Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ζαλιζεται στο αυτοκινητο


Recommended Posts

Γιατί δεν κάθεσαι πίσω μαζί της για να έχεις το νου σου; Ή εννοείς ότι θα οδηγείς εσύ;

Μην της δώσεις να πιει γάλα ή πολλά υγρά. Μπισκοτάκια, κρακεράκια κτλ Έτσι ακόμα και να κάνει εμετό δεν θα βγάλει πολλά υγρά ώστε να κινδυνεύει να πνιγεί.

Ως προς τα φάρμακα δεν ξέρω να σου πω.

Να οδηγάς σιγά και αν γίνεται βάλε το καρεκλάκι της στο κέντρο.

 

Πίσω θα προσπαθήσω να κάτσω αλλά εχω 2 μωρά = 2 καθισματάκια, είναι δύσκολο να χωρέσω. Θα δούμε με τον σύζυγο μήπως αλλάξουμε το ένα της μικρής να κοιτάει αλλιώς, μήπως χωρέσουμε.

Και στο κέντρο δεν μπαίνει εκτοπίζεται, γιατί κάνει μαξιλαράκι το αμάξι μας στο κέντρο, συν ότι "σπρώχνεται" από της μικρής το καρεκλάκι... οπότε δεν παίζει.

Κορίτσια έχει κάνει εμετό ενώ κοιμόταν, δίπλα της καθόμουν και μου πνίγηκε, κάναμε αμάν να συνέλθει να πάρει αναπνοή και ταυτόχρονα προσπαθούσα να την λύσω για να την σηκώσω... είχε μπλοκάρει το κουμπί (δλδ το χέρι μου πάνω στο κουμπί - όχι το ίδιο το κουμπί), 4-5 δευτερα που μου φάνηκαν ώρες.... τα είχα δει ολα...

Αυτά έχω στο μυαλό μου και έχω άγχος...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 162
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • mmdad

    mmdad 17 δημοσιεύσεις

  • mata

    mata 11 δημοσιεύσεις

  • Fivi

    Fivi 10 δημοσιεύσεις

  • yasemi

    yasemi 8 δημοσιεύσεις

εγω τον τελευταιο καιρο δινω αταραξ μια ωρα πριν φυγουμε.βαζω και ασπιρινη.πιανει.η παιδιατρος μου ειπε

 

το αταράξ δεν είναι για τις αλλεργίες; πριμπεράν εννοείς;;;

 

Τελικά πήρα απ΄το φαρμακείο το travella της Nelson, εντελώς αγνό. Θα κάνω σκόνη το χαπάκι και θα το δώσω με κάποιον τρόπο.

Πήρα όμως και πριμπεράν σιρόπι να έχω για καλό και για κακό, το βομέξ καταργήθηκε μου είπαν.

Link to comment
Share on other sites

και ο δικός μου τα ίδια, και νηστικός να ταξίδευε εμετό έκανε, τις δυο τελευταίες φόρες που ταξιδέψαμε του έδωσα σιρλοτόν που διαρκεί 8 ώρες και δεν έκανε ούτε γκρίνιαξε καθόλου. ο παιδίατρος μου το σύστησε,

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και ο δικός μου τα ίδια, και νηστικός να ταξίδευε εμετό έκανε, τις δυο τελευταίες φόρες που ταξιδέψαμε του έδωσα σιρλοτόν που διαρκεί 8 ώρες και δεν έκανε ούτε γκρίνιαξε καθόλου. ο παιδίατρος μου το σύστησε,

 

Είχε υπνηλία μετά;;;; Απ΄ότι διάβασα έχει την ίδια δραστική ουσία με το πριμπεράν. Κι εγώ είμαι κατά των φαρμάκων αλλά για 1 φορά τον χρόνο που θα ταξιδέψουμε, θα πιει 2 φορές ένα φάρμακο - θα πάθει κάτι;;; αμάν η γιατρός μας ώρες ώρες λες και είναι δηλητήριο πια το κάθε τι... γιατί να μένω με το άγχος και πάνω απ' όλα και το παιδί με την ταλαιπωρία;;

 

edit: Λάθος, όχι την ίδια ουσία, το ίδιο αποτέλεσμα: ταχεία κένωση του στομάχου και ισχυρή αντιεμετική δράση.

Link to comment
Share on other sites

Είχε υπνηλία μετά;;;; Απ΄ότι διάβασα έχει την ίδια δραστική ουσία με το πριμπεράν. Κι εγώ είμαι κατά των φαρμάκων αλλά για 1 φορά τον χρόνο που θα ταξιδέψουμε, θα πιει 2 φορές ένα φάρμακο - θα πάθει κάτι;;; αμάν η γιατρός μας ώρες ώρες λες και είναι δηλητήριο πια το κάθε τι... γιατί να μένω με το άγχος και πάνω απ' όλα και το παιδί με την ταλαιπωρία;;

 

edit: Λάθος, όχι την ίδια ουσία, το ίδιο αποτέλεσμα: ταχεία κένωση του στομάχου και ισχυρή αντιεμετική δράση.

