Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ανεργη Εγκυος (&Τι δικαιούται έγκυος που βρίσκεται στο ταμείο ανεργίας))


Recommended Posts


Διαφημίσεις


Eνημερωθείτε για το εισιτήριο ελεύθερης εισόδου για τις άνεργες μέλλουσες μητέρες οπου μπορείτε να κάνετε δωρεάν ολες τις εξετάασεις και υπερήχους!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα,

σκεφτόμαστε να προσπαθήσουμε για δεύτερο παιδάκι, και θα ήθελα να ξέρω περίπου τι ισχύει τώρα πια όσον αφορά τις παροχές, τόσο εγκυμοσύνης όσο και τοκετού.

Πριν 4 χρόνια, στο γιο μου, είχαμε την άνεση να πάω σε κλινική με όλες τις εξετάσεις μου πληρωμένες από μας, χωρίς να με νοιάζει (μέχρι και βλαστοκύτταρα κάναμε), και επειδή είχα πρόσφατα απολυθεί, πριν την εγκυμοσύνη, από υψηλόμισθη θέση του ιδιωτικού τομέα, είχα ένσημα και πήρα όλα τα επιδόματα, ένα σεβαστό ποσό.

Σήμερα είμαι άνεργη (πήρα επίδομα ανεργίας πριν 4 χρόνια) και έμμεσα ασφαλισμένη στο ΙΚΑ/ΕΟΠΥΥ μέσω του συζύγου μου, μάλλον θα ψάξω ένα καλό δημόσιο νοσοκομείο. Αν θα μπορούσατε να μου δώσετε κάποιες πληροφορίες, πχ ο σύζυγος δικαιούται κάποιο επίδομα (ως ...πατέρας?, ή μήπως εγώ μέσω ΟΑΕΔ, ή τι ισχύει με τα νοσοκομεία και τις κλινικές, για τις εξετάσεις κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης, πχ υπέρηχους, μικροβιολογικές, και για τον τοκετό, και από όσο ξέρω, voucher δικαιούνται οι ανασφάλιστοι.

Πιθανόν είναι νωρίς που το ψάχνω, απλά θα ήθελα να είμαι προετοιμασμένη, και φυσικά ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο σας!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 months later...
Καλωσηρθες alexbous και να σας ζησει το μωρακι!!!

Δεν γνωριζω κατι επι του θεματος και εμενα με απασχολει μια και δεν εργαζομαι,παρα μονο ο αντρας μου και ειναι ασφαλισμενος στο Ικα.

 

Τα παρακατω τα βρηκα στην εξης σελιδα:

http://health.in.gr/pregn/printa.asp?CurrentArticle=17738

 

Από τη Νομαρχιακή Αυτοδιοίκηση

 

Αν είστε ανασφάλιστη ή δεν έχετε δικαίωμα να ζητήσετε επίδομα από τον ασφαλιστικό σας οργανισμό, δικαιούστε επιδότηση (μετά τον τοκετό) από το Τμήμα Κοινωνικής Πρόνοιας της Νομαρχιακής Αυτοδιοίκησης της περιοχής σας.

Πρέπει να προσκομίσετε:

 

* Αίτηση.

* Υπεύθυνη δήλωση του άρθρου 8 του νόμου 1599/86 ότι δεν είστε ασφαλισμένη και ότι δεν θα εργαστείτε σαράντα δύο ημέρες πριν από τον τοκετό και άλλες τόσες μετά τη γέννηση του παιδιού σας.

* Ιατρική βεβαίωση με την πιθανή ημερομηνία τοκετού.

 

 

 

Επισης υπαρχει θεματικη ενοτητα εδω http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=517

 

Το παραπάνω λινκ δε δουλεύει. Ξέρει κανείς που μπορώ να βρω πληροφορίες?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα κι απο μένα. Κι εμείς σε λίγο καιρό θα μπούμε στη διαδικασία της εξωσωματικής και θα ήθελα αν γνωριζει κάποιος να με ενημερώσει για το πως έχουν τα πράγματα, ώστε να εχουμε μια εικόνα.

Λόγω οικονομικών κι εμείς, και επειδή θα δωθούν όλα για την εξωσωματική, αποφασίσαμε αν με το καλό πετύχει, να κάνουμε τη γέννα σε δημόσιο νοσοκομείο.

