Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ξηροδερμια στα χερια απο το πλυσιμο???


Recommended Posts

Κοριτσια εχω ενα θεματακι...

 

Λοιπον, εχω ενα μωρακι και οπως ειναι λογικο πλενω τα χερια μου πολυ συχνα, με αποτελεσμα τις τελευταιες εβδομαδες να εχουν αποκτησει υπερβολικη ξηροδερμια. Χρησιμοποιω κρεμοσαπουνο dettol (και μαλλον ευθυνεται ΚΑΙ αυτο), και συνηθως πλενω τα χερια μου με κρυο νερο (ανεκαθεν) γιατι με ανακουφιζει, εκτος ορισμενων εξαιρεσων που ειναι πολυ παγωμενο το νερο, τοτε πλενομαι με χλιαρο νερο.

 

Η κατασταση μου τωρα εχει ως εξης: τα χερια μου ειναι αφυδατωμενα, σκληρα στην αφη, το δερμα τραβαει, ματωνει, τσουζει, και στις αρθρωσεις των δακτυλων εχουν δημιουργηθει ραβδωσεις (ρωγμες), με αποτελεσμα να μην μπορουν να κλεισουν με καμια κρεμα απο αυτες που δοκιμασα (neutrogena, bepanthol, cera di cupra). Με λιγα λογια ειναι σχεδον επωδυνο να κλεινω τη γροθια μου. Πολυ φοβαμαι οτι μολις με δει ο δερματολογος θα μου χορηγησει αν οχι κορτιζονη, σιγουρα υδροκορτιζονη!!!

 

Για πειτε γνωμες...

 

Ευχαριστω!!!

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κοριτσια εχω ενα θεματακι...

 

Λοιπον, εχω ενα μωρακι και οπως ειναι λογικο πλενω τα χερια μου πολυ συχνα, με αποτελεσμα τις τελευταιες εβδομαδες να εχουν αποκτησει υπερβολικη ξηροδερμια. Χρησιμοποιω κρεμοσαπουνο dettol (και μαλλον ευθυνεται ΚΑΙ αυτο), και συνηθως πλενω τα χερια μου με κρυο νερο (ανεκαθεν) γιατι με ανακουφιζει, εκτος ορισμενων εξαιρεσων που ειναι πολυ παγωμενο το νερο, τοτε πλενομαι με χλιαρο νερο.

 

Η κατασταση μου τωρα εχει ως εξης: τα χερια μου ειναι αφυδατωμενα, σκληρα στην αφη, το δερμα τραβαει, ματωνει, τσουζει, και στις αρθρωσεις των δακτυλων εχουν δημιουργηθει ραβδωσεις (ρωγμες), με αποτελεσμα να μην μπορουν να κλεισουν με καμια κρεμα απο αυτες που δοκιμασα (neutrogena, bepanthol, cera di cupra). Με λιγα λογια ειναι σχεδον επωδυνο να κλεινω τη γροθια μου. Πολυ φοβαμαι οτι μολις με δει ο δερματολογος θα μου χορηγησει αν οχι κορτιζονη, σιγουρα υδροκορτιζονη!!!

 

Για πειτε γνωμες...

 

Ευχαριστω!!!

 

Εγώ χρησιμοποιώ την cera και μπορώ να πω όυι τα συν τηρώ κάπως. Δεν ματώνουν αλλά το σκάσιμο ανάμεσα στα δάχτυλα παραμένει. Κάθε χειμώνα αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα. Φόρα γάντια στο πλύσιμο των πιάτων κ βάζε συχνά κρέμα κ όχι παγώμένο νερό. Κάποια άλλη κρέμα δεν ξέρω να σου προτείνω.

