Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

δεν λεει το 'σ'...


Recommended Posts

καλησπέρα! η κορη μου ειναι 4,5 χρόνων και δεν λεει ακομα το 'σ'... ή καποιες φορες δεν το λεει και καθολου... το εβρισκα λιγο χαριτωμενο αλλα τωρα πια φοβαμαι μηπως δεν το αποβαλλει και καθολου...και ειναι και ενα μεγαλυτερο παιδακι στην γειτονια που την κοροιδευει κιολας... τι κανουμε σε τετοια περιπτωση, γνωριζει καμια?? εχετε αντιμετωπισει κατι αντιστοιχο και τι κανατε?? ευχαριστω!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλησπέρα! η κορη μου ειναι 4,5 χρόνων και δεν λεει ακομα το 'σ'... ή καποιες φορες δεν το λεει και καθολου... το εβρισκα λιγο χαριτωμενο αλλα τωρα πια φοβαμαι μηπως δεν το αποβαλλει και καθολου...και ειναι και ενα μεγαλυτερο παιδακι στην γειτονια που την κοροιδευει κιολας... τι κανουμε σε τετοια περιπτωση, γνωριζει καμια?? εχετε αντιμετωπισει κατι αντιστοιχο και τι κανατε?? ευχαριστω!!!

προσωπικά θα έκανα λογοθεραπεία. μας έχουν πει (νηπιαγωγοί και παιδίατρος) ότι τέτοια θέματα πρέπει να έχουν λυθεί πριν πάει δημοτικό ακριβώς για να μη γίνουν θύματα "κοροιδίας".

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα! η κορη μου ειναι 4,5 χρόνων και δεν λεει ακομα το 'σ'... ή καποιες φορες δεν το λεει και καθολου... το εβρισκα λιγο χαριτωμενο αλλα τωρα πια φοβαμαι μηπως δεν το αποβαλλει και καθολου...και ειναι και ενα μεγαλυτερο παιδακι στην γειτονια που την κοροιδευει κιολας... τι κανουμε σε τετοια περιπτωση, γνωριζει καμια?? εχετε αντιμετωπισει κατι αντιστοιχο και τι κανατε?? ευχαριστω!!!

 

Συμμαθητής στο προνήπιο του δικού μου παιδιού έκανε λογοθεραπεία 1 χρόνο γιατί δεν έλεγε το -σ- (το έλεγε -θ) και τώρα μιλά μια χαρά. Ο δικός μου δεν έλεγε το -ρ- (το έλεγε -λ) στην ίδια ηλικία και με 3 μήνες λογοθεραπεία το είπε πεντακάθαρα. Θα μπορούσες να σκεφτείς τη λογοθεραπεία.

Link to comment
Share on other sites

αυτο σκεφτηκα και εγω ... αλλα δεν ξερω απο που να ξεκινησω...ειμαι με τον εοππυ... ξερετε κανενα λογοθεραπευτη στην περιοχη ζωγραφου που να ειναι συμβεβλημενος?? γιατι λεφτα δεν υπαρχουν... μα την κοροιδια θελω να προλαβω γιατι τελικα τα παιδακια ειναι πολυ σκληρα... και η δικια μου ειναι και μαζεμενο παιδακι και δεν θελω σε καμια περιπτωση κατι απλο να την δυσκολεψει στη ζωη της... ευχαριστω!!!

Link to comment
Share on other sites

emitsaki εγώ από εμπειρία από τον 1ο μου δεν θα ανυσηχουσα. Μέχρι το καλοκαίρι πριν πάει 1η Δημοτικού έλεγε το ''σ'' σαν ''θ'' παχύ και μάλιστα διπλώνοντας την γλώσσα. Ηταν χαριτωμενιά... Δεν έκανα τίποτα, και στο αγιασμό του Δημοτικού θυμάμαι οτι το έλεγε κανονικά το ''σ''. Πιστεύω οτι στα 4 η δικιά σου είναι νωρίς να ανυσηχείς.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπέρα! στην περιοχή ζωγράφου είναι το κέντρο ανάπτυξης του Στέλιου Μαντούδη...απέναντι από παίδων. κάναμε λογοθεραπεία πέρισυ και η μικρή τα πήγε πολύ καλά! είναι καλά παιδιά εκεί και την προσέξανε, η μικρή να φανταστείς έκλαιγε όταν τελειώσαμε τη θεραπεία!!! και γω εοππυ εχω... μην αγχώνεσαι πάντως, τίποτα δεν είναι! θα το πει και το "σ" και όλα!! πάντως έχεις δίκιο που λες ότι αρχικά ήτανε χαριτωμένο... για εμάς όμως... γιατί στα άλλα παιδάκια φαίνεται περίεργο... ελπίζω να βοήθησα!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

καλησπέρα! τελικα πήγαμε σε λογοθεραπευτή στον μαντουδη, θα κάνουμε προς το παρόν λίγες συνεδρίες και βλέπουμε... δεν περίμενα να το πάρει παντως καλα η μικρουλα μου, μάλλον εγω ειχα πιο πολυ αγχος τελικα, αλλα ολα καλα!!!! ευχριστώ!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...