Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΤΙ ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΙ? (ΕΧΩ ΑΠΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΟΛΑ)


Recommended Posts

Καλησπέρα και από εμένα,

 

Γνωρίζετε να μου πείτε τι δικαιούμαστε από τους εργοδότες μας σε άδειες πριν και μετά τον τοκετό? Η ετήσια άδεια μετά τον τοκετό ισχύει για όλες?

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 371
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κορίτσια καλημέρα! Την προηγούμενη εβδομάδα έμαθα πως είμαι έγκυος στο 2ο ζουζουνάκι μας!!! Έλπίζω να πάνε όλα καλα (πρώτα ο Θεός) και θέλω λίγο τα "φώτα" σας. Το σύνολο που παίρνουμε απο ΙΚΑ, ΟΑΕΔ και Εργοδότη μας κάνουν 4 μισθούς μας μικτά ή καθαρά? Και επίσης έχω ήδη την κορούλα μου στο βιβλιάριο μου (+10%), όταν με το καλό γεννήσω θα γράψω και το άλλο ζουζουνάκι μου στο βιβλιάριο μου οπότε πάει 20% προσάυξηση στις 63 ημέρες μετα τον τοκέτο ή κάποιο άλλο ποσοστό? Ευχαριστώ εκ των προτέρων!:-D

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια γεια σας.

ειμαι φοιτητρια λογιστικης 20 χρονων και τωρα διανύω τη δευτερη εγκυμοσυνη μου.εχω σπουδαστικη ασφαλεια(με την οποια ειμαι μια χαρα και εξετασεις μου καλυβε στη προηγουμενη εγκυμοσυνη και φαρμακα και τα παντα)καθως ξεφυλλιζα το βιβλιαριο μου διαβασα το εξης

επιδομα τοκετου:

σε περιπτωση τοκετου χορηγειτε στη σπουδαστρια επιδομα τοκετου ισο με το επιδομα τοκετου που παρεχεται σε δημοσιους υπαλληλους με τη προυποθεση οτι δεν περνει επιδομα η βοηθημα για τον ιδιο λογο απο αλλη πηγη η ιδια η ο συζηγος της..

αυτο γραφει.στη προηγουμενη εγκυμοσυνη ομως ο γιατρος του τει μου χε πει οτι οπως εχουν γινει τα πραγματα δεν θα παρω κατι(προφανως αναφεροταν στη κατασταση της ελλαδας)δεν ξερω για πιο λογο το αφησα εκει και δεν κοιταξα αν εχει οφελος εκεινος να μου πει ψεματα(γιατι κατα καιρους ακουω οτι τα τσεπονουν οι ιδιοι τα επιδοματα που δεν προσπαθουν να διεκδικησουν εκεινοι που τα δικαιουντε.)

 

 

κοριτσια σ.ο.σ ξερεται κατι σχετικο?παρομοια εμπειρια καποια?τα δικαιουμε?????οχι?αν ναι τι πρεπει να κανω να τα διεκδικησω? πειτε μου σας παρακαλω οποια γνωριζει κατι

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καλησπερα, ειμαι νεα στην παρεα σας και προσεχως νεα μανουλα :D

Ειμαι 28 χρονων και εδω και 4 χρονια δουλευω εποχιακη (Μαιο-Οκτωβριο). Ρωτησα στον ΟΑΕΔ και μου ειπαν οτι εφοσον δε θα δουλευω οταν θα γεννησω (δηλαδη το Φεβρουαριο), δε δικαιουμαι τιποτα απο αυτους και το μονο που δικαιουμαι ειναι το επιδομα του ΙΚΑ. Το επιδομα που δινει ο ΟΑΕΔ ποσο ειναι και για ποσο καιρο; Ρωταω γιατι θα μπορουσα να ζητησω απο τον εργοδοτη μου να με κρατησει να δουλευω καποιες μερες (οχι ολες) μηπως και καταφερω και το παρω. Αλλα αν ειναι πχ λιγοτερα απο 360 που δινει ο ΟΑΕΔ σαν επιδομα ανεργιας δε συμφερει ολη αυτη η ιστορια. Επισης, ξερετε αν το κανω αυτο αν οντως θα τα παρω;Γιατι μια φιλη μου μου ειπε οτι πρεπει να φαινεται και την προηγουμενη φορα οτι δουλευα και το χειμωνα. Ισως να καταλαβα και λαθος, τι να πω.