9LS4p3.pngJWdVp3.png
Link to comment
Share on other sites

δοκιμασε την dermexa aveenoo.μου την ειχε δωσει ο δερματολογος μου αλλα σε συνδυασμο με μια αλλη κρεμα φαρμακευτικη αλλα εγω ειχα αλλο πραγμα μαζι με ξηροδερμια.σε τρωνε καθολου τα χερια σου?εχεις φουσκαλιτσες σαν μπιμπικακια ας πουμε?αν οχι τοτε η κρεμα που σου ανεφερα ειναι πολυ καλη

Link to comment
Share on other sites

δοκιμασε την dermexa aveenoo.μου την ειχε δωσει ο δερματολογος μου αλλα σε συνδυασμο με μια αλλη κρεμα φαρμακευτικη αλλα εγω ειχα αλλο πραγμα μαζι με ξηροδερμια.σε τρωνε καθολου τα χερια σου?εχεις φουσκαλιτσες σαν μπιμπικακια ας πουμε?αν οχι τοτε η κρεμα που σου ανεφερα ειναι πολυ καλη

 

Την εχω και αυτη λογω ενας δερματικου προβληματος που ειχε το μωρακι μου. Την ειχα δοκιμασει πριν γινουν τοσο ασχημα αλλα και παλι αποτελεσμα δεν ειδα. Οχι, δεν εχω φουσκαλιτσες και με φαγουριζουν καποιες φορες, αλλα τα χερια μου απο την εξω πλευρα και κυριως στις αρθρωσεις ειναι σαν να πηρες μαχαιρι και να τα χαρακωσες. :cry:

 

Παντως ευχαριστω κοριτσια!!!

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Koalaki μου, μάλλον έχεις πάθει αυτό που λέμε "χιονίστρες". είναι ραβδώσεις ακριβώς στις πτυχές του δέρματος εξωτερικά, στα σημεία των κλειδώσεων περισσότερο και τσούζει και πονάει και φαγουρίζει. Εγώ το έχω κάθε χρόνο - η προδιάεση δεν φεύγει, εκτός από φέτος που ΔΕΝ πλένω τίποτα αν δεν είναι χλιαρό το νερό και γλίτωσα.

Οχι κρύο νερό λοιπόν και αν πας στο φαρμακείο θα σου δώσουν απλή μπεπανθόλ. Φαντάσου εμένα άνοιγαν και έτρεχαν τα αίματα συνεχώς.

 

Επίσης το συχνό πλύσιμο πιάτων και χεριών (κι εμείς ντετόλ χρησιμοποιούμε) στα κάνουν φυσικά και είναι άγρια σαν σμιρίγδι εσωτερικά - ίσως να ανοίξουν κι όλας. Εγώ δοκίμασα αρκετές κρέμες φαρμακευτικές και κεραλοιφή και λάδια και ειδικά σκευάσματα γιατί θήλαζα και τελικά μια μέρα στη μαμά μου μου έδωσε και έβαλα μια απλή ατρίξ και πραγματικά ενυδατώθηκαν, απορροφήθηκε κι όλας αμέσως! Πήρα κι εγώ απ το σούπερ κι έχω πια βελούδινα χεράκια κάθε πρωί. Το βράδι είναι απ τα πλυσίματα αφυδατωμένα - αλλά όχι πια άγρια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Koalaki μου, μάλλον έχεις πάθει αυτό που λέμε "χιονίστρες". είναι ραβδώσεις ακριβώς στις πτυχές του δέρματος εξωτερικά, στα σημεία των κλειδώσεων περισσότερο και τσούζει και πονάει και φαγουρίζει. Εγώ το έχω κάθε χρόνο - η προδιάεση δεν φεύγει, εκτός από φέτος που ΔΕΝ πλένω τίποτα αν δεν είναι χλιαρό το νερό και γλίτωσα.

Οχι κρύο νερό λοιπόν και αν πας στο φαρμακείο θα σου δώσουν απλή μπεπανθόλ. Φαντάσου εμένα άνοιγαν και έτρεχαν τα αίματα συνεχώς.

 

Επίσης το συχνό πλύσιμο πιάτων και χεριών (κι εμείς ντετόλ χρησιμοποιούμε) στα κάνουν φυσικά και είναι άγρια σαν σμιρίγδι εσωτερικά - ίσως να ανοίξουν κι όλας. Εγώ δοκίμασα αρκετές κρέμες φαρμακευτικές και κεραλοιφή και λάδια και ειδικά σκευάσματα γιατί θήλαζα και τελικά μια μέρα στη μαμά μου μου έδωσε και έβαλα μια απλή ατρίξ και πραγματικά ενυδατώθηκαν, απορροφήθηκε κι όλας αμέσως! Πήρα κι εγώ απ το σούπερ κι έχω πια βελούδινα χεράκια κάθε πρωί. Το βράδι είναι απ τα πλυσίματα αφυδατωμένα - αλλά όχι πια άγρια.

