Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

αλλεργική πρωκτοκολλιτιδα, δυσανεξία στη λακτόζη ή αλλεργια στα γαλακτοκομικά;


Recommended Posts

Καλησπέρα σας και καλώς σας βρήκα!

Παρακαλώ για τη βοήθεια και τη συμβουλή των άλλων μαμάδων σε περίπτωση που έχουν αντιμετωπίσει κι εκέινες κάποιο αντίστοιχο πρόβλημα.

Έγινα μανούλα στις 9/9/14 και προσπάθησα να θηλάσω τη μικρούλα μου, μέχρι που στον 2ο μήνα ξύπνησα ένα πρωί και την είδα κατακόκκινη και με πρησμένα μάτια. Την προηγούμενη μέρα είχα φάει χαλούμι και γενικότερα είχα ξεκινήσει να τώω αρκετα γαλακτοκομικά. Παιδίατρος και αλλεργιολόγος μου είπαν ότι πρόκειται για αλλεργική πρωκτοκολίτιδα διότι είχε εξάνθημα και πληγές στον ποπο και τον πρωκτό της και αίμα στα κόπρανα. Μου συνέστησαν να κόψω από τη διατροφή μου όλα τα γαλακτοκομικά και να της δώσω συμπλήρωμα υποαλλεργικού γάλακτος HA. Δεν έγινε τπτ , έκοψα το θηλασμό και φτάσαμε μέχρι το Althera αλλα πάλι δεν είδαμε καμία βελτίωση. Εδώ και ένα μήνα υποφέρει από τις πληγές που παραμένουν ανοιχτές (και πιστέψτε με έχω βάλει όλων των ειδών τις κρέμες), από διάρροιες και βλέννα στα κόπρανα. Προχτές μου είπε η παιδίατρος ότι αφού δεν είδαμε καμιά βελτίωση μάλλον έχει αλλεργία σε κάποιο έκδοχο του γάλακτος και στη λακτόζη οπότε αναγκαστικα πρέπει να μπεί στις τροφές.

Τι να κάνω; Είχε καμιά μανούλα παρόμοιο πρόβλημα; Είμαι απελπισμένη...δεν αντέχω να τη βλέπω να υποφέρει από τοθς πόνους άλλο...:-(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Έχω αρκετά μεγάλη εμπειρία σε αλλεργική πρωκτοκολίτιδα, είχαν και τα 2 μου παιδιά, και στις 2 περιπτώσεις θήλαζα απέχοντας πλήρως από γαλακτοκομικά κλπ. αλλεργιογόνα, και στον αποθηλασμό ήπιαν Althera.

 

Στην περίπτωσή σου μου κάνει μεγάλη εντύπωση που δεν είδες βελτίωση με το Althera...Εμένα φαντάσου ότι ο γιός μου βελτιώθηκε πολύ μόλις άρχισα να του δίνω Althera στη φάση του αποθηλασμού, μόλις δηλαδή μειώθηκε σημαντικά το "ποσοστό" μητρικού γάλακτος στο 24ωρο (προφανώς όσο και να πρόσεχα τη διατροφή μου, δεν είχα καταφέρει να αποκλείσω 100% τα γαλακτοκομικά - τώρα πχ. συνειδητοποιώ ότι έπινα λίγο κόκα-κόλα, που περιέχει καραμελόχρωμα, το οποίο περιέχει πρωτεϊνες αγελαδινού, και τρέχα γύρευε!).

 

Έχετε κάνει εξετάσεις, γενικές και αλλεργικούς δείκτες;

 

Το μωράκι γενικά πώς είναι; Είναι ευδιάθετο; Έχει όρεξη για φαγητό;

 

Επειδή δεν μιλάμε απλά για βλένες και αίμα στα κακά, αλλά το παιδάκι υποφέρει από πληγές, θα σου έλεγα να πάρεις και μια δεύτερη γνώμη από αλλεργιολόγο ή παιδογαστρεντερολόγο. Αν θέλεις στοιχεία παιδογαστρεντερολόγου ευχαρίστως να σου στείλω.

 

Επίσης στην παρούσα φάση δεν θα ξεκινούσα στερεές.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντησή σου novak.