Εγώ είμαι άνεργη με κάρτα ανεργίας ένα χρόνο τώρα. Δεν παίρνω ούτε επίδομα ούτε τίποτα. Ο σύζυγος είναι 14 χρόνια στην ίδια δουλειά με σταθερά ένσημα. Με έχει ασφαλίσει εκείνος πλέον στο βιβλιάριο του.

Θέλω να μάθω:

-στην επιτροπή του εοπυυ που θα περάσω για έγκριση της εξωσωματικής, μπορώ που είμαι έμμεσα ασφαλισμένη?

-απο εξετασεις εγκυμοσύνης, καλύπτομαι καθόλου στο δημόσιο με το ικα του συζυγου?

-τοκετός, επιδόματα, κόστος κλπ.?

-κάπου είδα που έγραφε κάποια κοπέλα για κάρτα ανεργίας και νοσοκομείο. Τι ισχύει?

sj3dp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Αχ κορίτσια τα φώτα σας θα ήθελα αν κάποια γνωρίζει... Είμαι ανεργη απο το Σεπτέμβριο του 2013 και εχω μπει στο ταμείο ανεργίας μεχρι τον Οκτώβριο του 2014 εγω γέννησω Σεπτέμβρη .. Ήθελα να ρωτήσω το εξής δικαιούμαι απο το Ικα επίδομα τοκετού και λοχειας;; Γιατι διάβασα κάπου οτι αν έχεις 200 ένσημα πριν την ημερομηνία τοκετού τα τελευταία 2 χρονια δικαιουσαι αλλα δεν ξέρω αν ισχύει.. Θα μπορούσε κάποιος να με βοηθήσει... Pleaseeeeee!!?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

pasxalitsa καλησπερα ειμαι και εγω εγκυος στον 3 μηνα και τον ιουλιο ληγει η συνβαση μου(εργαζομαι ως πωλητρια) γενναω τελος δεκεβριου στον οαεδ μπαινω και θελω και εγω να μαθω ως ανεργη με επιδομα απο οαεδ θα μπορω να παρω αυτα τα λεφτα απο το ικα και εγω θα εχω και με το παραπανω τα 200 ενσημα που λενε αχ σας μας βοηθησει καποιος καποια

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Δυστυχώς ο ΟΑΕΔ δεν προνοεί για τις άνεργες μητέρες, δυο εγκυμοσύνες εκανα ως ανεργη αφού τύχαινε πάντα να γεννάω καλοκαίρι που η σύμβαση στο φροντιστήριο είχε λήξει.....δεν πήρα ποτέ τίποτα.Ωραια κίνητρα για μείωση υπογεννητικότητας!

5o64p3.png

CQZ6p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 χρόνια μετά...

γεια σας ειμαι νεο μελος κ θα ηθελα να μαθω απο οσες μανουλες γνωριζουν αν δικαιουμαι κατι απο το κρατος. ειμαι 4 μηνων στο πρωτο μου παιδακι δεν εχω καθολου ενσημα ειμαι ανεργη αλλα λογο ηλικιας εχω βιβλιαριο ικα απο τον οαεδ. δικαιουμαι κατι η οχι? α επισης δεν εχω παντρευτει

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα..

Μολις εμαθα οτι θα γινω μανουλα..

Ημουν πωλητρια 2.5 Χρονια και απολυθηκα περυσι τα Χριστουγγενα..η Ασφαλιση μου στο ΙΚΑ ισχυει μεχρι τον Φεβρουαριο του 2017 ενω εγωθα γεννησω με το καλο Μαιο του 2017.Τωρα παιρνω ταμειο ανεργιας.Μηπως ξερει κανεις να μου πει αν δικαιουμαι καποιο επιδομα?πρεπει να απευθυνθω καπου?Ευχαριστω..:-)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα..

Μολις εμαθα οτι θα γινω μανουλα..

