Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΠΙΔΩΜΑΤΑ ΚΑΙ 6 ΜΗΝΟ ΣΕ ΔΕΥΤΕΡΗ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ


Recommended Posts

Έχω πολλες απορίες και πολύ αγχος... μην τελικώς δεν πάρω το 6 μηνο που με ενδιαφερει.(αν ισχύει μέχρι τότε).

Είμαι έγκυος 2η φορά και έχω πιθανή 26/5/2013

Στην πρώτη εγκυμοσύνη είχα πιθανή 2/11/2011 ωστόσο λογω προβληματων υγείας απο 1/6/2011 επαιρνα αναρρωτικές. Μετα τον τοκετό πήρα το 6 μηνο.

Επεστρεψα στη δουλεια 7/7/2012 και δουλευω μεχρι τώρα ωστόσο είμαι εγκυος και φοβαμαι μήπως δεν πάει κάτι καλά και χρειαστει να ξαναπαρω αναρρωτική. Αν συμβεί αυτό δεν θα έχω τα 200 ένσημα που απαιτουνται για το 6 μηνο. Τον καιρό που έπαιρνα αναρρωτική δεν έιχα κανένα ενσημο;;;

Αν πάω στο ικα και τους πως πως θελω να δω τα ενσημα μου απο 26/5/2011 και τον λόγο για τον οποιο τα θελω θα μου τα δώσουν; Μπορω να τα ζητησω απο ΚΕΠ;

Δουλευω στην ίδια εταιρεία 10 χρονια.

Αν καποια μπορει να βοηθήσει θα την ευχαριστουσα πολύ.

Δηλαδη οι γυναίκες που έχουν κολλητές εγκυμοσύνες και έχουν πάρει αναρωτική στην πρώτη δεν δικαιούνται να πάρουν αναρρωτική στη δευτερη;

vaisp2.png

xrxup2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διαφημίσεις


Έχω πολλες απορίες και πολύ αγχος... μην τελικώς δεν πάρω το 6 μηνο που με ενδιαφερει.(αν ισχύει μέχρι τότε).

Είμαι έγκυος 2η φορά και έχω πιθανή 26/5/2013

Στην πρώτη εγκυμοσύνη είχα πιθανή 2/11/2011 ωστόσο λογω προβληματων υγείας απο 1/6/2011 επαιρνα αναρρωτικές. Μετα τον τοκετό πήρα το 6 μηνο.

Επεστρεψα στη δουλεια 7/7/2012 και δουλευω μεχρι τώρα ωστόσο είμαι εγκυος και φοβαμαι μήπως δεν πάει κάτι καλά και χρειαστει να ξαναπαρω αναρρωτική. Αν συμβεί αυτό δεν θα έχω τα 200 ένσημα που απαιτουνται για το 6 μηνο. Τον καιρό που έπαιρνα αναρρωτική δεν έιχα κανένα ενσημο;;;

Αν πάω στο ικα και τους πως πως θελω να δω τα ενσημα μου απο 26/5/2011 και τον λόγο για τον οποιο τα θελω θα μου τα δώσουν; Μπορω να τα ζητησω απο ΚΕΠ;

Δουλευω στην ίδια εταιρεία 10 χρονια.

Αν καποια μπορει να βοηθήσει θα την ευχαριστουσα πολύ.

Δηλαδη οι γυναίκες που έχουν κολλητές εγκυμοσύνες και έχουν πάρει αναρωτική στην πρώτη δεν δικαιούνται να πάρουν αναρρωτική στη δευτερη;

 

 

 

Οταν ειμαστε σε αναρρωτικη ενσημα εχουμε μονο τον πρωτο μηνα.

 

Φυσικα και μπορουν να σου εκτυπωσουν τα ενσημα σου,πρεπει να ξερεις αλλωστε!

Αναρρωτικες δικαιουσαι και στην 2η εγκυμοσυνη αλλα ειναι που εμεινες εγκυος πολυ γρηγορα και επεσες στην περιπτωση :?

