Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ευθειασμός αυχένα


Recommended Posts

Γεια σας..Πριν λίγο καιρό έκανα ακτινογραφία αυχένα, αφού πήγα σε ορθοπεδικό και περιέγραψα τα συμπτώματά μου..εδώ και 4 χρόνια έχω ενοχλήσεις αλλά τα 2 τελευταία ήταν πιο έντονα..και ειδικά το τελευταίο διάστημα..η ακτινογραφία έδειξε ότι έχω ευθειασμό και περιορισμένη κινητικότητα Α1..ο γιατρός μου είπε ότι για την ηλικία μου 26 χρ δεν θα έπρεπε να το έχω..έλα όμως που το έχω..μου είπε πως δεν περνάει..και μου έγραψε φυσικοθεραπείες τις οποίες θα πρέπει να κάνω 2 φορές το χρόνο. Απελπίστηκα όταν μου είπε ότι δεν περνάει..από΄τώρα θα χω προβλήματα? Και αργότερα αν χειροτερέψουν? Μάλιστα μου συνέστησε να φοράω ένα ειδικό ορθοπεδικό κολάρο για κάποιο χρονικό διάστημα.. Τα συμπτώματα τώρα: πιασίματα και κούραση στην περιοχή του αυχένα, η οποία αν είναι έντονη, μαζί με τη δυσκαμψία προκαλεί και ζαλάδες, αστάθεια, είναι και αυτό που με ταλαιπωρεί περισσότερο..κάποιες φορές δεν έχω δύναμη για κάποιες κινήσεις του κεφαλιού..όλο αυτό έχει περιορίσει την καθημερινότητά μου και με έχει φοβίσει..είναι κανείς άλλος που έχει πάθει αυτό? Αν ναι, τι έκανε? Ένιωσε καλύτερα μετά τις φυσικοθεραπείες και τι άλλο? θα ήθελα να ακούσω και άλλες περιπτώσεις αν υπάρχουν..σας ευχαριστώ...

 

η απελπισμένη...:(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


να σου πω πρεπει να ημουν στην ηλικια σου η κανενα χρονο μικροτερη οταν επαθα το ιδιο και ισως και χειροτερο,αφου πονουσα τοοοοσο πολυ που οταν πηγαινα να κοιμηθω εκλεγα απο τον πονο και για να σηκωσω το κεφαλι μου απο το μαξιλαρι τραβαγα τα μαλλια μου....εννοειται πως πηγα σε γιατρο κ εβγαλα ακτινες ,ευθειασμος μου ειπε και χαχα πως δεν γινεται τιποτα!!!α καλα λεω κ εγω θα τη βρω αλλου την ακρη...κ εφυγα.περασαν βεβαια καποια χρονια ομως την ακρη τη βρηκα.το παν ειναι να εχεις χαλαρους ωμους δηλαδη να μην εισαι πιασμενη στην περιοχη του αυχενα και των ωμων εως και κατω απο την ωμοπλατη.αν εισαι σε παροξυσμο,παρε αντιφλεγμονωδη και παυσιπονο (επαιρνα norgesic και panadol /depon ή αν πονουσα αφορητα και mesulid ,επαληψη με αντιφλεγμονωδη αλοιφη ,βρηκα γιατρεια με τη nimesulid gel.ετσι περνουσε σε 2 -3 μερες.απο τοτε προσεχω παραπολυ να μην πιαστω και αν νιωσω να μαγκωνει ο αυχενας βαζω κατευθειαν αλοιφη.το μασσαζ βοηθαει αρκει αυτος που θα σου κανει 1ον να μην βαριεται και 2ον να ξερει τι κανει.ευθειασμος δημιουργειται απο το τραβηγμα που κανουν οι μυες στα οστα και τον αυχενα και ετσι αντι να εχει την συνηθισμενη καμπυλη φαινεται πιο ισιος και πιεζει διαφορα νευρα που μπορει να χτυπησουν απο το κεφαλι εως και τη μεση.δοκιμασε τα ετσι σωθηκα εγω.οταν φτασεις στο επιπεδο να μην πονας πλεον τοτε αρχιζεις την προληψη!καλη επιτυχια και να ξερεις δεν εισαι η μονη ειναι παρα πολυ συνηθισμενο ,σχεδον ολες οι γυναικες υποφερουν απο αναλογα θεματα!!!