Ημουν πωλητρια 2.5 Χρονια και απολυθηκα περυσι τα Χριστουγγενα..η Ασφαλιση μου στο ΙΚΑ ισχυει μεχρι τον Φεβρουαριο του 2017 ενω εγωθα γεννησω με το καλο Μαιο του 2017.Τωρα παιρνω ταμειο ανεργιας.Μηπως ξερει κανεις να μου πει αν δικαιουμαι καποιο επιδομα?πρεπει να απευθυνθω καπου?Ευχαριστω..:-)

 

Ανάλογα με το συνολικό αριθμό των ενσήμων κ την ηλικία που εχεις η ασφάλεια σου το πιθανότερο ειναι να πάρει παράταση για τουλαχιςτον ένα εξάμηνο...αν εισαι παντρεμένη βέβαια κ το επιθυμείς μπορει να σε ασφαλίσει ο άντρα σου...το

επίδομα ανεργίας που παίρνεις όπου να ναι τελειώνει... δεν ειμαι σίγουρη, αλλα υπάρχει ένα ακόμα μικρο επίδομα που μπορει ιςως να πάρεις εφάπαξ ως βοήθημα αν τηρείς τα εισοδηματικά κριτήρια βέβαια...γι αυτο θα πρέπει να μιλήσεις με τον ΟΑΕΔ...επίσης, αν κ ειναι πολυ νωρίς, πήγαινε μια βόλτα στο ΙΚΑ που ανήκεις στο τμήμα παροχών...ειναι οι μόνοι που μπορούν να σου πουν με σιγουριά αν κ ποιο επίδομα δικαιούσαι βάσει προϋπόθεσεων πάντα( πχ τοκετού) ...μιλάω για τα γνωστά 200 ένσημα...καλη κ τελειόμηνη εγκυμοσυνη...

jTRQp2.png KPxIp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

καλησπερα σας ειμαι εγκυος στο δευτερο μωρακι μου και ειμαι ανεργη. στο πρωτο που γεννησα ειχα τα ενσημα και την ασφαλεια μου κανονικα και πηρα το επιδομα απο το ικα αλλα μετα που γεννησα δεν ξαναεργαστικα και εμεινα παλι εγκυος με το που χρονισε ο πρωτος μου γιος. εχω ασφαλεια στο ικα λογω οαεδ και ειμαι στο κοινωνικο εισοδημα αλληλεγκυης ομως δεν εχω ενσημα, υπαρχει πιθανοτητα να παρω το επιδομα μητροτητας απο το ικα? κι αν οχι τι πληρωνω στον τοκετο σε νοσοκομειο?

 

 

«Πίστεψε πως μπορείς, και έχεις διανύσει ήδη τη μισή διαδρομή».

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σας ειμαι εγκυος στο δευτερο μωρακι μου και ειμαι ανεργη. στο πρωτο που γεννησα ειχα τα ενσημα και την ασφαλεια μου κανονικα και πηρα το επιδομα απο το ικα αλλα μετα που γεννησα δεν ξαναεργαστικα και εμεινα παλι εγκυος με το που χρονισε ο πρωτος μου γιος. εχω ασφαλεια στο ικα λογω οαεδ και ειμαι στο κοινωνικο εισοδημα αλληλεγκυης ομως δεν εχω ενσημα, υπαρχει πιθανοτητα να παρω το επιδομα μητροτητας απο το ικα? κι αν οχι τι πληρωνω στον τοκετο σε νοσοκομειο?

 

Καλησπερα κ με το καλο!απο οσο γνωριζω εφοσονδεν εχεις ενσημα δεν παιρνεις κατι.και δεν πληρωνεις τιποτα στα δημοσια νοσοκομεια οσον αφορα τοκετο-νοσηλεια τα προβλεπομενα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα κ με το καλο!απο οσο γνωριζω εφοσονδεν εχεις ενσημα δεν παιρνεις κατι.και δεν πληρωνεις τιποτα στα δημοσια νοσοκομεια οσον αφορα τοκετο-νοσηλεια τα προβλεπομενα

Σε ευχαριστω πολυ vicky86 για την απαντηση σου να σαι καλα!

 

 

«Πίστεψε πως μπορείς, και έχεις διανύσει ήδη τη μισή διαδρομή».

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Χρειάζομαι την βοήθεια σας για μια φίλη μου. 

 

Λοιπόν άνεργη χωρίς ένσημα εδώ κ χρόνια κ είναι στο βιβλιάριο του άντρα της ο οποίος είναι άνεργος κ έχει ασφάλεια ικα μέσω οαεδ.