 

Ευχομαι να μην χρειαστεις αναρρωτικη! :wink:

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Σε ευχαριστώ. Είμαι ακόμη στη δουλεια και είμαι καλα, δόξα τω θεώ. 1,5 μηνα θέλω ακόμη για να συμπληρώσω τα 215 ενσημα και να έχω κι ένα αέρα 15 ενσημων καλου κακου... Βεβαια έχω πολύ αγχος γιατί όλοι μου λένε πως θα καταργηθει το 6μηνο και τέτοια...

vaisp2.png

xrxup2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

συγνώμη που παρεμβαίνω....μήπως μπορείτε να μου λύσετε μια απόρια; φίλη έμεινε έγκυος στο πρώτο παιδάκι, πήρε το εξάμηνο πληρωμένο από τον ΟΑΕΔ, έμεινε αμέσως έγκυος, και μου είπε ότι δεν δικαιούται ξάνα το εξάμηνο βοήθημα γιατί δεν το δίνουν για το δεύτερο παιδί επειδή ηταν πολύ κοντά οι δυο εγκυμοσύνες;; βλέπω ότι αναφέρετε κάτι για ένσημα, θα έπρεπε να είχε συμπληρώσει κάποιο διάστημα πίσω στην δουλειά της;;

Link to comment
Share on other sites

συγνώμη που παρεμβαίνω....μήπως μπορείτε να μου λύσετε μια απόρια; φίλη έμεινε έγκυος στο πρώτο παιδάκι, πήρε το εξάμηνο πληρωμένο από τον ΟΑΕΔ, έμεινε αμέσως έγκυος, και μου είπε ότι δεν δικαιούται ξάνα το εξάμηνο βοήθημα γιατί δεν το δίνουν για το δεύτερο παιδί επειδή ηταν πολύ κοντά οι δυο εγκυμοσύνες;; βλέπω ότι αναφέρετε κάτι για ένσημα, θα έπρεπε να είχε συμπληρώσει κάποιο διάστημα πίσω στην δουλειά της;;

 

 

Ισχυει οτι ισχυει γενικα,θελει δηλαδη 200 ενσημα απο την ΠΗΤ και 2 χρονια πισω.Καποιες γυναικες οπως εγω,που πηρα 3 μηνες αναρρωτικη ,μετα την αδεια κυοφοριας-λοχειας-6μηνο ΟΑΕΔ δεν συμπληρωνα τα 200 ενσημα σε περιπτωση που εμενα εγκυος πολυ πολυ κοντα με την πρωτη εγκυμοσυνη γιατι στην αναρρωτικη εχεις μονο τον πρωτο μηνα ενσημα και στις αλλες αδειες τα ενσημα ειναι μονο συνταξιμα.

 

Εαν η φιλη σου εχει τα ενσημα αυτα δεν εχει θεμα,το δικαιουται το 6μηνο.

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ισχυει οτι ισχυει γενικα,θελει δηλαδη 200 ενσημα απο την ΠΗΤ και 2 χρονια πισω.Καποιες γυναικες οπως εγω,που πηρα 3 μηνες αναρρωτικη ,μετα την αδεια κυοφοριας-λοχειας-6μηνο ΟΑΕΔ δεν συμπληρωνα τα 200 ενσημα σε περιπτωση που εμενα εγκυος πολυ πολυ κοντα με την πρωτη εγκυμοσυνη γιατι στην αναρρωτικη εχεις μονο τον πρωτο μηνα ενσημα και στις αλλες αδειες τα ενσημα ειναι μονο συνταξιμα.

 

Εαν η φιλη σου εχει τα ενσημα αυτα δεν εχει θεμα,το δικαιουται το 6μηνο.

