωτα σπερματεγχυση, ας το κανω. μπορει να βγει σε καλο.

στο μεταξύ, πηρα τα φαρμακα που μου εγραψαν. ενα βουνο ολοκληρο μιλαμε.

την υπολογίζω γυρω στις 15 γεναρη. στον επομενο κυκλο. οταν κανεις κι εσυ, γραψε νεα σου.

καλες γιορτές

 

Πόσο χρονων εισαι;

 

Και εγω πρωτα κανω προκληση ωορρηξιας με ενεσεις και σπερματεγχυση και αν αποτυχει, μενει η δοκιμη της εξωσωματικης...

 

650 για σπερματεγχυση ειναι πολλα!!!!

εμενα εξωσωματικος για σπερματεγχυση στο ΜΗΤΕΡΑ Αθηνας ζηταει 400? ειτε κανω σε αυτον την παρακολουθηση ειτε παω μονο για την μερα της σπερματεγχυσης....ενω στην επαρχια παιρνουν και λιγοτερα 150-250!

Αλλος γιατρος στην ΠΑΤΡΑ μου ειπε 300 για παρακολουθηση και σπερματεγχυση.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλη επυτιχια. Οι κουκλοι μου ειναι αποτελεσμα σπερματεγυχσεων. Τον δευτερο τον γεννησσα στα 39.

vbrillis ο γιατρος σου θα μπορεσει να δει την ανταποκριση σου στα φαρμακα και θα ξερει τι να συνταγογραφησει στην εξωσωματικη αν τελικα χρειαστει. Μαλλον δεν θα χρειστει να τα παρεις ολα αλλα αυτο θα στο πει ο γιατρος με βαση τις εξετασεις. καλη επιτυχια και παλι και καλες γιορτες

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εχεις δικιο συν ότι όπως μου είπε ο αντρας μου χθες, είναι φάρμακα για δύο σπερματεγχυσεις.

Η πλάκα ειναι ότι αρχικά κι εμείς σπερματεγχυση σκεφτηκαμε αλλά οι 2/3 γιατρούς μας είπαν να παμε σε εξωσωματική. Μεταξύ αυτών και ο γιατρός που ειμαι τωρα. Τεσπα βλεπουμε.

Καλές γιορτές

 

Κοριτσια καλη επυτιχια. Οι κουκλοι μου ειναι αποτελεσμα σπερματεγυχσεων. Τον δευτερο τον γεννησσα στα 39.

vbrillis ο γιατρος σου θα μπορεσει να δει την ανταποκριση σου στα φαρμακα και θα ξερει τι να συνταγογραφησει στην εξωσωματικη αν τελικα χρειαστει. Μαλλον δεν θα χρειστει να τα παρεις ολα αλλα αυτο θα στο πει ο γιατρος με βαση τις εξετασεις. καλη επιτυχια και παλι και καλες γιορτες

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

ηρθε η ωρα.

fsh το πρωί που έκανα εξεταση 9.6 απο 16.8 τον προηγουμενο μηνα. καλος κυκλος

απο το βραδυ, ξεκιναω ενεσεις για εξωσωματικη. menopur 225 μοναδες η δόση και μετα pregnyl. τρελο άγχος.

θα κανω εξωσωματικη. τα menopur που εδωσε η επιτροπή για πρόκληση (5 κουτιά των 600) μας φτάνουν. οποτε δεν θα "χαλάσω" τον καλο κυκλο μου σε σπερματεγχυση. απευθείας εξωσωματικη.

τρελο αγχος λεμε.

αντε να δουμε

υ.γ. ο γυναικολογος μου Νίκος βλάχος, είναι και γ@@@μω τους γιατρους.

 

Εχεις δικιο συν ότι όπως μου είπε ο αντρας μου χθες, είναι φάρμακα για δύο σπερματεγχυσεις.

Η πλάκα ειναι ότι αρχικά κι εμείς σπερματεγχυση σκεφτηκαμε αλλά οι 2/3 γιατρούς μας είπαν να παμε σε εξωσωματική. Μεταξύ αυτών και ο γιατρός που ειμαι τωρα. Τεσπα βλεπουμε.

Καλές γιορτές

Link to comment
Share on other sites

Καλη επιτυχία,λοιπόν, ασ' τα όλα τα υπόλοιπα!ξεχνά τα αγχη κ τα πάντα!ηρέμησε κ προχωρά!ήρεμα κ θετική σκέψη!

 

8η μέρα του κύκλου χθες, έκτη με ενέσεις menopure 225 βαθμούς.

Εκανα υπερηχο. Μονο 2 αυγα! Από αριστερά. Από δεξιά τιποτα. Από μονη μου έβγαζα 1 στους άλλους κύκλους. Με FSH 9.6 και μετά τις ενέσεις έβγαλα δύο. "Ετσι εξηγειται το χαμηλο ΑΜΗ (0.9)" είπε ο γιατρος.

