Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ιώσεις το καλοκαίρι σε μικρά παιδιά


Recommended Posts

Ο ανηψιός μου -2,5 ετών- πριν 10 μέρες ήταν άρρωστος μόνο με πυρετό, ο οποίος έφτανε το 39 και έπεφτε όταν έπαιρνε αντιπυρετικό. Η ίωση κράτησε 6 μέρες περίπου. Αφού ανάρρωσε, από σήμερα το πρωί έχει πάλι δέκατα. Δεν πηγαίνει παιδικό σταθμό και αναρωτιόμαστε πώς είναι δυνατόν μέσα στο καλοκαίρι και τα μπάνια της θάλασσας να είναι πάλι άρρωστος. Ο γιατρός είπε για την προηγούμενη φορά ότι ήταν ίωση, ίσως κόλλησε από κάποιο παιδάκι στην παιδική χαρά. Αναρωτιέμαι τί θα γίνει όταν ξεκινήσει από Σεπτέμβριο παιδικό με τις ιώσεις και αν καμία μαμά έχει αντιμετωπίσει παρόμοιο πρόβλημα μες στο κατακαλόκαιρο. Μήπως δεν του είχε περάσει εντελώς την προηγούμενη φορά? Οποιαδήποτε γνώμη ευπρόσδεκτη, ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


μέσα στον Ιούνιο υπήρξε τέτοια ίωση με σκέτο πυρετό, χωρίς άλλα συμπτώματα.

επίσης, σε έξαρση είναι και λοίμωξη από στρεπτόκοκκο, οπότε μπορείτε να κάνετε ένα strep-test σε μικροβιολογικό. τα αποτελέσματα βγαίνουν σε 10 λεπτά και κοστίζει 12 ευρώ.

εμένα τα παιδιά μου πέρασαν και τα 2, το ίδιο και ο ανηψιός μου που δεν πηγαίνει παιδικό. είναι πανεύκολο να κολλήσεις.

Link to comment
Share on other sites

γίνεται χαμός με πνευμονία! 3-4 φιλες μου από άσχετα μέρη έχουν νοσηλέψει τα παιδιά τους τον τελευταίο μήνα στο Παίδων με πνευμονία! Και δεν μιλάμε για υψηλό πυρετο αλλά δέκατα πολλές μέρες και λίγο βηχαλάκι! Τώρα είναι και ο δικος μου με λίγα δέκατα και λιγο γκούχου αλλα νομίζω θα την σκαπουλάρει γιατι από χτες την νύχτα δεν ξαναέκανε δέκατα. Θα τον πάω όμως να τον ακροαστεί η γιατρός καλού κακού

Link to comment
Share on other sites

προσοχή στις ιώσεις και τα συμπτώματα που επιμένουν..είμαι παθούσα με πνευμονία χωρίς πυρετό, υποτροπή μετά από ίωση..μην αφήνετε κανέναν χωρίς να πηγαίνει στον γιατρό, αν σου βρει πεσμένο το ανοσοποιητικό χειμώνα καλοκαίρι δεν κάνει διακρίσεις..

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...