Την έχουν δει 2 παιδίατροι, παιδοουρολόγος και παιδογαστρεντερολόγος και όλοι συμφωνούν στην πρωκτοκολλίτιδα. Αλλά όπως είπα ούτε με το althera ειδαμε βελτίωση. Υπάρχει περίπτωση να έχει ΚΑΙ δυσανεξία τη λακτόζη ή σε κάποιο άλλο έκδοχο του γάλακτος; Τα κακά της είναι προφανώς πολύ όξινα και η καημένη υποφέρει!

Link to comment
Share on other sites

το ίδιο μας είπε και ο αλλεργιολόγος. Αλλά δε μου είπε τπτ για αλλεργικούς δείκτες. Πώς γίνεται αυτό; είναι το ίδιο με τα αλλεργικα test των ενηλίκων στο χέρι;

Link to comment
Share on other sites

το ίδιο μας είπε και ο αλλεργιολόγος. Αλλά δε μου είπε τπτ για αλλεργικούς δείκτες. Πώς γίνεται αυτό; είναι το ίδιο με τα αλλεργικα test των ενηλίκων στο χέρι;

 

Ναι, δεν αμφιβάλλω ότι είναι αλλεργική πρωκτοκολίτιδα...αλλά μου κάνει εντύπωση που δεν βελτιώθηκε με το αλθέρα...Πόσον καιρό το πίνει αποκλειστικά;; Μήπως είναι απλά θέμα χρόνου;

 

Νομίζω τα αλλεργικά τεστ είναι 2 ειδών, τα RAST που είναι αιματολογικοί δείκτες για διάφορα αλλεργιογόνα καθώς και το IgE, και κάποια άλλα που γίνονται με κάτι αυτοκόλλητα patch. Παίζει ρόλο για τί μηχανισμό αλλεργίας πρόκειται, και δεν ξέρω να σου πώ ποιό ακριβώς ενδείκνυται στην περίπτωσή σας.

 

Εμείς είχαμε κάνει τα RAST, τα οποία βγαίνουν πολλές φορές ψευδώς αρνητικά σε πολύ μικρά μωρά (και πρέπει να γίνει και η αιμοληψία που είναι δράμα στα μωράκια)...Εμάς μόνο στην κόρη μου βγήκε το RAST στο αγελαδινό ελαφρώς αυξημένο, επιβεβαιώνοντας κατά κάποιον τρόπο την κλινική εικόνα...

 

Πραγματικά δεν ξέρω αν αξίζει να τα κάνεις.

 

Για αλλεργία στη γλουτένη έχετε κοιτάξει καθόλου;; Το αλθέρα καλύπτει αυτήν την περίπτωση;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το Althera to πίνει εδώ και μια εβδομάδα κι από όσο διάβασα δεν έχει γλουτένη αλλά έχει λακτόζη. Η δυσανεξία στη λακτόζη φαίνεται με αυτά τα test? Υπάρχουν test για όλα τα εκδοχα του γάλακτος ;

Link to comment
Share on other sites

Το Althera to πίνει εδώ και μια εβδομάδα κι από όσο διάβασα δεν έχει γλουτένη αλλά έχει λακτόζη. Η δυσανεξία στη λακτόζη φαίνεται με αυτά τα test? Υπάρχουν test για όλα τα εκδοχα του γάλακτος ;

 

Δεν το γνωρίζω, μη σου πώ ψέμματα :) Ρώτα τον παιδίατρο και τον αλλεργιολόγο, κι αν έχεις χρόνο γράψε να ξέρουμε...

 

Εύχομαι σύντομα να δεις βελτίωση!

Link to comment
Share on other sites

Μια σκέψη θα ήταν να κάνεις επαναγαλακτισμό και πολύ πολύ αυστηρή αποχή. Δεν ξέρω αν θα σε ενδιέφερε κάτι τέτοιο, αν ναι το συζητάμε, αλλιώς αγνοείς το μήνυμα.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή miriki κόβοντας τα γαλακτοκομικα μου ελλατώθηκε πολύ και το γάλα, οπότε σταμάτησα το θηλασμό διοτι ειχα φτασει στο σημείο να έχω μόνο 50 ml περίπου ανα 4ωρο. Άλλωστε δεν την ικανοποιούσε και η ροή του στήθους μου, με δάγκωνε,με μάτωνε κι ήταν όλο γκρίνια. Γνωρίζεις μήπως κάτι επιπλέον για το πρόβλημα της μπεμπούλας μου;