Link to comment
Share on other sites

Εχω κι εγω το ιδιο προβλημα.ο γιατρος μου εχει δωσει ασκησουλες να κανω 10 λεπτα την ημερα οπως επισης μου ειπε να αποφευγω την αποτομη εκθεση μου απο τη ζεστη στο κρυο.μου ειχε πει οτι αν κανω αυτες τις ασκησουλες δεν χρειαζομαι κολλαρο.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας..Πριν λίγο καιρό έκανα ακτινογραφία αυχένα, αφού πήγα σε ορθοπεδικό και περιέγραψα τα συμπτώματά μου..εδώ και 4 χρόνια έχω ενοχλήσεις αλλά τα 2 τελευταία ήταν πιο έντονα..και ειδικά το τελευταίο διάστημα..η ακτινογραφία έδειξε ότι έχω ευθειασμό και περιορισμένη κινητικότητα Α1..ο γιατρός μου είπε ότι για την ηλικία μου 26 χρ δεν θα έπρεπε να το έχω..έλα όμως που το έχω..μου είπε πως δεν περνάει..και μου έγραψε φυσικοθεραπείες τις οποίες θα πρέπει να κάνω 2 φορές το χρόνο. Απελπίστηκα όταν μου είπε ότι δεν περνάει..από΄τώρα θα χω προβλήματα? Και αργότερα αν χειροτερέψουν? Μάλιστα μου συνέστησε να φοράω ένα ειδικό ορθοπεδικό κολάρο για κάποιο χρονικό διάστημα.. Τα συμπτώματα τώρα: πιασίματα και κούραση στην περιοχή του αυχένα, η οποία αν είναι έντονη, μαζί με τη δυσκαμψία προκαλεί και ζαλάδες, αστάθεια, είναι και αυτό που με ταλαιπωρεί περισσότερο..κάποιες φορές δεν έχω δύναμη για κάποιες κινήσεις του κεφαλιού..όλο αυτό έχει περιορίσει την καθημερινότητά μου και με έχει φοβίσει..είναι κανείς άλλος που έχει πάθει αυτό? Αν ναι, τι έκανε? Ένιωσε καλύτερα μετά τις φυσικοθεραπείες και τι άλλο? θα ήθελα να ακούσω και άλλες περιπτώσεις αν υπάρχουν..σας ευχαριστώ...

 

η απελπισμένη...:(

εγω δεν ξερω αν λεγετε ευθειασμος,αλλα απο 19 χρονων υποφερω.δυστηχως οτι εχει να κανει με αυχενα το παντρευομαστε οπως μου ειχε πει ο γιατρος.προσεχε τα χερια εχω τενοντιτιδα κ επικονδιλιτιδα.με τις φυσικοθεραπειες ειδα το φως μου,θελει ομως μεγαλη προσοχη μολις φυγεις απο το μασαζ,κ αν δουλευεις καλυτερα μολις τελειωσεις τη δουλεια να κανεις μασαζ.ηπια πολλααααα νορτζεσικ σε συνδυασμο με κατι αλλα που δεν θυμαμαι,κ μια ενεση κορτιζονης..τωρα στα 33 μπορω να πω οτι ειμαι πολυ καλυτερα,οχι πως δεν με πιανει,αλλα σε πιο αραια διαστηματα,ισως επειδη δεν δουλευω τωρα να παιζει κ καποιο ρολο..σε μεγαλες κρισεις που με πιανουν πλακωνω μπολικη κρεμα, μεσουλιντ,κ βγαζω δοντια:oops::oops:δαγκωνω τον αντρα μου απο τον πονο,λες κ θα περασει αμα του κοψω κανενα κομματι:lol::lol::lol::lol: κουραγιο κοριτσακι κανε τις θεραπειες κ θα με θυμηθεις.αν εχεις ικα πρεπει να τις γραφουν ακομη,πουν αν θυμαμαι καλα δεν πληρωνεις ή πληρωνεις ενα μικρο ποσο..
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ότι παθαίνεις μετά το κουβαλάς...αυτό είναι γεγονος...εσένα τι είδους ασκησούλες σου έδωσε?τις κάνεις κάθε μέρα? γιατί εμένα μου είπε να κάνω αυτές που μου κάνει ο φυσικοθεραπευτής...απλά οι ζαλάδες και οι αστάθειες είναι τα κουραστικα....αχ...