 

Αν οντως ειναι χιονιστρες θα πρεπει να παρω μια καταλληλη αλοιφη οπως η akilwinter (ηδη μου τη συστησαν), εκτος και αν "σωθουν" με την κρεμα που χρησιμοποιησες εσυ.

 

Το dettol το χρησιμοποιω ανεκαθεν και το εμπιστευομαι, δεν θα ηθελα να το αλλαξω, απλα λογω της γλυκερινης που περιεχει ισως να επιδεινωνει-προκαλει (?!) την ολη κατασταση!!!

 

Την bepanthol μου την εδωσε ο φαρμακοποιος, αρχικα δεν ηθελα να την παρω γιατι ηξερα οτι δεν θα εκανε και πολλα, απλα υποτιθεται οτι ειναι ειδικος και γνωριζει πολλα περισσοτερα απο εμενα, γιαυτο και αποδεχθηκα την κρεμα που μου χορηγησε, αλλα απο οτι φαινεται ματαια, απλα ενυδατωνει μεχρι ενα σημειο και τιποτα παραπανω, ενω σε αλλα δερματικα προβληματα (ερεθισμος) με εβγαλε ασπροπροσωπη η συγκεκριμενη κρεμα.

 

Ευχαριστω πολυ!!!

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Βρε κοριτσια εμενα ομως ειναι και μελανιασμενες οι πληγωμενες περιοχες στα χερια μου. Σας εχει συμβει αυτιο??? ποτε θα επουλωθουν???

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς μελανιασμένες koalaki?????? στο επάνω ή στο κάτω μέρος της παλάμης;;

 

Στο επανω μερος της παλαμης, ακριβως στις περιοχες οπου εχει ανοιξει το δερμα, δεν ειναι μονο κοκκινες οι πληγες οπως οταν προσπαθουν να επουλωθουν, αλλα και μελανες!!! Γιαυτο σας λεω ειναι πολυ χαλια τα χερια μου, εχω και ανοιχτοχρωμο δερμα και το κανει ακομη χειροτερο. Στο φως του ηλιου ειναι κοκκινες οι πληγες (λογικο αφου υπαρχει ερεθισμος), αλλα στο τεχνητο φως (φως δωματιου) φαινονται μελανες οι πληγες!!! Αχ δυστυχως δεν μπορω να το εξηγησω διαφορετικα και πιο αναλυτικα!!! Ισως να ευθυνεται και το κρυο νερακι, αλλα πλεον δεν ειναι παγωμενο οπως τους χειμερινους μηνες.

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Αντε καλε και με τρόμαξες!!! κατάλαβα τι εννοείς, ναι χιονίστρες είναι. καραμπάμ όπως το περιγράφεις. Ούτε καυτό ούτε παγωμένο επάνω στα χέρια. Μπεπανθόλ ή ότι άλλο σου έχουν πει για τις χιονίστρες. Προσωπικά το πάλεψα πολύ και το μόνο που μου τις εξαφάνισε είναι η αποφυγή του κρύου/καυτού,

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αντε καλε και με τρόμαξες!!! κατάλαβα τι εννοείς, ναι χιονίστρες είναι. καραμπάμ όπως το περιγράφεις. Ούτε καυτό ούτε παγωμένο επάνω στα χέρια. Μπεπανθόλ ή ότι άλλο σου έχουν πει για τις χιονίστρες. Προσωπικά το πάλεψα πολύ και το μόνο που μου τις εξαφάνισε είναι η αποφυγή του κρύου/καυτού,

 

Ναι καταλαβα οτι σε τρομαξα :oops: οταν με ρωτησες αν μελανιαζει το επανω η το κατω μερος της παλαμης, γιαυτο και εξηγηθηκα αμεσως μολις ειδα το μηνυμα σου.