Δικαιούται τίποτα; κανένα επίδομα; κάποιο βοήθημα;

 

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, λιλουμ είπε:

Χρειάζομαι την βοήθεια σας για μια φίλη μου. 

 

Λοιπόν άνεργη χωρίς ένσημα εδώ κ χρόνια κ είναι στο βιβλιάριο του άντρα της ο οποίος είναι άνεργος κ έχει ασφάλεια ικα μέσω οαεδ.

Δικαιούται τίποτα; κανένα επίδομα; κάποιο βοήθημα;

 

Από όσο ξέρω, εφόσον δεν εργάζεται, δεν δικαιούται τίποτα, το νόημα των επιδομάτων αυτών είναι να αντισταθμίσουν την απώλεια εισοδήματος λόγω διακοπής εργασίας. Ισως θα πρέπει να ψάξουν τα κοινωνικά επιδόματα. Από όσο έχω ακούσει το οικογενειακό επίδομα για ένα παιδί είναι πλέον για πάρα πολύ χαμηλά εισοδήματα, αλλά αν ο σύζυγος είναι μόνο με επίδομα ανεργίας τον τελευταίο χρόνο μπορεί να το δικαιούνται

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

Από όσο ξέρω, εφόσον δεν εργάζεται, δεν δικαιούται τίποτα, το νόημα των επιδομάτων αυτών είναι να αντισταθμίσουν την απώλεια εισοδήματος λόγω διακοπής εργασίας. Ισως θα πρέπει να ψάξουν τα κοινωνικά επιδόματα. Από όσο έχω ακούσει το οικογενειακό επίδομα για ένα παιδί είναι πλέον για πάρα πολύ χαμηλά εισοδήματα, αλλά αν ο σύζυγος είναι μόνο με επίδομα ανεργίας τον τελευταίο χρόνο μπορεί να το δικαιούνται

Ευχαριστώ πολύ.

Την είπα εξαρχής ότι μάλλον δεν δικαιούται τίποτα από το ικα αλλά να ρωτήσει κιόλας κ στο ικα κ στον οαεδ κ στην πρόνοια. Είπαμε μήπως υπάρχει κάποιο βοήθημα κ δεν το γνωρίζουμε.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Παράθεση

 

Είμαι και εγώ άνεργη από τον Δεκέμβριο του 2016,λαμβάνω το επίδομα ανεργίας το οποίο τελειώνει τον Ιανουάριο 2018 και είμαι έγκυος στον τρίτο μήνα. ΠΗΤ έχω 5 Φεβρουαρίου 2018. Οπότε λογικά δικαιούμαι τα επιδοματα από το ΙΚΑ; Μήπως ξέρει κανείς για τι ποσό μιλάμε και ποια είναι τα δικαιολογητικά που χρειάζονται; Α επίσης να επισημάνω ότι στα χαρτιά φαίνομουν ότι δουλεύω με μερική απασχόληση. Ευχαριστώ εκ των προτέρων! 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Roulitsa1988 είπε:

Είμαι και εγώ άνεργη από τον Δεκέμβριο του 2016,λαμβάνω το επίδομα ανεργίας το οποίο τελειώνει τον Ιανουάριο 2018 και είμαι έγκυος στον τρίτο μήνα. ΠΗΤ έχω 5 Φεβρουαρίου 2018. Οπότε λογικά δικαιούμαι τα επιδοματα από το ΙΚΑ; Μήπως ξέρει κανείς για τι ποσό μιλάμε και ποια είναι τα δικαιολογητικά που χρειάζονται; Α επίσης να επισημάνω ότι στα χαρτιά φαίνομουν ότι δουλεύω με μερική απασχόληση. Ευχαριστώ εκ των προτέρων! 

Λογικά δε δικαιούσαι κάτι αφού δεν εργάζεσαι. Ρώτησε και στον ΟΑΕΔ για καλό και για κακό.