Με έστειλε για υστραδιολη σημερα πρωι πρωι. "Αν είναι καλη η τιμή, σημαινει ότι είναι καλά τα αυγα και προχωραμε. Αν δεν ειναι, σταματάμε εδώ και περιμένουμε τον επόμενο καλο κύκλο"

Μολις έμαθα την τιμη από την μαια. 341. "Σαν τιμή δεν είναι άσχημη. Ο γιατρος ειναι χειρουργειο. Μολις τελειωσει θα τον ενημερωσω και θα σε παρω για να δουμε τι θα κανουμε"

και δεν χτυπάει το τηλεφωνοοοοοοοοοοοοοοοοοοοο

Link to comment
Share on other sites

Σε πήρε πισω ο γιατρος;:?:

Ισως σου αλλαξει την δοση μηπως και προλαβουν και αλλα ωοθυλακια ξεπεταχτουν!

Καλη η Ε2 αλλα νομιζω, παιρνει και αλλη αυξηση μεχρι την πρεγκνυλ!

 

ΚΑΛΗ ΤΥΧΗ!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σε πήρε πισω ο γιατρος;:?:

Ισως σου αλλαξει την δοση μηπως και προλαβουν και αλλα ωοθυλακια ξεπεταχτουν!

Καλη η Ε2 αλλα νομιζω, παιρνει και αλλη αυξηση μεχρι την πρεγκνυλ!

 

ΚΑΛΗ ΤΥΧΗ!!!!!!

 

με πηρε, επι λεξη ειπε... "σταματαμε γιατί δεν αξιζει να χαλασουμε τα φαρμακα".

Στον επομενο κυκλο παλι απο την αρχη, παλι fsh για να δουμε αν ειναι καλος κυκλος και ενεσεις παλι. με πιο δυνατή... δόση.

αυτό που μου κανει εντυπωση παντως ειναι ο γιατρος. το προχωραει μονο αν ειναι σιγουρος. δεν λέει "παμε να κανουμε και οτι γινει".

λεει "παμε να κανουμε για να γινει". Το ψάχνει.

μπορουσε να πει... "προχωραμε με 2 ενδεχομενως και βλεπουμε".

αυτο νομιζω ειναι θετικο. μου αρεσει η σκεψη του.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Είμαι απογοητευμένη.

Στον δεύτερο κύκλο με ενέσεις menopur και χαπια για πέντε ημέρες, εβγαλα μονο ένα ωαριο και με χαμηλη οιστραδιόλη (141). Στον πρώτο μονο με ενεσεις ειχα βγαλει δύο με οιστραδιολη 340 αλλα δεν καναμε τιποτα γιατί ηταν χαμηλή η τιμή.

Κάναμε ωοληψια στυον δευτερο κυκλο και δεν γονιμοποιήθηκε το σπέρμα.

Ο γιατρός ειπε "ότι αφού δεν αντέδρασε ο οργανισμος σου στις ενέσεις θα δούμε σε φυσικό κύκλο. οσα βγαζεις καθε φορα, εφοσον γονιμοποιούνται, καταψυξη και μολις συμπληρωσουμε τρια τοτε θα κανουμε την εμβρυομεταφορα".

είμαι απογοητευμενη. τιγκα στις ενεσεις και στα χαπια και εβγαλα ενα, ενα εβγαζα και μονη μου. δεν θα ειναι καλό με τοσο χαμηλο ΑΜΗ (1.6 και 0.9).

Τι να κανωωωωωωωωωωωωωω

Link to comment
Share on other sites

Είμαι απογοητευμένη.

Στον δεύτερο κύκλο με ενέσεις menopur και χαπια για πέντε ημέρες, εβγαλα μονο ένα ωαριο και με χαμηλη οιστραδιόλη (141).

Κάναμε ωοληψια και δεν γονιμοποιήθηκε με το σπέρμα.

Ο γιατρός ειπε "ότι αφού δεν αντέδρασε ο οργανισμος σου στις ενέσεις θα δούμε σε φυσικό κύκλο. οσα βγαζεις καθε φορα, εφοσον γονιμοποιούνται, καταψυξη και μολις συμπληρωσουμε τρια τοτε θα κανουμε την εμβρυομεταφορα".

είμαι απογοητευμενη. τιγκα στις ενεσεις και στα χαπια και εβγαλα ενα, ενα εβγαζα και μονη μου. δεν θα ειναι καλό με τοσο χαμηλο ΑΜΗ (1.6 και 0.9).

Τι να κανωωωωωωωωωωωωωω

 

Ο γιατρος σου μου θυμιζει το δικο μου. Κι εμενα δεν παει στα τυφλα. Μονο στα σιγουρα.Για να κανουμε εξωσωματικη ξεκινησαμε διατροφη και εξετασεις 6 μηνες πριν. Βρε λες να εχουμε τον ιδιο; Παντως εμενα μου αρεσει πολυ η σκεψη του.Υπομονη λοιπον μεχρι να μαζεψεις μερικα αυγουλακια και σιγουρα θα γινει το θαυμα😃

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...