 

Κατάλαβα σε ευχαριστώ....ναι μάλλον δεν πληρεί τις προυποθέσεις τα παιδιά ήρθαν το ένα μαζί με το άλλο και ήταν και part time.. και είχε και άδειες πολλές οπότε, ναι μάλλον αυτό που μου είπε ισχυεί, δεν νομίζω να πρόλαβε να συμπληρώσει 200 ένσημα. Απλά έμεινα έκπληκτη όταν μου το είπε γιατί ξέρεις τώρα πως είναι το οικονομικό, τόσο σύντομα μωράκι και χωρίς το βοήθημα....δύσκολα τα πράγματα. σε ευχαριστώ για την πληροφορία.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

νομιζω πως αν καταφερει να δουλεψει κανονικά στην εγκυμοσυνη της, χωρις να παρει αναρρωτικες ίσως τα συμπληρώνει μαζί με τα ένσημα της άδειας. Αλλα δεν ξέρω τί γίνεται σε περιπτωση Part time(ποσα έσνημα έχει δηλαδή το μήνα). Είναι μεγάλο ευκαιρια το 6μηνο για να μεγαλώσεις το παιδί.

vaisp2.png

xrxup2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπέρα επαναφερω το θέμα γιατί με ενδιαφέρει πολύ.

Είμαι στο εξάμηνο και σε λίγο λιγοτερο απο 2 μηνες επιστρέφω στην εργασία μου. Σταμάτησα απο την δουλεια τον 2ο μήνα της εγκυμοσύνης μου λόγω διαφορων προβληματων. Θα ήθελα να ρωτησω αν ισχυει οτι χρειάζομαι 200 ένσημα για να ξανακανω χρηση των αδειών του εξαμήνου και των επιδοματων;

Θα ήθελα να βάλω μπροστά για δεύτερο μωρακι αλλά αν ισχύουν αυτά μάλλον θα χρειαστεί να περιμένω δυστυχώς...

Να σημειωσω πως είμαι στην ίδια επιχείρηση πανω απο 8 χρονια.

Αν ξέρει κάποια κοπελα να μου πει θα το εκτιμουσα πολύ γιατι δεν το γνώριζα το θέμα με τα ενσημα, τοσα χρόνια στην δουλειά δεν έλειψα ποτε και δεν ξέρω τι ισχυει με τις άδειες, και ήθελα να κάνω σύντομα ενα δεύτερο παιδάκι και η αλήθεια είναι πως απογοητευτικα με αυτά που διάβασα....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα επαναφερω το θέμα γιατί με ενδιαφέρει πολύ.

Είμαι στο εξάμηνο και σε λίγο λιγοτερο απο 2 μηνες επιστρέφω στην εργασία μου. Σταμάτησα απο την δουλεια τον 2ο μήνα της εγκυμοσύνης μου λόγω διαφορων προβληματων. Θα ήθελα να ρωτησω αν ισχυει οτι χρειάζομαι 200 ένσημα για να ξανακανω χρηση των αδειών του εξαμήνου και των επιδοματων;

Θα ήθελα να βάλω μπροστά για δεύτερο μωρακι αλλά αν ισχύουν αυτά μάλλον θα χρειαστεί να περιμένω δυστυχώς...

Να σημειωσω πως είμαι στην ίδια επιχείρηση πανω απο 8 χρονια.

Αν ξέρει κάποια κοπελα να μου πει θα το εκτιμουσα πολύ γιατι δεν το γνώριζα το θέμα με τα ενσημα, τοσα χρόνια στην δουλειά δεν έλειψα ποτε και δεν ξέρω τι ισχυει με τις άδειες, και ήθελα να κάνω σύντομα ενα δεύτερο παιδάκι και η αλήθεια είναι πως απογοητευτικα με αυτά που διάβασα....