Σε ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σου!!! Θα τις εφαρμοσω αμεσως!!! ;)

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από μένα!Έχω και εγώ το ίδιο πρόβλημα,αλλά βρήκα γιατρειά!Προσπάθησε κάθε φορά που πλένεις τα χέρια σου να χρησιμοποιείς ζεστό νερό και να τα σκουπίζεις όσο καλύτερα γίνεται για να φεύγει η υγρασία.Επίσης,αφού πλύνεις το βράδυ για τελευταία φορά τα χέρια,βάλε πλούσι ποσότητα κρέμας(εγώ χρησιμοποιώ την νιουτροζίνα) ,φόρα γαντάκια και άφησέ τα όλο το βράδυ στα χέρια για να απορροφηθεί η κρέμα καλύτερα.Ξέρω φαντάζει δύσκολο,αλλά πίστεψέ με θα δεις μεγάλη διαφορά.Εγώ να φανταστείς είχα πληγές που μάτωναν και μέσα σε λίγες μέρες τα χέρια μου έγιναν βελούδινα!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από μένα!Έχω και εγώ το ίδιο πρόβλημα,αλλά βρήκα γιατρειά!Προσπάθησε κάθε φορά που πλένεις τα χέρια σου να χρησιμοποιείς ζεστό νερό και να τα σκουπίζεις όσο καλύτερα γίνεται για να φεύγει η υγρασία.Επίσης,αφού πλύνεις το βράδυ για τελευταία φορά τα χέρια,βάλε πλούσι ποσότητα κρέμας(εγώ χρησιμοποιώ την νιουτροζίνα) ,φόρα γαντάκια και άφησέ τα όλο το βράδυ στα χέρια για να απορροφηθεί η κρέμα καλύτερα.Ξέρω φαντάζει δύσκολο,αλλά πίστεψέ με θα δεις μεγάλη διαφορά.Εγώ να φανταστείς είχα πληγές που μάτωναν και μέσα σε λίγες μέρες τα χέρια μου έγιναν βελούδινα!

 

Σκεφτηκα και εγω να φορεσω γαντακια γιατι αν ειναι χιονιστρες θελουν ΚΑΙ ζεστη εκτος των αλλων, αλλα υπεθεσα οτι η κρεμα θα απορροφαται απο τα γαντια και διστασα να το δοκιμασω, αλλα θα το δοκιμασω...:)

 

Βασικα εμενα εχουν μεινει και σημαδια ροζοκοκκινα που μελανιαζουν, αλλα θα ακολουθησω τις συμβουλες σας ελπιζωντας να "δω" αποτελεσμα!!!

 

Ευχαριστω παρα πολυ κοριτσια!!!

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτηκα και εγω να φορεσω γαντακια γιατι αν ειναι χιονιστρες θελουν ΚΑΙ ζεστη εκτος των αλλων, αλλα υπεθεσα οτι η κρεμα θα απορροφαται απο τα γαντια και διστασα να το δοκιμασω, αλλα θα το δοκιμασω...:)

 

Βασικα εμενα εχουν μεινει και σημαδια ροζοκοκκινα που μελανιαζουν, αλλα θα ακολουθησω τις συμβουλες σας ελπιζωντας να "δω" αποτελεσμα!!!

 

Ευχαριστω παρα πολυ κοριτσια!!!

 

Εγώ τα γάντια δεν τα βολεύτηκα με τα μωρά που ξυπνάω τη νύχτα. τα σημαδάκια θα φύγουν όταν φύγει η ευαισθησία αυτή, καθαρά χιονίστρες βρε koalaki, όσο τα περιγράφεις τόσο τις "φωτογραφίζεις".

