Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΙΚΑ- Επαναφορά Βοηθήματος Τοκετού για γέννα σε Δημ.Μαιευτήριο


Recommended Posts

Καλημέρα,

Πολλές (οί) από εσάς που γεννήσανε σε Δημόσιο μαιευτήριο από 01-10-2011 έως 31-12-2011 πήγαν να εισπράξουν το σχετικό Βοήθημα τοκετού ύψους 1.007 ευρώ και πήραν ... τα ακατανόμαστα.

 

Για καλή σας τύχη αυτό άλλαξε στις 18-04-2012 με σχετική απόφαση.

http://www.ika.gr/gr/infopages/memos/GEN_G99_182_18-4-2012.pdf

 

 

Άρα όσες γέννησαν μέχρι και 31-12-2012 σε Δημόσιο μαιευτήριο και ΔΕΝ έχουν πάρει το βοήθημα, μπορούν βάσει της παραπάνω απόφασης να πάνε ταμείο!

 

Μην το καθυστερήσετε όμως... γιατί μπορεί να σας κάνουν τη ζωή δύσκολη λόγω παρέλευσης 6μήνου. (Θα το πάρετε τελικά βέβαια...)

 

 

 

Δικαιολογητικά (εμένα μου τα ζήτησαν στο ΙΚΑ Γλυφάδας):

  • Ληξιαρχική πράξη γεννήσεως
  • Βεβαίωση τοκετού από μαιευτήριο (ΔΕΝ την προσκόμισα - Έδωσε το Οκ η διευθύντρια)
  • Βιβλιάρια (θεωρημένα) και των 2 συζύγων

 

 

 

 

 

ΥΓ: Κάποιος admin ας το βάλει σε sticky έτσι ώστε να μη χάσουν άλλοι ασφαλισμένοι αυτά τα πολύτιμα χρήματα.

Το ΙΚΑ από μόνο του δεν πρόκειται να ειδοποιήσει κανέναν.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Όσες γέννησαν μέχρι και 31-12-2012 σε Δημόσιο μαιευτήριο (σε Νοσοκομείο του ΕΣΥ)

 

Μήπως εννοείς 31-12-2011;;;

Γιώργος 26.10.2002 Άγγελος 12.07.2007 Εμμανουέλα 02.03.2012 Παναγιώτης 02.02.2015

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα,

Πολλές (οί) από εσάς που γεννήσανε σε Δημόσιο μαιευτήριο από 01-10-2011 έως 31-12-2011 πήγαν να εισπράξουν το σχετικό Βοήθημα τοκετού ύψους 1.007 ευρώ και πήραν ... τα ακατανόμαστα.

 

Για καλή σας τύχη αυτό άλλαξε στις 18-04-2012 με σχετική απόφαση.

http://www.ika.gr/gr/infopages/memos/GEN_G99_182_18-4-2012.pdf

 

 

Άρα όσες γέννησαν μέχρι και 31-12-2012 σε Δημόσιο μαιευτήριο και ΔΕΝ έχουν πάρει το βοήθημα, μπορούν βάσει της παραπάνω απόφασης να πάνε ταμείο!

 

Μην το καθυστερήσετε όμως... γιατί μπορεί να σας κάνουν τη ζωή δύσκολη λόγω παρέλευσης 6μήνου. (Θα το πάρετε τελικά βέβαια...)

 

 

 

Δικαιολογητικά (εμένα μου τα ζήτησαν στο ΙΚΑ Γλυφάδας):

  • Ληξιαρχική πράξη γεννήσεως
  • Βεβαίωση τοκετού από μαιευτήριο (ΔΕΝ την προσκόμισα - Έδωσε το Οκ η διευθύντρια)
  • Βιβλιάρια (θεωρημένα) και των 2 συζύγων

 

 

 

 

 

ΥΓ: Κάποιος admin ας το βάλει σε sticky έτσι ώστε να μη χάσουν άλλοι ασφαλισμένοι αυτά τα πολύτιμα χρήματα.

Το ΙΚΑ από μόνο του δεν πρόκειται να ειδοποιήσει κανέναν.

 

Σόρρυ....

 

Προφανώς κι εννοώ έως 31-12-2011

Link to comment
Share on other sites

καλημερα θα ηθελα να σε ρωτησω αν ειχες πληρωσει στο μαιευτηριο και πηγες να τα εισπραξεις απο το ικα μετα. Διοτι μου ζητουσαν εμενα αυτα που πληρωσα και τους απαντουσα οτι δεν πληρωσα τιποτα διοτι γεννησα στην εφημερια. ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...