Link to comment
Share on other sites

πρεπει να μιλησεις παλι με τον ιατρο σου... σιγουρα κατι γινεται με την διατροφη του, πρεπει να πειραματιστεις και να βγαζεις αρκετα να δεις τι γινεται και πως ανταποκρινεται ... ισως σου πουν ειναι μικρο για τεστ και διαφορα τετοια...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

christina_g δεν τρώει ούτε πίνει τπτ άλλο εκτός από το Althera το οποίο είναι πλήρως υδρολυμένο και υποτίθεται ότι αντιμετωπίζει την αλλεργία στο αγελαδινό γάλα. Τι να πω...είμαι πραγματικά απελπισμένη. Τόσο μεγάλη αλλεργία πια;

Link to comment
Share on other sites

Είχαμε κι εμείς. Όχι αιματηρές κενώσεις, αλλά επίμονο σύγκαμα, αϋπνία, ανησυχία, έκζεμα.... Το έχω ψάξει το θέμα όσο δεν πάει. Στην αρχή έχασα πολύτιμο χρόνο γιατί έπαιρνα απαράδεκτες οδηγίες. Τώρα έχουμε καταφέρει να βρούμε το δρόμο μας μετά απο πολυ κόπο και πολλά λάθη.

 

Το γάλα σου μειώθηκε από το συμπλήρωμα και όχι από την έλλειψη των γαλακτοκομικών. Αν θέλεις να το προσπαθήσεις (γιατί πραγματικά έχει πολυ κόπο και δέσμευση ο επαναγαλακτισμός οπότε είναι απόλυτα κατανοητό κάποια μανούλα να μη θέλει να μπει στη διαδικασία) ή να το εξετάσεις έστω ως επιλογή μπορούμε να το συζητήσουμε.

 

Ένα μεγάλο πλεονέκτημα του μητρικού (πέραν όλων των άλλων) είναι ότι περιέχει πολυ μεγάλο αριθμό προβιοτικών που βοηθούν πάρα πολύ στην κατάσταση του παιδιού. Αυτά δεν βρισκονται στο τεχνητό γάλα. Σταματώ εδώ και περιμένω από σένα αν τυχόν θελήσεις να το συζητήσουμε.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, Έφη! Περαστικά στο μωράκι σου!

 

Η δυσανεξία στη λακτόζη, εκτός του ότι είναι σπάνια (ως ανύπαρκτη) σε τόσο μικρές ηλικίες, εκδηλώνεται με ανησυχία, αναγωγές, εμετούς, διάρροια κτλ.

 

Μου κάνει εντύπωση κι εμένα ότι με το Αlthera δεν είδατε βελτίωση. Πόσο καιρό το παίρνει; Μπορεί να χρειαστούν και 2 εβδομάδες για να αναρρώσει ο οργανισμός του μωρού.

 

Συμφωνώ με τη novac να πάρεις δεύτερη γνώμη παιδογαστρεντερολόγου.

 

Συμφωνώ με τη miriki ότι δεν είναι αργά για επαναγαλακτισμό, αλλά δεν είμαι σίγουρη αν, υπό τις παρούσες συνθήκες και το άγχος σου, θα μπορέσεις να δεσμευτεις σε κάτι τέτοιο. Επιπλέον, δεν είμαι καθόλου σίγουρη ότι θα βρεις την απαραίτητη ιατρική υποστήριξη και δε θα ποδίδονται πιθανές εξάρσεις στο θηλασμό, φορτώνοντάς σε ενοχές και ανασφάλεια (σε γενικές γραμμές, οι γαστρεντερολόγοι δεν είναι και οι πιο φανατικοί υποστηρικτές του θηλασμού...).

 

Επίσης, μου έκανε εντύπωση ότι, στην αρχή, σου συστήθηκε γάλα HA, που δεν έχει θέση ούτε καν στην πρόληψη της αλλεργίας, δηλαδή, όταν υπάρχει μωρό χωρίς συμπτώματα, αλλά με οικογενειακό ιστορικό αλλεργίας.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντησή σου Scratee.