Θυμήσου - ούτε καυτά ούτε και παγωμένα. Και έξω αν κάνει κρύο γαντάκια.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα τελείωσα κάτι εργασίες σε ένα εικαστικό εργαστήρι. Το θέμα ήταν ότι από τον Οκτώβρη και μέχρι τις 15.00 σήμερα το πρωί, έπρεπε να ασχολούμαι τουλάχιστον 5 μέρες την εβδομάδα με υλικά εικαστικών, και όπως καταλαβαίνετε να πλένω κι εγώ συνέχεια τα χέρια μου. Παρουσίασα ίδιο πρόβλημα και μου έκανε πολύ μεγάλη εντύπωση γιατί γενικότερα έχω λιπαρή επιδερμίδα και δε μου είχε περάσει ποτέ από το μυαλό ότι θα έχω πρόβλημα ξηροδερμίας. Στο τέλος του πρώτου μήνα υπέφερα και με ενοχλούσαν αισθητικά τα χέρια μου. Προμηθεύτηκα κι εγώ τις πιο "ενυδατικές" κρέμες του εμπορίου και άρχισα να παστώνομαι και τελικά...έγινε χειρότερο. Η καθηγήτρια του εργαστηρίου μου είπε να μη βάζω μεγάλες ποσότητες κρέμας μία στις τόσες, γιατί όντως επιδεινώνεται η κατάσταση. Δίπλα σε όποια βρύση έπλενα τα χέρια μου, καθώς και μες στην τσάντα μου υπήρχε μία κρέμα (έβαζα κρέμα τύπου μπεπανθόλ και όχι αλοιφή). Κάθε φορά που έπλενα τα χέρια μου τα σκούπιζα ταμποναριστά και έβαζα πολύ λίγη ποσότητα - ίσα να φτάσει για όλο το χέρι. Μου είχε σπάσει λίγο τα νεύρα βέβαια αυτό, αλλά το συνήθισα πολύ γρήγορα.

Επίσης, είχα πάρει κάτι χαλαρά γαντάκια και κάθε βράδυ έβαζα ελαιόλαδο στα χέρια μου και μετά τα φόραγα από πάνω για να μη λερώσω. Αυτό επίσης μου έσπαγε τα νεύρα (γενικότερα τα γάντια, μετά την πρώτη χρήση ήθελα να τα... κάψω!!!) -ε τι να κάνω, είμαι προβληματική :P - και τελικά έβαζα λάδι περίπου μισή ώρα πριν κοιμηθώ, το ξέπλενα πριν πάω για ύπνο και έβαζα λίγη κρέμα.

Η αλήθεια είναι ότι σχετικά γρήγορα έφτιαξε το πρόβλημα και τώρα τα χέρια μου είναι σε καλύτερη κατάσταση από ποτέ. Βέβαια λέω "σχετικά" γιατί πέρασε περίπου ένας μήνας μέχρι να επανέλθουν και ήμουν πραγματικά τακτική με τη διαδικασία.

Θα σου πρότεινα να πας και σε έναν δερματολόγο αν υπάρχει η δυνατότητα, αλλά γενικότερα, επειδή είμαι κι εγώ φαν του Ντετόλ, την πάτησα, γιατί τελικά ξηραίνει αρκετά τα χέρια :cry:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια εχει εδω και 3-4 μερες που εχω δει μεγαλη βελτιωση στα χερια μου. Αποφασισα να συνεχισω να βαζω τη bepanthol και τελικα εκανε δουλεια, μαλλον εγω βιαστηκα να βγαλω συμπερασμα και να την "κατηγορησω", απλα σε καθε εφαρμογη τριβω την κρεμα αρκετα και με επαναλαμβανομενες κινησεις ουτως ωστε να απορροφηθει οσον το δυνατον περισσοτερο.

 

Ωστοσο τα σημαδια (ροζοκοκκινα-μελανα) παραμενουν, γιαυτο και αποφασισα να επισκεφτω δερματολογο. Θα σας γραψω νεα μου!!!

 

Οπως και να εχει σας ευχαριστω πολυ ολες!!!

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Κοριτσια, επανερχομαι για να σας πω οτι επισκεφτηκα δερματολογο, ο οποιος εβγαλε διαγνωση οτι ειναι χιονιστρες, οποτε μου χορηγησε καποιες κρεμες υπο τη μορφη μιξης και επιπλεον μου εδωσε ορισμενες πρακτικες συμβουλες για την καλυτερη προστασια των χεριων, οσον αφορα την παρατεταμενη χρηση νερου και υγρασιας!!!

 

Σημ: η μια απο τις κρεμες που μου εδωσε ειναι η novaquasol, αλλα παρελειψα τον ρωτησω :mad: αν κανει να την χρησιμοποιω και καθημερινα (μετα το περας της θεραπειας) σαν προστασια δλδ, οπως βαζουμε αυτες του εμποριου.

 

Σας ευχαριστω ολες, ΚΑΛΗ ΑΝΑΣΤΑΣΗ και ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ!!!