Link to comment
Share on other sites

Ότι παθαίνεις μετά το κουβαλάς...αυτό είναι γεγονος...εσένα τι είδους ασκησούλες σου έδωσε?τις κάνεις κάθε μέρα? γιατί εμένα μου είπε να κάνω αυτές που μου κάνει ο φυσικοθεραπευτής...απλά οι ζαλάδες και οι αστάθειες είναι τα κουραστικα....αχ...
κανω το κεφαλι δεξια σιγα σιγα το παω αριστερα μπροστα πισω,αλλα με αργες κ σταθερες κινησεις..δεν τις κανω καθε μερα πλεον.σε καταλαβαινω απολυτα,δεν υποφερεται αυτος ο πονος.
Link to comment
Share on other sites

ναι και εμένα κάτι τέτοιες μου έδειξε και κάνω...ο πόνος πέρασε..αλλά η αστάθεια δεν περνάει..δηλαδή πάλι όταν κάνω πάω να κάνω κάποια κίνηση νιώθω ότι δεν έχει δύναμη ο αυχένας να την υποστηρίξει και νιώθω την αστάθεια..εσείς το νιώθατε αυτό?αυτό δεν περνάει?θα το κουβαλάμε αιώνια? ήταν μια περίοδος που ήμουν καλά αλλά τελευταία δε υποφέρεται..χαλάει την καθημερινότητά μου..

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

θιξατε το θεμα για το οπιο υποφερω απο πολυυυυ μικρη. ειμαι 25 και απο τα 15 εχω ευθειασμο. οσο περναν τα χρονια γινομαι χειροτερα. αστεθεια, ζαλαδες και φοβεροι πονοκεφαλοι.. δεν φανταζεστε τι περναω..με πιανει σφιξιμο σε ολο το κεφαλι..τοσο πολυ που φοβηθηκα οτι συμβαινει κατι αλλο και εκανα μαγνητικες στο κεφαλι. ειναι καθαρα απο τον αυχενα..:-( αυτη την στιγμη που γραφω φοραω το κολαρο μου. με ανακουφιζει πααρα πολυ... φαρμακα προσπαθω να μην περνω αλλα οταν δεν βλεπω απο τον πονο πλακωνομαι στα αντιφλεγμονωδη. εχει επηρεασει πολυ την ποιοτητα της ζωης μου... λιγο να πιαστει η περιοχη αυτο ηταν... σκεφτομαι να παραγγηλω ανατομικο μαξιλαρι υπνου..

θελει μεγαλη προσοχη. να μην αφηνετε βρεγμενα τα μαλλια σας. να προσεχετε την σταση που καθεστε.. σκεφτομαι να ξεκινησω φυσικοθεραπειες.. πραγματικα υποφερω και με εχει παρει απο κατω.. ερειπιο ειμαι.. ο αντρας μου λεει θελεις service η καλυτερα αποσυρση:roll::roll: χαχα το ριχνουμε στην πλακα..

αν μπορουσα να λυσω αυτο το θεμα και το αλλο με την σπαστικη κολιτιδα θα ημουν πολυ χαρουμενη....

θα ψαξω ενελακτικες λυσεις.. πχ για το εντερο.. αφησα τα φαρμακα και πινω 2 ποτηρια αφεψημα δυοσμου την ημερα και κανει πραγματικα καλο..:-D

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

καλησπέρα σας..έχετε κάνει φυσικοθεραπείες μέσω του εοπύ?εγώ τις έγραψα και το χαρτί έλεγε διαθερμίες, υπέρηχοι, μαλάξεις για τον αυχένα..και ο φυσικοθεραπευτής μου είπε ότι θα κάνω 10 χωρίς να πληρώσω τίποτα το οποίο περιλαμβάνει όσα ανέφερα και σε διάρκεια 20 λεπτά..εμένα μου φάνηκε λίγο..θα υπάρξει αποτέλεσμα? πριν πολλούς μήνες είχα δώσει 150 ευρώ και έκανα 10 για 1 ώρα τη φορά. κανείς που να ξέρει?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...