 

Όντως ισχύει ότι πρέπει να έχεις 200 ένσημα τα τελευταία 2 έτη. Αν εσύ λείπεις 21 μήνες σύνολο (βάση της ημέρας που θα γυρίσεις) και σου κολλούν κανονικά 25 ένσημα το μήνα, σημαίνει ότι πρέπει να μείνεις στη δουλειά τουλάχιστον 5 μήνες για να συμπληρώσεις τα ενσημα. Βέβαια αν έχεις καλές εγκυμοσύνες μπορείς να το ριψοκινδυνεύσεις και να κάνεις μια προσπάθεια από τώρα, αλλιώς πρέπει να περιμένεις για λίγο.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!!!!να ρωτησω κατι....γεννησα 26 φλεβαρη..εκανα τα χαρτια μου στο ΙΚΑ.πηρα το επιδομα κυησης και τωρα εκανα τα χαρτια μου γιατο επιδομα μητροτητας το οποιο θα καταχωρηθει στις 18 μαρτιου..μου δωσανε κ μια βεβαιωση γιατον ΟΑΕΔ...

 

Εγω ποτρε πρεπει να παω στον ΟΑΕΔ για το 6μηνο???τι δινουν???

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όντως ισχύει ότι πρέπει να έχεις 200 ένσημα τα τελευταία 2 έτη. Αν εσύ λείπεις 21 μήνες σύνολο (βάση της ημέρας που θα γυρίσεις) και σου κολλούν κανονικά 25 ένσημα το μήνα, σημαίνει ότι πρέπει να μείνεις στη δουλειά τουλάχιστον 5 μήνες για να συμπληρώσεις τα ενσημα. Βέβαια αν έχεις καλές εγκυμοσύνες μπορείς να το ριψοκινδυνεύσεις και να κάνεις μια προσπάθεια από τώρα, αλλιώς πρέπει να περιμένεις για λίγο.

 

Μαρια σε ευχαριστώ για την απάντηση. Έχω 25 ένσημα καθε μήνα αλλά απο την δουλεια μου δεν θα λειπω 21 μηνες αλλά 14. Αλλάζει κάτι με αυτό;

Δυστυχώς με το ιστορικό μου δεν μπορω να ρισκαρω..... Δυστυχώς...

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!!!!να ρωτησω κατι....γεννησα 26 φλεβαρη..εκανα τα χαρτια μου στο ΙΚΑ.πηρα το επιδομα κυησης και τωρα εκανα τα χαρτια μου γιατο επιδομα μητροτητας το οποιο θα καταχωρηθει στις 18 μαρτιου..μου δωσανε κ μια βεβαιωση γιατον ΟΑΕΔ...

 

Εγω ποτρε πρεπει να παω στον ΟΑΕΔ για το 6μηνο???τι δινουν???

 

Να σου ζησει κορίτσι μου..

Εγώ πρωτα πήρα την κανονική άδεια απο τον εργοδότη μου και μετα με όλα τα χαρτιά τα πήγε ο άντρας μου στον ΟΑΕΔ κ πήρα το εξάμηνο. Γύρω στα 500 ευρώ καθε μήνα σου δίνει ο οαεδ.

Link to comment
Share on other sites

ΚΑλημέρα. Οι 14 μήνες πως βγαίνουν με την αναρρωτική, άδεια κύησης λοχείας άδεια και οαεδ; Αν είναι έτσι πχ τον μήνα που πήρες την άδεια μην τον υπολογίζεις γιατί τα ένσημα είναι κανονικά. Τότε τα τελευταία δύο χρόνια πρέπει να τα έχεις μαζέψει τα ένσημα, γιατί δίνουν κάποια και στο εξάμηνο αλλά δεν θυμάμαι αν είναι ολόκληρα. Πάντως εγώ να σου πω την μαύρη μου αλήθεια περίμενα, πηγα στη δουλειά και μετά ξεκίνησα προσπάθειες, και για να μην μπορούν να που το οτιδήποτε (ιδιωτικός τομέας) αλλά και για να παρω τα πάνω μου.