Link to comment
Share on other sites

Δείτε και το Κοινωνικό Εισόδημα Αλληλεγγύης (ΚΕΑ) από την Πρόνοια.:

 

https://keaprogram.gr/pubnr/

 

Έχει όμως πολύ χαμηλές εισοδηματικές προϋποθέσεις και πάει με βάση το εισόδημα του προηγούμενου εξαμήνου. Επίσης έχει και κάποιες άλλες προϋποθέσεις όπως να μην είσαι δηλωμένος φιλοξενούμενος (τότε πιάνεται το εισόδημα αυτού που σε φιλοξενεί). Αν τελικά δεν βγει τίποτα από ΙΚΑ ή ΟΑΕΔ, μπορεί να δικαιούστε ΚΕΑ, μετά από κάποιο διάστημα. Κάντε στην τελική μια αίτηση, δεν χάνετε τίποτα, γίνεται ηλεκτρονικά με τους κωδικούς του Taxis. Αν δεν το δικαιούστε σας το λέει κατευθείαν ή σας ζητάει επιπλέον χαρτιά που τα πάτε στο δήμο σας.  

Link to comment
Share on other sites

On 9/8/2017 at 0:00 ΜΜ, ΑΡΓΚ είπε:

Λογικά δε δικαιούσαι κάτι αφού δεν εργάζεσαι. Ρώτησε και στον ΟΑΕΔ για καλό και για κακό.

Στο ΙΚΑ στα κεντρικά που είχα πάρει τηλ πριν 2 μήνες και είχα ρωτήσει μου είχαν πει ότι η μόνη προϋπόθεση για να πάρω το επίδομα  είναι να έχω τα δύο τα τελευταία χρόνια από την ΠΗΤ,200 ένσημα. Εγώ τα έχω. Αλλά όπως και να χει για σιγουριά θα πάω κ στο ΙΚΑ της πόλης μου να ρωτήσω κάποιον υπάλληλο. Από τον ΟΑΕΔ δεν δικαιούμαι κάτι το έχω ρωτήσει. Δεν έχει να κάνει ο ΟΑΕΔ είναι άλλος φορέας, το επίδομα μητρότητας και λοχειας το χορηγεί το ΙΚΑ. 

http://www.dikaiologitika.gr/eidhseis/asfalish/144788/oaed-poia-epidomata-dikaioytai-i-anergi-pou-einai-egkyos?m=1 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Roulitsa1988 είπε:

Στο ΙΚΑ στα κεντρικά που είχα πάρει τηλ πριν 2 μήνες και είχα ρωτήσει μου είχαν πει ότι η μόνη προϋπόθεση για να πάρω το επίδομα  είναι να έχω τα δύο τα τελευταία χρόνια από την ΠΗΤ,200 ένσημα. Εγώ τα έχω. Αλλά όπως και να χει για σιγουριά θα πάω κ στο ΙΚΑ της πόλης μου να ρωτήσω κάποιον υπάλληλο. Από τον ΟΑΕΔ δεν δικαιούμαι κάτι το έχω ρωτήσει. Δεν έχει να κάνει ο ΟΑΕΔ είναι άλλος φορέας, το επίδομα μητρότητας και λοχειας το χορηγεί το ΙΚΑ. 

http://www.dikaiologitika.gr/eidhseis/asfalish/144788/oaed-poia-epidomata-dikaioytai-i-anergi-pou-einai-egkyos?m=1 

Η ανεργία δεν προσμετράται στα 200 ενσημα. Σου βγαινουν τα ενσημα χωρις το διαστημα της ανεργίας;

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

Η ανεργία δεν προσμετράται στα 200 ενσημα. Σου βγαινουν τα ενσημα χωρις το διαστημα της ανεργίας;

Εννοείται ότι δεν προσμετραται. Εννοώ ότι έχω 200 ένσημα (και παραπάνω βασικά) όσο δούλευα. Στο διάστημα των 2 χρόνων πριν την ΠΗΤ. Δηλαδή αφού έχω ΠΗΤ 5 Φεβρουαρίου 2018, 2 χρόνια πριν είναι 5 Φεβρουαρίου του 2016. Από αυτήν την ημερομηνία μέχρι να απολυθω (12/12/2016) δλδ για 10 μήνες δούλευα οπότε έπαιρνα ένσημα. Αν ισχύει αυτό που έχω διαβάσει τότε δικαίουμαι. Αλλά θα πρέπει να ρωτήσω στο ΙΚΑ. Απλώς έλεγα μήπως κάποια κοπέλα με παρόμοια εμπειρία ήξερε. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...