Aνησυχία και διάρροιες έχουμε ατελείωτες. Αναγωγές όχι πολλές. Αλλά η κατάσταση του πρωκτού και του δέρματος στον ποπο της είναι απελπιστική. Οι πληγές δεν κλίνουν με τπτ! Ολο τον ΕΟΦ έχουμε δοκιμάσει. Υποαλλεργικές, αντιφλεγμονώδεις, αντιβιοτικές, κορτιζονούχες, αναπλαστικές, μείγματα των παραπάνω...τα πάντα. Περιττο να πω ότι την έχω με την πάνα συνέχεια ανοιχτή και τα κακά της δεν μένουν ούτε 30sec πάνω της. Την πλένω αμέσως! Παρόλ αυτά μόλις κάνει διάρροια σε λιγότερο από 1 λεπτό ανοίγουν πληγές! Όλες οι ειδικότητες των γιατρών σήκωσαν τα χέρια ψηλά. Το μόνο που μένει είναι η κολονοσκόπιση....:-(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα' date=' Έφη! Περαστικά στο μωράκι σου!

 

Επιπλέον, δεν είμαι καθόλου σίγουρη ότι θα βρεις την απαραίτητη ιατρική υποστήριξη και δε θα ποδίδονται πιθανές εξάρσεις στο θηλασμό, φορτώνοντάς σε ενοχές και ανασφάλεια (σε γενικές γραμμές, οι γαστρεντερολόγοι δεν είναι και οι πιο φανατικοί υποστηρικτές του θηλασμού...).

 

Επίσης, μου έκανε εντύπωση ότι, στην αρχή, σου συστήθηκε γάλα HA, που δεν έχει θέση ούτε καν στην πρόληψη της αλλεργίας, δηλαδή, όταν υπάρχει μωρό χωρίς συμπτώματα, αλλά με οικογενειακό ιστορικό αλλεργίας.[/quote']

 

Η δική μας παιδογαστρεντερολόγος ήταν πολύ υπέρμαχος και με βοήθησε να συνεχίσω τον θηλασμό όταν αλλεργιολόγοι και παιδίατρος έλεγαν για το neocate.

 

Το κακό με την πρωκτοκολίτιδα είναι ότι αργεί πολύ να καθαρίσει. Εμάς έκανε 4-5 μήνες περίπου πλήρους και αυστηρής αποχής από γαλακτοκομικά, σόγια, σιτηρά, ξηρούς καρπούς, ψάρι, αυγό και πορτοκάλι να φύγει το αίμα από τα κακά. Όλο αυτό το διάστημα θα είχα λυγίσει χωρίς την σωστή ενημέρωση από την παιδογαστρεντερολόγο.

 

Εύχομαι γρήγορα να είναι καλύτερα η μικρούλα σου Έφη.

xhHtp2.pngkSQIp3.png
Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστώ BusyBee. Μου είπαν και για σύνδρομο δυσαπορρόφισης σήμερα διότι το ph των κοπράνων είναι ιδιαίτερα όξινο. Άκρη πάντως δεν έχουμε βγάλει ακόμα...όλοι απορούν πώς είναι δυνατόν με Althera να συνεχίζονται τα συμπτώματα. Ευτυχώς τουλάχιστον σταμάτησε το αίμα στα κόπρανα αλλά εκτός απ΄αυτό δεν είδαμε καμιά άλλη βελτίωση. Πάω να σκάσω...

Link to comment
Share on other sites

Προβιοτικά παίρνει το μωρό;

Συζήτα με παιδογαστρεντερολόγο για χορήγηση προβιοτικών όπως π.χ. τα babybiotics της nutrivene (που δεν έχουν ίχνη από γαλακτοκομικά και σιτηρά ή σόγια) δεν ξέρω αν υπάρχουν και άλλα με τόσα πολλά στελέχη και σε τόσο μεγάλους πληθυσμούς. Δες το κι αυτό....

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα και καλές γιορτές σε όλους!

Στο Αττικό που κάναμε τα αλλεργικά τεστ μας είπαν ότι πρόκειται για εντεροπάθεια τύπου IV. Ξεκινήσαμε neocate κι ευτυχώς είδαμε σημαντική βελτίωση. Ωστόσο ανησυχώ λίγο μήπως μ αυτό δεν αναπτυχθεί η μπεμπούλα μου σωστά. Έχει καμιά βάση αυτό ή ανησυχώ άδικα; Το έχει δώσει και κανείς άλλος στο μωράκι του αυτό κι αν ναι για πόσο καιρό και για πιο λόγο του το συνέστησαν;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...