Ηθελα να ρωτησω και κατι ακομα, εγω σαν εποχιακη εργαζομενη δικαιουμαι μειωμενο ωραριο ή καποιου ειδους αδεια στην αρχη μιας και το μικρουλη μου θα ειναι ουτε 3 μηνων;

 

Αν καποιος μπορει να με βοηθησει, θα το εκτιμουσα :-)

Ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, ειμαι νεα στην παρεα σας και προσεχως νεα μανουλα :D

Ειμαι 28 χρονων και εδω και 4 χρονια δουλευω εποχιακη (Μαιο-Οκτωβριο). Ρωτησα στον ΟΑΕΔ και μου ειπαν οτι εφοσον δε θα δουλευω οταν θα γεννησω (δηλαδη το Φεβρουαριο), δε δικαιουμαι τιποτα απο αυτους και το μονο που δικαιουμαι ειναι το επιδομα του ΙΚΑ. Το επιδομα που δινει ο ΟΑΕΔ ποσο ειναι και για ποσο καιρο; Ρωταω γιατι θα μπορουσα να ζητησω απο τον εργοδοτη μου να με κρατησει να δουλευω καποιες μερες (οχι ολες) μηπως και καταφερω και το παρω. Αλλα αν ειναι πχ λιγοτερα απο 360 που δινει ο ΟΑΕΔ σαν επιδομα ανεργιας δε συμφερει ολη αυτη η ιστορια. Επισης, ξερετε αν το κανω αυτο αν οντως θα τα παρω;Γιατι μια φιλη μου μου ειπε οτι πρεπει να φαινεται και την προηγουμενη φορα οτι δουλευα και το χειμωνα. Ισως να καταλαβα και λαθος, τι να πω.

Ηθελα να ρωτησω και κατι ακομα, εγω σαν εποχιακη εργαζομενη δικαιουμαι μειωμενο ωραριο ή καποιου ειδους αδεια στην αρχη μιας και το μικρουλη μου θα ειναι ουτε 3 μηνων;

 

Αν καποιος μπορει να με βοηθησει, θα το εκτιμουσα :-)

 

Καλημερα, ξερω για ΟΑΕΔ να σου πω οτι πρεπει να εργαζεσαι για να μπορεσεις να παρεις την παροχη μητροτητας το ποσο που καταβαλεται ειναι αναλογα την συμβαση που εχεις και απο όσω γνωρίζω είναι για 6μηνες κατα την διαρκεια των οποιων δε πρεπει να γινει απολυση,

Τωρα για το μειωμενο ωραριογια εποχιακους δε γνωριζω καθολου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Καλησπερα,

 

ειμαι καινουργια στο φορουμ και εχω αρκετες αποριες αλλα πιο σημαντικη ειναι αυτη που δεν καταφερα να λυσω απο το διαδυκτιο.

 

Κατανοω την αδεια τοκετου και λοχειας οπως και με το που τελειωσουν αυτες το γεγονος οτι μπορει κανεις να παρει την ετησια του αδεια.

 

Το λεγομενο εξαμηνπ του ΟΑΕΔ για το οποιο εχω ακουσει ομως;

 

Πως λειτουργει;Ισχυει ακομα;Ειχα ακουσει οτι το εχουν διακόψει!Εγω γενν΄αω Φεβρουάριο 2015 και θα θελα να ξέρω τι δικαιούμαι..

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.. Ναι ισχύει ακόμα. Μετά το τέλος των αδειών σου (όποιον συνδυασμό κι αν έχεις επιλέξει) έχεις 60 μέρες περιθώριο να υποβάλεις την αίτηση σου στον ΟΑΕΔ. ο εργοδότης σου είναι υποχρεωμένος να στην δώσει εφόσον την ζητάς (το τυπικό είναι 1 μήνα πριν εγγράφως). Κατά την διάρκεια του εξαμήνου πληρώνεσαι από τον ΟΑΕΔ με τον ελάχιστο μισθό που ορίζει η συλλογική σου σύμβαση και ένσημα κολλούνται κανονικά.