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κι απο εμενα. Το ιδιο ακριβως προβλημα εχω κι εγω το οποιο το ειχα και νετα την πρωτη μου εγκυμισυνη. Τα χερια μου ειναι ακριβως οπως τα περιγραφεις απο τα πολλα πλυσινατα. Η μονη κρεμα που με ανακουφιζει, γιατι εχω δοκιμασει πολλες, ειναι η cold cream της avene , δεν χανεις τιποτα να τη δοκιμασεις.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια, επανερχομαι για να σας πω οτι επισκεφτηκα δερματολογο, ο οποιος εβγαλε διαγνωση οτι ειναι χιονιστρες, οποτε μου χορηγησε καποιες κρεμες υπο τη μορφη μιξης και επιπλεον μου εδωσε ορισμενες πρακτικες συμβουλες για την καλυτερη προστασια των χεριων, οσον αφορα την παρατεταμενη χρηση νερου και υγρασιας!!!

 

Σημ: η μια απο τις κρεμες που μου εδωσε ειναι η novaquasol, αλλα παρελειψα τον ρωτησω :mad: αν κανει να την χρησιμοποιω και καθημερινα (μετα το περας της θεραπειας) σαν προστασια δλδ, οπως βαζουμε αυτες του εμποριου.

 

Σας ευχαριστω ολες, ΚΑΛΗ ΑΝΑΣΤΑΣΗ και ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ!!!

 

Τωρα ειδα το μηνυμα σου...

 

Αν θελεις μπορεις να μας πεις λιγες συμβουλες που σου εδωσε ο δερματολογος;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κι απο εμενα. Το ιδιο ακριβως προβλημα εχω κι εγω το οποιο το ειχα και νετα την πρωτη μου εγκυμισυνη. Τα χερια μου ειναι ακριβως οπως τα περιγραφεις απο τα πολλα πλυσινατα. Η μονη κρεμα που με ανακουφιζει, γιατι εχω δοκιμασει πολλες, ειναι η cold cream της avene , δεν χανεις τιποτα να τη δοκιμασεις.

 

Ευχαριστω, η αληθεια ειναι οτι εχω ακουσει καλες κριτικες για την συγκεκριμενη κρεμα, απλα προβληματιζομαι ιδιαιτερα, καθως με τη χρηση του dettol (αρκετα ισχυρο) το δερμα ειδικα στους καρπους ειναι υπερβολικα ξηρο και αγριο, επομενως θελει πολυ καλη ενυδατωση. Ξεκινησα με την bepanthol και ενω τελικα εφερε αποτελεσμα στα χερια, τωρα στο σημειο των καρπων βλεπω μια καθυστερηση στην αποτελεσματικοτητα της συγκεκριμενης κρεμας!!!

 

Τωρα ειδα το μηνυμα σου...

 

Αν θελεις μπορεις να μας πεις λιγες συμβουλες που σου εδωσε ο δερματολογος;

 

Πολυ ευχαριστως!!!

 

Αρχικα μου ειπε οτι εφοσον δεν ειναι δυνατον να μειωθουν οι φορες πλυσιματος των χεριων (λογικο, ποσο μαλλον οταν εχεις μωρακι) σιγουρα πρεπει να μειωθει εστω ο χρονος "κατω" απο το νερο, αλλα και να αυξηθει ο χρονος σκουπισματος με την πετσετα, με λιγα λογια δεν θελει καθολου υγρασια επανω στα χερια. Ακολουθως μου ειπε να μην πλενουμε τα χερια μας με πιεση νομιζωντας οτι θα καθαρισουν καλυτερα γιατι αυτο προκαλει τριβη. Επισης, σημαντικο ρολο παιζει η θερμοκρασια του νερου και συγκεκριμενα η αποφυγη του κρυου οσο ειναι αυτο εφικτο. Τελος, συνεστησε και μια εξεταση του αιματοκριτη (προαιρετικα) για την επιβεβαιωση η οχι του χαμηλου σιδηρου, καθως παιζει σημαντικο ρολο στον χρωματισμο (μελανιασμα) που προκαλουνται στα χερια απο την παρατεταμενη χρηση νερου.

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...