Μπέμπηςς μου, όντως το εξάμηνο πρέπει να πας να το πάρεις την ημέρα που τελειώνει η άδεια σου ( είτε είνια λοχείας, είτε κανονική μετά τη λοχεία, είτε οφειλόμενες ώρες σε μέρες), αλλά αφού σου έφτιαξαν τα χαρτιά για το επίδομα λοχείας να πας τώρα κατευθείαν να κάνεις τα χαρτιά σου για το επίδομα μητρότητας, αν το δικαούσαι, ώστε σε κανα μήνα να σου τα έχουν πιστώσει. Α, αν πάρεις το μειωμένο ωράριο σε μέρες καλό είναι να το πάρεις πριν το εξάμηνο γιατί αν το πάρεις μετά σου μειώνουν τις μέρες, καθώς επίσης αν έχεις υπόλοιπο κανονικής αδείας πρέπει να την πάρεις πριν κάνεις τα χαρτιά σου.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Mαρια

Εκανα ενα μικρο λαθακι αλλά πάλι οι μηνες δεν είναι 21. Καθησα απο την αρχή το 2013 μέχρι τέλος Απριλίου του 2014 σύνολο δηλ 12+4 =16 μηνες. Πρεπει να πάρω κάπου να ρωτησω για τα ένσημα του ΟΑΕΔ επομένως. Μονο για την κανονική άδεια ήμουν σίγουρη για τα ένσημα μακάρι να ισχυει κάτι κ για του εξαμήνου...

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο παρα πολλά τηλέφωνα σε ΙΚΑ, ΟΑΕΔ ,επιθεώρηση εργασίας και εργατικό κεντρο μου ειπαν οτι τα ενσημα του ΙΚΑ δεν είναι μονο συνταξιμα πλεον αλλά και ασθένειας και οτι πιάνονται κανονικα!!!!!! Αυτό μου τον ειπαν στον ΟΑΕΔ και μετα κάλεσα στο ΙΚΑ και μου το επιβεβαίωσαν και απο κει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μετα απο παρα πολλά τηλέφωνα σε ΙΚΑ, ΟΑΕΔ ,επιθεώρηση εργασίας και εργατικό κεντρο μου ειπαν οτι τα ενσημα του ΙΚΑ δεν είναι μονο συνταξιμα πλεον αλλά και ασθένειας και οτι πιάνονται κανονικα!!!!!! Αυτό μου τον ειπαν στον ΟΑΕΔ και μετα κάλεσα στο ΙΚΑ και μου το επιβεβαίωσαν και απο κει.

 

Αχ πολύ ωραία. Αυτό το είχα ακούσει αλλά δεν μου το είχαν επιβεβαιώσει όταν είχα ρωτήσει. Οπότε είσαι οκ από ένσημα και δεν θα έχεις πρόβλημα με τα επιδόματα!!!Αντε με το καλό!!!

Link to comment
Share on other sites

Αχ πολύ ωραία. Αυτό το είχα ακούσει αλλά δεν μου το είχαν επιβεβαιώσει όταν είχα ρωτήσει. Οπότε είσαι οκ από ένσημα και δεν θα έχεις πρόβλημα με τα επιδόματα!!!Αντε με το καλό!!!

 

Σε ευχαριστώ πολύ Μαρια!!! Να είσαι καλά και να χαίρεσαι τα παιδάκια σου!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

καλησπερα κοριτσια. ηθελα να ρωτησω. βγηκα σε αναρωτικη 20 μερες 23/9/2014 μετα κανονικα αδεια λοχειασ κ τοκετου κ πηρα κ το 6μηνο. μολις τελειωσε το 6μηνο δλδ 7/8/2015 πηρα την κανονικη μου αδεια 24 μηρες. επεστρεψα στη δουλεια πριν 1 εβδομαδα. ομως μολις χθες ςμαθα πως ειμαι παλι εγκυος... σε αυτη την περιπτωση ξανα περνω το 6μηνο?? διαβασα για 200 ενσιμα. δλδ ποσους μηνες πρεπει να κατσω στη δουλεια για να το παρω?? ευχαριστω...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Hoannita δυςτυχως ένσημα δεν εχεις κατα την διάρκεια 6μηνου ΟΑΕΔ δεν ξερω γτ στο ειπε η κοπέλα....