 

Δες περισσότερες πληροφορίες εδώ :

 

http://www.oaed.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=760&Itemid=369〈=el

FPh8p3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Ειμαι στον 6ο μηνα εγκυμοσυνης μου..τοσο καιρο ημουμα ανεργη ..εχθες στις 09/06/2016 μου εκανε μια γνωστη μου προσλληψη μπας και παρω κανενα επιδομα κ θα πληρωνω τα ενσημα μονη μου..απο το 2014 εως το 2015 εχω 137 ενσημα..μεχρι τον αυγουστο συμπληρωνω τα 200 που χρειαζομαι ..Αρχες Σεπτεμβρη γενναω ..το βιβλιαριο μου δεν ειναι θεωρημενο .ενω τωρα ειμαι ασφαλισμενη μπορω να το θεωρησω ή πρεπει να συμπληρωσω 50 ενσημα πρωτα..εαν ειναι ετσι δεν προλαβαινω για να παρω τις 56 ημερες..μηπως μπορω να τις παρω αργοτερα μετα τον τοκετο μαζι με τις 63 ή τις χανω;?γενικοτερα παρακαλω βοηθηστε με δικαιουμαι τιποτα ή αδικα ταλαιπωρουμε και πληρωνω ενσημα..οταν λενε 200 ενσημα τα τελευταια 2 χρονια εννουν το 2014-2015 ή 2015-2016 .Ασ με βοηθησει

καποιος παρακαλω..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Γεια σας, εχω μια κόρη 7 μηνών και μολις με προσέλαβαν στον ιδιωτικό τομέα. Ξέρετε αν δικαιούμαι μειωμένο ωράριο και για ποςο καιρό. Τον προηγούμενο χρόνο δεν δούλεψα καθολου ( εγκυμοσύνη και τοκετός) και πριν απο αυτο ήμουν με ετήσια σύμβαση. Τωρα μου προσέφεραν μόνιμη θεςη αλλα οχτάωρο...μου ειναι αδύνατον να φανταστώ να λείπω τόσες ώρες απο το μωρό μου...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οχι δεν δικαιουσαι μειωμενο. Θα ειχες μειωμενο αν δουλευες στον ιδιο εργοδοτη και στην εγκυμοσυνη, διεκοπτες με τις προβλεπομενες αδειες κυοφοριας και λοχειας κι επεστρεφες στην εργασια σου. Εγω εχοντας μειωμενο αλλαξα δουλεια και το χασα το προνομιο...

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε όλες,επειδή στο διαδίκτυο δε βρήκα κατι να με καλύπτει,ήθελα να ρωτήσω το εξης...δουλευω ηδη σε καποια εργασια και βρηκα αλλη με καλητερες αποδοχες(αλλα ειμαι σε φαση που θελω να μεινω εγκυος).ισχυει αυτο που ισχυε απο παλια,δηλαδη καλυψη μετα απο 1 χρονο σε θεματα λοχειας και εγυμοσυνης ή εχει αλλαξει κατι??

:-D
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!δεν ξέρω αν γράφω στο σωστό σαιτ αλλά ψάχνω κάποιον να με βοηθήσει. Είμαι 3 μηνών έγκυος και είμαι υπάλληλος δημοσίου νοσοκομείου με σύμβαση 3 χρόνια τώρα αλλά με ασφάλεια ΙΚΑ,γιατί δεν είμαι μόνιμη υπάλληλος για να έχω ασφάλεια δημοσίου. Ξέρει κάνεις αν μπορώ και πως να πάρω αναρρωτικές άδειες μέχρι την κανονική άδεια εγκυμοσύνης ?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα, υπάρχει κάποια αλλαγή στη νομοθεσία αναφορικά με το επίδομα του πατέρα από ΙΚΑ, επειδή δεν βρίσκω κάτι online.

Επίσης γνωρίζει κανείς, αν ο πατέρας είναι σε 2 ταμεία, ΙΚΑ & ΤΕΒΕ, αλλά στο ΤΕΒΕ έχει απαλλαγή, αν δικαιούται επίδομα και από τα 2 ταμεία ή μόνο από ΙΚΑ?