 

Όχι καθόλου υπνηλία μια χαρά ήταν το παιδί.

Ούτε εγώ είμαι υπέρ των φαρμάκων αλλά στην συγκεκριμένη περίπτωση το παιδί ταλαιπωρούνταν και δεν γινόταν να πάμε πουθενά.

Link to comment
Share on other sites

Μπα μην το λες... Εμένα η μικρή μου (1 έτους περίπου τότε), κοιμόταν βαθιά, ξαφνικά αρχίζει να βήχει, ξυπνάει και ρίχνει έναν ξεγυρισμένο εμετό.

 

Άλλο να κάνει εμετό επειδή ξύπνησε με βήχα. Μήπως ήταν λίγο άρρωστη? Πάντως εγώ το ξέρω και από τον εαυτό μου που ζαλίζομαι ... αν κοιμηθώ δεν το καταλαβαίνω ...

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Άλλο να κάνει εμετό επειδή ξύπνησε με βήχα. Μήπως ήταν λίγο άρρωστη? Πάντως εγώ το ξέρω και από τον εαυτό μου που ζαλίζομαι ... αν κοιμηθώ δεν το καταλαβαίνω ...

 

Όχι δεν ήταν άρρωστη. Και ο βήχας τελικά δεν ήταν βήχας.:rolleyes: Απλώς άρχισε προφανώς να πνίγεται στον ύπνο της και μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα έκανε εμετό. Ήταν πιο μικρή όμως. Περίπου 1 έτους.

Link to comment
Share on other sites

Τα νέα μας: Πήρα το travella της Nelson (ομοιοπαθητικό) που είπε η γιατρός και το έδωσα. Μετά κάθε ώρα έδινα 1 δόση όπως λένε οι οδηγίες. Και να ο πρώτος εμετός. Και μετά από λίγο ο δέυτερος. Το παιδί χάλια - χάλια - χάλια, και κοντέψαμε να χάσουμε και το καράβι.

 

Στην επιστροφή έδωσα πριμπεράν και βρήκαμε την ησυχία μας. Και το παιδάκι ευχαριστήθηκε το ταξίδι (έβλεπε τα τούνελ, τα βουνά, τη θάλασσα και τραγούδαγε, της άρεσε.).

Ημαρτον με τις εμμονές των γιατρών. Είπαμε όχι φάρμακα - αλλά όχι και τέτοια ταλαιπωρία για το παιδί!

 

Ο εμετός όταν το παιδί είναι πολύ ζαλισμένο ή λαγοκοιμάται, έρχεται με βήχα. Διότι προφανώς ανεβοκατεβαίνει απ' τον οισοφάγο και το ενοχλεί. Μετά το πνίγει και έρχεται σαν ρουκέτα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τελικα xena την ασπιρηνη την δοκιμασες? Λεω να το δοκιμασω σε μενα αλλα οχι στο αεροπλανο μην μας πιασουν κιολας..

Εγω στα παιδια (ειναι μεγαλυτερα βεβαια) θα χρησιμοπιησω φαρμακο και τα βραχιολακια

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Ανήκουμε και εμείς στο club των γονιών που το παιδί τους ζαλίζεται στο αυτοκίνητο... Ξεκίνησε να ζαλίζεται από 10 μηνών (τώρα είναι σχεδόν 2,5 χρονών), μειώσαμε στο ελάχιστο τις βόλτες με το αυτοκίνητο και προσπαθούσαμε να μετακινούμαστε ώρες που είναι τελείως νηστικός ή ώρες που πρόκειται να κοιμηθεί... Και όλα αυτά για να καταφέρουμε να κάνουμε διαδρομή το πολύ μισή ώρα... Επισκεφθήκαμε ομοιοπαθητικό παιδίατρο και μας έδωσε χαπάκια Petroleum για να τα παίρνει σε κάθε διαδρομή που φοβόμαστε μήπως ζαλιστεί αλλά και μια θεραπεία ενός μήνα, την οποία ξεκίνησε πριν από καμιά βδομάδα, μήπως και καταφέρουμε να το ξεπεράσουμε γενικά. Πάντως τώρα το καλοκαίρι, Ιούνιο και Ιούλιο κάναμε σαφώς περισσότερες διαδρομές και δεν έδειξε να ζαλίζεται οπότε ή λειτουργούν τα χαπάκια ή απλά μεγαλώνει και το ξεπερνάει.. Να δουμε τώρα που φεύγουμε διακοπές πως θα είναι γιατί είναι και μεγάλη απόσταση (4-4.30 ώρες) και παλιόδρομος όλο στροφές

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...