 

Οποτε πρεπει να εχεις 200 ένσημα απο την ΠΗΤ σου

οποτε πρεπει να υπολογίσεις την πητ σου κ να μετρήσεις τα τελευταία 2 χρονια ποσά ένσημα εχεις κ απο εκει κ περα ποσά σου λείπουν...

 

Εχεις σιγουρα ένσημα κατα την διάρκεια λοχείας κ μητρότητας....

 

Επισης μπορεις να ελέγξεις πλεον τα ένσημα σου εφοσον ξερεις το αμκα σου μέσω του site atlas.gov

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εγω ειχα παρει την εκτυπωση ενσημων απο το ΙΚΑ και στο εξαμηνο ειχε ενσημα. Η εκτυπωση ηταν Απριλιος Μαιος του 2012. Εχουν αλλαξει τωρα και δεν δινουν;

Link to comment
Share on other sites

  • 4 χρόνια μετά...
On 24/10/2015 at 4:17 ΜΜ, Maiden1 είπε:

Παιδια εγω ειχα παρει την εκτυπωση ενσημων απο το ΙΚΑ και στο εξαμηνο ειχε ενσημα. Η εκτυπωση ηταν Απριλιος Μαιος του 2012. Εχουν αλλαξει τωρα και δεν δινουν;

Κορίτσια καλησπέρα!! 

Σας παρακαλώ πείτε μου τελικά στο διάστημα κυοφορίας λοχίας μετράνε κανονικά τα ένσημα στα 200 που χρειάζονται για το επίδομα κυοφορίας λοχίας στη 2η εφκυμοσυνη? 

Εγώ Γέννησα τον 4/2019, πήρα κυοφορια λοχεια μετά 3,5 μήνες μαζεμένο το μειωμένο, την κανονική άδεια 1 μήνα κ τώρα έχω το 6μηνο ΟΑΕΔ. Έμαθα πρόσφατα ότι είμαι έγκυος κ μου είπαν στο ΙΚΑ ότι τα 97 ένσημα που έχω από την κυοφορια λοχεια δε θα μετρήσουν στα 200 που χρειάζονται για το επίδομα στη 2η εγκυμοσύνη γιατί δεν έχουν κωδικό 101 αλλά 224 και το σύστημα υπολογιζει μόνο τα 101.

Πηρα όμως στα κεντρικά του Εφκα στην Αθήνα κ μου είπαν ότι μετράνε! 

Τι ισχύει?? 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Κορίτσια καλησπέρα! αν και έχει περάσει καιρός από την τελευταία απάντηση στο θέμα, μεταφέρω εδώ και τις δικές μου πρόσφατες πληροφορίες:

 

Πράγματι, τα ένσημα που αφορούν στο διάστημα κυοφορίας - λοχειας και έχουν κωδικό 224 δεν προσμετρώνται στα 200 που είναι απαραίτητα για να πάρει κανείς το επιδομα κυοφορίας - λοχείας σε δεύτερη εγκυμοσύνη. ΟΜΩΣ: προσμετρώνται τα ένσημα του εξαμήνου μητρότητας του ΟΑΕΔ (τα οποία έχουν κωδικό 154)! Η αιτιολόγηση είναι η εξής: την περίοδο του εξαμήνου μητρότητας γίνονται οι αντίστοιχες κρατήσεις απο τον ΟΑΕΔ που αφορουν στον κλάδο παροχών σε χρήμα. Ο νόμος που "τροποποιησε" το ειδος των ενσήμων του εξαμήνου μητρότητας ΟΑΕΔ είναι ο 3996 - 2011 και το άρθρο όπου αναφέρεται η αλλαγή είναι το 36. Μέχρι το 2011, τα ένσημα αυτά ήταν μόνο συνταξιμα. Τα παραπάνω μου επιβεβαίωσαν τώρα (Οκτώβριο 2022) από τον ΕΦΚΑ. 

 

Ελπίζω όποια κοπέλα αναζητά πληροφορίες να βοηθηθεί γιατί και εγώ ταλαιπωρήθηκα απίστευτα για να βρω σαφή απάντηση! Καλή τύχη σε όλες!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...