Υπερβολή που το ρωτάω το ξέρω, αλλά έχω κάτι να χάσω?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ:)... ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΓΡΑΦΩ ΣΤΟ ΣΩΣΤΟ FORUM.... EIMAI 5 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΙΔΙΩΤΙΚΗ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ... ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΑΠΟ ΠΟΤΕ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΓΩ ΣΕ ΑΔΕΙΑ ΚΑΙ ΤΙ ΔΙΚΑΙΟΥΜΕ ΑΠΟ ΧΡΗΜΑΤΑ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΩ... ΠΙΟ ΣΥΓΓΕΚΡΙΜΕΝΑ ΘΑ ΜΕ ΠΛΗΡΩΝΕΙ Ο ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ ΜΟΥ ΚΑΝΟΝΙΚΑ Ή ΘΑ ΜΟΥ ΔΙΝΕΙ ΤΟ ΙΚΑ ΕΝΑ ΠΟΣΟ ΠΙΟ ΧΑΜΗΛΟ ΑΠΟ ΤΟ ΜΙΣΘΟ ΜΟΥ????? ..... ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ...:D

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καλησπέρα!!!! Ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζετε είμαι έγκυος 4 μηνών άνεργη με κανένα ένσημο το μόνο που έχω κάνει είναι 2 voucher και τώρα είμαι ασφαλισμένη στο ικα μέσω οαεδ που ισχύει μέχρι τον Νοέμβρη η ασφάλιση μου και Οκτώβρη πρώτα ο Θεός γεννάω... Τον Αύγουστο με τον άντρα μου θα κάνουμε πολιτικό γάμο αλλά κ αυτός είναι άνεργος αλλά έχει κάποια ένσημα από παλιότερα (δεν ξέρω πόσα ακριβώς).. Όταν γεννήσω θα δικαιούμαι τίποτα?? Κι αν όχι γνωρίζετε τι πρέπει να κάνω για να πάρω κάτι? Αν γίνετε φυσικά.. Σας ευχαριστώ!!!! :D

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Τα επιδόματα κυοφορίας και λοχείας χορηγούνται στην άμεσα ασφαλισμένη, εφόσον:


1. Έχει πραγματοποιήσει 200 τουλάχιστον ημέρες ασφάλισης κατά τα δύο τελευταία χρόνια, τα προηγούμενα της πιθανής ημέρας τοκετού και
2. Δεν εργάζεται κατά το διάστημα της επιδότησης, δηλαδή 56 μέρες πριν τον τοκετό και 63 μέρες μετά.

Που σημαίνει ότι δεν δικαιούσαι τίποτα απολύτως.

 

 

Επεξεργάστηκαν by kine
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, νουλιτσα είπε:

Καλησπέρα!!!! Ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζετε είμαι έγκυος 4 μηνών άνεργη με κανένα ένσημο το μόνο που έχω κάνει είναι 2 voucher και τώρα είμαι ασφαλισμένη στο ικα μέσω οαεδ που ισχύει μέχρι τον Νοέμβρη η ασφάλιση μου και Οκτώβρη πρώτα ο Θεός γεννάω... Τον Αύγουστο με τον άντρα μου θα κάνουμε πολιτικό γάμο αλλά κ αυτός είναι άνεργος αλλά έχει κάποια ένσημα από παλιότερα (δεν ξέρω πόσα ακριβώς).. Όταν γεννήσω θα δικαιούμαι τίποτα?? Κι αν όχι γνωρίζετε τι πρέπει να κάνω για να πάρω κάτι? Αν γίνετε φυσικά.. Σας ευχαριστώ!!!! :D

Oχι. 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Θα ήθελα να ρωτήσω τις μανούλες αν ξέρουν για τα επιδόματα,πόσα δικαιούμαστε και ποια είναι αυτά.Υπάρχουν και κάποια κρυφά έμαθα,τα γνωρίζει κανείς;Εγώ τα μόνα που ξέρω είναι το επίδομα κύησης και το επίδομα λοχείας που τα παίρνεις από το ΙΚΑ.Υπάρχει και επίδομα τοκετού;Βοήθημα εγκυμοσύνης;Εγώ γέννησα πριν 15 μέρες και έχω πάρει το κύησης και περιμένω το λοχείας.

Link to comment
Share on other sites

Το επίδομα τοκετού δεν υπαρχει πλεον.  Εχει ενσωματωθεί στις τιμές των μεαιυτηριων τουλάχιστον οταν γέννας με Εοππυ. Για αλλα κρυφα επιδόματα δεν ξερω,  ξερω για ενα εντυπο νομιζω Α21 λέγεται το οποιο μπορείς να συμπληρώσεις στη ΔΟΥ σου κ σου λενε αν δικαιούσαι καποιο επίδομα παιδιού,αφου γεννησεις βεβαια αυτο.Ψάξτο λίγο γιατί αλλαζουν συνεχεια

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...